Играјте Политика денес - Освојте вистински пари

Уште од пронајдокот на обложувањето пред повеќе од 2.000 години, практиката е се поширока инкорпорирајќи повеќе можности. Политиката е една од најважните теми за која се грижат луѓето стотици години - затоа што таа нè обликува нас, нашата иднина и нашиот свет.

Покрај спортот, коцкарите можат да ги предвидат и исходите од популарните политички настани и да добијат пари за возврат. Значи, што е политичко обложување? Дали е легално да се коцка на политичките случувања? Ако одговорот е да, како постапувате по тоа? За одговори на овие прашања и на многу други, продолжете да читате.

Играјте Политика денес - Освојте вистински пари
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Што е политичко обложување?

Што е политичко обложување?

Како што сугерира името, политичкото обложување вклучува предвидување на исходот на големите политички натпревари како општите избори во ОК, претседателските избори во САД и многу повеќе.

Но обложувалниците не прават шанси само за политичко обложување за првичните избори. Обложувачите можат да добијат и пазари како што се кој се кандидира за која канцеларија, учесници во дебатата, времетраење на дебатата и многу повеќе. Накратко, има плејада пазари за политичко обложување што треба да се искористат.

Во меѓувреме, конвенционална мудрост е дека политичкото обложување е релативно неодамнешен изум. Но, вистината е дека политичкото обложување има богата историја, особено во западните земји.

Своите корени ги влече од 16 век во Италија и 18 век во ОК. Во САД, политичкото обложување беше толку распространето во периодот пред 1860 година. До 1960 година, обложувалниците во Невада преземаа големи облози на претстојните претседателски избори во САД. Видете, политичкото коцкање не е ништо ново.

Дали изборното обложување е легално?

Да, обложувањето на политички обвиненија е 100% легално. Сепак, од витално значење е да се обложуваат на реномирани обложувалници како оние наведени овде. Во САД, на пример, над 20 држави го легализираа спортското обложување, правејќи ги политичките облози апсолутно легални во овие области.

Уште подобро е во Европа, каде што повеќето земји неодамна ги преиспитаа своите закони за обложување за да го вклучат онлајн спортското обложување. Генерално, обложувањето на која било можност е легално, во зависност од тоа од каде доаѓа играчот.

Но, што се случува ако обложувањето е нелегално во една земја? Не грижете се; обложувачите во таквите јурисдикции сè уште можат да се обложуваат на најдобрите офшор обложувалници.

Овие меѓународни обложувалници прифаќаат странски играчи, под услов да го поминат процесот KYC (Запознајте го вашиот клиент). Исто така, најдобрите меѓународни обложувалници се лиценцирани и регулирани од угледни тела како што е Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство (UKGC), Орган за игри на среќа на Малта (MGA) и Шведската управа за коцкање.

Што е политичко обложување?
Како да се обложувате на политика

Како да се обложувате на политика

Откако ќе прочитате до овој момент, очигледно е дека сакате да се залагате за политички резултати како што се претседателските избори во САД во 2024 година. За среќа, многу лиценцирани обложувалници им нудат на играчите неверојатни шанси за изборно обложување. Изборните реквизити се прилично слични на традиционалните шанси на располагање која било дадена страница за обложување.

Подолу се дадени неколку стандардни политички реквизити на кои треба да внимавате:

  • Кој ќе победи на изборите?
  • Кој ќе биде потпретседател на „Х“?
  • Дали кандидатот „Икс“ ќе се јаже кај Клинтонови или кај Обама?
  • Колку долго ќе трае дебатата помеѓу X и Y?
  • Која партија ќе ги носи народните гласови?

Сега кога знаете некои вообичаени пазари за политичко обложување, продолжи и креирај сметка во легална спортска книшка. За да го направите тоа, креирајте сметка, побарајте бонус и изберете политички настан на кој ќе се обложувате. Но, пред да ставите облог, научете како да ги читате шансите. За среќа, тоа е она што оваа страница ќе го дискутира следно.

Како да ги прочитате шансите за изборно обложување

Читањето коефициенти за политичко обложување е прилично едноставно. Шансите се достапни во децимални, американски или фракциони формати, во зависност од вашата јурисдикција.

Децималните коефициенти за обложување се вообичаени во Европа и Азија, додека Sportsbooks во САД и Канада користат американски коефициенти. И на крај, обложувачите често наидуваат на фракциони коефициенти за обложување во ОК и Ирска.

На пример, обложувач во ОК може да понуди 2,51 коефициент на владејачката Конзервативна партија да победи на жестоко оспоруваните парламентарни избори против либералдемократите. Сега, во овој случај, ако обложувачот вложи 10 долари за владејачката партија да го направи она што е потребно, тие завршуваат со добивка од 15,1 долари ако победат (10 x 2,51 долари).

Што се однесува до американските коефициенти, производителот на коефициенти може да понуди -150 за Џо Бајден да победи на претстојните претседателски избори. Од друга страна, Канје Вест има +150 за победа.

Ако е така, обложувачот треба да издвои 150 долари за Бајден да победи за да добие профит од 100 долари. Во меѓувреме, облогот од 100 долари на Канје Вест може да донесе профит од 150 долари. Запомнете, негативните (-) коефициенти ги претставуваат фаворитите додека позитивните (+) се аутсајдерите.

И на крај, обложувач може да понуди линии во фракционо коефициент, ака британски коефициент, ака коефициент во ОК. Држејќи се до првиот пример погоре, да претпоставиме дека шансите се 6/1 за либералдемократите да го издржат денот. Ако е така, тоа значи дека успешниот облог од 10 долари гарантира добивка од 60 долари, вклучувајќи го влогот од 10 долари. Само помножете го влогот со броителот и потоа поделете го со именителот. Потоа, додајте го вкупниот влог за да го научите вашиот победнички потенцијал.

Како да се обложувате на политика
Политички обложувалници

Политички обложувалници

Што ја прави совршената страница за политичко обложување? Постои специфичен критериум за пребарување и избор на најдобрите сајтови за политичко обложување. Еве ги најчестите:

  • Лиценцирање и регулирање: Исто како и при изборот на традиционална локација за коцкање, лиценцирањето треба да биде главен приоритет при изборот на страница за политичко обложување. Пред да ставите изборен облог во која било спортска книшка, проверете дали страницата е реномирана како оние промовирани на оваа страница.
  • Безбедносни протоколи: Ова е уште еден фактор што го зголемува кредибилитетот на сајтовите за коцкање. Покрај тоа што поседува валидна лиценца, безбедната обложувачка локација мора да биде шифрирана со SSL за да се обезбеди максимална безбедност на податоците. Повторно, повеќето препорачани локации овде штиклирајте го ова поле.
  • Пазари и шанси за обложување: Политичките пазари не се сите други пазари за обложување. Како такви, најдобрите обложувалници мора напорно да се трудат да обезбедат што е можно повеќе пазари. Исто така, шансите мора да бидат погодни за играчите. За да го обезбедите ова, разузнавајте и споредете ги шансите пред да се приклучите на спортска книшка.
  • Бонуси и промоции: Со голем број опции за избор, не вреди да се придружите на обложувач кој не нуди стимулации. Најдобрите сајтови за политичко обложување треба понуди на нови играчи бесплатни облози и бонуси за депозит. Исто така, лојалните играчи мора да уживаат во стимулации како чести попусти и бонуси за депозити.
  • Услуги на клиентите: Осигурете се дека спортската книшка нуди најсовремен механизам за поддршка. Тимот за поддршка треба да биде достапен преку телефон, е-пошта, разговор во живо или социјални медиуми. Исто така, тие треба да бидат достапни 24/7 и на повеќе јазици. Плус, пробајте ги со барање или две за да видите колку брзо ќе одговорат.
Политички обложувалници
Совети за обложување за политика

Совети за обложување за политика

Интересно, не постои добра или лоша стратегија за обложување во политичките облози. Сепак, некои системи се покажаа поефикасни од другите со текот на времето. Прво, копајте длабоко за да ја откриете фактичката ситуација на теренот. На пример, политичките вести на CNN може да се разликуваат од она што е достапно на BBC. Познато е дека меѓународните новински канали имаат политички склоности. Значи, истражувајте длабоко на неколку извори.

Второ, внимателно користете ги политичките анкетари. Тоа е затоа што овие анкети може да бидат искривени во зависност од изворот. Запомнете дека најсигурните анкети ја прикажуваат точната ситуација како што се случува. Ако е можно, користете локални анкетари, бидејќи тие се генерално попрецизни. Генерално, важно е кој бил интервјуиран и кој ја спроведе анкетата.

Пред сè, поставете буџет за коцкање и почитувајте го во секое време. Еве ја работата; ограничувањето на износот за обложување во рок од еден ден, недела или месец ги прави загубите помалку болни и победите уште послатки. Работата е да се приклучите на лудото за политичко обложување знаејќи дека поразите се поприсутни од победите. И, се разбира, не бркајте загуби бидејќи крајниот резултат е предвидлив.

Совети за обложување за политика
Одговорно коцкање

Одговорно коцкање

Без разлика дали се обложувате на политика или на кој било друг настан, одговорното коцкање е задолжително. Значи, освен одвојување на граница за трошење, кои други трикови важат? За почеток, поставете временско ограничување бидејќи коцкањето може да одземе време. Можно е да потрошите часови во обложување обложувалници додека вашиот субсидирам не испадне. Во тој случај, обложувачите не само што ризикуваат од зависност од обложување, туку и да банкротираат.

Исто така, избегнувајте коцкање под дејство на дрога или депресија. Депресивните играчи се познати по тоа што носат ирационални и немудри одлуки за обложување. Дополнително, обложувањето под дејство на алкохол или дрога може да го наруши расудувањето. Така, играјте само кога главата е чиста од какви било стресни мисли или влијание.

И на крај, не се обложувајте да заработите за живот од тоа. Познато е дека политичките натпревари даваат непредвидливи резултати, исто како и другите форми на коцкање. Затоа, инвестирањето богатство на пазарот за обложување најверојатно ќе ве остави скршени и под стрес на крајот од сето тоа. Затоа, обложувајте се малку и уживајте во шоуто додека доаѓаат.

Одговорно коцкање
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)