Спорт

Сакате да се придружите на забавниот свет на спортско обложување? Ако имате прашања за тоа што е спортско обложување, како да се обложувате или едноставно сакате да научите нови совети и трикови, овој едноставен водич за почетници ќе ви се најде. Ако го сакате спортот или едноставно уживате во радоста на изненадувањето, погледнете ги врвните страници за спортско обложување што ги избравме за вас. Оваа страница ги разгледува сите основи за спортско обложување, од ставање облог до играње на доверлива веб-локација. Се разбира, има и неколку доверливи совети за да ги зголемите вашите шанси за победа на долг рок.

Спорт
Фудбал

Често се нарекува „убавата игра“, а за спортските обложувачници нема поубава глетка од табла полна со натпревари за обложување. Секогаш кога станува збор за спорт, кој е првиот натпревар што ви паѓа на ум? Веројатно ќе биде фудбал или фудбал. Фудбалот е најпопуларниот спорт во светот и се игра на сите континенти во текот на целата година. 

Прикажи повеќе..
Кошарка

Кошарката е еден од најпопуларните спортови во светот и разумно може да се смета како втор по фудбалот. Во споредба со другите спортови, кошарката е прилично нова, измислена дури во 1891 година. во НБА.

Прикажи повеќе..
Бејзбол

Бејзболот е познат како американска забава и е меѓу најпопуларните спортови во САД. Има долга историја на традиција во Америка, бидејќи Големата лига безбол е основана уште во 1903 година. Оттогаш, бејзболот се проби низ целиот свет, со многу лојални следбеници низ Азија, како и Латинска Америка.

Прикажи повеќе..
Трки со коњи

Трките со коњи често се нарекуваат спорт на кралевите. Тој е еден од најпопуларните спортови во светот за обложување и датира низ историјата низ речиси секоја цивилизација. Елеганцијата на овие огромни, моќни животни го чука срцето на секој човек. Оттогаш има многу варијации, вклучувајќи трки со кучиња, па дури и свињи, но коњите владеат кога станува збор за светот на обложувањето.

Прикажи повеќе..
Формула 1

Формула 1 е најдобро оценета тркачка серија ширум светот. Значи, не е ни чудо што обложувањето на овој спорт е распространета забава за многу гледачи. Љубителите на возниот спорт можат да ценат возбудлива акција додека ги набљудуваат нивните омилени возачи како се судруваат на патеката. Сепак, Формула 1 обложувањето стана уште поголема работа со интернетот. 

Прикажи повеќе..
Тенис

Тенисот е популарен спорт за играчи, гледачи и спортски обложувалници ширум светот од доцните 1800-ти. Акционата игра со брзо темпо е погодна за кардио тренинг, забавен за гледање и возбудлив спорт за обложување и во живо и пред натпреварот. Таа е популарна игра и кај обложувачите и кај спортските книги. Има толку многу тениски турнири за обложување, што го прави уште подобар.

Прикажи повеќе..
Амерички фудбал

Американскиот фудбал е еден од најпопуларните спортови во САД. И, како и секој друг спорт, има своја обложувачка култура. Постојат многу различни начини за обложување на натпревари во американски фудбал. Наједноставниот и највообичаен начин е да се обложите кој ќе ја добие играта. Со многу онлајн спортски книги за избор, обложувањето во американски фудбал е забавен и возбудлив начин да се помине времето. 

Прикажи повеќе..
Хокеј на мраз

Хокејот на мраз им носи топлина во зима на играчите и навивачите веќе скоро 130 години. Откако првиот натпревар се одигра во Канада во 1895 година, хокејот на мраз го зацврсти своето место како национален спорт во земјата и се прошири во многу други делови на светот. И, денес, привлекува уште една група од населението, исто така; обложувачи на хокеј на мраз.

Прикажи повеќе..

Greyhounds

Што е спортско обложување?

Што е спортско обложување?

Спортското обложување е активност каде обложувачите се обложуваат на коефициентот за големи спортски настани. Спортската книшка ги подготвува шансите за фудбал, нетобол, тенис, кошарка и други законски спортски настани ширум светот.

Обложувач само треба да избере победа, реми или пораз како исход на натпреварот. Покрај овие пазари, тие можат да го предвидат и бројот на постигнати голови, бројот на карти, времетраењето на политичката дебата итн.

Историјата на спортското обложување

Кога започна спортското обложување и која беше мотивацијата зад тоа? Исто така, кој го измислил? Спортското коцкање е широко распространето поминување на времето се додека цивилизацијата постои.

Сепак, најраните записи покажуваат дека сето тоа започнало во Грција пред повеќе од 2.000 години по воведувањето на Олимпијада. Потоа, настанот се проширил во Рим, каде што бил легализиран, а подоцна дошол во Англија. Англиските доселеници потоа ја проширија активноста во Америка и други делови од светот.

Иако ризикот од губење пари е очигледен, обложувањето на спорт стана толку популарно овие денови. Всушност, од 2019 година, пазарот на обложувалници беше проценет на неверојатни 85 милијарди американски долари.

Исто така, се очекуваше индустријата да расте со 7% годишно од 2018 до 2022 година. Но, како што стојат работите, тоа се само проекции, благодарение на погодената од СОВИД 2020 година.

Што е спортско обложување?
Зошто да се обложувате на спорт?

Зошто да се обложувате на спорт?

Иако горенаведените бројки се импресивни, тие зад себе оставаат важно прашање за размислување; зошто спортското обложување е толку распространето?

Иако има повеќе одговори на ова прашање, главниот лежи во едноставноста. Ставањето спортски облог е релативно едноставно без разлика дали сте нов или искусен играч. Како што беше кажано претходно, обложувачите треба само да изберат исход од настанот, да стават влог и да се молат за најдоброто.

Сепак, овие пазари одат подлабоко од предвидување победи, нерешени и загуби. Ова е уште една причина зошто спортското обложување ужива огромна популарност. Покрај победите и облозите со пари, обложувачите уживаат и на пазари како што се над/помалку, азиски хендикепи, двојни шанси и облози на полувреме/полно време.

Без заборавање обложување во живо или обложување во игра, што им овозможува на обложувачите да се обложуваат на натпревари во живо.

Исто така, се подразбира дека обложувањето на спорт е џебна забава. Денес, илјадници легитимни обложувалници им дозволуваат на обложувачите да уделат со само 0,50 долари или дури 50.000 долари. Ова значи дека и оние што имаат и оние што немаат можат удобно да учествуваат во активноста без да ги разбијат нивните банкарски сметки. Сè на сè, индустријата за спортско обложување е само почеток.

Зошто да се обложувате на спорт?
Како да се обложувате на спорт?

Како да се обложувате на спорт?

Под претпоставка дека сега сте подготвени да се обложувате на спорт, што понатаму? Прво, најдете го најдобриот обложувач и креирајте сметка. Обложувачот може да бара витални информации како вистински имиња, адреса на живеење, телефонски број, матичен број и повеќе пред сметката да стане активна. Потоа, продолжете да барате бонус за добредојде. Во некои обложувалници, можеби е неопходен промотивен код за да се активира наградата.

Но, пред да се нурне во обложувачките води, од клучно значење е да ги научите различните типови на коефициенти и како да ги пресметате. Шансите се тие што ја одредуваат сумата што обложувачите можат да ја добијат на одреден облог. Вообичаено, шансите доаѓаат во децимални, фракциони или американски формати. Значи, научете како функционираат овие шанси.

Покрај тоа, научете ги различните типови на облози и фатете ги. На пример, знајте ја разликата помеѓу облозите за ширење на поени и парични облози. Исто така, научете нешто за збирките и забавите, како и закачките и задоволувачите. Само забележете дека некои облози може да бидат малку сложени за разбирање.

Како да се обложувате на спорт?
Дали онлајн спортското обложување е легално?

Дали онлајн спортското обложување е легално?

Добро прашање! Да, ставањето спортски облози е апсолутно легално, во зависност од земјата. Со други зборови, обложувањето може да биде легално, нелегално или нерегулирано.

Легалниот пазар за спортско обложување е средина каде што владата го регулира обложувањето. Добар пример е ОК, каде што Комисија за коцкање ги надгледува сите активности за обложување. Меѓународните оператори можат да аплицираат за лиценци на таквите пазари под услов да се придржуваат до утврдените правила.

Како што сугерира името, нелегален пазар за обложување е местото каде што државата или органот забранува каква било форма на обложување преку Интернет. Во Сингапур, на пример, се забранува ставање спортски облози на копнени или онлајн обложувалници. Друга земја се ОАЕ (Обединети Арапски Емирати), каде што строга казна го чека секој што ќе биде прогласен за виновен за учество во каква било форма на коцкање.

Конечно, нерегулираните пазари за обложување се земји кои го оставаат онлајн спортското обложување во сива зона. На пример, Јапонија и Индија имаат строги закони за коцкање, но не допираат никаде на спортот. Таквите земји обично се рај за повеќето офшор или меѓународни обложувалници.

Уште подобро е да се игра на овие пазари поради големиот број на онлајн обложувалници од врвна класа за избор.

Дали онлајн спортското обложување е легално?
Правно онлајн спортско обложување

Правно онлајн спортско обложување

Важно е да се обложувате во лиценцирана спортска книшка, без разлика дали се обложувате во регулирана или нерегулирана средина. Но, како да се знае дека спортската книшка е доверлива? Подолу се дадени неколку ознаки за проверка:

  • Информации за лиценцирање: Ова е несомнено наједноставниот пат до слетување на сигурен обложувач. Легитално локално или меѓународно тело ги одобрува најдобрите сајтови за коцкање. За офшор обложувач, треба да биде лиценциран од UKGC, MGA, Шведската управа за коцкање итн. Информациите треба да бидат достапни на дното на почетната страница.
  • Безбедносен протокол: Безбедноста на интернет повлекува повеќе од само играње во лиценцирана обложувалница. Тоа е затоа што онлајн измамниците секогаш работат деноноќно за да ги минираат личните и финансиските податоци. Затоа, најдобрите платформи за обложување мора да бидат шифрирани SSL (Secure Socket Layer). За да го потврдите ова, проверете дали URL-врската на обложувалницата има знак за катанец.
  • Начини за плаќање: Нема смисла да се задоволувате со обложувач грст банкарски методи. Денес, постојат десетици опции за интернет банкарство, па дури и криптовалути што може да ги понуди книговодителот. Но, не сите банкарски методи се исти. Играјте само на страница која обезбедува сигурни опции како PayPal, Neteller, Skrill, Visa, MasterCard итн.
  • Поддршка на клиентите: Правните веб-страници за обложување обично имаат малку што да сокријат. Како таков, нивниот тим за поддршка е секогаш достапен 24/7 и на повеќе канали. Тие нудат поддршка преку разговор во живо, социјални медиуми, е-пошта и телефон. Ако е можно, поддршката треба да биде достапна на повеќето меѓународни јазици за да се грижи за офшор играчите.
  • Кориснички прегледи: Спортска обложувалница може да ги штиклира сите полиња погоре, но да не успее во едно; репутација на играч. Затоа е важно да добивате информации од прва рака од луѓе кои претходно ги користеле спортските книги. Тогаш ќе ги знаете основните карактеристики како што се достапните шанси, пазари, времетраење на трансакцијата, квалитетот на услугата и многу повеќе.
Правно онлајн спортско обложување
Совети и трикови за спортско обложување

Совети и трикови за спортско обложување

Учење на шансите а изборот на регулирана спортска книшка е добар почеток. Но, за да бидете успешен спортски обложувач, треба да направите неколку работи.

Прво, потребни се длабоки истражувачки вештини во индустријата каде обложувалниците разгледуваат многу фактори пред да ги постават шансите. Претпоставувајќи дека сте љубител на голф, погледнете ги факторите како распоредот на теренот, времето, формата на играчот и други статистики. Видете, обложувањето не е само среќа.

Во меѓувреме, избегнувајте каква било лична пристрасност кога истражувате. Разбирливо е да имате лични врски со одреден играч или тим. Но, бидејќи онлајн обложувањето е за освојување пари, не штедете на емоции. На пример, какви се шансите Луис Хамилтон да заврши прв во Ф1 Гран При? Очигледно, нема, иако се е можно.

Најважно, креирајте работен буџет за коцкање. Зошто? Правењето банкрол гарантира дека облозите се во вашите граници. Земете, на пример, обложувач кој заработува 3.000 долари месечно.

Во тој случај, тие можат да издвојат 10% од оваа сума за коцкарски активности. Сега продолжете да ги делите 300 долари на помали единици за дневна или неделна употреба. Запомнете, лоша идеја е да се ризикува целиот субсидирам на еден облог.

Совети и трикови за спортско обложување
Одговорно играње

Одговорно играње

Да се сумира, од витално значење е да научите нешто за одговорното играње. Како што беше кажано, создавањето на банкротот за игри ќе оди на долг пат кон заштита на обложувачите од финансиски хаос. Секогаш е лоша идеја да се коцкате со пари наменети за кирија на куќа, школски такси, сметки за куќа и други основни работи. Значи, обложувајте се само со пари дека ќе изгубите.

Освен тоа, научете да ја темпирате вашата игра и да излезете кога е вистинското време. Обложувањето понекогаш може да биде забавно, при што обложувачите се наоѓаат да поминуваат часови во обложувалницата. Исто така, бркањето загуби е прилично вообичаено, особено за играчите со големи очекувања. Затоа, поставете тајмер и излезете веднаш штом ќе освоите пристојна сума или ќе доживеете губиток за да ги избегнете овие сценарија.

И на крај, брзо побарајте помош во случај на какви било знаци на зависност од обложување. Обложувањето може да биде толку зависно до степен што некои играчи не успеваат да поминуваат време со своите семејства. Други дури и целосно ги напуштија своите работни места. За среќа, обложувачите сè уште можат да уживаат во обложувањето и другите аспекти од нивниот живот, третирајќи го коцкањето како активност за забава. Запомнете, победите може да бидат далеку. Така, обложувајте се за забава.

Одговорно играње

Најнови вести

Избор на најдобрите страници за кошарка за обложување
2022-09-28

Избор на најдобрите страници за кошарка за обложување

Кошарката е само втора по фудбалот по популарност во светот. Спортот е основан во 1890-тите, што го прави релативно свеж во споредба со другите спортови. Има глобална привлечност, што се гледа од неговата конкурентност за време на Летните олимписки игри и сезоната во НБА.

Како се споредуваат видео игрите и онлајн обложувањето
2022-09-07

Како се споредуваат видео игрите и онлајн обложувањето

Индустријата за игри е огромна. И етаблираните корпорации и стартапите сè повеќе покажуваат интерес за развој на игри. Општа опсервација е дека повеќето од големите момчиња во индустријата за забава и технологија сега се обидуваат да влезат на пазарот на игри. Неодамна, Нетфликс и Амазон ги објавија своите намери бидејќи почнаа да развиваат игри. Коцкањето преку Интернет е исто така уште еден аспект од индустријата за игри.

Најдобрите места за обложување за тенис
2022-08-31

Најдобрите места за обложување за тенис

Тенисот е исклучително популарен спорт, се наоѓа во првите 5 најпопуларни спортови во светот и вториот омилен спорт во ОК. Има долга историја на обложување на тенис, речиси исто колку и омилениот на сите времиња во коњските трки. Покрај тоа, има многу тениски лиги и грен слем натпревари низ целиот свет, кои нудат многу шанси за спортско обложување на речиси дневна основа.

Вилијам Хил го поттикнува ширењето на искра
2022-08-24

Вилијам Хил го поттикнува ширењето на искра

Иновативната бесплатна понуда за обложување на Вилијам Хил ги револуционизира стимулациите во спортското коцкање. За претстојните натпревари, клиентите на спортската книшка може да добијат бесплатен облог за едноставно следење на условите за бонусот. Непарливиот бесплатен облог е промотивна понуда за квалификувани сопственици на сметки, која нема готовинска вредност. Сепак, паричните добивки од бесплатниот облог се реални, па затоа и промоцијата привлекува големо внимание.