Вести

November 1, 2023

Isaiah Joe: From Waived to Valuable Player - Патување на таленти, напорна работа и поддршка

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Пред нешто повеќе од една година, кошаркарската кариера на Ајсаја Џо направи пресврт кога Филаделфија 76ерс беше откажан од него. Ова се покажа како катализатор за неговата НБА траекторија.

Isaiah Joe: From Waived to Valuable Player - Патување на таленти, напорна работа и поддршка

Колеџ кариера и нацрт

Откако излезе од колеџ, Џо беше познат по неговата способност за шутирање и разноврсност. Стоејќи на 6-стапки-4, тој можеше да игра како чувар надвор од топката или вистинско крило.

Ограничена можност во Филаделфија

Нацртан од Сиксерс, Џо се најде во тим фокусиран на освојување шампионат веднаш. Ова значеше пократки ротации и помалку можности за развој на младите играчи како Џо. Тој одигра помалку од 1000 минути во регуларниот дел од сезоната во текот на две сезони пред да биде отпуштен во октомври 2022 година.

Приклучување на Оклахома Сити Тандер

Оклахома Сити Тандер виде шанса и потпиша повеќегодишен договор со Џо со речиси 6 милиони долари. Тој брзо се покажа како кражба за тимот, разделувајќи улога во ноќниот состав и составувајќи импресивни перформанси.

Збег сезона

Во својата прва сезона со Тандер, Џо играше во 73 натпревари, со просек од 9,5 поени и шутирајќи 40,9% надвор од лакот. Тој имаше неколку истакнати натпревари, вклучително и настап со 33 поени против Шарлот Хорнетс.

Влијанието на Неговиот Татко

Таткото на Џо, Дерик Џо, одигра значајна улога во обликувањето на неговата механика за стрелање. Тие имаат блиски односи, а Дерик дава повратни информации и поддршка по секој натпревар. Џо верува на советите на својот татко и му припишува заслуга за неговата ефикасност во шутирањето.

Тренерска поддршка

Покрај неговиот татко, Џо има поддршка и од Чип Енгелланд, еден од најдобрите тренери за стрелање во светот. Присуството на Енгелланд во персоналот на Тандер го подобри менталниот пристап на Џо кон шутирањето и константноста.

Континуиран успех

Во актуелната сезона Џо уште еднаш се покажа како клучен играч на Тандер. Тој покажа дополнителни вештини, вклучително и создавање на сопствени удари и подобрена одбрана.

Како заклучок, патувањето на Исаја Џо од откажување од 76-те до да стане вреден играч за Тандер е доказ за неговиот талент, напорна работа и поддршката што ја добива од неговиот татко и тренерскиот штаб. Тој служи како инспирација за младите играчи кои сакаат да остават свој белег во НБА.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести