Вести

February 14, 2024

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Низ првите шест настани од сезоната на PGA Tour 2024, едно од големите имиња на играта не се најде во кругот на победниците. Дали тоа ќе се промени оваа недела на Genesis Invitational? Ги гледаме шансите за турнирот, ги разложуваме фаворитите и правиме неколку избори за акцијата на Ривиера подолу.

2024 Genesis Invitational: Омилени, шанси и предвидувања

Резиме на минатонеделниот WM Phoenix Open

Минатонеделниот WM Phoenix Open навидум привлече исто толку наслови за непослушното однесување на публиката, како и за она што го правеа голферите на теренот. Ник Тејлор и Чарли Хофман завршија во неделата изедначени на врвот на таблата со 21 помалку. Откако и двајцата ја поминаа првата дупка во плејофот, Тејлор ја освои својата четврта победа во кариерата PGA Tour со птиченце на втората дупка во плејофот.

Genesis Invitational: Настан со потпис од 20 милиони долари

По една дива недела во Аризона, на дневен ред оваа недела е третиот настан со потпис од 20 милиони долари оваа сезона. Минатогодишниот шампион, Џон Рам, нема да ја брани титулата откако се приклучи на турнејата LIV Golf во декември. Сепак, други значајни играчи како Макс Хома, Скоти Шефлер, Рори Мекилрој и Виктор Ховланд ќе се борат за победа на Ривиера.

Шансите за турнири

Еве ги шансите за победа на Genesis Invitational за 2024 година:

 • Скоти Шефлер +725
 • Рори Мекилрој +1200
 • Џастин Томас +1600
 • Виктор Ховланд и Патрик Кантлеј +1800 година
 • Колин Морикава и Ксандер Шауфеле +2000 г
 • Макс Хома, Лудвиг Аберг, Сем Барнс +2200
 • Џордан Спит +3000
 • Тони Финау +3300
 • Камерон Јанг, Адам Скот, Сахит Тегала +3500
 • Метју Фицпатрик и Виндам Кларк +4000
 • Томи Флитвуд +4500
 • Киган Бредли +5500
 • Т. Постон, Николај Хојгард, Бјеонг-Хун Ан, Си Ву Ким +6500
 • Том Ким, Џејсон Деј, Вил Залаторис +7000
 • Sungjae Im +8000
 • Расел Хенли +8500

Анализа на обложување

Фаворити за победа на турнирот

 • Скоти Шефлер (+725): Шефлер постојано игра добро оваа сезона и се очекува да ја обезбеди својата прва победа по минатогодишното првенство на играчи.
 • Рори Мекилрој (+1200): Мекилрој се враќа во акција по разочарувачкиот финиш на неговиот прв PGA Tour настан во сезоната.
 • Џастин Томас (+1600): Томас покажува знаци на кам-бек по нерамна сезона во 2023 година.
 • Виктор Ховланд (+1800): Шампионот на FedEx Cup од 2023 година се очекува да се бори за неговата седма победа на PGA Tour.
 • Патрик Кантлеј (+1800): Кантлеј сè уште ја бара својата прва победа од шампионатот БМВ во 2022 година.

Предвидувања и избори

 • Колин Морикава ќе заврши во топ 10 (+165): Морикава има силен рекорд на Genesis Invitational и се очекува да има солидна недела.
 • Макс Хома ќе заврши во топ 10 (+200): Хома постојано се претстави добро на овој турнир и најверојатно ќе има силен финиш.
 • Сем Барнс ќе заврши во топ 20 (-115): Барнс игра добро и се очекува да ги подобри своите претходни настапи на Genesis Invitational.
 • Дали Залаторис ќе заврши во топ 20 (+190): Залаторис почнува да ја враќа својата форма и е добар избор за пласман во топ-20.

Како заклучок, Genesis Invitational за 2024 година ветува дека ќе биде возбудлив турнир со неколку врвни играчи кои се борат за победа. Скоти Шефлер, Рори Мекилрој, Џастин Томас и Виктор Ховланд се меѓу фаворитите, но има многу други претенденти на кои треба да се внимава. Нашите најдобри избори за турнирот ги вклучуваат Колин Морикава, Макс Хома, Сем Барнс и Вил Залаторис. Без разлика дали сте искусен обложувач или нов во обложувањето голф, овој турнир нуди многу можности да ги направите вашите предвидувања и да уживате во акцијата на Ривиера.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести