Голф

Голфот е спорт во кој се ужива низ целиот свет и има неверојатно лојални следбеници и од мажи и од жени, без разлика на возраста. Не е првата игра на која би помислиле да се обложувате, но е изненадувачки популарен спорт од кој се добиваат пари. Играта има свои корени во Шкотска од 15 век, иако е откриено дека и други антички цивилизации играле слична игра уште во првиот век п.н.е.

Спортските книги ширум светот нудат голф, особено PGA турнири, како популарна опција за обложување. Како што спортското обложување продолжува да расте на нови пазари како Соединетите држави, популарноста на голфот само ќе расте бидејќи повеќе луѓе ќе ја откријат неизвесноста на обложувањето на натпреварувачки турнир.

Голф
Најдобрите онлајн сајтови за спортско обложување за голф

Најдобрите онлајн сајтови за спортско обложување за голф

Уживајќи во целиот свет, голфот има неверојатно лојални следбеници, без разлика на возраста или полот. Иако голфот можеби не е првиот спорт што ќе ви падне на ум во врска со обложувањето, ставањето облози е доста популарно.

Датира од Шкотска од 15 век, голфот се здоби со глобална слава. Откриено е дека античките цивилизации играле споредлив спорт уште во првиот век п.н.е. Сепак, голфот е толку распространет денес како и досега, особено на пазарот за спортско обложување.

Спортските книги на интернет ширум светот вклучуваат голф, особено PGA турнири, како познат избор за обложување. И како што спортското обложување прераснува на нови пазари, вклучително и Соединетите Американски Држави, популарноста на голфот само ќе се зголемува бидејќи повеќе поединци ја откриваат возбудата на обложување на натпреварувачки турнир.

Најдобрите онлајн сајтови за спортско обложување за голф
Што е обложување со голф?

Што е обложување со голф?

Обложувањето за голф најверојатно започнало со почетокот на играта. Едноставен спорт е да се обложуваат, особено помеѓу двајца играчи во натпревар. Иако не постои дефинитивен датум кога започнало обложувањето на голф, може разумно да се претпостави дека обложувањето на спортот започнало кога играта била креирана.

Во 2019 година, PGA Tour го прифати спортското обложување, остар контраст со другите професионални спортски лиги, и оттогаш, голфот е еден од најпопуларните спортски облози во САД.

Во денешно време, голфот е мејнстрим, особено кога станува збор за спортско обложување. Значајните онлајн спортски книшки за голф ги презентираат обложувањата за голф, но страниците како FanDuel и DraftKings нудат дневни спортови за фантазија за голф. Денес, има поголем пристап до преноси на турнири и уште попристапен прием за ставање облози.

Што е обложување со голф?
Како да се обложите на голф

Како да се обложите на голф

Обложувањето на голф онлајн се разви откако беше првично претставено. Постојат многу видови на обложување на располагање, вклучувајќи ги и победниците на турнирите. Овој стил е популарен меѓу обложувачите кои бараат голема исплата. Испитувањето на перформансите на голферите на одредени терени или во различни временски услови може да помогне во стеснувањето на изборот на обложување.

Други видови обложување како натпреварите со голфери им овозможуваат на обложувачите да се обложуваат кој ќе има поуспешно коло или турнир помеѓу двајца еднакво исти голфери. Покрај тоа, постојат реквизити облози за голфери. Што е ова?

Реквизитите се исклучително популарни во големите спортови, вклучувајќи ги кошарката и фудбалот. Со оглед на тоа што голфот продолжува да се здобива со популарност, има смисла само да се донесе на спортското обложување.

Со облозите за реквизити за голф, обложувачите можат да се обложуваат на бројот на птичји што играчот на голф го прави секое коло, играчот од најдобрата националност или најдобриот левак играч.

Како да се обложите на голф
Разбирање на шансите за обложување голф

Разбирање на шансите за обложување голф

Различни фактори одлучуваат за голфот коефициенти за обложување. Прво, секој курс игра поинаку, што влијае на тоа како одреден играч настапува во играта. На пример, ако одреден терен има предизвикувачки зелени, играчите на голф со подобри резултати може да имаат пократки шанси.

На пример, ако друг терен има подолги патеки, може да има пократки шанси за голферите кои можат да ја возат топката на далечина.

Бидејќи голфот е игра на отворено, времето влијае на играчите и перформансите. Исто така, голферите постојано се борат со досадни повреди поради вртежниот момент поставен на нивните тела. Голфер кој се враќа од повреда може да изгледа како вредност, но доста често тие може да се 'рѓосани на првиот турнир назад.

Шансите за натпревар за голф или 2 топчиња, како што се именувани во некои спортски книги за голф, се изведени од неодамнешните перформанси и претходните перформанси на овој терен. Како и да е, коефициентите на натпреварот може да бидат најтешки, бидејќи неколку високо рангирани играчи честопати ќе бидат фаворити за обложување, додека теренот ќе има екстремно долги коефициенти за победа.

Разбирање на шансите за обложување голф
Видови обложувања за голф

Видови обложувања за голф

Победник на турнирот

Едноставно кажано, во голфот, обложувањето на линијата на турнирот е обложување на тоа кој ќе го освои турнирот. За разлика од тимските спортови, обложувачите мора да го изберат победникот од списокот со повеќе од сто играчи, бидејќи повеќето турнири во голф се секој маж или жена за себе. Наградата за прецизниот избор на шампионот е генерално висока.

Победник на натпревар

Обложувачите можат да стават облог за тоа кој ќе победи за натпреварите (или групирањата) помеѓу играчот и играчот. На пример, ако на парична линија има Тајгер Вудс на +180 и Фил Микелсон на -110, Микелсон е фаворизиран играч, а обложувачот ќе треба да се обложи 110 долари за да освои 100 долари. Ако обложувачот стави облог од 100 долари на Тајгер Вудс и тој извлече победа, обложувачот ќе освои 180 долари.

Лидери на кругот

Обложувачите исто така можат да се обложуваат кој ќе биде лидер на крајот на една рунда. На пример, обложувач може да се обложи на Џастин Томас за да победи во првото коло на Мастерсот.

Потоа, коефициентите за другите кола ќе бидат достапни по завршувањето на денот на играње. Обложувањето на лидер во кругот често е непредвидено, но ако обложувачот знае дека играчот секогаш оди добро во првиот круг од турнирот, тоа може да биде значителен облог.

Националност на голфер

Облог за националност е кога обложувачот се обложува дека играч од одредена земја или регион ќе победи или дека одреден играч ќе биде најдобриот играч од земја или регион. На пример, обложувач може да се обложи Џејсон Деј како најдобар австралиски играч на Мастерсот. Ако ги победи сите други австралиски играчи, обложувачот ќе го добие облогот.

Парлеи

Парлејски облог е кога обложувачот става облог на бројни исходи што треба да се појават и треба сите исходи да бидат прецизно назначени за да победи. На пример, ако обложувачот плати 100 долари за Тајгер Вудс победувајќи го Фил Миклсон и Брукс Коепка победувајќи го Џастин Томас во УС Опен, ќе им требаат двете ситуации за да се одиграат за да успеат во парлејскиот облог.

Со оглед на тоа што обложувачот мора да биде прецизен за секој исход во вкупниот облог, парлите се попредизвикувачки стил на обложување голф, но нудат поголеми награди.

Фјучерси

Дали верувате дека САД ќе го вратат Рајдер купот? Потоа, можете да поставите фјучерс облог на него. Ако шансите се +300 во моментов, а вие се обложите 100 долари, тимот на САД кој ќе го освои Купот Рајдер ќе ви добие 300 долари. Важно е да се напомене дека фјучерсите се нудат многу пред секој настан.

Реквизит облози

Реквизитите се дополнителни облози поврзани со експлицитни исходи на турнир (реквизити на турнирот) или перформанси на играчот (реквизити на играчи). Дали мислите дека Дастин Џонсон ќе постигне најдобар гол во 2. коло на УС Опен?

Па, можете да се обложите на тоа. Дали маргина од само три удари ќе победи на Мастерсот? Можете да се обложите и на тоа. Широко забележани како забавни облози, облозите за реквизити се вообичаено достапни за речиси се што е поврзано со играта.

Видови обложувања за голф
Побарајте страница со одлични опции за обложување голф во живо

Побарајте страница со одлични опции за обложување голф во живо

Обложувањето во живо е способност да се обложувате на натпревар како што се случува. Шансите се вклучени и ќе се ажурираат во текот на турнирот врз основа на активностите во развој. Така, на пример, ако, по петтата дупка, Тигар изгледа ветувачки и е во водство, би требало обложувачот да стави пари на него за да го освои турнирот и да ги собере наградите.

Главните голф турнири

 1. Мајсторите
 2. Отвореното првенство
 3. УС Опен
 4. Шампионатот PGA
 5. Шампионат за играчи
 6. Споменикот
 7. Шампионатот за турнеи
 8. Поканата за Арнолд Палмер
 9. WGC-Fedex St. Jude Invitational
 10. Купот Рајдер
Побарајте страница со одлични опции за обложување голф во живо
Не се обложувајте на Hype

Не се обложувајте на Hype

Бидејќи онлајн обложувањето со голф е широко популарно, на обложувачот е лесно да се обложи на друг подобар, верувајќи дека мора да ги знае и критиките ако се обложуваат на овој спорт. Сепак, тоа не е секогаш случај.

Важно е обложувачите да стекнат сопствено знаење за играта и тековниот натпревар и да не следат што може да шпекулира публиката. Само затоа што толпата може да навива едно име, не значи дека тој ќе го добие натпреварот.

Не се обложувајте на Hype
Вообичаени грешки во обложувањето голф

Вообичаени грешки во обложувањето голф

Обложување само на фаворити

Уште во неговиот врв, обложувањето на Тигар беше сигурна работа. Сепак, денес повеќето турнири се отворени, а немирите се стандардни. Обложувачите мора да ги истражат играчите и нивните минати перформанси пред да стават облог. Омилените може брзо да се менуваат од недела во недела. Најдете нови играчи кои имаат одлични шанси за победа, но сè уште не се широко следени.

Не фокусирајќи се на курсот

Распоредот на курсот игра значајна улога во одлучувањето кој ќе се претстави одлично, а кој ќе тепа. Ако силните страни на играчот се совпаѓаат со курсот, обложувачот ќе има многу поздрави шанси да надвладее облог.

На пример, ако на широко отворен терен има долги возења, обложувачот треба да избере играч кој може да го однесе до зелениот терен. Ако има тешки зелени, обложувачот треба да избере играч кој се истакнува во ставањето.

Неправилно управување со вашата банка

Пред да го ставите првиот облог, одвојте пари за вашата банка. Најбрзиот начин да се изгуби тој субсидирам е лошото управување со него. Не бркајте загуби (обложувајте повеќе отколку што обично би правеле) за да надоместите една загуба. Важно е да не бидете алчни ако одите во победничка серија.

Клучни производи за носење

 • Размислете за сите типови на обложување
 • Обрнете внимание на времето
 • Внимавајте на претходните и сегашните перформанси на секој играч
Вообичаени грешки во обложувањето голф