Сè што треба да знаете за: Стратегија за обложување

Вистината е дека повеќето почетници во спортско обложување не се грижат за стратегиите. Иако ова може да се прости, имајќи предвид дека почетник има многу да научи, грешка е целосно да се игнорира стратегијата за обложување. Со правилен пристап, обложувачите носат добри одлуки кои водат до чести победи. Сепак, имајте предвид дека ниту еден од овие системи за обложување не гарантира моментален успех. Но, сепак, вреди да се сфати и да се користат еден или два системи за обложување за да се наведнат коефициентите. Продолжете да читате за да научите!

Сè што треба да знаете за: Стратегија за обложување
Сè што треба да знаете за стратегиите за спортско обложување

Сè што треба да знаете за стратегиите за спортско обложување

Стратегијата за спортско обложување е збир на системи или совети истражувани за да се создаде профитабилно сценарио. Со други зборови, соодветно изработениот систем за обложување ја пренесува предноста што ја ужива букмејкерот на играчот. Ова е можно затоа што спортското обложување вклучува вистински човечки активности, така што нема предност на куќата за да се осигура дека обложувачот секогаш победува.

Како што се очекуваше, онлајн обложувалниците фактор во многу статистика претходно создавајќи ги нивните шанси. Иако ова очигледно го прави предизвик да се предвидат исходите, обложувањето станува попрофитабилно со соодветна статистичка анализа. На едноставен јазик, стратегиите ги зголемуваат шансите за победа на играчот, освен што ги минимизираат основните грешки.

Земете управување со пари, на пример. Работата е што повеќето дебитанти не успеваат во спортското обложување бидејќи не знаат како да го заштитат својот капитал. Секогаш е одлична стратегија да знаете со колку да се обложувате и на кои одредени игри.

Управувањето со пари, исто така, им помага на зелените раце да ги минимизираат понатамошните загуби преку управување со времето на играта. Значи, сè на сè, научете ги примарните системи за спортско обложување и соодветно приспособете ги за да ја зголемите ефикасноста.

Сè што треба да знаете за стратегиите за спортско обложување
Стратегија за обложување во фудбал

Стратегија за обложување во фудбал

Стратегијата за фудбалско обложување не е само која било друга стратегија за спортско обложување. Тоа е затоа што освојувањето пари од фудбалско обложување може да биде предизвик и покрај тоа што е најомилениот пазар за обложување. Во фудбалската стратегија, обложувачите мора да бидат подготвени да жртвуваат значително време, вештина и посветеност за да бидат успешни.

Тие мора да ги оценуваат игрите од сите можни агли, вклучително и статистика за поединечни играчи, исходи од глава до глава, неодамнешна форма, играчи кои недостасуваат, предност на домашен терен и многу повеќе. Подолу е прикажано како да се дојде до победничка стратегија за фудбалско обложување.

Стратегија за обложување во фудбал
Како да креирате стратегија за фудбалско обложување?

Како да креирате стратегија за фудбалско обложување?

Најпрво, за да остварите долгорочен профит од фудбалските облози, носете капа на претприемач. Како што беше кажано претходно, за да се обложите на фудбалот потребен е огромен напор и време за истражување. Затоа, најважно е да останете организирани и да изготвите јасен патоказ за да бидете успешни. Запомнете дека обложувалницата разгледува десетици тимски фактори пред да дојде до коефициентите.

Сега, кога сте напнати и воспитувате да одите, време е да седнете и да ја усовршите стратегијата. Во овој случај, проценете ги сите можни исходи на конкретен фудбалски натпревар и соберете што е можно повеќе информации.

Секогаш започнувајте со чисти бројки и детална статистика за играта како просечни примени и постигнати голови за секој тим. Исто така, погледнете ја техничката статистика како играчот со најголема веројатност да постигне гол или да добие картон и предноста на домашен терен. Никогаш не е лошо да се фаворизира фудбалски тим во форма што игра дома.

За да ја завршите победничката фудбалска стратегија, размислете што велат професионалните обложувачи за конкретната игра. Ова е веројатно единствениот начин да се добијат сурови, јасни информации за играта. Постојат стотици блогови и ТВ емисии на денот на натпреварот посветени на дискусија за статистика и предвидувања на натпреварите. Забележете, сепак, дека во овој случај не се сметаат сите мислења.

Како да креирате стратегија за фудбалско обложување?
Врвни совети за обложување фудбал

Врвни совети за обложување фудбал

Самото извршување на домашната задача нема да помогне во лизгањето фудбалско обложување светот. Тоа е затоа што има некои очигледни, но витални совети што треба да ги имате на ум кога се обложувате на фудбал. Подолу се најочигледните:

  • Банкар / управување со пари: Без разлика дали се обложувате на фудбал, голф, бејзбол, тенис или која било друга игра, одвојувањето пари од коцкање е најважно. Треба да ви биде удобно да живеете без овие пари ако се изгубите. Оптималната стратегија за управување со субсидирам во спортското обложување е да се користат само 1% до 5% од вкупниот фонд на еден облог.
  • Изберете добра обложувалница: Еве уште една витална, но често занемарена точка во обложувањето на спортот. Додека ги има многу сајтови за коцкање таму, сите не се исти. Најдобрите спортски книги обично ќе им понудат на играчите подобри шанси, повеќе пазари и сигурно сеопфатно искуство. Значи, направете доволно истражување за ова.
  • Пазари за обложување: Разбирањето на достапните пазари за фудбалско обложување е исто толку важно како и создавањето на оптимална стратегија. Фудбалот се состои од пазари за обложување како двојна шанса, над/под, конечен резултат, полувреме/крај, првиот тим што ќе постигне гол и многу повеќе. Затоа, истражувајте за да дознаете кој пазар за обложување е погоден за настанот.
  • Побарајте го бонусот: Сите обложувачи се природно родени победници. И бидејќи спортските книшки прилично добро го знаат овој факт, тие често ги примамат играчите со повеќе бонуси и промоции. Како паметен, побарајте го бонусот и искористете го за да го зголемите банкротот. Само не ги игнорирајте условите за бонус.
Врвни совети за обложување фудбал
Стратегија за обложување безбол

Стратегија за обложување безбол

Нема голема разлика помеѓу стратегијата за обложување фудбал и бејзбол за почетник. Но, во реалноста, разликата е како ден и ноќ. За разлика од фудбалот, каде што владее ширењето на поени, бејзболот е најмногу за парична линија. Накратко, обложувачите треба само да го предвидат победничкиот тим, а не кој покрива.

Иако е невообичаено, играчите исто така можат да се обложуваат на „распространување“ и пазари како што се над/под. Во секој случај, за да се биде успешен обложувач на бејзбол потребен е јасен план.

Стратегија за обложување безбол
Како да креирате стратегија за обложување безбол

Како да креирате стратегија за обложување безбол

Прво, погледнете ги распоредот на тимот. Честопати, бејзбол тимовите играат околу 162 натпревари во приближно шест месеци секое лето. Сега ова значи дека повеќето тимови имаат дневни натпревари, а некои патуваат на долги растојанија за да играат. Очигледно, гостинската екипа ќе страда од уморни нозе. Исто така, тимот кој игра по слободен ден ужива во посвежи нозе.

Второ, истражување за статистиката на поединечни играчи. Досега, треба да знаете дека бејзболот е дуел со напаѓач против бокал. На пример, ако тим со примерни напаѓачи со десна рака се соочи со тим со „просечни“ десничари, првиот најверојатно ќе има пократок безбол шанси. Значи, разгледајте ги овие статистики.

За крај, каква е временската состојба во текот на денот на натпреварот? Вообичаено, игрите што се играат на ладно време имаат помалку бодови од оние што се играат на топло време. Тоа е затоа што студениот воздух значи поголема густина на воздухот, што доведува до помалку триење и патување на топката. Затоа, помалку удрената топка ќе патува пократки растојанија. Плус, силните ветрови ќе го направат животот попредизвикувачки за напаѓачите.

Како да креирате стратегија за обложување безбол
Врвни совети за обложување безбол

Врвни совети за обложување безбол

Сега кога е при рака убиствената бејзбол стратегија, време е да ја засилите со овие испробани и проверени бејзбол обложување совети:

Избегнувајте ги жешките омилени: Најдобрите онлајн обложувалници знаат дека „Просечните Џос“ сакаат кратки шанси. Но, како што можеби веќе знаете, шансите можат да измамат. Земете го ЕПЛ, на пример, каде што Челзи во форма секогаш сигурно ќе го победи Брајтон. Но, во МЛБ, најдобрите тимови како Јенкис, Доџерс и Кабс победуваат само 65% од вкупните натпревари во текот на сезоната. Значи, искористете ги предностите на аутсајдерите.

Следете го движењето на обратна линија (RLM): Обложувањето во бејзбол не е само фаворизирање на аутсајдерите. Спортските обложувалници треба да го следат RLM на обложувалницата за да знаат како се движи линијата за обложување. На пример, Јенките можат да имаат -150 против Кабс на +120. Потоа, соодветните коефициенти се прилагодуваат на -135 и +110, соодветно. Во тој случај, линијата се помести во корист на Кабс. Запомнете, нема јасни фаворити во бејзболот.

Фокусирајте се на долните: Кога се обложуваат на тотали, бејзбол обложувачите секогаш фаворизираат над. Општо земено, игрите со високи резултати се попривлечни од досадното одложување. Но, ако сте меѓу острите, игрите исполнети со двојни играња, удари и 1-2-3 ининги се воодушевувачки. Накратко, обложувалниците знаат дека мнозинството ќе оди на overs. Значи, тактните мудри момци нудат повеќе пари за долните.

Не бркајте муабети и закачки: Идејата за трансформација од 10 до 100 долари со еден облог може да биде неодолива. Сепак, говорите и закачките нудат нефер шанси и покрај тоа што се маскирани со големи шанси. Затоа, придржувајте се до поединечните облози на игри и применувајте управување со субсидирам во секое време.

Врвни совети за обложување безбол
Стратегија за обложување голф

Стратегија за обложување голф

Обложување со голф може да биде малку сложено за почетниците отколку обложувањето фудбал или бејзбол. Тоа е затоа што голфот е главно за прогнозирање на победникот на целиот турнир. Исто така, изборот на големите имиња во обложувалниците за голф може да биде „напнат“ облог бидејќи големите првенства и турнири обично ги добиваат играчи за кои печатот не зборува.

Покрај обложувањето на евентуалниот победник на турнирот, обложувачите на голф можат да се обложуваат и на перформансите на индивидуален играч на голф. Дополнително, постојат пазари за обложување на лидерот во првиот круг, натпревари во групи, националност, директни натпревари и многу повеќе. Сепак, обложувањето на директни победници на турнири како Мастерс, УС Опен и PGA првенство е најзгодниот начин.

Стратегија за обложување голф
Како да креирате стратегија за обложување голф

Како да креирате стратегија за обложување голф

Кога се поставуваат основите за врвен систем за обложување голф, важно е да се познаваат достапните пазари. Едноставно, обложувајте се на директниот или победникот на турнирот, иако ова може да биде висок ред.

Затоа, за да бидете безбедни, почекајте да започне турнирот за да поставите попрецизен облог, во зависност од статистиката. Исто така, земете ги предвид пазарите како што се Топ 5 финиш, Топ 10 финиш, лидер во првиот круг и други популарни пазари.

Во меѓувреме, би помогнало да се знае нешто или шест за теренот за голф. Со ова, нема потреба да се знае секоја чаша во курсот, туку само распоредот и локацијата на курсот. На пример, терените за голф на Западниот брег се традиционално нерамни, што значи дека играчите од Југоисточниот дел може да се борат. Генерално, погледнете колку играчот може да биде удобен на површината за играње пред да го поддржи.

За крај, погледнете ја временската прогноза, исто како во бејзболот. Како што беше кажано на почетокот, студениот воздух е далеку погуст од топлиот воздух. Значи, кога ладна палка ќе удри во ладно топче за голф, влечењето е сигурна работа. Едноставно кажано, поладна енергија го намалува растојанието на патување за 1 или 2 јарди на секои 100 јарди. Други временски фактори што треба да се земат предвид вклучуваат дожд, ветер и снег.

Како да креирате стратегија за обложување голф
Врвни совети за обложување голф

Врвни совети за обложување голф

Подолу се дадени неколку корисни совети кои ќе помогнат да се максимизира стратегијата за обложување голф:

Не секогаш поддржувајте ги фаворитите: На голфот не му недостасуваат шокери како на другите спортски настани. Понекогаш, аутсајдерите можат да извлечат вознемиреност за да го земат трофејот. Пример е Тајгер Вудс, кој секогаш има кратки шанси да победи на турнир кога е во врвна форма. Сепак, поддршката за него наместо домашен играч во форма со долги шанси може да биде скапа грешка. Креаторот на коефициенти секогаш е среќен да понуди подолги шанси на недокажан играч на голф.

Не го игнорирајте играчот на голф во форма: Обложувањето на играч на голф во форма е веројатно најдобриот начин да се освои нешто овде. На пример, обложувач може да понуди +200 за Абрахам Ансер да заврши во првите 10. Да претпоставиме дека играчот завршил во пет последователни топ 20-ки, тогаш шансите се премногу добри за да се помине. Никогаш не знаеш; Абрахам може да заврши дури и меѓу најдобрите 10.

Најдобри играчи за големи турнири: На повеќето неодамнешни големи првенства доминираа реномирани имиња, ако статистиката не е погрешна. На пример, Коепка беше рангирана на четвртото место во светот кога ја освои PGA 2018 година. Од друга страна, Патрик Рид, победникот на Мастерсот во 2018 година, беше рангиран на 24 место пред турнирот. Сега ова значи дека шансите за голфер од светска класа (Топ 25) да победи на голем настан се големи.

Историја на курсот: Глупост е да се ставаат пари на главата на одреден играч на голф без да се земе предвид нивниот рекорд на соодветната патека. Со едноставни зборови, секогаш гледајте како игра играч на голф на одреден терен. Покрај тоа, регионалната блискост никогаш не треба да се занемари, бидејќи домашен играч на голф веројатно ќе се претстави добро на локален терен за голф.

Врвни совети за обложување голф

Најнови вести

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите
2023-03-08

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите

Ќе има многу пари за легално обложување на Суперболот во 2023 година, откако натпреварот во 2022 година ќе ги сруши сите претходни рекорди. Последен пат, во Супер Боул LVI, Лос Анџелес Рамс победи против Синсинати Бенгалс со 23-20.

Објаснети различни видови на коефициенти за обложување
2023-03-01

Објаснети различни видови на коефициенти за обложување

Мора да ги разберете шансите пред да започнете со обложување на кое било ниво. Разбирањето на најчестите коефициенти за обложување и начинот на читање и разбирање на нивните различни формати е од суштинско значење за ставање образовани облози.

Дали обложувањето може да ве направи богат?
2023-01-18

Дали обложувањето може да ве направи богат?

Луѓето ширум светот уживаат да се обложуваат на спортски настани исклучиво за рекреативни цели. Забавата е во возбудата на потенцијалната победа. Искусните коцкари ќе препознаат дека монетарните загуби се многу веројатни. Од друга страна, има некои луѓе кои успеваат редовно да постигнат пристоен профит со внимателни облози.

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Холандија против Аргентина
2022-12-09

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Холандија против Аргентина

Четвртфиналето на Светското првенство во ФИФА 2022 година конечно е пред нас! Со само 8 тима преостанати, работите почнаа навистина да се вжештуваат по многу жешки настапи и историски пресврт во осминафиналето.