Вести

May 4, 2022

888 го потврдува договорот со Вилијам Хил

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Секој кој е запознаен со онлајн спортското обложување веројатно ќе слушнал за обложувалницата Вилијам Хил. Сајтот е познат по тоа што овозможува пристап до различни пазари и промотивни понуди. BettingRanker има страница со многу детали информации за тоа за да им помогне на читателите да добијат дополнителен увид. Овој 87-годишен бренд веќе некое време го бара казино-фирмата 888. Компанијата неодамна потврди дека го купила Вилијам Хил за 2,2 милијарди фунти.

888 го потврдува договорот со Вилијам Хил

Брендот беше продаден од поранешните сопственици Цезар во договор што може да го промени опсегот на обложувањето на Вилијам Хил во блиска иднина. Во моментов има 1.400 од овие обложувалници од тули и малтер на главната улица. 888 веќе изјави дека тие ќе останат отворени.

Во однос на спортското обложување преку Интернет, 888 може да се движи понатаму кон иновација. Израелската компанија за игри е специјализирана за софтвер за веб-страници за казино. Таа беше формирана од израелски технолошки претприемачи пред да прерасне во голема фирма.

Продажбата исто така не значи дека Цезар се оддалечил од коцкањето. Наместо тоа, нивниот фокус е во странство. Тие имаат намера да ја искористат експертизата по која Вилијам Хил е добро познат. Цезар првпат беше основан во Лас Вегас. Врховниот суд на САД неодамна ја укина долгата забрана за спортско обложување. Како резултат на тоа, се отвори нов брзорастечки пазар за коцкање. Вооружени со знаењето на Вилијам Хил, Цезарите наскоро би можеле да го зголемат влијанието низ езерцето.

Спортското обложување во ОК е многу профитабилен бизнис од милијарди фунти. Читателите можат да користат Ранкер за обложување да дознаете за најдобрите достапни локации. 888 призна дека Вилијам Хил е една од доминантните сили во оваа индустрија. Сепак, сè уште има огромни ривали. Ова го вклучува Бетфред, уште еден гигант за коцкање преку Интернет, кој исто така се обиде да го купи Вилијам Хил во минатото. Со тоа би се удвоила нејзината веќе значителна мрежа во ОК.

Онлајн коцкањето веќе неколку години почна да ги заменува обложувалниците од тули и малтер. Пандемијата на Ковид само ја забрза оваа промена. Сепак, иднината на веб-страниците на обложувалниците како што е Вилијам Хил се соочува со неизвесност. 

Владата на ОК изјави дека има намера да ја реформира индустријата, фокусирајќи се особено на онлајн коцкањето. Главниот извршен директор на 888, Итаи Пазнер, рече дека компанијата може да се справи со промените на сегашните регулативи. Вилијам Хил, исто така, повеќе се фокусира на спортските пазари, област која е помалку веројатно да биде цел на владините реформи.

Интересно е тоа што Вилијам Хил се обиде да купи 888 за 700 милиони фунти во 2015 година. Затоа, неодамнешниот договор може да се гледа како начин за 888 да ја свртат ситуацијата. Нивниот прв обид беше во 2016 година. Компанијата планираше тринасочно спојување заедно со фирмата за бинго Ранк. 888 предвидуваат дека договорот би можел да обезбеди синергична заштеда од 10 милиони фунти само во 2022 година. 

До 2025 година ова би можело да биде дури 100 милиони фунти. 888 сега е еден од поголемите играчи во индустријата за спортско обложување во ОК. И покрај ова, конкуренцијата е жестока со оние како Paddy Power, SkyBet, Coral, Ladbrokes и Bet365. За тоа дали ова натпреварување ќе продолжи со децении е сценарио за чекање и да видиме.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести