Возење велосипед

Обложувањето со велосипед е релативно нова форма на онлајн обложување која се здоби со популарност во последниве години. Возењето велосипед вклучува многу различни трки, од кои некои се кратки до еден километар, додека други се протегаат на десетици милји. Во обложувањето со велосипеди, обложувачите можат да се обложуваат на различни исходи, како што се победникот на трката, бројот на кругови завршени од одреден велосипедист и многу повеќе.

Многу сајтови за спортско обложување нудат обложување со велосипед. Тоа значи дека обложувачите не мора да се мачат да најдат опции за обложување на велосипед. Тие можат веднаш да отворат сметка и да ставаат облози за велосипедизам.

Возење велосипед
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за обложување со велосипед

Сè што треба да знаете за обложување со велосипед

Обложувањето со велосипед е форма на онлајн обложување што им овозможува на обложувачите да ставаат облози на велосипедски трки. Тоа е релативно нова форма на онлајн обложување. Првата велосипедска трка во онлајн спортска книшка беше Тур де Франс во 2000-тите. Во раните денови на обложување со велосипед, повеќето обложувачи имаа само опција да се обложуваат на тоа кој ќе победи на трката. Турнири како Светско првенство во велосипедизам UCI дава возбудливи можности за обложувачите да се обложуваат на возење велосипед.

Сепак, обложувањето на велосипед стана пософистицирано како што велосипедизмот стана популарен. Сега, обложувачите можат да се обложуваат на различни исходи, вклучувајќи го и бројот на кругови завршени од одреден велосипедист и победникот на одредени етапи во трката.

Сè што треба да знаете за обложување со велосипед
Видови облози за велосипедизам

Видови облози за велосипедизам

Играчите можат да ставаат различни видови облози за велосипедизам. Еве ги најчестите типови облози за велосипеди што ги нудат повеќето обложувалници:

 • Поединечен победник на трка: Овој облог за велосипеди им овозможува на обложувачите да стават облог на кој веруваат дека ќе биде победник на индивидуална трка.
 • Завршуваат првите три: Овој велосипедски облог им дозволува на обложувачите да стават облог на кој тројца велосипедисти за кои веруваат дека ќе завршат на првите три места.
 • Победник на спринт: Обложувачите можат да обложуваат велосипедски облози за тоа кој веруваат дека ќе биде победник на велосипедски спринт.
 • Најдобар планинар: Обложувачите можат да обложуваат велосипеди за тоа кој веруваат дека ќе биде најдобриот качувач на велосипедска трка.

Како да се обложите на возење велосипед?

За да се обложуваат на возење велосипед, обложувачите треба:

 • Отворете сметка со a реномирана онлајн спортска обложувалница
 • Побарајте велосипедски трки што ќе се одржат наскоро
 • Прочитајте за велосипедистите кои ќе учествуваат на трката
 • Изберете соодветен тип на облог, како на пример кој велосипедист веруваат дека ќе победи на трката
 • Внесете ја сумата на пари што би сакале да ја обложуваат и пополнете го облогот
Видови облози за велосипедизам
Разбирање на шансите за обложување на велосипед

Разбирање на шансите за обложување на велосипед

Шансите обично се изразуваат во децимална или фракциона форма во обложувањето на велосипеди. Шансите одразуваат колку пари ќе освои обложувачот ако обложи 100 долари. На пример, ако шансите за одреден велосипедист се наведени како 11/20, обложувач кој обложува 100 долари на тој велосипедист ќе освои 110 долари ако неговиот омилен велосипедист победи на трката.

Играчите треба да бараат шанси за возење велосипед што е можно повисоко и да читаат за тоа совети за спортско обложување, за да можат да го максимизираат својот принос при обложување.

Што може да влијае на шансите за обложување на велосипед?

Шансите за обложување на велосипед може да бидат под влијание на неколку различни фактори. Тие вклучуваат:

 • Растојание на велосипедска трка. Велосипедската трка долга само еден километар ќе има помали шанси од велосипедската трка долга 100 милји бидејќи има повеќе потенцијални исходи на подолгите трки.
 • Искуството и историјата на велосипедистите: Велосипедска трка која вклучува добро познати и искусни велосипедисти ќе има поголеми шанси од велосипедската трка со помалку истакнати велосипедисти бидејќи првата група има поголема веројатност да победи.
 • Временските услови: Временските услови може да влијаат на шансите за велосипедска трка. На пример, ако врне силен дожд на денот на велосипедската трка, шансите за велосипедисти кои се добри во влажни услови ќе бидат поголеми од вообичаените.
Разбирање на шансите за обложување на велосипед
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)