Вести

October 8, 2021

SBC самит на ЦЕИ во Украина - Следниот светски центар за технологија за коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Следните месеци SBC самитот на ЗНД, понуден од Parimatch, беше формиран за да го покаже потенцијалот на Украина на следниот голем меѓународен центар за технологија и коцкање.

SBC самит на ЦЕИ во Украина - Следниот светски центар за технологија за коцкање

Украина е една од централните теми на серијата конференции и трговија, на која ќе се сретнат замениците на операторите, добавувачите, соработниците, инвеститорите и регулаторите во Меѓународниот конгресен центар Паркови Киев на 13 октомври.

Преглед на секторот iGaming во Украина

Одлуката на владата на Украина да го легализира коцкањето отвори нов, потенцијално огромен пазар за главните оператори, но оваа нација од повеќе од 40 милиони луѓе, исто така, ги препорача натпреварите на давателите на технологија.

Во минатото, пониските трошоци за работна сила на високотехнолошките компании во Украина беа бесни, но тоа повеќе не е главната причина зошто меѓународните компании избираат да основаат истражување и развој и поддршка таму.

Земјата има високо обучено население и нејзините универзитети имаат прием од 16.000 нови дипломирани студенти секоја година. Таа е веќе најголема работна сила во ИТ квалификувана во Централна и Источна Европа. 

Украина има не само квалификуван кадар потребен за поддршка на растот на технолошките компании и развојот на технолошки производи, туку и пазарот е подготвен да привлече инвестиции и да го препознае потенцијалот за економско и создавање работна сила што го нуди посветената индустрија.

SBC Summit CIS е идеална средина за да дознаете повеќе за можностите за меѓународните оператори, давателите на технологија, игрите и студиите за инвеститори во Украина. Антон Кучухидзе, претседател на еден од стратешките партнери на настанот, изјавува дека земјата е веќе на добар пат да стане центар на извонредност за секторот.

Неколку зборови од Антон Кучухидзе

Тој рече: „Украина сега јавно ќе ги тврди своите амбиции да стане ИТ центар за коцкарската индустрија. Кога пазарот на коцкање „се затвори“ во Украина, имаше многу различни технолошки компании кои избраа да работат за западни компании. Одлично. изработен софтвер, повеќе ИТ платформи и различни онлајн решенија.Затоа Украина е одамна позната во светот на коцкањето.

Сега, откако дојде до легализација, извршните директори и претставниците на истите компании почнаа да зборуваат за нивната работа. Околу 10 до 15 од најголемите светски ознаки за игри веќе имаат канцеларии кои ги создадоа нивните производи и им помогнаа на нивните операции низ светот да уживаат. „Значи, ништо не менува ништо. 

Украина почнува да го носи во јавен домен. Дополнително, овие странски компании се поврзани национално, внатрешно и законски, сега отворено зборуваат за своите ИТ тимови. Затоа, Украина веќе има прилично силна позиција, да се понуди како центар за создавање технички решенија за коцкање. "

Агендата на самитот на SBC GOS нуди сесии кои ги вклучуваат проблемите директно поврзани со операциите базирани на Украина и Источна Европа, вклучително и „обезбедување можност за обложување и iGaming во Украина“, „Инвестиција во иднината, регрутирање и задржување“, и „Подемот на ЗНД како глобален технолошки центар за iGaming“

Што има во иднина?

Делегатите може да очекуваат и содржина на спортско спонзорство, промени во законите за данок на дивиот свет во Украина, можности создадени од регулаторните промени во ЗНД и Источна Европа, раст на еСпорт-обложување и кампањи за успешен локализиран маркетинг.

До конференцијата е изложба на која ќе видите 20 водечки добавувачи кои ги прикажуваат најновите иновации и настан „Ноќно вмрежување“ на елегантни локации во Киев.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести