Ракомет

Ракометот е сличен на футсалот, а целта на двете седумчлени екипи на оваа игра е да победат со постигнување повеќе голови. Со времетраење на натпреварот од еден час, истиот се продолжува за пет минути двапати доколку има нерешено, а потоа следува престрелка додека не се реши победникот.

Играчите можат да ги користат своите тела над колената, но нивните раце можат слободно да ракуваат со топката само три секунди. Дриблингот на топката е дозволено не повеќе од три чекори. Ракометното обложување е форма на спортско обложување што вклучува обложување на исходот од играта.

Ракомет
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Основите на ракометното обложување

Основите на ракометното обложување

Ракометот е споредлив со мал фудбал: два тима од седум члена имаат за цел да победат постигнувајќи најмногу голови. Секој натпревар трае еден час, а играта се продолжува за пет минути двапати доколку има нерешен резултат, по што следи престрелка додека не се утврди победникот.

Играчите го користат своето тело над колената, но нивните раце можат слободно да ракуваат со топката само до три секунди. Играчот може да ја дрибла топката најмногу три чекори. Главното спортско обложување на ракометното обложување вклучува обложување на исходот од играта.

Ракометното обложување може да биде монетарно многу поволно, иако е една од најмалку популарните дисциплини за спортско обложување. Солидно познавање на играта и а сигурна стратегија за обложување се само два елементи кои можат да придонесат за нивото на вашиот успех кога станува збор за добивање на исплата.

Успехот на долг рок не е лесен, но несомнено е остварлив доколку правилно се примени. Во текот на овој водич, ќе наведеме што подразбира обложувањето на ракометот. Исто така, ќе понуди совети и стратегии, кои треба да помогнат во обликувањето на вашата игра за обложување.

На најдобрите онлајн обложувалници ќе ви помогне да ги обезбедите најдобрите шанси, стратегии и да ви понудиме промоции и бонуси со висока вредност.

Основите на ракометното обложување
Сè што треба да знаете за ракометното обложување

Сè што треба да знаете за ракометното обложување

Ракометот се зголеми популарноста во Источна Европа и низ цела Европа по Втората светска војна. Ракометното обложување во Соединетите Држави може да се проследи до 1900-тите кога првично се играше натпревар од два натпревари, познат како ракомет со еден ѕид. Ова натпреварување вклучуваше играчи кои наизменично ја удираа топката во ѕид.

Ракометот е исклучително брз и содржи неколку елементи од различни игри, како што се кошарка, хокеј на мраз и фудбал. Бидејќи е игра со високи резултати, таа е распространета во онлајн обложувањето.

Ракометното онлајн обложување стана популарно во последно време, забележано по бројот на меѓународни турнири и растот на облозите. Сега е ан исклучително популарен спорт ширум светот, со зголемени веб-страници за ракометно обложување достапни за луѓето да се обложуваат.

Луѓето исто така се повеќе запознаени со играта, што доведе до коцкање на неа почесто. Популарноста на ракометните обложувалници се зголемува поради достапноста на повеќе онлајн казина, ТВ преноси и друго медиумско покривање на спортот.

Пријателските натпревари генерално имаат повеќе голови, веројатно затоа што натпреварите се помалку критични. Затоа, тимовите можат да играат со поголема независност. За време на клучните натпревари во лигата и купот, играчите најверојатно ќе се придржуваат до тактиката и ќе ги следат упатствата. Сепак, многу играчи можат слободно да играат како што сакаат на пријателските натпревари. Ова често значи дека физичката кондиција е вистинската цел наместо да се победи играта.

Сè што треба да знаете за ракометното обложување
Како да се обложувате на Ракомет

Како да се обложувате на Ракомет

Што е ракометно спортско обложување? Има многу различни облози па ајде да го растуриме.

Победник на натпреварот

Наједноставниот тип на обложување е местото каде што обложувачот се обложува за тоа кој тим ќе победи. Тие исто така може да се обложуваат на тоа кој тим веруваат дека ќе победи на секое полувреме од натпреварот.

Распространето обложување

Постои, исто така, тип на обложување наречен ширење обложување. Ова е кога обложувачот се обложува на победничкиот тим, но тој ќе го добие облогот само кога нивниот тим ќе постигне повеќе од одреден број на голови над и над противничкиот тим. Така, на пример, ако обложувачот се обложува на Тим А -9,5, ќе треба да победи со 9,5 гола разлика над другиот тим.

Вкупно голови

Обложувач може да се обложи и на збирниот збир на сите постигнати голови за време на натпреварот. На пример, ако обложувалницата понуди линија од 34,5, обложувачот ќе победи ако постигнатите голови се 35 или повеќе и ќе загуби ако има 34 или помалку голови. Кажете дека тимот постигнува непарен или парен број на голови; тогаш, постои залог и за тоа. Интересно, обложувачот може да се обложи и на коефициенти или парови за секое полувреме од натпреварот.

Обложување со двојна шанса

Обложувач исто така може да се обложи на два исхода. Ова се нарекува обложување со двојна шанса, каде што обложувачот може да се обложи на победи на два тима и нерешено. Ако мислат дека тимот ќе победи со одреден број голови, тие можат да стават облог за победничка разлика. Ова е уште еден вид облог што се однесува на поединечните полувремиња од играта.

Обложувач може да се обложи и на тимот за кој веруваат дека ќе победи во половината со повисоки резултати и на половината од натпреварот за која мислат дека ќе има поголем резултат. Ако тимот постигне одреден број на голови пред другиот, постои облог за тоа кои тимови ќе постигнат прв и последен.

Победник на лигата

Обложувач исто така може да се обложи на тоа кој верува дека ќе ги победи сите други тимови за време на лига турнири. Ова го вклучува и Светското првенство.

Хендикеп

Обложување на облог со хендикеп во ракометот значи дека обложувачот става пари на тим за кој верува дека или ќе победи или ќе го загуби натпреварот за одредена сума. Ова ќе биде обвинето со знак + или -. Ако некој тим има знак + по нивното име на таблата, му е дозволено да изгуби според бројот што следи по симболот.

Од друга страна, ако тимот има - по нивното име, тој мора да победи во играта за повеќе од бројот што следи по симболот.

Победничка маржа

Обложувач може да се обложи со колку една екипа ќе победи во ракомет. Ова скоро секогаш доаѓа во форма на над/под облог. Ако бројот е над или помал од износот што сте го избрале, ќе го добиете вашиот облог.

Еве го прегледот на обложувањето:

  1. Пријавете се на обложувалница која нуди ракометно обложување и направете депозит.
  2. Изберете го ракометниот настан на кој сакате да се обложувате.
  3. Изберете го тимот на кој сакате да се обложувате.
  4. Изберете износ на удел.
  5. Ставете облог.
Како да се обложувате на Ракомет
Пресметување коефициенти за обложување во ракомет

Пресметување коефициенти за обложување во ракомет

Ако разбирате како да се обложувате на спорт, ќе го знаете децималниот формат што се користи за пресметување на коефициентите. Можете да ја пресметате вашата очекувана исплата користејќи ги шансите за да ја помножите со количината на вашиот влог. Се надеваме дека овие водичи за ракометно спортско обложување ќе ви помогнат кога ќе ги поставите вашите облози.

Бидејќи ракометот претежно се игра во Европа, ракометните облози навистина се нудат само на европските обложувалници. Затоа, треба да се запознаете со децималните коефициенти претставени како децимални броеви.

Добрата вест за вас е дека децималните коефициенти се веројатно најлесни за разбирање. Сè што треба да направите за да ја одредите вашата потенцијална исплата е да го помножите вашиот удел со шансите што сте ги избрале.

На пример, ако шансите се 5,0 и сте обложиле 10 долари со коефициент од 5,0, ќе добиете исплата од 50 долари. На крајот на краиштата, ова значи дека сте профитирале 40 долари.

Пресметување коефициенти за обложување во ракомет
Ракометни турнири на кои вреди да се обложувате

Ракометни турнири на кои вреди да се обложувате

Во последниве години, ракометот се здоби со популарност, а љубителите на спортот ги привлекуваат поради умешноста што ја бара и високата оценка на игрите. Овој спорт има најголема популарност во Унгарија, Франција, Германија и нордиските земји.

Купот на Партил е еден од најпрестижните ракометни спортски настани на кои може да се обложите. Секогаш е одлична можност да ја пронајдете вашата најдобра веб-страница за онлајн обложување или да следите обложување во живо.

Неодамнешното Светско првенство во 2021 година се здоби со масовна популарност, со милиони спортски фанови на телевизија. Победници на тој турнир беа Данска, а Шведска беше втора.

Еве листа на некои од најпознатите ракометни натпревари во светот:

ЕХФ Лигата на шампионите

ЕХФ Лигата на шампионите е светски позната организација во ракометот во Европа. Учествуваат најголемите тимови од водечките европски земји. Натпреварот го раководи и управува ЕХФ годишно. ЕХФ, исто така, управува со натпревари за жени кои имаат сличен формат.

ЕХФ Лигата на шампионите обично е поделена на пет главни фази. Екипите можат да влезат во натпреварувањето во групната или квалификациската фаза врз основа на нивната листа со критериуми и рангирање на листата на националните федерации.

Светско првенство во ракомет на ИХФ

На Меѓународна ракометна федерација организира Светско првенство во ракомет за мажи и Светско првенство во ракомет за жени.

На 27-те Светски ракометни првенства за мажи што се одржаа, единаесет земји ја освоија титулата. Најмногу успеа Франција со тоа што обезбеди шест титули.

Во однос на Светското првенство во ракомет за жени, Русија има обезбедено најголем дел од титулите, а потоа следи Холандија.

Олимписки ракомет

Ракометот се игра во Летни олимписки игри, каде 12 женски и машки екипи се борат за освојување на посакуваниот златен медал.

Ракометните турнири на Олимпијадата првично требаше да се одржат во 2020 година во Токио, Јапонија, но беа одложени поради пандемијата. Така, тие ќе се одржат годинава, со почеток на 24 јули.

Екипите ќе започнат во групна фаза. Најдобрите осум земји потоа ќе преминат во нокаут фазата на турнирот. Данска забележително победи во тежок натпревар во 2019 година, победувајќи ја Норвешка со 31-22.

Ракометни турнири на кои вреди да се обложувате
Не се обложувајте на Hype

Не се обложувајте на Hype

Бидејќи ракометот не е најпопуларниот обложувачки спорт, на обложувачот му е лесно да се обложи на друг подобар, верувајќи дека мора да ги знае и кривините ако се обложуваат на овој спорт. Сепак, тоа не е секогаш случај.

Важно е обложувачите да стекнат сопствено знаење за играта и тековниот натпревар и да не следат што може да шпекулира публиката. Само затоа што толпата може да навива едно име, не значи дека тој ќе го добие натпреварот.

Клучни производи за носење

  • Размислете за типот на обложување кој најдобро функционира за вас
  • Разгледајте ги децималните коефициенти за обложување
Не се обложувајте на Hype
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)