Вести

November 20, 2023

Како да се справите со лошите трки во обложувањето

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Секој со искуство во спортско обложување разбира дека лошите трки се редот на денот. Идеално, а лошо трчање е термин кој се користи во обложувачките кругови за да се дефинира серија на загуби што го тера обложувачот да изгуби значителен износ. Дури и про-обложувачите наидуваат на периоди кога се чини дека сè им пркоси на нивните очекувања. Сепак, способноста да се издигнат над лошите трки е она што ги поставува најдобрите обложувачи од останатите.

Како да се справите со лошите трки во обложувањето

Лошите трки се дел од животот на секој обложувач. Како таков, секој спортски обложувач треба да разбере дека низите на губитници доаѓаат во различни форми и во секое време. Наместо да паѓаме во бескрајни фрустрации, особено кога се чини дека сè и пркоси на логиката, овој напис споделува неколку непроценливи сознанија кои би можеле да помогнат во управувањето со „ситуацијата“

Важно е да знаете кога вашите облози не одат добро. Ова ви помага да избегнете губење повеќе пари и да направите прилагодувања. Лошите трчања можат да бидат фрустрирачки, но исто така можат да ви дадат увид во вашиот пристап. Еве неколку знаци да внимавате на постојаното губење на облози, да се чувствувате помалку самоуверено, да реагирате емотивно на загубите и да го промените начинот на кој обично се обложувате. Ако ги видите овие знаци, направете пауза и проценете ја ситуацијата. 

Еден знак за лоша трка е губењето на многу облози по ред. Нормално е да губите облог сега и тогаш, но ако продолжите да губите долго време, тоа може да значи дека нешто не е во ред. Ако почнете да се сомневате во вашата стратегија или способност, веднаш решете ги тие прашања. Силните емоции како фрустрација, лутина и очај можат да ве натераат да дејствувате импулсивно и да го повредат вашето расудување. И на крај, ако го промените начинот на кој се обложувате и почнете да ризикувате што вообичаено не би ги преземале, тоа е знак за лоша трка.

Препознавањето на овие знаци рано може да ви помогне да ги свртите работите. Можете да дознаете што го предизвикува проблемот и да направите промени.

10 вообичаени грешки во спортското обложување што треба да ги избегнете

 • Направи пауза

  Еден од најдобрите начини да се справите со губитничката серија е да избегнете бркање загуби. Фиколозите тврдат дека првите петнаесет минути по лошо проценет облог или голема загуба обично се најопасни за секој обложувач. Бркањето загуби е несомнено најлошото нешто што може да му се случи на обложувач откако ќе издржи низа порази.

  На спортските обложувачи им се советува да гледаат коцкање во долги временски хоризонти. Иако може да има некоја итност во враќањето на загубите одеднаш, бркањето загуби често завршува со солзи. Наместо тоа, играчите се советуваат да имаат загуби на брадата.

  Останете професионални

  Дури и искусни обложувачи поминуваат низ низи на губитници. Сепак, начинот на кој тие се справуваат со овие ситуации ги издвојува од другите спортски обложувачи. Како и во натпреварувачките спортови, повеќето менаџери не би сакале нивниот тим или играч да се натпреварува во друг натпревар со високи октани по пораз. Овој принцип важи и кога обложувачите трпат загуба.

  Најдобар начин да се справите со лошото трчање е да останете професионални и да избегнете да се препуштите на замавот на емоциите кои често следат по лошиот резултат. Најдобар начин да се покаже професионализам е строго да се набљудува планот за удирање. Исто така, препорачливо е да земете неколку дена одмор за да ги разгледате можните причини за правење погрешни селекции.

  Назад на јачината на звукот

  Со обложувалници нудејќи десетици спортови, многу обложувачи денес не би имале ништо против да се обложуваат на повеќе спортови. Лесно е за обложувач да падне во искушението да пука повеќе за да ги надомести загубите додека е во лоша патека. За жал, ова не е секогаш начин да се оди. Што се однесува до спортското обложување, обложувачите кои сакаат да го зголемат обемот ризикуваат да направат повеќе загуби.

  Најдобриот совет да му се даде на обложувачот по губитничката серија е да ги намали влоговите и да ги ограничи максималните загуби додека не ја врати довербата. Да се ​​оди со полн гас по серија загуби може да се спореди со спортист кој спринтува на средината на маратонот само за да се изгори.

  Анализирање на вашата стратегија за обложување

  Кога поминувате низ груба лепенка со вашите облози, важно е објективен поглед на вашата стратегија. Прво, погледнете наназад на вашите минати облози и видете дали има некакви модели или трендови. На пример, дали постојано се обложувате на одредени тимови или настани кои секогаш ве изневеруваат? Проценете дали вашата стратегија се заснова на темелно истражување или дали донесувате импулсивни одлуки врз основа на лични предрасуди.

  Следно, погледнете го вашиот процес на донесување одлуки. Дали правите информирани избори или дозволувате вашите емоции и предрасуди да ве водат? Оценете го квалитетот на вашето истражување, веродостојноста на вашите извори и колку темелно ги анализирате вашите опции. Правењето на оваа самопроценка ќе ви помогне да ги идентификувате областите каде што можете да се подобрите и да донесувате попаметни одлуки за обложување.

  И на крај, побарајте повратни информации од други искусни обложувачи или онлајн заедници. Добивањето надворешна перспектива може да ви помогне да ги откриете слепите точки и да стекнете нови идеи за да ја подобрите вашата стратегија. Запомнете, анализирањето на вашата стратегија и правењето прилагодувања е клучно за пресврт на вашето лошо трчање.

  Анализирај ја историјата

  Секогаш постои шанса нешто да не е во ред додека се наоѓате во губитничка серија. Во светлината на ова, секој остроумен спортски обложувач треба да одвои малку време и да ја разгледа својата историја на обложување. Не се работи само за гледање на резултатите; добра практика е да се обрне внимание на користениот пристап.

  Анализирањето на историјата му помага на обложувачот да ги одбере недоследностите во обложувањето кои често водат до неуспех, како што е недостатокот на јасна стратегија. Во повеќето случаи, обложувачите можат да препознаат само моменти на лоша дисциплина што ги чинат пари по серијата порази.

  Играј безбедно

  Ништо не го надминува одговорното коцкање. Одговорното коцкање се состои во тоа да останете стоички, т.е. да не се поколебате од краткорочните резултати од обложувањето. Најдобриот совет што треба да му се даде на обложувачот за одговорно коцкање е да избегнува да го гледа секој вложен облог. Лоши трки сигурно ќе се случат. Играчите кои немаат ментална сила да се справат со лошото трчање, секако не се погодни за спортско обложување.

  Времето не секогаш предизвикува голема грижа кога станува збор за спортско обложување. Секогаш ќе има повеќе спортски настани, така што последното нешто што еден обложувач може да го направи е да започне да брка загуби. Секогаш кога некој играч смета дека е соодветно да одвои малку време и да се разлади, во негов најдобар интерес е да се одмори.

  Направи пауза

  Понекогаш, најдобриот начин да одговорите на серија лоши облози е да направите пауза. Сепак, повеќето обложувачи кои страсно ја сакаат играта никогаш не би ја поздравиле идејата целосно да се откажат од спортското обложување. Во повеќето случаи, обично е добредојдена можноста за рафинирање наместо да се врати. Обложувачите кои земаат подолг период без обложување имаат тенденција да ја вратат својата перспектива за нештата и може да се вратат со подобри дела што им одговараат.

  Спортското обложување може да биде воодушевувачко, но може да биде и предизвик, особено по ужасен ритам. Ниту еден обложувач не е имун на лошо трчање. Советите споделени во овој напис се од суштинско значење за секој кој се соочува со лош тек. Идеално, справувањето со лошото трчање бара смиреност, управување со вашата банка и одржување дисциплина.

Заклучок

Кога се обложувате, вообичаено е да се доживее губитничка серија. Но, со правилен начин на размислување и стратегии, можете да ги надминете овие неуспеси и да излезете посилни. Запомнете дека обложувањето вклучува веројатност и варијанса, така што загубите се нормален дел од процесот.

За да се движите низ лоши трки, има неколку работи што можете да ги направите. Прво, разберете ги концептите на веројатност и варијанса. Потоа, препознајте ги знаците на лоша трка и анализирајте ја вашата стратегија за обложување. Чувајте ги вашите емоции под контрола и приспособете го банкротот за обложување. Побарајте совет од обложувачката заедница, правете паузи и постојано учите од вашите искуства.

Правејќи ги овие работи, можете да ги развиете вештините и издржливоста неопходни за да постигнете долгорочен успех. Запомнете, губитничката серија е можност за раст и подобрување. Останете дисциплинирани, фокусирајте се и одржувајте долгорочна перспектива. Со воспоставени овие стратегии, ќе бидете добро опремени да ги претворите тие загуби во победи и да станете посигурен и успешен обложувач.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести