Вести

January 12, 2022

Објаснето е ладно тргување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Ладното тргување е доста вообичаено во финансискиот свет. Сепак, станува се попопуларен и во обложувачкиот свет, особено меѓу обложувачите кои немаат многу или некои спортски знаења. Ладни трговци главно работат на пазари или настани кои имаат висока нестабилност, како што се коњски трки.

Објаснето е ладно тргување

Тие не треба да знаат ништо друго освен коефициентите во врска со обложувачкиот настан. Сите фактори кои можат да влијаат на исходот исто така не се важни. За разлика од спортското обложување, успехот на стратегијата за обложување не се потпира нужно на спортското знаење на обложувачот.

Споредби помеѓу тргување и обложување

Кога станува збор за тргување, инвеститорите обично купуваат или продаваат акции дури и ако не ја разбираат внатрешната работа на компанијата. Тие најчесто носат одлуки за инвестирање врз основа на трендовите што се случуваат на пазарот и проценетите проекции.

Некои трговци можат да инвестираат врз основа на нивните перцепции за компанијата. Тоа е затоа што профитот се остварува врз основа на променливите вредности на акциите, а не на однапред одредена цел.

Ладните трговци во светот на обложувањето го користат истиот пристап за онлајн спортско обложување. Обложувачите ставаат облози и остваруваат профит врз основа на тоа како се менуваат шансите пред и за време на настанот. Обложувачите можат да заработат профит од задни облози и облози. За задни облози, обложувачот прави профит ако падот на коефициентот. За лаички облози, обложувачот остварува профит ако шансите се зголемат. И двата случаи се прилично чести.

Периоди на ладно тргување

Мнозинството ладни трговци обично работат помеѓу еден час до почетокот и кога започнува настанот. Нестабилноста на шансите е типично висока, што ги прави пазарите погодни за брзи тргувања во тој период. Ладните трговци обично се трудат да ги завршат сите свои активности пред почетокот и да го пренесат својот фокус на следниот настан.

Тоа значи дека тие го прават својот профит и забораваат на настанот уште пред да започне настанот. Така, играта и исходот на настанот не влијаат на нивната профитабилност на кој било начин.

Како да направите ладно тргување

Добивките вклучени во студеното тргување обично се релативно мали. Тоа значи дека обложувачите треба да направат многу занаети за да остварат значителен профит. Како и спортското обложување, можно е се да се направи лично, но процесот може да биде бавен и мачен, со големи можности за правење грешки.

Затоа, повеќето обложувачи обично претпочитаат да користат алатки за обложување или автоматизирани ботови. Вградувањето на технологијата го олеснува сè и го максимизира потенцијалниот профит. Обложувачите треба да ги изберат најдобрите алатки за тргување и да стават облози на најсигурните обложувалници за да го искористат максимумот од алатките за обложување.

Неликвидни пазари

Повеќето ладни трговци претпочитаат обложување на активности блиску до исклучување. Сепак, некои се пофлексибилни и капитализираат на неликвидни пазари. Неликвидните пазари вообичаено се претставени со широки распони помеѓу невообичаените и задни коефициенти.

Исто така, има помала конкуренција на таквите пазари, што им овозможува на обложувачите да добијат подобри вредности од ликвидниот пазар што вообичаено би дозволувал. Сепак, таквите бараат високи нивоа на влез, но ботови помагаат да се овозможи тоа.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести