Турнири

Гледањето, играњето и славењето спортски настани е популарна човечка забава со илјадници години. Без разлика дали се работи за спорт каков што ги знаеме денес, антички прикази на ловечка моќ или гладијаторски мечеви во Римската империја, луѓето отсекогаш се труделе да ги покажат своите спортски вештини. И се чини, додека имаше конкуренција, имаше поддржувачи кои навиваа од страна.

Се смета дека спортот потекнува од прикажувањето на неопходните вештини за преживување. Како што е способноста за брзо трчање, фрлање оружје најдалеку или борење животно на земја. Подоцна, учесниците беа спротивставени еден против друг, можеби заради забава или да се одреди најдобриот кандидат за улога која бара сила и вештина. Откако стапи во игра воената обука, спортот почна да еволуира во тимски работи што им помогна на војниците да ја научат уметноста и стратегијата на битката. И способноста да се пука со пушки и да се изведуваат одредени вештини на коњ стана покритична.

Турнири
FIFA World Cup

Овој водич за обложување на Светскиот куп на ФИФА ги има сите детали со кои треба да се запознаат обложувачите пред да се обложуваат на Светското првенство на ФИФА, од историјата на турнирот и неговата популарност до тоа како да се обложуваат на претстојниот турнир на Светското првенство во фудбал во 2022 година. Светското првенство на ФИФА е меѓународен асоцијација фудбалски натпревар во кој учествуваат машки национални фудбалски тимови кои се членки на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА). 

Прикажи повеќе..
NBA

Финалето на НБА е годишна шампионска серија организирана од Националната кошаркарска асоцијација (НБА), највисокото ниво на професионална кошарка. На овој турнир обично учествуваат два тима-учеснички, шампионите на западната и источната конференција. Екипите играат серија најдобро од седум која завршува веднаш штом тимот ќе ја добие четвртата победа.

Прикажи повеќе..
NFL

Ако спортските обложувалници сакаат да се обложуваат на турнири во американски фудбал, досега најистакнатите натпревари се организирани од Националната фудбалска лига (НФЛ). Многубројните веб-локации за обложување преку Интернет имаат натпревари во НФЛ. Во нивниот ростер моментално има 32 професионални тимови. Оние кои играат за НФЛ се сметаат за најдобри спортисти во овој спорт.

Прикажи повеќе..
UEFA Championships

Шампионатот на УЕФА е клупско натпреварување каде врвните фудбалски (фудбалски) тимови од Европа се натпреваруваат за континентална превласт. Лигата на шампионите е елитното натпреварување кое го одржува Унијата на европски фудбалски асоцијации, УЕФА. Лига Европа и новоформираната Конференциска лига на Европа се пониските нивоа. УЕФА го избира местото на финалето речиси две години однапред.

Прикажи повеќе..
Olympic Games

Олимписките игри се настан кој се одржува на секои четири години. Тоа е приказ на широк спектар на спортови, од атлетика до велосипедизам BMX. Спортистите и жените од целиот свет тренираат со години во надеж дека ќе бидат избрани да ја претставуваат својата земја на најголемиот спортски настан досега. Организиран е од Меѓународниот олимписки комитет и секој пат се одржува во друга земја. 

Прикажи повеќе..
Winter Olympic Games

Зимските олимписки игри се меѓу најголемите спортски настани што се одржуваат во зима. Спортистите што ги претставуваат своите земји се натпреваруваат во различни спортови на меѓународен атлетски натпревар. Игрите ги води Меѓународниот олимписки комитет, основан во Париз во 1894 година за да ги организира, промовира и управува тековните олимписки настани.

Прикажи повеќе..
Wimbledon

Овој водич за обложување на Вимблдон е врвен ресурс за тениските љубители кои сакаат да се вклучат во тениското обложување. Има сè што треба да знаат обложувачите за тениското обложување и, што е најважно, како да се обложуваат на најпрестижниот тениски турнир, Вимблдон. Исто така познат како Шампионатот Вимблдон, или Шампионатот, Вимблдон е тениско спортско првенство кое е меѓу четирите Грен слем тениски турнири заедно со Отвореното тениско првенство на Франција, Австралија опен и УС Опен. 

Прикажи повеќе..
Tour de France

Возењето велосипед е негувана традиција низ годините. Луѓето користат велосипеди за да извршуваат лични работи, да се подобрат, да патуваат поединечно или во групи и да истражуваат. Во текот на годините беа поставени бројни велосипедски настани, давајќи им на возачите потребната платформа за да се натпреваруваат. Од сите натпревари во возење велосипед, Тур де Франс е несомнено најпочитуваниот натпревар во возење велосипед, емитуван во над 188 земји и со рекордна гледаност од повеќе од 3,5 милијарди луѓе.

Прикажи повеќе..

AFL Europe: Aussie Rules

Најпознатите спортски настани на кои треба да се обложувате

Најпознатите спортски настани на кои треба да се обложувате

Прикази на спортски активности како што се стрелаштвото, пливањето, борењето и кревањето тегови се наоѓаат во цртежите на пештерите и документите на древните цивилизации низ целиот свет. Но, Грците се тие кои се заслужни што им донесоа на масите организирани спортски турнири.

Првите забележани Олимписки игри се случиле во 776 п.н.е., иако се смета дека игрите траеле неколку стотици години пред тоа. Тие игри вклучуваа трчање, трки со кочии, бокс, борење и прикажување на вештини со копје, диск и стрелаштво.

Првиот забележан спортски настан за жени дојде набргу потоа, со Херејските игри - именувани во чест на божицата Хера - што се одржаа во 6 век п.н.е. Не се знае многу за овие игри, но се смета дека наместо борба и оружје, тие би се фокусирале на трчање трки на различни растојанија.

Што е со игрите со топка?

Тимските и игрите со топка се исто така евидентни низ древните цивилизации уште во Ацтеките. Но, се смета дека фудбалот како што го знаеме се развил во Англија во 12 век. Таа беше извајана во модерната игра во 19 век, при што првата документирана меѓународна игра се случи во 1872 година помеѓу Шкотска и Англија.

Американски фудбал може да ги следи своите корени и од фудбалот и од рагбито, и двете од англиско потекло, но првиот натпревар во американски фудбал се одигра во САД во 1869 година помеѓу универзитетите Рутгерс и Принстон. Тие користеа варијација на правилата поставени од Фудбалската асоцијација на Лондон.

Хокејот на мраз исто така има свое потекло во Англија пред Канаѓаните да го обликуваат со правилата според кои играме денес. Првиот официјален натпревар се одигра во Монтреал во 1875 година. Лакрос, сепак, е игра која потекнува од северноамериканскиот континент и се играла низ историјата на Индијанците.

Најпознатите спортски настани на кои треба да се обложувате
Најдобрите играчи и тимови во светот

Најдобрите играчи и тимови во светот

Титулата за најголем спортски тим во светот е отворена за многу дебати, но некои тимови не можат да се игнорираат. На пример, Нов Зеланд Ол Блекс се смета за неприкосновен најдобар рагби тим, благодарение на нивниот постојан историски успех.

Додека, во фудбалот Манчестер Јунајтед ја има една од најуспешните истории на кој било тим и еден од најпрепознатливите светски брендови. Но, во последниве години, нивниот успех падна во сенка на непосредниот ривал Манчестер Сити и шпанските гиганти ФК Барселона и Реал Мадрид.

Во однос на највредните светски спортски тимови, Форбс ги именуваше Њујорк Јенкис и ЛА Лејкерс меѓу најдобрите пет во 2021 година. А првото место им припадна на Далас Каубојс и покрај тоа што немаат освоено Супербоул од 1996 година.

Но, не треба да се грижите за цел тим, па дури и за најголемите спортски настани, само фокусирајте се на една суперѕвезда спортистка. Некои од најдобрите играчи во светот во моментов се Том Брејди, чие пензионирање од американскиот фудбал не траеше ниту два месеци. Симон Билс, најодликуваната гимнастичарка во светот. Конор Мек Грегор, истакнатиот борец за мешани боречки вештини и рекордер Формула 1 возачот Луис Хамилтон.

Најдобрите играчи и тимови во светот
Како да се обложите на спортско првенство?

Како да се обложите на спортско првенство?

Ако сте заинтересирани да ја подигнете вашата љубов кон спортот на следното ниво, обложувањето на е-спорт настани или големи спортски првенства може да додадат сосема нов елемент на возбуда.

  • Прво, направете го вашето истражување. Слепо обложување на спортски турнири, тимови или спортисти без да знаете ништо за нив е брз начин за губење. Проверете список на спортски првенства и најдобри спортски настани, спортски лиги и спортски онлајн турнири. Прочитајте за вашиот избран спорт и научете како да ги читате и разберете шансите пред да продолжите.
  • Одлучете дали сакате да го поставите вашиот облог лично во традиционална обложувалница. Или изберете да користите онлајн сајтови за спортско обложување или апликации. Тие го прават процесот побрз и поудобен, иако повеќе безличен.
  • Изберете го типот на облог што сакате да го поставите. Дали ќе се обложите чисто на победникот на играта? Или на вкупниот резултат? Можеби сакате да се обложите на повеќе од еден натпревар, а секој треба да победи за да ја обезбеди вашата конечна победа. Погледнете ги сите опции пред да одлучите.
  • Откако ќе ги донесете сите одлуки, ставете го вашиот облог.
  • Седнете, вкрстете ги прстите и почекајте го исходот!
Како да се обложите на спортско првенство?