Вести

November 3, 2021

NASDAQ инвестира во спортско обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Спортското обложување наоѓа поддршка на високо ниво на инвестицискиот фронт. Во јуни, NASDAQ ја фрли својата капа во рингот преземајќи удел во спортското обложување и обезбедувајќи технологија за надзор на партнерите за спортско обложување. При користење на модел на размена, некои аналитичари предвидуваат дека пазарот на спортско обложување би можел да порасне до 37 милијарди долари во вредност до 2025 година.

NASDAQ инвестира во спортско обложување

Конкуренција

НАСДАК не е сам. Hudson River Trading и Tower Research исто така инвестираат на пазарот за спортско обложување. Како што расте пазарот, конкуренцијата ќе се загрее меѓу давателите на ликвидност, што ќе предизвика подобри шанси и цени. Како што повеќе брокери влегуваат на пазарот, тие можат да привлечат инвеститори кои се и спортски љубители и заинтересирани за можности со висока награда.

Иновацијата е клучна за да се направи пазарот транспарентен и безбеден. Со новите технологии, операторите на размена може да ја отворат вратата за државите да ја регулираат индустријата. Во моментов, триесет држави дозволуваат легално спортско обложување. Официјалните лица на Њујорк, Калифорнија и Флорида ги истражуваат најдобрите начини за започнување на спортско обложување во нивните соодветни држави.

Спортското обложување еволуира во прифатена форма на забава од повеќе од 60 проценти од потрошувачите. Од 1940-тите, мафијата контролира спортско обложување, а потрошувачите се коцкаа на нерегулиран пазар. Како што еволуцијата на интернетот продолжува да обезбедува приватност и анонимност, пазарот експоненцијално расте, оставајќи поголеми можности за неугледни платформи.

Приходи

Државите навлегуваат во регулирање на пазарот и да добијат значителни даночни приходи. Казината во 40 држави генерираат милијарди даночни приходи и поддржуваат близу два милиони вработени. Американците кои незаконски обложуваат трошат до 500 милијарди долари и растат годишно.

Ако државата прави 2 проценти или повеќе од годишниот приход од казиното, таа може да ги искористи тие средства за да ги премости буџетските недостатоци и да ги поддржи училиштата, инфраструктурата и другите законски приоритети. Економското влијание се предвидува да ја внесе многу потребната готовина во малопродажбата и другите деловни претпријатија.

Регулатива

За владите, двојната придобивка од собирање пари и заштита на граѓаните е привлечна. Без ограничувања за загуби на некои локации, новите регулативи може да ги заштитат потрошувачите кои до неодамна се потпираа на нерегулирани средини за ставање облози. Пазарите за спортски коцкање управувани од државата може да бараат од казината и спортските книшки да наметнат ограничувања за обложување и да ги следат коцкарите за ризично однесување.

Технологијата може лесно да препознае и да го извести претпријатието на дигитални платформи кога коцкар покажува тенденции за зависност. Овие мерки се првите чекори за носење на спортското обложување од сенка и во мејнстримот.

Возбуда

Играчите се возбудени поради новите измени на законите за коцкање, кои влијаат на пристапноста и законитоста на спортското обложување. Поради оваа причина, лигите ги поддржуваат мерките, кои сигурно ќе го зголемат ангажманот на публиката во одредени игри. Додека милиони се приспособуваат на популарните спортски натпревари, големо мнозинство ја гледаат играта за да го одредат исходот од облогот.

Речиси 50 отсто од Американците се заинтересирани за спортско обложување. Од фудбал до авто-трки, овие натпревари привлекуваат глобални спортски ентузијасти. Како што пазарот продолжува да расте, институционалните инвеститори, државните влади и другите играчи истражуваат како да добијат дел од економскиот колач.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести