Вести

October 31, 2023

Еволуцијата на централната позиција: Марк Вилијамс и иднината на кошарката

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Вовед

Кошаркарскиот спорт претрпе значителна модернизација во последниве години, особено на позицијата центар. Оваа трансформација е поттикната од аналитичкото движење на НБА и неговата способност да идентификува врвни таленти од целиот свет. Традиционалниот пристап на порибување на клупата со големи, но ограничени седмерци, отстапи место за нова ера на разновидни играчи кои се истакнуваат и во нападот и во одбраната.

Еволуцијата на централната позиција: Марк Вилијамс и иднината на кошарката

Ерата на Шекил О'Нил

За време на ерата на Шекил О'Нил, тимовите се фокусираа на забавување на доминантниот центар со порибување на нивните списоци со играчи кои би можеле да одговараат на неговата големина и сила. Сепак, дури и по премиерата на Шек, стратегијата за потпирање на големи, но ограничени играчи опстојуваше. Овие играчи имаа пристојни стапки на скокови, но немаа офанзивен талент и брзина за одбрана во просторот.

Темпо-и-вселенска еволуција

Темпото и просторот на еволуцијата на кошарката, заедно со подемот на играчи како Стивен Кари и Демијан Лилард, ја револуционизираа играта. Зголемениот акцент на шутирањето за три поени и неефикасноста на пост-ап игрите доведоа до промена во конструкцијата на списокот. Тимовите сега имаат приоритет на шутерите на задното поле и на напаѓачите кои можат да го истегнат теренот и да создадат простор.

Подемот на Stretch Fives

Од играчите на предното поле сега се очекува да имаат способности за шутирање за три поени слични на нивните колеги од задното поле. Иако во минатото имаше еднократни таленти, како Бил Лаимбер и Раеф ЛаФренц, кои можеа да шутираат однадвор, тие се сметаа за аномалии. Денес, способноста да се пука надвор од лакот стана норма за центрите.

Недостаток на висококвалитетни истегнувачки петки

И покрај акцентот на шутирањето за три поени, сè уште има релативно малку квалитетни истегнувачки пет во НБА. Играчите како Брук Лопез и Карл-Ентони Таунс ја поставија репер за позицијата, но многу центри се борат да се истакнат во оваа област.

Важноста на одбраната

Додека шутирањето однадвор е вредно, модерните центри мора да се истакнат и во одбраната. Заштитата на бојата и чувањето во просторот се клучни вештини за центрите во денешниот натпревар. НБА не елиминира големи мажи; ги елиминираше неквалификуваните големи мажи. Фокусот сега е на наоѓање центри кои можат да придонесат на двата краја на теренот.

Ви го претставуваме Марк Вилијамс

Марк Вилијамс, млад центар, е одличен пример за модерниот центар. Иако можеби не ги доби гласовите за дебитант на годината, неговиот настап во втората половина од неговата дебитант сезона го покажа неговиот потенцијал. Вилијамс во просек оствари дабл-дабл и ја покажа својата способност ефикасно да постигнува гол.

Одбранбената моќ на Вилијамс

Вилијамс не е само навредлива закана; тој е и исклучителен дефанзивец. Неговото присуство внатре во лентата ги одвраќа противниците да го нападнат кошот, а неговите чисти, вертикални натпревари се доказ за неговиот тренер и умешност. Вилијамс одигра значајна улога во подобрената одбрана на Шарлот Хорнетс.

Навредливите придонеси на Вилијамс

Офанзивно, Вилијамс можеби нема скок-шут, но неговата подвижност и физичка способност му дозволуваат да се истакне во пик-ен-ролот. Неговата врска со ЛаМело Бол веќе се покажа како моќна комбинација. Иако додавањето на шутот на неговиот репертоар би ја подобрило неговата офанзивна игра, Вилијамс веќе е драгоцена предност.

Иднината на Марк Вилијамс

Дефанзивните способности на Вилијамс не треба да се занемарат. Под водство на дефанзивниот тренер Стив Клифорд, Вилијамс има потенцијал да стане еден од најдобрите внатрешни бранители во лигата. Како што неговите вештини продолжуваат да се развиваат, не би било изненадувачки да се види Вилијамс да добива признание во тимот за целосно одбрана.

Заклучок

Еволуцијата на централната позиција во кошарката го трансформираше начинот на кој тимовите ги конструираат своите списоци. Акцентот на шутот и одбраната доведе до пораст на разновидни центри како Марк Вилијамс. Како што играта продолжува да се развива, играчите како Вилијамс ќе играат клучна улога во обликувањето на иднината на кошарката.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести