Кабади

Кабади потекнува од индискиот регион во светот. Популарен во Иран и Бангладеш, спортот е прифатен на меѓународно ниво и стана омилен спортски за многу коцкари. Како лесна игра за разбирање, таа е брза студија за нови и страствени обложувачи кои бараат возбудлив спорт за обложување. Да ја погледнеме играта Кабади и што треба да земат предвид коцкарите кога ставаат облог.

Седум играчи се натпреваруваат во секоја од двете натпреварувачки тимови во контактниот спорт, наречен Кабади. За време на играта, играчите напаѓаат на другата страна на теренот за да ги означат натпреварувачите додека викаат „Кабади“. Бранителите се нарекуваат Антис и се спротивставуваат на напаѓачите Рајдери.

Кабади
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за кабади

Сè што треба да знаете за кабади

Откако Рајдер ќе допре Антис, играчот на Антис е надвор од игра додека неговиот тим не постигне гол за време на сопствениот напад.

Со два начини да се игра Кабади, на правоаголно поле или кружен терен, професионалните играчи се натпреваруваат на правоаголното поле. Секој тим се состои од дванаесет играчи, седум главни играчи и пет замени дозволени од клупата. Во успешен напад, Рајдер ја преминува линијата до територијата на натпреварувачот и означува играч, пред да се врати на неговата страна од теренот во рок од 30 секунди без да биде допрен за време на неговиот напад на противничката екипа.

За секој натпреварувач кој е означен, тимот на нападот освојува поен. Ако играчот ја помине линијата за бонуси, тој заработува уште еден поен. Меѓутоа, ако тимот на Антис го запре играчот кој напаѓа, тимот на Антис освојува поен.

Сè што треба да знаете за кабади
Зошто Кабади е популарен за обложување?

Зошто Кабади е популарен за обложување?

Во популарните лиги се применуваат алтернативни правила, како што е супер справувањето, кое ја зголемува вредноста на справувањето на два поени за рејтинг тим со само четири играчи. Правилото направи или умри го елиминира тимот за извршување на три неуспешни обиди за напад. Овие правила ги прават про-игрите повозбудливи. Како што популарноста на Кабади продолжува да расте, бројот на професионални лиги и натпревари се зголемува.

Бидејќи Кабади е возбудлив спорт со многу акции, тој привлекува обложувачки акции од меѓународните пазари. За секој турнир, обложувачот може да се обложи на поединечни играчи и исходи на денот на натпреварот. Бидејќи пазарите за обложување се отвораат за спортот низ целиот свет, пазарот нуди широка количина на опции за обложување. Со лесно разбирливи правила, на лицето кое штотуку научило за играта е едноставно брзо да се обложи.

Зошто Кабади е популарен за обложување?
Како да се обложите на Кабади

Како да се обложите на Кабади

Спортските книги нудат неколку опции за обложување за коцкарите во Кабади, како што се обложување на натпревари, обложување со хендикеп, полуобложување, над/под и обложување во живо.

Натпревар

Во основен облог за натпревар, коцкарот го обложува тимот за кој верува дека ќе победи на крајот од двата периоди од 20 минути игра. Коцкар може да се обложи и на најдобар онлајн обложувач за тоа дали турнирот ќе заврши како нерешен натпревар. Обложувачите може да се обложуваат и на дополнително време, што е ретка појава, што ќе има големи шанси.

Хендикеп

Ако тимот е фаворизиран да победи во обложувањето Кабади, спортска обложувалница онлајн може да воведе хендикеп. Со хендикеп од пет поени, пет поени се одземаат од резултатот на победничкиот тим доколку е фаворизираниот тим. Ако се обложува на тимот со помала веројатност за победа, обложувачот победува ако овој тим би победел откако ќе додал пет поени на резултатот на овој тим.

Половина

Кога коцкар се обложува на половина натпревар, тој се обложува на половина. Едно лице може да се обложи за тоа кој тим го добива секое полувреме. Ако тимот е познат по замор пред крајот на целиот натпревар, обложувањето на половина натпревар може да ги зголеми шансите за добивање на облог на тој тим.

Предлог

Реквизитните облози му дозволуваат на коцкарот да се обложува на одредени играчи или исходи, како на пример кој тим последен постигнал гол. Во Кабади, реквизит облог е забавен начин да се додаде возбуда на облогот.

Над/Под

Во основното спортско обложување над/под, коцкарот победува ако е точен во предвидувањето дали пазарот е точен. На пример, ако пазарот предвидува дека вкупните поени постигнати од двата тима е 70, коцкар тежи со ставање свој облог.

Ако коцкар мисли дека вкупните поени ќе изнесуваат 70 или помалку, обложувачот ќе се обложи Under. Ако коцкар верува дека вредноста ќе биде над 70, тогаш тој се обложува Over. Можностите за обложување над/помалку варираат и може да вклучуваат број на напади на тимови, вкупни поени и фаули.

Како да се обложите на Кабади
Дали онлајн обложувањето Кабади е легално?

Дали онлајн обложувањето Кабади е легално?

Обложувањето на Кабади преку Интернет е легално на многу места низ светот, вклучувајќи ги Бангладеш и САД. Обложувањето на спорт во Индија е регулирано со Законот за јавно коцкање од 1867 година Законот, како што е изменето во 2014 година. Администрирано од Министерството за право и правда на Индија, спортското обложување вклучува коњски трки, фудбал, крикет и Кабади.

Врховниот суд на Индија го прогласи Кабади за легален, но бара надзор над спортот за да го контролира учеството на малолетни лица и неугледни оператори. Меѓутоа, откако Врховниот суд го укина законот на Парламентот од 2013 година, кој дозволи лиценцирање на казино и други облици на коцкање, во земјата се расправа за законитоста на спортското коцкање. Тоа не ги спречува спортските книги да нудат производи и услуги за коцкање на граѓаните од регионот.

Законот се применува и за Бангладеш. По модификацијата, регионот дозволува лотарии, трки со коњи и операции со обложувалници. Крикет води како најпопуларниот спорт во земјата. Сепак, Кабади е национален спорт во Бангладеш. Аматери и професионалци играат Кабади низ целата земја. Привлече големо внимание од обложувачите кои бараат можности да се обложуваат на спорт.

Дали онлајн обложувањето Кабади е легално?
Најдобрите сајтови за обложување Кабади

Најдобрите сајтови за обложување Кабади

Обложувањето во живо нуди шанса да се интегрира забавата на играта спортско обложување онлајн. За облози во игра или кабади обложување во живо, гледачите може да обложуваат за време на натпревар во живо. Додека играчите се натпреваруваат, шансите се ажурираат во реално време за да ја одразат акцијата својствена за натпреварот во живо.

Одликувајќи се со возбудлив тип на облог, наречен облог „Следно“, гледачот може да се обложи и за тоа што може да се случи во играта следната, како што е следниот играч што ќе постигне гол. Со внимателно следење на акцијата, коцкар учествува во возбудливо обложување во живо за шанса да победи. Тоа е едно од најдобрите обложувачки искуства што ги нудат спортските книги за ентузијастите во Кабади.

Најдобрите сајтови за обложување Кабади
Разбирање на шансите за обложување Кабади

Разбирање на шансите за обложување Кабади

Како и другите коефициенти за спортско обложување, обложувалниците ги пресметуваат веројатните коефициенти врз основа на преглед на статистика, историја и мислења за проектирање на победниците и веројатностите за исходот. Обложувач ја одзема својата маржа за да ги добие шансите да му понуди на клиентите поволни услови.

Спортската книшка ќе одземе колку коцкарите веројатно ќе се обложат на исходот на натпреварот за да се одредат коефициентите. На крајот на краиштата, обложувалниците прифаќаат облози за профит. Маржите се високи за непопуларните облози и ниски за очекуваните исходи од натпреварите.

Разбирање на шансите за обложување Кабади
Како се обложувате на Кабади

Како се обложувате на Кабади

Како што спортот се здоби со популарност во Индија и Бангладеш, коцкарите почнаа да се обложуваат за тоа кои тимови ќе победат. Како што популарноста продолжува да расте на меѓународно ниво, навивачите на Кабади ја зголемуваат возбудата учејќи како да се обложуваат на спортски натпревари.

Со лигите и тимовите во Канада, Америка, Велика Британија и ширум светот, онлајн спортските книги го додадоа Кабади на списокот на турнири достапни за коцкарите за обложување на меѓународно ниво. Спортот е исклучително популарен поради неговата брза акција.

Како национален спорт на Бангладеш, играчот учествува во Кабади низ целата земја. Сепак, играта станува меѓународно популарна за играчите и коцкарите кои бараат можности за спортско обложување онлајн.

За да се обложите на Кабади, едноставно пристапете до онлајн спортска книшка што нуди шанси за лига натпревари и турнири. Поставете сметка. Согласете се со условите за користење на спортската книга. Депонирајте средства и ставете облог. Постојат различни начини за обложување на Кабади, вклучувајќи облози за натпревари, облози на половина и над/помалку, во зависност од можностите за обложување што ги нуди одредена спортска книшка.

Како се обложувате на Кабади
Најголемите настани и турнири во Кабади

Најголемите настани и турнири во Кабади

Меѓународната федерација Кабади ги произведува Мастерсот во Кабади, Купот на Азија и Светскиот куп. Пакистан, Индија, Велика Британија, Канада, САД учествуваат во Светската лига Кабади.

Кабади мајстори

Во 2018 година, Дубаи беше домаќин на Мастерсот во Кабади, серија од 6 нации во која беа вклучени екипи од Иран, Аргентина, Кенија, Пакистан, Република Кореја и бранители на светски шампиони од Индија. Девет дена играчите се натпреваруваа во спортскиот клуб Ал Васл во Дубаи.

Куп на зборови

Со машки и женски тимови, Светскиот куп во Кабади, има натпреварувања во групната фаза во врска со пет екипи. Второ и првопласираните тимови од два базени напредуваат во полуфиналето.

Најголемите настани и турнири во Кабади
Совети за обложување Кабади

Совети за обложување Кабади

Истражувањето е клучот за ставање победнички облог на натпревар во Кабади. Оние кои ставаат победнички облози се обложуваат паметно со разбирање на детални информации за спортот, тимовите и играчите. Гледањето игри на редовна основа може да му помогне на обложувачот да ги разбере поединечните играчи, тимските способности и севкупните можности за изведба.

Вестите за тоа кои играчи се опоравуваат од повреда може да влијаат на тоа како еден коцкар може да се обложи. Ако на тимот му недостига влијателен играч, отсуството на играчот веројатно ќе влијае на тоа како игра тимот.

Исто така, важно е да се прегледа статистичкиот рекорд на тимот. Историските победи и порази се исто така показател за тоа како еден тим може да игра на одредени натпревари. Сепак, минатите перформанси не се нужно показател за идниот исход.

Распоредите се фактор за перформансите на тимот. Ако тимот патува пред натпревар, долгото и постојано патување може да влијае на играта. Ако тимот постојано играл домашни натпревари, можноста за одмор од патување може да ја подобри шансата на тимот да го победи противничкиот тим. Со собирање информации за тимовите Кабади и конкретни играчи, коцкарот ја зголемува својата шанса да постави точен облог. Избор за обложување со коефициентот е исто така начин да се победи. Коефициентите се генерално точни 50 проценти од времето.

Совети за обложување Кабади
Одговорно коцкање

Одговорно коцкање

Лиценцираните спортски книги кои нудат можности за обложување Кабади мора да понудат информации за одговорното коцкање. Платформите обезбедуваат опции за самоисклучување, што му дава на коцкарот опции да се откаже од обложувањето за одреден период.

За време на временската рамка за самоисклучување, платформата нема да му дозволи на коцкарот да се обложува. Иновативните технологии сега ги предупредуваат коцкарите на веб-локациите што учествуваат доколку коцкарот покаже ризично однесување за зависност од коцкање. Со интегрирање на вештачката интелигенција во софтверот за коцкање, некои спортски книги во Кабади можат да ги следат трендовите и навиките на коцкарите на интернет.

Коцкарите исто така може да постават лимит за депозит пред да се обложуваат. Ограничувањата му дозволуваат на играчот да престане да се обложува откако ќе изгуби однапред одредена сума на пари. Овие проверки и рамнотежи му помагаат на поединецот да работи во соработка со онлајн казина и спортски книги во спречување на зависност од коцкање.

Според законот, некои земји бараат лиценцирани онлајн обложувалници Kabaddi да ја потврдат возраста на сопственикот на сметката за да ги заштитат малолетниците од вклучување во коцкање на рана возраст. Исто така, постојат ограничувања за рекламирање во различни земји за да се осигура дека малолетниците не се охрабруваат да се коцкаат. Интегрирањето на процесите на одговорно коцкање во коцкањето со спортски книги гарантира дека казината ги штитат коцкарите и ги чуваат малолетниците безбедни.

Одговорно коцкање
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)