Вести

November 16, 2022

Коефициенти за обложување на Светското првенство во ФИФА 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Долгоочекуваниот Светски куп во ФИФА 2022 конечно е зад аголот. Катар, земјата-домаќин, на 20 ноември ќе ги заклучи роговите со Еквадор на она што навидум ќе биде возбудливо подигање на завесата на едномесечниот турнир. Од јужноамериканските ѕвезди како Нејмар и Меси до најдобрите во Европа, како што се Хари Кејн и Килијан Мбапе, турнирот се очекува да ги прикаже некои од најдобрите таленти кои некогаш ја шутнале топката.

Коефициенти за обложување на Светското првенство во ФИФА 2022 година

Иако на врвни обложувалници веќе ги објавија своите коефициенти за Светското првенство во ФИФА 2022 година, десетици фудбалски ентузијасти направија своја анализа за да ги предвидат тимовите со најголеми шанси да го подигнат пехарот. Мартин Грин е еден од тие поединци.

Мартин Грин на прв поглед: Откако со години работеше во индустријата за спортско обложување, Мартин Грин премина во професионален спортски писател и хендикепиран. Откако се впушти во неговиот нов потфат, предвидувањата на Грин беа неверојатно точни, со прстот на пулсот на фудбалот ширум светот. 

Оттука, тој беше омилен за многу обложувачи, почетници и искусни. Откако ја анализираше средбата во 2022 година, Грин не се двоумеше да ги соопшти своите избори и предвидувања на глобалната фудбалска заедница за обложување.

Кои се предвидувањата на Грин за Светското првенство во фудбал во 2022 година?

Мора да се запомни дека предвидувањата не се нужно точни. Сепак, тие укажуваат на веројатниот исход и секој обложувач би ги игнорирал на нивна (обложувач) сопствена опасност. Откако го објаснивме тоа, време е да се нафатиме на суштината: Земањето и предвидувањата на Грин.

Бразил како фаворит на турнирот

Иако Грин не е на високо ниво на шансите Бразил да го освои трофејот, тој признава дека Бразил ќе биде сила со која треба да се смета во 2022 година Турнир на Светскиот куп на ФИФА. Се разбира, Грин овде не е преамбициозен; кој не го знае Бразил? Всушност, тоа е најуспешниот тим во историјата на турнирот, откако ја освои славата неверојатни пет пати. 

Имајќи предвид дека повеќето нации сонуваат да се квалификуваат на турнирот (а камоли да го освојат), ова е огромен подвиг што само неколку земји можеа да го постигнат во 21-от век.

Освен Германија и Италија, кои по четири пати беа крунисани за светски шампиони, ниту една земја не се закани дека ќе го надмине Бразил. Која е поентата тогаш? Поентата е дека појавата на Бразил како фудбалски шанси-на омилен не е бизарен и пресилен.

Серија на Бразил без пораз

На ѕидот пишува дека Селекао ја уживаат најдобрата форма во фудбалскиот свет пред Светското првенство во фудбал во 2022 година. Играњето на 13 натпревари без ниту еден пораз го нагласува ова тврдење. Иако тимот често се најавува за стилот на игра со слободен тек, нивната одбрана е извонредна во текот на нивната серија без пораз. Но, зошто Грин не е сигурен со земја која ќе се обиде да ја освои својата шеста круна?

Парче сомнеж за Бразил

Иако обложувалниците го ставија Бразил пред секоја екипа (барем засега), Грин се чини дека зазема спротивставени ставови бидејќи не верува дека тимот на Тите има сè што е потребно за да ги победи другите главни кандидати. Откако не успеа да ја освои Копа Америка минатото лето, се појавува дека тимот можеби нема да настапи на најголемата сцена како што многумина би очекувале. 

Уште полошо е фактот што го загубија континенталниот турнир од ривал на домашен терен. Да, репрезентацијата која бара да го освои Светското првенство не треба да губи кога е најважно.

Згора на тоа, Селекао никогаш не положиле раце на најголемиот трофеј од 2022 година, а нивниот настап во изданието во 2018 година не беше на ниво - тие испаднаа од конкуренцијата во четврт-финалето. И, фудбалското братство не го заборави неодоливото претставување во 2014 година на домашен терен, во кое добија темелен пораз од Германија (7-1).

Франција, Шпанија и Англија

Откако ги анализираше силните и слабите страни на Бразил, Грин се чини дека се приклонува кон други фудбалски џогернаути, вклучувајќи ги Франција, Шпанија и Англија. Се разбира, историјата на Франција на турнирот е добро документирана, а фактот дека тие се бранител на титулата значи дека ќе направат секаква должина за да го задржат пехарот. 

Тие беа очигледни фаворити во 2018 година, и сè уште го имаат она што е потребно за да ги уверат навивачите дека сè уште се најдобри. Со таленти како Килијан Мбапе и Усман Дембеле на врвот на нивната фудбалска кариера, вагата лесно може да се наведне во корист на Франција.

Зборувајќи за Шпанија и Англија, двете страни ги подмладија составите кои можат да му дадат на секој најдобар тим да се кандидира за своите пари. Покрај тоа, тие го освоија турнирот по еднаш, што значи дека нема да биде изненадување ако било кој тим тврди победа овој пат.

Најнови коефициенти за обложување на Светското првенство на ФИФА 2022 година

За страствените обложувачи, Светското првенство претставува одлична можност за обложување. Иако има многу облози за избор, „победникот на турнирот“ е меѓу најпопуларните. Најнови шанси укажуваат на тоа дека Бразил е најфаворизиран да ја подигне круната во Доха, а обложувалниците му даваат +450. Еве ги шансите за топ 10 фаворити:

  • Бразил: +450
  • Франција: +550
  • Англија: +600
  • Шпанија: +750
  • Германија: +1000
  • Аргентина: +1000
  • Белгија: +1200
  • Португалија: +1200
  • Холандија: +1400
  • Данска: +2800

Значи, кој е подобро поставен да го освои Светскиот куп на ФИФА 2022? Со горенаведените коефициенти, треба да може да се даде добра претпоставка, земајќи ги предвид ставовите на самиот експерт - Мартин Грин.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести