Вовед во колеџ фудбалско обложување

Обложувањето на колеџ фудбал не е само за страствените коцкари; тоа е исто така одличен начин за љубителите на спортот да уживаат во еден од најомилените спортови во светот.

Денес, повеќе од 1.200 училишта и колеџи се дел од Националната атлетска асоцијација за колегиум (NCAA), која обезбедува неколку можности за навивачите да се вклучат во акцијата.

Редовите за отворање и затворање ретко остануваат исти бидејќи резултатите во одиграните натпревари и шансите во живо се менуваат како што колеџ тим се движи низ рангот.

Овие возбудливи фактори ја прават оваа форма на спортско обложување возбудлива за оние кои учат да се коцкаат и за искусни обложувачи. За да дознаете повеќе за шансите за колеџ фудбал, продолжете да го читате овој водич.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Објаснето обложување на колеџ фудбал

Објаснето обложување на колеџ фудбал

NCAA има четири нивоа на фудбалски колеџ, вклучително и поддивизија за фудбалско првенство (FCS), дивизија II, дивизија III и поддивизија фудбалски боул (FBS). Сепак, повеќето сметаат дека FBS е најдобар за колеџ фудбал затоа што има тимови од дивизија I.

ФБС вклучува 124 екипи од Дивизија I, поделени во 11 лиги. Но, само 6 конференции се големи лиги, имено Големата XII, Југоисточната конференција, Pac-12, Big 10, конференцијата на Атлантскиот брег и Големиот Исток, кои нудат возбудливи шанси за колеџ фудбал.

Пред почетокот на сезоната, новинарите, тренерите и софтверот ги рангираат тимовите врз основа на претходните перформанси, клучните играчи, новите играчи итн.

За разлика од други спортски турнири, еден тим игра со друг врз основа на организациски фактори и географија.

Тимовите играат во нокаут група со четири тима и мора да акумулираат поени во текот на сезоната за да победат.

Фудбалските рангови на колеџот се флуидни затоа што тимовите често ги победуваат проценетите шанси на NCAAF за да се искачат во рангот.

Оваа флексибилност им овозможува на обложувачите да се обложуваат на исходите од натпреварите и фјучерси, како на пример кој ќе стигне до финалето или ќе биде шампион.

Објаснето обложување на колеџ фудбал
Како да знаете дали можете да му верувате на провајдер за коцкање на колеџ фудбал

Како да знаете дали можете да му верувате на провајдер за коцкање на колеџ фудбал

Популарноста на колеџ фудбалот доведе до повеќе нелегални веб-страници за обложување кои се надеваат дека ќе ги измамат корисниците во неправедни шанси и трошење пари.

Најдобар начин да се каже дали сајтовите се фер и безбедни е да се провери лиценцирањето и начини за плаќање.

Лиценците од Канаваке, Курасао и Малта се меѓународни дозволи, кои обезбедуваат регулација и одговорни ресурси за коцкање. Овие лиценци гарантираат фер и безбедно онлајн коцкање.

Опциите за плаќање укажуваат и на доверливост. Популарните начини на плаќање инсистираат сајтовите да се придржуваат до строги правила за заштита од измама.

Како да знаете дали можете да му верувате на провајдер за коцкање на колеџ фудбал
Видови коефициенти за обложување на колеџ фудбал

Видови коефициенти за обложување на колеџ фудбал

Популарни облози на колеџ фудбалски натпревар вклучуваат Moneylines и Futures.

Облозите на „Moneyline“ се за оние кои уживаат да се обложуваат на „омилени кучиња“ и „омилени“ во играта, додека фјучерсите се за луѓе кои се забавуваат обложувајќи се кој ќе стане шампион.

Парични линии за колеџ фудбал:

Облозите на Moneyline се едноставни облози на колеџ фудбалски натпревар и значајните обложувачи се обложуваат за тоа кој тим ќе добие натпревар целосно.

Обложувачите мора да ги читаат коефициентите за колеџ фудбал бидејќи минус (-) го покажува „омилениот“ тим што ќе победи, додека плус (+) го означува тимот на „аутсајдерот“.

Доколку обложувачот го избере „фаворит“ како свој избор и шансите се -180, тој ризикува 180 долари за да освои 100 долари. Алтернативно, обложувачите кои го избираат „ауткерот“ со +160 коефициент ризикуваат 100 долари за да добијат 160 долари.

За да победи кој било облог на Moneyline, избраниот тим мора да го добие натпреварот за обложувачот да замине победник и да се искешира.

Колеџ фудбалски фјучерси:

Фјучерсите се облог кој предвидува кој тим ќе го освои шампионатот следниот. Во суштина, овие облози ставаат облог на исходот на претстојниот настан, поради што се нарекуваат фјучерси.

Обложувачите можат да го изберат својот омилен тим во фудбалската програма на колеџ во секое време во текот на сезоната.

Водечкиот колеџ тим кој е рангиран во првите пет може да има кратки коефициенти применливи за облози, додека пониските фудбалски тимови од колеџ може да имаат коефициенти од долги шут определени за нив.

Ако некое лице го избере водечкиот тим да ја освои титулата со кратки шанси од +280, победничкиот фјучерс облог од 100 долари ќе добие добивка од 280 долари.

Коефициентите од далечина често се повисоки затоа што тимот има многу помала веројатност да го освои шампионатот. На пример, ако обложувачот избере тим од понизок ранг со +2500 шанси за да победи, тоа значи дека победничкиот облог од 100 долари ќе исплати многу поголем профит од 2.500 долари.

Други опции за обложување на колеџ фудбал

 • Над/Под
 • Точка се шири
 • Парлеи
Видови коефициенти за обложување на колеџ фудбал
Како да се обложите на колеџ фудбалски натпревар онлајн?

Како да се обложите на колеџ фудбалски натпревар онлајн?

Софтверот за спортско обложување, како технологијата што се користи за нудење онлајн обложување на колеџ фудбал, користи вештачка интелигенција (AI) и вградени алгоритми за да создаде безбедни системи за спортско обложување за онлајн спортските книшки за прифаќање и управување со облози од повеќе корисници одеднаш.

Водечкиот софтвер за обложување на колеџ фудбал обично се поврзува со бази на податоци создадени и организирани од почитувани компании за спортски податоци за да им понудат предност на обложувачите додека се обложуваат.

Плус, софтверот за обложување на колеџ фудбал нуди погодност. Им овозможува на љубителите на спортови кои се нови во обложувањето и на искусните коцкари да ставаат облози преку Интернет и да ги проверуваат рангирањето на фудбалските тимови на колеџ од каде било со помош на мобилен уред.

Благодарение на единствениот интегриран дигитален систем, поставувањето на сметката на лицето, проверката на возраста и автентикацијата на корисникот се брзи и безболни.

Преку софтверот за обложување на колеџ фудбал, корисниците можат лесно да избираат и да поставуваат облози на одредени фудбалски тимови, игри, играчи или други спортови со само неколку кликања. Тие лесно можат да користат статистика, NCAA фудбалски коефициентиили пристапете до релевантната историја на победи, порази, вкупни поени и рангирање на тимот за да направите предвидувања поддржани со податоци за облози со подобри шанси.

Софтверот за онлајн спортско обложување ги складира корисничките податоци за да ги запомни преференциите, претходните облози и информациите за плаќање. Исто така, користи софистицирано шифрирање на податоци за да се обезбеди целосна приватност и безбедност на корисникот.

Врвниот софтвер за спортско обложување за колеџ фудбал обезбедува безбедни, добро познати методи за плаќање и наплата со заштита од измама за да се намалат финансиските ризици и да се спречи хакирање, измамни активности и неовластен пристап.

Уникатни карактеристики на врвниот софтвер за спортско обложување

 • Целосно лиценциран да нуди услуги за коцкање
 • Сместува различни глобални пазари за коцкање
 • Врски директно со доверливи партнери за податоци за ресурси за спортски податоци
 • Нуди корисни ресурси за историјата на победи, порази и рангирања на колеџ фудбалски тим
 • Користи алгоритми за да ги предвиди шансите за обложување на колеџ фудбал и исходите од играта
 • Системите со вештачка интелигенција пресметуваат употребливи статистики
 • Зголемена реалност (AR) за подобрено корисничко искуство
 • Заштита од измама
 • Енкрипција од крај до крај за заштита на приватноста и личните податоци на корисникот
 • Лесна регистрација на клиенти, креирање сметка, брза автентикација на корисникот и проверка на возраста
 • Приспособување на контролната табла на корисникот
 • 24/7 пристапност и поддршка
 • Мобилна реакција
 • Потенцијални проценки за исплата на облози
 • Персонализирани препораки за обложување
 • Ажурирања во реално време за резултатите од играта и рангирањето на фудбалскиот тим на колеџ
 • Овозможува обложување на други спортови и настани ширум светот, вклучително и рагби, фудбал и тенис
 • Поддржува различни типови спортски облози, како Moneylines, Prop облози, Point Spreads и Under/Over облози
 • Брзи и лесни избори на облози
 • Чудни прилагодувања за обложување во живо
 • Коефициенти пред натпреварот и во живо
 • Дигитален тикет, уплатница и генерирање на картички Parlay
 • Опции и поставки за повеќе јазици
 • Различни валути
 • Безбедни начини на плаќање и готовина
 • Социјални медиуми и интеграција на трети страни
Како да се обложите на колеџ фудбалски натпревар онлајн?
Како да ја изберете најдобрата веб-страница за онлајн обложување за линиите за обложување на колеџ фудбал

Како да ја изберете најдобрата веб-страница за онлајн обложување за линиите за обложување на колеџ фудбал

Кога избирање на најдобрата локација за обложување на колеџ фудбал, обложувачите треба да бараат сајтови за коцкање кои обезбедуваат безбедност и нудат одлични бонуси.

Спортските книги нудат бонуси за депозит и враќање на готовина за да ги поттикнат корисниците и да обезбедат дополнителни поволности за корисниците додека се обложуваат на колеџ фудбалски тимови и игри.

Бонус за депозит им дава на обложувачите дополнителен фонд по нивното прво депонирање на веб-страница за спортски книги. Овој бонус значи дека корисниците можат да се забавуваат обложувајќи се на колеџ фудбалски тимови или NCAA фудбалски шанси без да трошат огромни суми пари. Коцкарите исто така можат да го користат овој бонус за да стават дополнителни спортски облози на веб-страницата.

Најпопуларните бонуси за депозит се совпаѓања со депозити. Бонус за депозит за натпревар значи дека лицето ја добива целосната вредност, т.е. 100% од нивниот депозит се враќа од онлајн спортска книшка. Сепак, секоја спортска книшка е различна, па затоа е најдобро да ги проверите T&C на нивната веб-страница.

Спортските книги често обезбедуваат бонуси за враќање на готовина до ВИП спортски обложувалници и нови корисници. Бонусите за враќање на готовина се надоместоци за да се поттикне лицето да ги избере како претпочитана веб-страница за обложување на колеџ фудбал.

Овие бонуси се разликуваат, но генерално, бонусот за враќање на готовина ќе врати процент од потрошените пари и ќе го кредитира на сметката на корисникот.

Како да ја изберете најдобрата веб-страница за онлајн обложување за линиите за обложување на колеџ фудбал
Различни спортови за обложување

Различни спортови за обложување

Некои од најпопуларните спортови во светот на обложувалниците се трки со коњи, тенис и бокс.

Што е обложување на коњски трки?

После фудбалот, коњските трки се најпопуларниот облик на спортско обложување.

За разлика од другите форми на спортско обложување, коњските трки имаат фиксни коефициенти пред натпреварот. Исто така, користи систем за коцкање pari-mutuel, што значи дека луѓето се коцкаат едни против други, а не спортски книги.

Парите од облозите се собираат заедно, а спортските книшки ја делат исплатата помеѓу победничките облози. Значи, повеќе облози на коњ значат помали исплати.

Коцкарите можат да ставаат облози за победа, место или прикажување. Облозите за победа предвидуваат победник, облозите на Place на кои коњите ќе го заземат првото и второто место, а облозите на Show победуваат само ако коњот заврши во првите три.

Што е тениско обложување?

Тенисот е трет најомилен спорт во обложувалницата и нуди голем број начини за обложување на игри.

Распоредот на игри, парични линии, сет распродажби, над/под, реквизити и фјучерси облози на турнири во живо и игри во тек се сите вообичаени во тениското коцкање.

Но, обложувањето во тенис може да биде предизвикувачко бидејќи други работи влијаат на шансите и исходите, како што се конверзии во точка на прекин, ниши на играчи, замор и површина за играње.

Што е обложување во бокс?

За љубителите на спортот, боксот е за големи борби кои ги спротивставуваат професионалните боксери од целиот свет.

Одредени настани им дозволуваат на обложувачите да се обложуваат на различни исходи во рингот и како ќе победи боксер. Најчестите типови на облози кои се ставаат на тепачки се облозите со пари, кои предвидуваат кој ќе победи во борбата.

Обложувачите исто така може да се коцкаат за тоа како боксер ќе победи со обложување Методи на победа, кои се обложуваат на судии или технички одлуки, дисквалификации на борци и нокаути/технички нокаути.

Спортските книшки прифаќаат и облози за тоа како ќе завршат борбите, вклучително и обложување во круг на рунди за поени и застанување/нокаут и над/помалку.

Различни спортови за обложување
Совети и трикови за успех за обложување на колеџ фудбал

Совети и трикови за успех за обложување на колеџ фудбал

Овие совети за спортско обложување можат да им помогнат на новите и искусни обложувачи да успеат кога се коцкаат на колеџ фудбал:

Колеџ ривалства

Колеџ фудбалот е полн со тековни ривалства, а ривалските тимови најверојатно ќе се борат напорно за да победат.

Пример за ривалство на колеџ фудбал е „Играта“ помеѓу државата Охајо и Мичиген.

Овие игри честопати се многу блиски, што ги прави шансите за „омилени“ и „аутсајдери“ да бидат предизвик за платите. Значи, обложувањето со ширење е одлична опција за коцкање на ривалите.

Помалото може да биде подобро

Обложувањето на линиите за обложување на колеџ фудбал за натпревари за титулата е возбудливо. Но, тие можеби не се толку профитабилни како облог на помал натпревар.

Со промената на бројот на коефициенти за колеџ фудбал, тешко е спортските книшки да останат во тек со промените низ таблата. Облозите со предлог, исто така познати како реквизити, за тоа кој ќе го добие првиот тачдаун во помала игра, на пример, може да понудат многу поголеми исплати.

Совети и трикови за успех за обложување на колеџ фудбал
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

На кој спортски облог е најлесно да се обложите за колеџ фудбал?

Најлесните и најдобри облози кога се коцкате на колеџ фудбалски игри се Moneylines. Со облог на Moneyline, обложувачите избираат кој тим ќе победи и треба само да ги консултираат коефициентите на тимот. Плус, обложувачите не треба да се грижат дали ќе се обидат да пресметаат и предвидат поени или вкупни поени пред натпреварот.

Дали обложувањето на колеџ фудбал е легално?

Да. Но, некои држави го ограничуваат обложувањето. Тимското коцкање во државата не е легално во Конектикат, Масачусетс, Њу Џерси, Њу Хемпшир, Њујорк, Вашингтон и Висконсин. Аризона, Колорадо, Индијана и Ајова забрануваат реквизити за играчи во колеџ спортови, а Тенеси и Вирџинија забрануваат реквизити во играта. Коцкањето е нелегално во Алабама, Калифорнија, Џорџија и Тексас.

Што е ширење на бодови во обложувањето на колеџ фудбал?

Обложувањето со ширење значи коцкање со шансите за победа помеѓу тимовите. На пример, ако обложувачите се обложуваат на „аутсајдерот“ за да го покријат ширењето и играта заврши со губење на „аутдер кучето“ во рамките на предвидениот број на поени или победа, ширењето на поени ќе победи против спортската книшка.

Зошто се менуваат коефициентите на NCAAF во обложувањето на колеџ фудбал?

Движењата на линиите и шансите на NCAAF се менуваат што доведува до фудбалски натпревар на колеџ од различни причини. Повреди на играчи, промени на пазарот за обложување и обемот на облози на омилениот тим во текот на фудбалската сезона; сите движења на ударната линија и шансите во обложувањето на колеџ фудбал.

Како ги читате линиите за обложување на колеџ фудбал?

Фудбалските линии на NCAA се лесни за читање. Омилените имаат знак минус (-) до нивните живи коефициенти со одреден број, а аутсајдерите имаат плус (+) со број. За фаворитите, бројот е износот со кој се ризикува да се освојат 100 долари, а за аутсајдерите, тоа е износот што го добил облогот од 100 долари.