Сè што треба да знаете за: Како да се обложите

Спортското обложување е лесно, пријатно и дава можност за поединци да заработат пари. Почетниците, од друга страна, не треба да брзаат со ставање облози. Колку и да е едноставно спортското обложување, не е лесно да се прави сè како што треба на почетокот. Сомнително е дека играчите ќе уживаат во спортското обложување ако неправилно пристапат кон тоа, бидејќи најверојатно нема да бидат на вистинскиот пат да заработат добивки.

Ова не е наменето да го обесхрабри човек да се обложува на спорт. Целта на овој напис е играчите да знаат како да се обложуваат и да им понудат на обложувачите силни основи на кои треба да се изградат доколку сакаат редовно да добиваат пари.

Сè што треба да знаете за: Како да се обложите
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Вашиот водич за спортско обложување

Вашиот водич за спортско обложување

Еве брз преглед на тоа што обложувачите треба да знаат и да прават за не само да ги зголемат шансите за победа, туку и да им помогнат да се коцкаат одговорно и да се забавуваат правејќи го тоа. Индустријата за спортско обложување, како Вол Стрит, е нестабилна. Букмејкерите го менуваат коефициенти за обложување во текот на денот врз основа на активноста што ја преземаат и други вести, како што се повреди и временски услови.

На пример, ако тимот А започне како фаворити со 7 поени и најголем дел од облозите се на нив, нивната линија може да се зголеми од -7 на -7,5. Можно е линијата да се помести многу подалеку до -8 или да биде „купена назад“ до -7.

Додека е на тема линии, добра идеја е да се споредуваат линии од повеќе спортски книги. Линиите може да се разликуваат во зависност од спортската книшка бидејќи различни обложувалници се грижат за различни типови клиенти.

Кога станува збор за тоа колку да се обложи, разумно правило е да се ризикува само она што играчот може да си дозволи да го изгуби. Запомнете дека спортското обложување е маратон, а не спринт. Ќе има и добри и лоши денови. Затоа постои одлична стратегија наречена рамно обложување.

Рамното обложување подразбира обложување на истиот износ на секоја игра и ризикување само од 1% до 5% од банкротот на играчот за секој облог (банкарот е почетната сума со која играчите имаат на располагање да се обложуваат). Ако обложувачите имаат резервација од 100 долари, на пример, тие треба да ризикуваат не повеќе од 5 долари по натпревар.

Вашиот водич за спортско обложување
Видови спортски облози

Видови спортски облози

На еден спорт може да се обложувате на различни начини, а постојат многу начини за тоа коцкање на различни спортови.

Кога станува збор за спортско обложување, најголемата работа што играчите можат да ја направат е да ги научат прописите за секоја форма на обложување и придружната награда, почнувајќи од овие најчести типови на спортско обложување.

 • Облози со парична линија: Еден од наједноставните методи за обложување на спорт е преку облог со парична линија. Играчите ќе одлучуваат кој ќе победи на натпревар или натпревар, а добивките се одредуваат според коефициентот.
 • Директни облози: Директниот облог е исто така познат како облог со ширење на поени во САД. Распределбата на поени покажува кој е веројатно да победи и со која разлика.
 • Вкупни облози во линија: Овде, облогот зависи од вкупниот број на постигнати поени од двете екипи. Играчите мора да изберат дали веруваат дека конечниот резултат ќе биде поголем или помал од бројот наведен во спортската книшка.
 • Парлеј облози: Парлеј облог е поставување на бројни облози кои сите мора да ги добијат за да победи играчот. Играчите може да го обложуваат тимот А да ја освои светската серија и тимот Х во Супербоул во истата година, на пример.
 • Тизерски облози: Поради тоа што имаат два или повеќе избори, облозите за закачки се споредливи со прилозите. Разликата е во тоа што во замена за помала вкупна исплата, играчите добиваат поповолен рамен на поени.
 • Облози од глава до глава: Кога обложувачот го избира победникот помеѓу двајца учесници, тоа се нарекува влог од глава до глава
Видови спортски облози
Фудбалско обложување

Фудбалско обложување

Фудбалот е еден од најпопуларните спортови за обложување.

Тој е добро познат спорт во повеќето земји низ светот и има повеќе познати тимови. Друга причина зошто толку многу луѓе уживаат во обложувањето на фудбалски игри е тоа што има толку многу турнири за избор.

Овие турнири се составени од десетици различни натпревари во кои учествуваат многу различни тимови, нудејќи им на навивачите на спортот многу можности да се обложуваат на игри.

Единствените земји каде фудбалот не е најпопуларен спорт се Соединетите Американски Држави, каде што владее НФЛ, Австралија и Нов Зеланд, каде што доминира рагбито, и Канада, каде хокејот е национален фаворит.

Фудбалско обложување
Водич за фудбалско обложување

Водич за фудбалско обложување

За да започнете со учење како да се обложувате на фудбалот, изберете букмејкер со одлично искуство. Обложувалницата треба да ги има сите потребни лиценци и да обезбеди исклучителна услуга за клиентите.

Веб-страницата треба да има широк опсег на опции за плаќање, како и голема безбедност. Пред да изберете спортски обложувач, разговарајте со други играчи и спроведете истражување на интернет за совети.

Најпопуларните типови на обложување во фудбалот се прв стрелец, полувреме/крај, парлеј, и двете екипи да постигнат гол.

Облози за прв стрелец се најпопуларниот метод на фудбалско обложување досега. Ова вклучува играч кој се обложува на тим за кој мисли дека ќе биде првиот што ќе постигне гол на натпревар. На фудбалски шанси за прв стрелец облозите обично се подобри бидејќи има многу можни исходи.

Полувреме каде обложувачите можат да се обложуваат дали:

 • Едната страна води на полувремето, а другата екипа во цело време, или обратно,
 • Тим ќе биде напред на полувремето и на крајот на играта,
 • На полувремето ќе биде нерешено и една од екипите ќе продолжи да победува во полно време,
 • Натпреварот ќе заврши нерешено и на половина и на крајот.

Парлеј облози го зголеми можното враќање на нивниот влог со обложување на многу тимови за победа, губење или нерешено, намалувајќи ги нивните шанси со секој натпревар, но зголемувајќи ги нивните шанси за голема победа.

Облози за постигнување на двата тима е самообјасниво со тоа што на обложувачот му се дава избор на натпревари и му е наложено да избере натпревари во кои двата тима ќе постигнат гол. Промената е во тоа што наместо победа, пораз или нерешено во облозите, сега има само два можни исходи: „ќе постигне/нема да даде гол“

Спортските лиги за фантазија постојат долго време, но обложувањето на нив за да заработи пари неодамна стана попопуларно.

Фудбалско обложување со фантазија

Главниот концепт зад фантастичното спортско обложување е да составите тим од играчи врз основа на одредени критериуми, а тие играчи потоа заработуваат поени за вашиот тим во зависност од нивните перформанси во игрите.

Потоа можете да се натпреварувате за вистински пари со други луѓе кои составиле тимови за фантазија, при што победник е оној чиј тим најдобро ќе се претстави. Обложувањето може да се врши на различни начини, вклучително и учество во лиги кои траат цела сезона.

Водич за фудбалско обложување
Обложување на коњски трки

Обложување на коњски трки

Јавањето коњи има долга и богата историја, која се практикува со милениуми низ целиот свет. Трката со коли беше истакната активност во античко време, со трки што се одржуваа низ цела Грција и Рим.

Трката со коњи е само втор по фудбалот како најпопуларен спорт за гледачи во Обединетото Кралство. Според индустриските студии, над шест милиони луѓе присуствуваат на трките во Обединетото Кралство секоја година, а жените сочинуваат 40% од оние што одат.

Овој спорт е популарен во Франција, Австралија, САД, Канада, Хонг Конг и Малезија, а познато е дека поддржувачите во Јапонија спијат во чекање за големи настани.

Обложување на коњски трки
Водич за обложување на коњски трки

Водич за обложување на коњски трки

За почеток обложување на коњски трки, обложувачите мора прво да се регистрираат на соодветна обложувалница, а потоа таму да ги депонираат своите средства.

Потоа, тие едноставно ја наоѓаат трката на која сакаат да се обложуваат. Повеќето веб-локации вклучуваат список на тркачки патеки кои се домаќини на трки тој ден, што ви овозможува да изберете една и да ги видите сите закажани трки.

Како да изберете победник

Ова се шесте главни фактори кои обложувачите треба да ги земат во предвид кога се обидуваат да го предвидат победникот на коњска трка - одењето, растојанието на патеката, педигрето на коњите, врските, формата на патеката и знакот за хендикеп.

 • Одење: Одење (исто така наречено состојба на патеката или рејтинг на патеката) е површината на патеката на патеката за трки со коњи пред средбата на трката или трката. Одењето се одредува според количината на влага во земјата и се проценува од официјален стјуард на денот на трката
 • Растојание: Повеќето коњи можат да трчаат само одредено растојание пред да се уморат. Изборот на коњ со досие за издржливост може добро да се исплати.
 • Педигре: Ова се однесува на потеклото на коњот. Искусните обложувачи често го испитуваат педигрето на коњот за да видат дали тој има предност да трча на земја или трева, да се справи надвор од патеката (т.е. побавно) или да помине ново растојание.
 • Врски: Одредени комбинации на тренер, џокеј и сопственик имале многу успех, а формата на тие двојки и тројки може да донесе многу пари.
 • Формулар за курс: Коњите трчаат поинаку на различни тркачки патеки, па затоа е добра идеја да се проверат тркачките картички за победници на претходните курсеви.
 • Ознака за хендикеп: Штом коњот ќе го достигне својот врв на хендикеп, тешко му е да се натпреваруваат против коњи со подобра тежина. Во трките со хендикеп, споредувањето на рејтингот на коњот со нивниот последен победнички е критичен.
Водич за обложување на коњски трки
Обложување во крикет

Обложување во крикет

Крикетот е една од најстарите игри, со корени кои допираат до 18 век во Англија. Тоа е исто така еден од најпопуларните спортови во светот, со многу ентузијасти за спортско обложување кои се обложуваат на натпревари во крикет од удобноста на нивните домови.

Во реалноста, обложувањето на спортски настани во крикет е профитабилен дел од онлајн индустријата за коцкање. Иако е најпопуларен во Британија, Индија, Австралија и Јужна Африка, таа расте во популарност кај Американците кои се повеќе се запознаваат со играта.

Иако поголемиот дел од обложувачите во Соединетите Држави сè уште не се запознаени со играта, некои американски спортски обложувачи сметаат дека обложувањето на крикет е интересно поради бројните опции за обложување дадени од играта.

Обложување во крикет
Водич за обложување крикет

Водич за обложување крикет

Прво и основно, обложувачите мора да го лоцираат најдобриот обложувач кој е добро упатен во крикет и дава конкурентни шанси. Понатаму, некои веб-страници за обложувалници им даде на клиентите статистика што им е потребна за да бидат успешни обложувачи.

Многу е полесно да се обложуваат врз основа на инстинктите на стомакот отколку да се дизајнира и анализира стратегија. Меѓутоа, ако обложувачите користат некои од испробаните и вистински совети за обложување крикет на ветераните, нема да треба да спроведат обемна статистичка анализа за да ги зголемат вашите шанси за обложување за победа.

Секогаш бидете во тек со временската прогноза

Познавањето на времето може да ви даде некој скриен увид во играта која првенствено се потпира на ветерот и степенот на нестабилност на воздухот. На пример, ако се прогнозира дожд, натпреварите закажани за тие денови може да се скратат, што ќе го фаворизира тимот што ќе победува на второто место.

Се чекаат резултатите од фрлањето

Одлуката за тоа кој прв ќе удри лилјаци има значително влијание врз резултатот на играта. Тоа е затоа што првата страна што ќе се залепи ќе се соочи со помал недостаток додека играта продолжува поради абење и кинење на викетот.

Важноста на формата

Формата ќе определи колку добро или слабо настапува тим или индивидуален играч. Погрижете се да ги испитате тимовите и играчите пред време за да ги добиете најсовремените информации за нивната статистика за перформансите.

Проценка на условите на земјата

Иако квалитетите на различни терени за игра можеби не се главен фокус за повеќето подобри, тие се важни. Некои викети, на пример, се чини дека воопшто не се вртат, додека други прекрасно реагираат на вртење. Има бавни патеки и некои кои имаат пловност кон нив што ги фаворизира брзите куглари.

Крикетот е на врвот на листата кога станува збор за тешки спортови за хендикеп. Ова се должи на големиот број пазари за избор. Постојат опции за обложување ante-post и во живо во игра.

Со толку многу алтернативи за обложување, постои значителен ризик од поставување на повеќе шпекулативни облози. Како резултат на тоа, важно е учење на некои од најдобрите тактики кои обложувачите можат да ги користат за да добијат предност и евентуално да го победат системот.

Водич за обложување крикет
UFC обложување

UFC обложување

Во текот на последната деценија, Ultimate Fighting Championship (UFC) се зголеми во популарност, како и обложувањето на настаните што се случуваат. Како што повеќе поединци се обложуваат, онлајн обложувалниците се насочуваат да ја подобрат својата услуга преку обезбедување дополнителни опции за обложување, промоции и коефициенти кои се конкурентни.

Обложувачите можат да заработат многу пари обложувајќи се на UFC. Исто како и повеќето спортско обложување, има испробани и тестирани стратегии што може да им помогне на обложувачите да го намалат ризикот додека го зголемуваат приносот. Ветераните секогаш ја земаат предвид тактиката, но таа е уште поважна за обложувачите кои првпат се занимаваат со мешани боречки вештини.

Има неколку работи што треба да се земат предвид што ќе им помогнат на сосема новите обложувачи да започнат со UFC обложување на десната нога.

UFC обложување
Водич за обложување на UFC

Водич за обложување на UFC

Пронаоѓањето на спортска книшка е првото нешто што треба да направите за да се обложите во UFC. Голема одлука е да се донесе, но сега е многу полесно отколку пред неколку години. Причината за тоа е што, благодарение на проширувањето на UFC обложување, повеќето обложувалници сега нудат значителни опции за обложување на UFC.

Прегледите се достапни за да им помогнат на обложувачите да одлучат дали ви треба помош, а играчите исто така треба да побараат совет од заедницата за обложување.

Она што играчите треба да го бараат е основен интерфејс со кој се запознаени и што им овозможува лесно да се движат на пазарите за обложување. Побарајте какви било зделки за обложување што можат да ги искористат обложувачите, без разлика дали се тоа бесплатни облози, понуди за враќање пари или нешто друго; сите тие ќе им помогнат на обложувачите на почетокот.

Обложување UFC: Клучни услови за обложување што треба да ги знаете

 • Омилен: Борецот за кој се предвидува дека ќе победи - и скоро секогаш со смешно ниски коефициенти. Со борбите со андеркарти, обложувањето на фаворитите е секогаш попрофитабилно.
 • Аутсајдерот: Од друга страна, ова е борецот кој најверојатно нема да победи. Може да биде попрофитабилно од обложувањето на фаворитот затоа што ќе си го вратите влогот плус добивка.
 • Притисни: Облогот што резултира со нерешен резултат не е ниту поразен ниту добитен тикет. Вашиот облог едноставно се враќа.
 • Креда: Омилениот или проектиран победник на борбата, и обично поединецот со најдобри коефициенти; скоро секогаш негативни шанси.
 • Одлука: Резултатот од тепачката според бодовниот лист на судиите. Ова може да биде поделено, едногласно, мнозинство или техничка одлука.
 • TKO: Ова значи Технички нок Даун. Борците добиваат нокдаун три пати, или судијата интервенира и го прекинува мечот откако ќе утврди дека борецот не може да продолжи. Освен ако судиите не ја одредат борбата на бодовите или не прогласат натпревар без натпревар, пензионирањето од аголот е исто така TKO.
Водич за обложување на UFC
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Крајниот водич за спортско обложување за бокс
2023-11-17

Крајниот водич за спортско обложување за бокс

Обложувањето во бокс отсекогаш имало посветена база на обожаватели. Во последниве години, се повеќе и повеќе фанови на борба почнаа активно да бараат можности за обложување на значајни настани. Добрата вест е дека сега е поедноставно од кога било да се обложувате на бокс. Ако сте заинтересирани за спортско обложување, важно е да ги знаете различните боксерски пазари, типичните формати на коефициенти и корисни совети за обложување пред да ставите какви било облози. Треба да научите и како да изберете сигурни онлајн обложувалници. Овој сеопфатен водич за онлајн обложување во бокс ги опфаќа сите основи.

Што треба да знаете за обложувањето НАСКАР
2023-03-22

Што треба да знаете за обложувањето НАСКАР

Со огромна база на фанови во Северна Америка и многу трки што се одржуваат буквално неделно на различни тркачки патеки од февруари до почетокот на ноември, обложувањето НАСКАР е еден од најатрактивните избори за обложување за ентузијастите на мотоспортот.

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите
2023-03-08

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите

Ќе има многу пари за легално обложување на Суперболот во 2023 година, откако натпреварот во 2022 година ќе ги сруши сите претходни рекорди. Последен пат, во Супер Боул LVI, Лос Анџелес Рамс победи против Синсинати Бенгалс со 23-20.

Најкул зимски спортови за обложување
2022-03-02

Најкул зимски спортови за обложување

Спортовите што се играат на снег или мраз се нарекуваат зимски спортови. За разлика од летните спортови, зимските спортови имаат пократка сезона која трае од ноември до февруари. Некои настани, како што се Зимските олимписки игри, се закажани на секои четири години. Олимписките зимски игри ги претставуваат највозбудливите можности за онлајн спортско обложување. Сепак, неколку годишни и двегодишни зимски спортови се достапни за обложување.