Вести

October 31, 2023

Иднината на спортските содржини во живо: проширување надвор од преносите во живо за да се задоволат барањата на мултитаскинг на дигитални медиуми

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Вовед

Следната генерација на помлади, обожаватели на спортски ТВ во живо се занимаваат со дигитално однесување со повеќекратни задачи, што бара создавање на повеќе краткотрајни содржини поврзани со спорт за да го задржат нивниот интерес. Директорите во индустријата ја препознаваат оваа потреба, при што скоро 80% веруваат дека спортската содржина треба да се прошири надвор од спортските преноси и емитувања во живо.

Иднината на спортските содржини во живо: проширување надвор од преносите во живо за да се задоволат барањата на мултитаскинг на дигитални медиуми

Иднината на спортските содржини во живо

Според истражувањето на 150 директори спроведено од Алтман Солон, 74% од директорите во индустријата веруваат дека спортските содржини во живо ќе бидат преполни со други медиумски искуства. Ова може да вклучува подобра статистика, нови извонредни функции, персонализирана содржина, функции за лојалност на обожавателите и здружување на поврзани формати како што се игри, подкасти и вести.

Подемот на мултитаскинг на дигитални медиуми

Евидентен е растот на однесувањето со повеќекратни задачи во дигиталните медиуми, со тоа што 57% од потрошувачите редовно пребаруваат на интернет, 50% користат социјални медиуми, 43% испраќаат пораки и 31% нарачуваат храна. Помладите гледачи на спортови во живо, особено, се предвидува дека ќе бараат уште повеќе бидејќи нивното однесување со повеќе задачи ескалира.

Императив за мултиплатформски содржини искуства

Авторите на извештајот нагласуваат дека помладите групи поминуваат 1,5 пати повеќе часови на интернет во споредба со постарите генерации. Ова ја нагласува потребата спортските медиуми да обезбедат мултиплатформски содржини искуства за да се грижат за преференциите на помладите гледачи.

Трошоците за спортски такси

Бидејќи спортските такси за ТВ мрежите и платформите за стриминг продолжуваат да растат, преговорите за спортски права стануваат поконкурентни. На пример, планирано е да започне нова рунда преговори за спортски права во НБА, при што актуелните ТВ мрежи ESPN и Тарнер бараат да дадат агресивни предлози за борба против растечката конкуренција од Apple TV+, Amazon Prime Video и да го задржат големиот спортски имот. Се предвидува дека спортските такси за НБА ќе соборат нови рекорди.

Заклучок

Во дигиталната ера, побарувачката за краткотрајни спортски содржини се зголемува поради дигиталното однесување со повеќе задачи на помладите гледачи на спортови во живо. За да биде во тек со ова барање, спортските медиуми мора да се прошират надвор од спортските преноси во живо и да вклучат други медиумски искуства. Дополнително, порастот на мултитаскингот со дигитални медиуми бара да се обезбедат искуства со повеќеплатформски содржини. Како што спортските такси продолжуваат да растат, преговорите за спортски права стануваат поконкурентни, нагласувајќи ја потребата ТВ мрежите и платформите за стриминг да даваат агресивни предлози за задржување на вредните спортски имоти.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести