Вести

August 10, 2022

Колку заработуваат професионалните коцкари?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Спортските обложувалници сите си замислиле како би било да живеат од своето хоби. На некои им текнало да си заминат со огромна сума од 6 цифри, да потрошат цело богатство на луксузни брендови и да патуваат до нивните дестинации од соништата. Глетката на професионални обложувачи на ТВ изгледа возбудливо. 

Колку заработуваат професионалните коцкари?

Обложувањето на резултатите на омилениот тим преку мобилна спортска книшка и собирањето џекпот звучи возбудливо. Поради овие причини, многу претстојни коцкари често се прашуваат дали можат спортското обложување да го претворат во кариера. Тие, исто така, се прашуваат: „Колку може да се заработи од обложувањето на спортот?

Дали професионалното обложување е профитабилно?

Пред да одговорите на ова прашање, клучно е да разберете кој е професионален коцкар. Едноставно, професионален коцкар е некој кој заработува плата преку обложување. Потребни се одредени вештини за да се генерира профит. Значи, секој што заработува од легитимни сајтови за спортско обложување во текот на годината се смета за професионален коцкар. Страствен спортски обложувач заработува пари, но можеби нема да биде доволно да ги покрие сите нивни секојдневни трошоци. 

Ова значи дека им треба дополнителен приход за да се грижат за сметките за домување, храна, облека, превоз и комунални услуги. Некои обложувачи се сметаат за полупрофесионални, односно заработуваат доволно пари од спортското обложување за да ја надополнат нивната секојдневна работа, но не со полно работно време.

Фактори кои ја одредуваат профитабилноста на спортското обложување

Во просек, професионалците заработуваат најмалку 25.000 долари годишно само со обложување на спортски настани. Сепак, точната бројка не може да се потврди бидејќи некои од страниците што ги користат се многу тајни. Значи, сумата на пари што ја заработуваат од спортските облози зависи од повеќе фактори.

1. Големина на облогот

Големината на облогот е позната и како влог и може да има влијание врз резултатите од спортскиот облог. По дефиниција, влогот е вреден предмет како пари што обложувачот го става на ризик за да ја започне својата игра. Општа хипотеза е дека поголем влог има поголема веројатност да се добие висока награда. Масивните џекпот се почести со високи ролки бидејќи овие обложувачи често придонесуваат повеќе за поголемиот награден фонд. 

На оваа корелација може да влијаат шансите за победа и бројот на играчи, и покрај тоа. Да претпоставиме дека просечната големина на облогот за претстојниот фудбалски натпревар е $2, но има многу мали шанси за победа и крајната награда е поставена на $1 милион. Во овој случај, обложувачот може да постави поголем влог за да ги зголеми своите шанси да го освои џекпотот.

2. рентабилност

Секој обложувач има поврат на инвестицијата (ROI), кој може да биде позитивен или негативен. Позитивната предност значи дека ако обложуваат повеќе, може да очекуваат да остварат повеќе профити. Спротивно на тоа, негативен рентабилност значи дека тие ќе губат повеќе сè додека продолжат да се обложуваат. ROI се парите што ги заработува коцкарот во однос на тоа колку обложил. Во спортското обложување, тоа се однесува на вистинската добивка во споредба со сумата што е ставена на коцка. 

Кога играчот ќе освои награда, износот со кој тврдат дека заминал може да биде погрешно. На пример, облогот од 100 долари со коефициент 1,3 се преведува на 130 долари на веб-локацијата за обложување, но вистинската добивка што ја добива обложувачот ќе биде 30 долари по одземањето на почетната инвестиција. Овде, рентабилноста би била 30%, што е практично невозможно да се одржи на долг рок.

3. Вкупен влог/промет

Прометот е збир на сите влогови. Тоа е проценетата сума што играчот очекува да победи или загуби во временска рамка. На пример, вкупниот влог од $500 и +5 ROI има очекуван исход од 5% x $500 = $2.500. Поголем промет со помалку облози ја зголемува варијансата и следствено ја зголемува веројатноста за голема победа. Спротивното е точно.

4. Куќата Еџ

Без оглед на спортот на кој обложувач избира да се обложува, шансите обложувалницата да оствари профит се секогаш поголеми од шансите за победа на играчот. Ова се случува затоа што спортските книги се во бизнис. Некои настани за спортско обложување имаат пониска предност помеѓу 0,5% и 2%, така што тие генерираат само минимален профит. За други настани, куќата може да потрае од 15% до 40%.

Некои обложувачи немаат соодветно разбирање за работ на куќата и на крајот губат повеќе. Тие мислат дека само затоа што обложувалницата има предност од 5%, може да се коцкаат со 200 долари со часови и да изгубат само 10 долари. Она што го забораваат е дека предноста на куќата се однесува и на нивната банка и на вкупниот износ во облози.

Во краток преглед

Професионалното спортско обложување не е најлесниот начин да заработите пари. Има неколку предности да се биде професионален обложувач, како што се дополнителен извор на приход, способност за коцкање во флексибилни часови и донесување независни одлуки. Иако спортското обложување може да го трансформира нечиј живот за добро, императив е да се научат неговите недостатоци. Вообичаените ризици вклучуваат издигнувања и падови, можност да изгубите сè и недостаток на паузи. 

Паметниот коцкар ги анализира добрите и лошите страни пред да се препушти на обложување или да направи кариера со полно работно време. Потенцијалните придобивки може да бидат огромни, на пример, во случај на голем спортски настан како што е Светското првенство. Но, играчот мора да биде доволно дисциплиниран и информиран за да се справи со вклучените ризици.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести