Бокс

Боксот е еден од најстарите форми на натпреварување, кој датира уште од 3 век п.н.е. Во еден момент боксот беше најпопуларниот спорт во светот за обложување, и беше добро познат по тоа што ги виде некои од најголемите ставени облози во индустријата за спортско обложување. Боксот се состои од двајца борци во квадратен прстен, секој од нив носи заштитни ракавици однапред одредено време.

Професионалните боксерски натпревари обично траат до дванаесет рунди од три минути за мажи и две минути за жени. Како што веројатно можете да кажете, ова отвора свет на можности за обложување на боксерски натпревари.

Бокс
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Основите на боксерското обложување

Основите на боксерското обложување

Еден од најстарите видови на натпревари е боксот. Датира уште од 3 век п.н.е. Имаше точка дека боксот е најпопуларниот спорт на глобално ниво кога станува збор за обложување. Беше добро познат и по некои од најголемите облози во сите спортски обложувања.

Што е бокс? Тоа е спорт каде што двајца играчи се ставаат во квадратен прстен. Тие носат нараквици за да се заштитат за време на тепачка.

Расчленувањето е прилично едноставно. Секој професионален боксерски натпревар обично трае до 12 рунди, а секоја рунда трае околу 3 минути за мажи. Кај жените, слетува на околу 2 минути. Поради тоа колку кола има секој натпревар, има многу можности за обложувачите да ги обложуваат своите обложувања.

Основите на боксерското обложување
Што е обложување во бокс?

Што е обложување во бокс?

Боксот датира уште од античките цивилизации, па затоа не е изненадување што луѓето се обложуваат на спортот уште од самиот почеток. Додека боксот порано беше најпопуларниот спорт за обложување, во последниве години, тој беше засенет во популарноста на коцкањето од спортови како Мешани боречки вештини промоција.

Пред големо следење на спортското обложување, боксот сепак го виде својот фер дел од облози. Тоа дури и привлече некои од најбогатите луѓе да ставаат високи облози. Иако можеби повеќе не е најпопуларниот спорт за обложување, сепак останува доста популарен за обложувачите ширум светот.

Обложувањето на бокс е сосема друго животно, што значи дека не можете едноставно да изберете кој било стил на обложување од друг спорт и да го примените во боксот. Треба да изберете стратегии кои се ексклузивни за овој спорт. Ако се обидете да украдете стратегија што можеби сте ја користеле кога обложување на кошарка, едноставно нема да успее или да има смисла. Облозите за бокс имаат тенденција да мерат различни компоненти во боксот, како на пример за рунди или победи.

Што е обложување во бокс?
Како да се обложувате на бокс натпревари?

Како да се обложувате на бокс натпревари?

Слично на повеќето натпреварувачки спортови еден на еден, стандардниот метод на обложување во бокс е да се обложувате на резултатот од борбата. Ова е слично на обложување на парична линија за тимски спортови. Исто така е исто како кога обложувачите ставаат облози на директниот победник во UFC и Тенис. Форматот на боксерски меч обезбедува и други типови на облози што може да се одлучат во борбата.

Исто како и со УФЦ, обложувачите можат да се обложуваат колку рунди мислат дека ќе има борбата, а можат и да се обложуваат кој според нив ќе победи.

Општо земено, може да се обложи на натпреварот кој завршува со нокаут, технички нокаут или дисквалификација. Или обложувачите можат да се обложуваат на одлука или техничка одлука ако борбата навистина оди на растојание. Ако навистина сакате да ги искористите вашите шанси, можете исто така да се обложите на редок крај дека натпреварот ќе заврши со нерешено или техничко реми.

Дополнително, можете да се обложувате и на над-под од вкупниот број на кругови, борбата ќе трае. Можете исто така да поставите тип на облог наречен Групно обложување во круг; ова ви овозможува да се обложувате на борбата што завршува во круг 1 или 2 или круг 3 или 4, или така натаму.

За да одите еден чекор понапред, можете исто така да ги мерите одделните резултати од друга борба на истата карта. Исплатата ќе биде значително поголема; но со тоа и ризикот е многу поголем.

Кога станува збор за онлајн обложување, исто така е важно да изберете страница за спортска книга која најдобро функционира за вас. Само проверете дали страницата е доверлива, одговорна и дека всушност ќе ги добиете парите назад со вашите добивки доколку правилно се обложите. Има многу лажни сајтови таму, затоа погрижете се да ги ставите парите на вистинското место и раце.

Како да се обложувате на бокс натпревари?
Разбирање на шансите за обложување во бокс

Разбирање на шансите за обложување во бокс

Бокс коефициенти за обложување се создаваат со користење на различни фактори и веројатни сценарија. Ако првите двајца борци се спротивставиле на другиот претходно, ова игра значајна улога во поставувањето на коефициентите. Спортските книшки и играчите ќе ги искористат тие резултати за да ја одредат нивната најдобра стратегија за претстојната борба и како веруваат дека таа ќе се одвива.

Ако претходно не се спротивставиле, статистиката на секој играч сепак ќе се анализира. Колку често победуваат? Каков е нивниот стил на борба? Како се бранат и напаѓаат противникот? Спортска книшка, исто така, ќе мери кој јавноста мисли дека ќе победи во борбата и ќе го прилагоди коефициенти за обложување во бокс соодветно.

Слично на UFC повторно, боксер може да победи во секој момент. Важно е да не ги земате фаворитите и да очекувате од нив да победат.

Разбирање на шансите за обложување во бокс
Фокусирајте се на натпреварот

Фокусирајте се на натпреварот

За да ги направите најдобрите боксерски облози, не можете само да знаете кој боксер е подобар или полош. Треба да ги знаете сите силни и слаби страни, особено ако претходно се совпаѓале со овој противник. Анализирајте ја нивната издржливост, закрепнување, брзина и должина на нивниот дофат.

Кога станува збор за онлајн обложување на бокс, можеби ќе треба повеќе да ја проучувате статистиката отколку ако се обложувате на друг спорт. Не е доволно да се гледаат рекордите и рангирањето. Мора да сте запознаени со секој боксер и да знаете како стојат во конкуренција.

Токму овој тип на знаење ќе ви помогне да се подигнете и да победите големи. Исто така, многу е важно да обрнете внимание на класите на тежина и како секој борец настапува против своите противници.

Не се обложувајте на возбуда

Секако, толпата можеби го губи умот поради одреден играч, но само затоа што има возбуда не значи дека ќе победи. Не навредувајте го тоа како луѓето се чувствуваат или размислуваат. Поминете според статистиката и истражувајте што самите сте ги направиле затоа што многу подобро знаете како може да дојдат резултатите ако сте го направиле вашето истражување.

Многу љубители на боксот имаат тенденција само да ги отфрлаат своите верувања од друг обожавател. Ова е често слепо и со добра намера, но кога станува збор за подобро, можете само да одите со вибрации. Дали сакате да излезете победник или губитник? Па, мора да ги базирате вашите облози на тоа кој верувате дека ќе биде победник - или губитник.

Фокусирајте се на натпреварот
Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо

Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо

Иако може да изгледа малку наназад, можете да се обложите на натпреварот додека натпреварот се уште трае. Тоа е всушност едно од најпопуларните средства за обложување кога станува збор за конкретно бокс. Поради ова, обложувањето во живо е достапно кај повеќето онлајн спортски книги.

Има многу паметни причини да се обложите на бокс додека сè е во тек. Некои примери вклучуваат:

  1. Потрудете се многу во обложувањето, особено на ретките натпревари и сè што треба да биде
  2. Забележете дека има повеќе коефициенти за секој облог
  3. Одете против најдобрите обложувалници и тестирајте ја вашата паметност
  4. Тестирајте како влијае на коефициентите како што напредува секој натпревар

Ако планирате да обложувате во живо онлајн, ќе имате многу опции за обложување. Добрата вест за вас е што речиси секој облог е достапен во онлајн обложувалниците во текот на играта. Значи, без оглед на вашата удобност или знаење, можете да најдете тип кој најдобро функционира за вас кога станува збор за онлајн обложување со бокс.

Побарајте страница со одлични опции за обложување во живо
Основите на линиите за обложување

Основите на линиите за обложување

Имате доволно време за да можете да го искористите вашето знаење и да се обложите. Како и да е, тепачките на марки ќе бидат поставени неколку месеци однапред, па последователно, така ќе бидат и линиите за обложување.

Имаше дури и случаи кога ако се појави гласина за голема тепачка (Размислете: Флојд Мејведер Јуниор и Конор Мек Грегор), спортските книги ќе прифатат облози пред да започнат преговорите. Во добра вест, ако борбата всушност не се случи во одредена временска рамка, облозите ќе бидат вратени.

Можете исто така да го оневозможите вашиот облог со консултација со боксерски експерт. Спарувањето исто така ви помага да бидете во тек со вестите за обложување и што се случува во светот на обложувањето. Ќе знаете и каде стојат шансите - секогаш.

Што да знаете за неважечките облози

За која било игра навистина, треба вашиот играч да почне да игра за вашиот облог да биде валиден. Значи, ако од која било причина вашиот боксер се повлече и биде заменет со друг борец, вашиот облог ќе ви биде вратен. Не можете да се обложувате на играч ако тој всушност не игра.

Основите на линиите за обложување
Парлеј обложување за бокс

Парлеј обложување за бокс

Ако сакате да добиете голема исплата, постои добар начин да го зголемите вашиот облог: Парлеј облог. Играчите можат да издвојат неколку резултати од истата картичка за да го подигнат влогот. Ти можеш забавете било која линија за пари, круг или метод на победа во настан од друг. Мора да се забележи дека всушност не можете да споите два настани заедно од истиот настан.

На пример: Не можете да се обложувате на парична линија на Мек Грегор (-600) и победа на Мек Грегор во триот круг (+1200). Она што можете да го направите е да ставате единечни облози едни за други оние појави на ист онлајн обложувач - не можете само да ги врзете заедно во парлеј.

Облози на методот на победа

Еден од повеќето популарни методи за ставање облози е „методот на победата“. Специфичноста за тоа како завршува борбата може да плати и е особено корисна за натпревар кој се управува прилично едностран. Значи, можете да се обложите дека боксер со КО нивниот противник или обратно. Може да се обложите и дека натпреварот ќе заврши нерешено. Можете да изберете секој боксер да победи со КО/ТКО или одлука во боксот. Може да се обложите и на ретка појава на нерешено.

Клучни производи за јадење

  • Дали играчите се соочиле претходно?
  • Како се претстави секој играч?
  • Каков е стилот на борба на секој играч?
  • Дали размисливте каков тип на облог сакате да поставите?
  • Дали има конкретни облози во живо што треба да ги следите?
Парлеј обложување за бокс
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)