Сè за American Football Odds

Топката се пренесува со носење со себе (брзање), или со фрлање и додавање од еден член на својот тим на друг (подавање).

Поените може да се освојат на повеќе различни начини, вклучително и додавање на топката преку гол линијата, фрлање на топката до играч кој ја минал гол линијата (што е тачдаун во двата случаи) или шутирање низ стативите (поле цел). Победник е тимот со најмногу поени по истекот на времето.

Играта обично трае 60 минути поделени во 4 периоди од по 15 минути.

Сè за American Football Odds
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè за коефициентите на американскиот фудбал, линиите за обложување и ширењето

Сè за коефициентите на американскиот фудбал, линиите за обложување и ширењето

Повеќето од облози на американски фудбал се всушност облози на НФЛ лигата. НФЛ се состои од 32 тима, поделени во 8 дивизии, а секој тим игра 17 натпревари во текот на регуларниот дел од сезоната. Ова е кратка сезона во споредба со повеќето други лиги, играјќи од почетокот на септември до почетокот на февруари.

Поради кратката должина на сезоната, НФЛ може да биде предизвик за оние кои сакаат да се обложуваат на лигата, бидејќи ограничениот број на натпревари и противничките тимови го отежнуваат проценувањето на вистинскиот потенцијал што го имаат тимовите. Но, тоа е предизвик со кој се соочуваат сите и може да стане предност за оние кои се подготвени.

Сè за коефициентите на американскиот фудбал, линиите за обложување и ширењето
Коефициенти на парична линија за американски фудбал и како да се обложувате на американски фудбал

Коефициенти на парична линија за американски фудбал и како да се обложувате на американски фудбал

А залог со парична линија е оној во кој избирате кој ќе победи на натпреварот. Не треба да ги предвидувате другите аспекти на играта, само изберете го победникот помеѓу тимот А и тимот Б. Повеќето почетници избираат ваков тип на облог бидејќи изгледа наједноставно.

Се рашири американскиот фудбал

Најпопуларната форма на обложување на американскиот фудбал е распространета која уште се нарекува и хендикеп обложување. Најдобар начин да се опише оваа форма на обложување е со пример. Значи, ако го видите натпреварот помеѓу Њу Орлеанс Сејнтс и Далас Каубојс со -3,5 поени распоредени на Њу Орлеанс, што точно значи тоа?

Тоа значи дека „Светците“ за да го покријат ширењето мора да победат со минимални 4 поени разлика. Од друга страна, ако сакате да се обложите на Каубојците, победувате ако тие победат или загубат со максимум три поени.

Во суштина, букмејкерот ја процени маржата што ја прави играта 50-50. Во нашиот пример, американскиот фудбалски букмејкер го постави распонот за Њу Орлеанс на -3,5 бидејќи верува дека има 50% шанси Чикаго да победи со најмалку 4 поени или 50% шанси да не победи.

За жал, ако знаеме дека обложувалниците не нудат коефициент „пари пари“ од 2,00, а вообичаено е коефициент од 1,85 до 1,90 при обложување со ширење, тоа значи дека треба да освоите најмалку 52,5% од вашите облози за да се издигнете. Ова е потешко отколку што изгледа. Во секој случај, за да биде долгорочен успешен, златниот сооднос би бил 55,5%.

Коефициенти на парична линија за американски фудбал и како да се обложувате на американски фудбал
Објаснети линиите за обложување во американски фудбал

Објаснети линиите за обложување во американски фудбал

Нешто што е многу важно да се има на ум при обложување на линиите за обложување во американски фудбал е нешто што се нарекува Клучни броеви.

Клучните броеви се најчестите маргини на победа во НФЛ игри. По редослед на изглед се 3, 7 и 10 бода. Во текот на изминатите 20 сезони, речиси една третина од натпреварите завршија со една од овие три маргини.

Па, зошто треба да ги имате на ум клучните броеви? Па, ако земеме во предвид дека во последните 20 сезони 16% од натпреварите завршиле со разлика од 3 поени, важно е дека ако се обложувате на НФЛ распространетоста, ја разбирате разликата помеѓу линијата 2,5 и линијата 3,5, или 6,5 и 7.5.

Бидејќи толку многу игри завршуваат на овие маргини, тоа значи дека разликата од 1 поен помеѓу ширењето од 2,5 и 3,5 е многу позначајно од разликата од 1 поен помеѓу ширењето од 4,5 и 5,5 поени, или дури и разликата од 2 поени помеѓу ширењето од 10,5 до 12,5 поени.

За да ги поедноставиме работите: да речеме дека Балтимор Равенс доби ширење од +3,5 поени. Бидејќи маржата од 3 поени е толку утврдена и вообичаена, што 0,5 повеќе што го добија Равенс е многу повредна од некои 0,5 поени во случај од 5 или 8 поени, бидејќи тие се случуваат многу поретко.

Објаснети линиите за обложување во американски фудбал
Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во американски фудбал

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во американски фудбал

Со оглед на фактот дека НФЛ е најпопуларната лига во САД, секоја спортска книшка во американски фудбал нуди различни линии на натпреварите во НФЛ и колеџ фудбал. Знаејќи дека облозите за ширење се најчестата линија што се игра во американскиот фудбал, обложувалниците вложуваат дополнителен напор за да ги направат колку што е подобро.

Сепак, тоа не значи дека нема никакви разлики во однос на шансите и линиите помеѓу онлајн спортски книги. Американскиот фудбал е спорт во кој менувањето на една точка во ширењето ја прави најголемата разлика во сите спортови.

Вообичаено, има најмалку една недела помеѓу два натпревари што ги игра тимот. Во тоа време може да се случат многу настани кои ќе влијаат на шансите и линиите. Ова е периодот кога треба да се направи споредба на коефициентите. Секоја значајна промена може да се искористи за обложување на коефициенти кои би донеле добра вредност.

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во американски фудбал
Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за американски фудбал

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за американски фудбал

Сезоната на американскиот фудбал не нуди многу натпревари како што нудат бејзболот и кошарката. Овој факт го прави наоѓањето на вистинската обложувалница за американски фудбал онлајн уште поважно бидејќи сакате да го имате најдобри можни шанси за обложување и линии подготвени кога сезоната ќе започне.

10bet, BetVictor, Gunsbet и Melbet нудат сè што му треба на секој обложувач во американски фудбал.

Американскиот фудбал, како еден од најдинамичните спортови, може да се опише како игра на шах помеѓу два тима. Секој тим има десетици, па дури и стотици акции во својата книшка што ги има на располагање и кои вредно ги вежбале.

Некои акции се многу безбедни, додека други се ризични, но ако се извршат добро, тие можат да освојат многу простор.

Истото треба да биде и со вашите постапки кога ставате облог. Погрижете се да ја завршите домашната задача и да ја пронајдете најдобрата обложувалница на која би се придржувале за сезоната и се надеваме дека ќе имате корист од тоа.

Не можете да влијаете на исходот на играта, но дефинитивно можете да се ставите во најдобра можна ситуација за да имате најголема корист доколку вашиот облог се претвори во победнички.

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за американски фудбал
Совети и трикови за коефициенти за обложување во американски фудбал

Совети и трикови за коефициенти за обложување во американски фудбал

Напорната работа и истражувањето се две незаменливи онлајн стратегии за обложување во американски фудбал. Треба да апсорбирате што е можно повеќе информации за тимот на кој се обложувате, како и за нивниот противник. Американскиот фудбал е агресивен спорт кој често доведува до повреди на играчите.

За да бидете свесни дали некој од клучните играчи ќе отсуствува од претстојниот настан, проверете ги Извештаите за повреди на тимот. Отсуството на клучен играч може да доведе до драстично намалување на перформансите на целиот тим.

Покрај ова, треба да се истражи статистиката на секој поединечен играч, учинокот на тимот во претходната сезона, да се види важноста на натпреварите и други фактори кои можат да влијаат на конечниот исход.

Исто така, предноста на домашен терен е важна во американските фудбалски натпревари. Направете го вашето истражување со споредување на успехот на домашните и гостинските натпревари на вашиот тим. Според општата статистика, тимовите кои играат дома победуваат 60% од времето. Тимовите кои играат на гости може да бидат во неповолна положба поради ефектот на гужвата, заморот при патување, разликата во временската зона и слично.

На крајот, би сакале да напоменеме дека тренерите и нивната тактика играат важна улога во крајниот исход на секој натпревар. Тренерите користат повторливи стратегии кои можат да бидат многу добри против некои противници и да не успеат против други.

Совети и трикови за коефициенти за обложување во американски фудбал
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)