Кошарка

Кошарката е еден од најпопуларните спортови во светот и разумно може да се смета како втор по фудбалот. Во споредба со другите спортови, кошарката е прилично нова, измислена дури во 1891 година. во НБА.

Сметајте ја кошарката како еден од најдобрите спортови за обложување. Секоја сезона се обложуваат буквално милијарди долари само на НБА, а тоа не вклучува некои поголеми кошаркарски настани како што е мартовското лудило за кошарката NCAA.

Кошарка
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Основите на кошаркарското обложување

Основите на кошаркарското обложување

Како еден од најпопуларните спортови во светот, кошарката е на второ место само по фудбалот. Националната кошаркарска асоцијација (НБА) е основана во Америка само во 1946 година, првично под името Кошаркарската асоцијација на Америка, што го прави еден од поновите спортови во историјата на САД. Овој спорт произведе некои од најзначајните спортски ѕвезди на нацијата, вклучувајќи ги Карим Абдул-Џабар, Леброн Џејмс и Мајкл Џордон.

Секоја сезона, има милијарди долари на облози само за регуларната сезона на НБА - не вклучувајќи го мартовското лудило. Тоа е невидена сума за игра која трае околу 2 часа за вкупно 82 натпревари.

Основите на кошаркарското обложување
Како да се обложувате на кошарка?

Како да се обложувате на кошарка?

Како нов спорт, потеклото на обложувањето на кошарката најверојатно започнало кога спортот дошол до реализација. И иако нема одреден датум кога започна обложувањето, сепак се здоби со светска слава, бидејќи секаде е дел од кошаркарските спортски книги. Со оглед на тоа што спортското обложување продолжува да се легализира низ целата земја, популарноста на онлајн кошаркарското обложување само ќе расте.

Слично како Superbowl е најочекуваниот ден во фудбалот, Мартовско лудило е еден од најочекуваните настани во кошарката. Ова носи уште една рунда можности за обложување за играчите да ги одложат своите пари за победникот од секоја игра и потоа за кој тим победник ќе го земе сето тоа.

Поради тоа колку е големо обложувањето на кошарката, на НБА беше една од првите лиги кои користеа корпоративни спонзори со нивното партнерство со DraftKings. Згора на тоа, НБА, исто така, изјави дека би сакала да биде партнер со секоја спортска книга во САД, што го прави сето тоа многу вклучено за обложувачите.

Како да се обложувате на кошарка?
Како да ги ставите вашите облози на кошарка

Како да ги ставите вашите облози на кошарка

Она што ја прави кошарката толку одлична за обложувачите е тоа што има многу начини за обложување на играта. И што го прави универзален меѓу онлајн спортско обложување е дека основите на обложувањето се универзални. За целосно обложување, можете да користите облог на Moneyline за да поставите облог на тимот што мислите дека ќе ја добие играта.

Во обложување со парична линија, ширењето на точките е прилично едноставно. Обложувачите ќе постават облог за тоа со колку поени мислат дека триумфалниот тим ќе победи, или можат да се обложуваат на тоа колку поени ќе заостане поразениот тим на крајот од играта.

Сите статистики на натпреварот се исто така фер игра за обложување во која било спортска книга, вклучувајќи скокови, блокади и колку тројки се направени. Обложувачите можат да се обложуваат и за вкупните победи на тимот и индивидуалните награди, вклучувајќи го и МВП или дебитант на годината. Тоа им дава многу шанси на обложувачите да научат како тимот работи колективно и индивидуално, додавајќи повеќе слоеви на нивните можности за големи победи.

Како да ги ставите вашите облози на кошарка
Разбирање на шансите за обложување во кошарка

Разбирање на шансите за обложување во кошарка

Како и со секоја игра, шансите за кошаркарски натпревар се засноваат на многу аспекти, но на нив влијае и пазарот на обложување. Рекордот и перформансите на секој тим играат најголема улога, но распоредот и повредите исто така ќе имаат драстично влијание. Најголемите тимови, вклучувајќи ги Лос Анџелес Лејкерс и Њујорк Никс, исто така ќе имаат голем фонд поради нивните значителни следбеници.

Поединечниот натпревар на играчи против бранителот на противничкиот тим и неодамнешните статистички перформанси на играчот може да ги одредат шансите за облози за реквизити на играчите. Вкупните коефициенти на играта се одлучуваат според перформансите, темпото и одбранбената сила на секој тим. Шансите за играч да стане МВП може да зависат од повреда, и од победа на тим во својата дивизија или од првенство може да се потпре на победничка серија.

Разбирање на шансите за обложување во кошарка
Што е обложување на кошаркарски парлеј/тизер?

Што е обложување на кошаркарски парлеј/тизер?

Најчестиот тип на онлајн обложување во кошарка е „директен облог“, што е кога облозите се на еден тим против ширењето на поени. Дополнително, обложувачите можат дури и да додадат неколку тимови на еден облог, познат како parlay. Сепак, можете исто така да комбинирате неколку тимови во еден облог. Можете да додадете било каде од два до осум тима на една игра, каде што сите тимови и вкупни збирови мора да го покриваат ширењето на поени.

Ова се шансите:

 • 2 екипи: 13/5
 • 3 екипи: 6/1
 • 4 екипи: 11/1
 • 5 екипи: 22/1
 • 6 екипи: 40/1
 • 7 екипи: 80/1
 • 8 екипи: 150/1

Вашите добивки и облоги ќе ви бидат вратени во договори без шалтер. Какви пари може да очекувате? Па, за парлеј од 50 долари од два тима, ќе освоите 130 долари, со што вашиот бруто принос ќе биде 180 долари. За натпревар од 100 долари од пет тима, ќе донесете неверојатни 2200 долари дома.

Нешто што треба да се забележи е дека ако има „туркање“ или вратоврска, ширењето на поени ќе се спушти за степен. Што е туркање? Тоа е кога се обложувате на тим и победничкиот број е токму бројот што сте го обложиле. Така, кажете дека се обложувате дека Мајами Хит ќе ги победи Кливленд Кавалирс со над 10 поени разлика, но потоа тие ќе победат со точно 10 поени разлика. Не сте победиле или изгубиле. Тоа е едноставно туркање.

Што значи сето ова? Во основа, ако учествувате во парлеј со четири тима, а има тројца победници и едно туркање, тоа се сведува на парлеј со три тима. Слично на тоа, ако се обложувате на парлеј со осум тима, и има едно притискање, тоа станува парлеј со седум тима. Како и да е, плаќањата на картичките и правилата може да се одвиваат малку поинаку.

Ако има нерешено обложување, тизерот со два тима ќе стане „Без акција“ и парите ќе ви бидат вратени. Ако има нерешено закачка за три тима, таа ќе стане тизер со два тима. Слично на тоа, за тизер со четири тима, тој ќе се претвори во тизер со три тима.

Што е обложување на кошаркарски парлеј/тизер?
Обложување на линии четвртина/прво полувреме

Обложување на линии четвртина/прво полувреме

Основниот преглед на 48-минутниот натпревар во НБА е тоа што е поделен на четири четвртини од 12 минути. Обложувачите можат да стават облози во првата четвртина и првото полувреме пред почетокот на играта за игра во елемент за обложување игра.

Можете да одлучите кој тим мислите дека ќе го покрие ширењето на крајот на четвртина на линијата четвртина. Линиите од првата половина исто така функционираат, со единствената разлика е што вклучува повеќе време.

Има многу што да се земе предвид во овие облози, вклучително и дека тимот може да започне со рано водство, но да заостане во второто полувреме. Алтернативно, тимот може исто така да биде склон кон бавен почеток, но потоа да го преземе водството во четвртата четвртина, инаку познат како „тимови од 4-та четвртина“

Така, клучно е да се знае минатото претставување, но не само како тимот настапува на крајот. Наместо тоа, овој стил на обложување е како тие ќе се претстават на почетокот.

Обложување на линии четвртина/прво полувреме
Што е обложување на кошаркарски фјучерси?

Што е обложување на кошаркарски фјучерси?

Обложувањето на иднината значи дека верувате дека тимот ќе направи толку добро што ќе преземе се. Иако, се разбира, можете да се обложувате на претчувство, тоа може да се заснова и на претходните перформанси и тековната статистика. Да речеме дека играчите на Филаделфија 76 ги изневеруваат првите три натпревари надвор од теренот, може да се обложите дека ќе ја освојат нивната конференција или првенство во лигата. Овие коефициенти за обложување може да се прикажат на табли за обложување или на листови на решетката.

Ако не гледате на што сакате да се обложувате, секогаш разговарајте со пишувач на тикети за соодветна помош. Коефициентите исто така може да се променат без претходна најава, но бидете сигурни дека вашата исплата ќе се заснова на шансите што беа присутни кога го одложивте вашиот облог.

Што е обложување на кошаркарски фјучерси?
Како да се обложувате на кошаркарски реквизити?

Како да се обложувате на кошаркарски реквизити?

Исто така познати како егзотични облози, обложувањето со кошаркарски реквизити се заснова на статистика и може да биде достапно при обложување на марки. Во основа се обложувате на играчот и на тоа колку добро - или лошо - ќе се претстават во текот на играта. Можете да се обложите дека ќе постигнат над 110 поени, или алтернативно, дека нема да постигнат над 60 поени.

Достапните облози за предлог може да се видат на табла за обложување или држач за листови, но тоа зависи од достапноста на просторот.

Како да се обложувате на кошаркарски реквизити?
Совети и трикови за обложување во кошарка

Совети и трикови за обложување во кошарка

Кога станува збор за спортско обложување, мора да вложите многу истражувања за да бидете сигурни дека барем ќе се скршите за да го зачувате вашиот облог. Се разбира, сакате да освоите големи, па не можете само да ги гледате сегашните или минатите перформанси за да ги одложите вашите пари и да очекувате да добиете значителна сума за возврат.

Кога станува збор за кошаркарските обложувалници, како и за сите други спортски обложувалници, има многу што да се разгледа. Прво, мора да размислите колку добро му оди на тимот во тековната сезона. Дали дуваат други тимови од вода? Дали има шутер кој постојано постигнува најмалку 120 поени?

Покрај моменталната статистика, мора да ги земете предвид и претходните перформанси на тимот. Дали поминаа на половина од сезоната победувајќи на секој натпревар, а потоа почнаа да се гуши кога влоговите стануваат поинтензивни?

Мора да ги погледнете и перформансите на поединечни играчи. Кажете дека шпицот ќе биде соборен и ќе биде надвор од теренот до крајот на сезоната поради повреда. Како изгледаат играчите кои порано беа поставени на клупата сега кога можеби удираат на теренот? Дали нивната статистика изгледа ветувачка дека ќе ви помогне да го освоите вашиот фјучерс облог?

Мора да го погледнете и распоредот на тимот. Со играње на 82 натпревари во кондензирана сезона, тие можеби летаат низ целата земја на секои два дена за да стигнат до нивниот следен терен, кој е познат како „циркуско патување“. Заморот предизвикан од бурните распореди може да влијае на нивната изведба. Дали тимот на кој се обложувате има двојни игри низ целата земја.

Клучни производи за јадење

 • Обложувајте се на Moneyline врз основа на претходните перформанси и тековната статистика
 • Кога станува збор за парлејско обложување, земете ги во предвид шансите за притискање.
 • За обложување четвртина или прво полувреме, погледнете дали тимот генерално почнува силно или подоцна ќе го зголеми својот олабавување.
 • За фјучерс обложување, земете ги предвид поранешните повреди, моменталната статистика и претходните перформанси.
Совети и трикови за обложување во кошарка
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)