Вести

July 31, 2023

Twitch ги забранува преносите во живо од рекламни сајтови за обложување на кожата

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Еспортското обложување стана масовен феномен меѓу традиционалните обожаватели на спортско обложување. Овој тип на обложување им овозможува на обложувачите да ги предвидат исходите од натпреварите на Esports како Valorant, CS:SO, Dota 2 и повеќе.

Twitch ги забранува преносите во живо од рекламни сајтови за обложување на кожата

Покрај тоа што вложуваат вистински пари, некои веб-локации им дозволуваат на обложувачите да се обложуваат со помош на нивните Gaming Skins (делови од изгледот на ликовите од видео игрите) и други скапоцености. Ова е нешто со кое водечките развивачи на игри како Valve и Riot Games се борат долго време.

Нивните напори се чини дека стануваат успешни откако Twitch, водечка страница за пренос во живо, ги ажурираше своите политики на платформата за да ја криминализира промоцијата на содржината за коцкање кожа. 

Одговарајќи на едно од прашањата на своите следбеници, компанијата за пренос во живо изјави: 

„Не е дозволена промоција или спонзорство на Skin Gambling според нашата политика“.

Гигантот за стриминг во сопственост на Амазон неодамна се бори со она што го нарекува „нелиценцирана гејмерска содржина“. Минатата година, Твич ги забрани своите стримери од играње казино игри, вклучувајќи игри на маса и слотови на нелиценцирани сајтови за коцкање. Дополнително, ажурираната политика наведе дека Twitch нема да дозволи стриматерите да обезбедуваат упатувања за врски за коцкање и сајтови за спортско обложување.

Twitch повремено беше критикуван затоа што не се справува со нелегална содржина на својата платформа. Стримувачите како Тајлер „Trainwreck“ Никнам и Адин Рос добија многу критики за играње и рекламирање на популарна веб-страница за коцкање со криптовалути во Соединетите држави на нивната заедница.

Одговарајќи на најновото ограничување, Еспорт Набљудувачите истакнаа дека сè уште има прашања за забраната на Twitch на веб-страниците за обложување Skin. Ревидираната политика на платформата може да создаде непријатности за организации како G2 Esports, кои неодамна соработуваа со CSGORoll, веб-локација за обложување Skin.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести