Вести

October 19, 2022

Објаснети маржите за спортско обложување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Интернет-страниците за спортско обложување се занимаваат со понуда на линии за обложување. Од друга страна, спортските обложувалници се обложуваат на овие линии со надеж дека ќе победат на даден профитабилен спорт. Се разбира, ниту еден обложувач не ги нуди своите услуги слободно - тие треба да остваруваат профит исто како и секој друг бизнис. Единствениот начин на кој спортската книга може да заработи пари е преку создавање маржи. Сепак, изненадувачки, многу обложувачи остануваат несвесни за тоа што подразбираат маржите.

Објаснети маржите за спортско обложување

Било кој обложување на спорт мора да ги разберат основите на маргините за да ги зголемат нивните шанси за победа. Оваа статија ги разгледува маржите на обложување и нивното значење за обложувачите кои се обложуваат на спортски настани.

Кои се маржите за спортско обложување?

Вообичаено е да се најдат повеќето онлајн спортски обложувалници кои тврдат дека го нудат најдобри шанси. Но, за жал, сите овие тврдења не се валидни. Па, како може обложувач да каже која обложувалница ја кажува вистината? Едноставно. Со разбирање како функционираат маржите.

Што е маржа? Маржата е разлика во вредноста на коефициентите понудени од обложувачникот и вистинската веројатност за даден исход. За волја на вистината, секогаш треба да има разлика помеѓу овие две вредности, што често се смета за „надоместок“ за да се стави кој било даден облог. Покрај тоа, маргините им даваат предност на обложувалниците во однос на играчот без оглед на исходот.

Кога обложувалницата одредува пазар, тие внимателно ќе ги постават коефициентите на начин што е привлечен за двете страни на пазарот. Постигнувањето на оваа рамнотежа ги тера играчите да се обложуваат на кој било исход, со што се помага обложувалницата да ја балансира одговорноста.

Сепак, маржите на ниту еден начин не гарантираат на спортската книга дека ќе остварат профит. Има случаи кога обложувач може да загуби ако се најде на погрешната страна од неизбалансирана линија.

Зошто обложувачите треба да ги разбираат маргините?

Маржините за спортско обложување обично се поставени на околу 5% во повеќето случаи. Но, овој навидум мал процент осигурува дека обложувачницата останува во бизнисот. Од друга страна, кога играат на онлајн спортски обложувалници со повисоки маржи значи дека плаќаат повеќе кога губат и заработуваат помалку кога победуваат.

На пример, две спортски книги со маржи од 4% и 4,4% може да изгледаат дека имаат речиси слична маржа. Но, и најмала разлика треба да се смета за значајна, со оглед на тенката линија помеѓу победа и пораз во спортот. 

Разликата помеѓу профитот и загубата е обично околу 52%, а просечниот обложувач наплаќа 5%. Ова значи дека само обложувачите кои ќе добијат 52% од парните облози можат да му платат на кладилникот својот рез. Иако стапката на победа од 52% можеби не изгледа тешко, тоа е подвиг што продолжува да ги замајува милиони обложувачи кои инсистираат дека можат уште повеќе да го подобрат тоа.

Вреди да се напомене дека обложувалниците кои нудат ниски маржи не мора нужно да даваат најголеми коефициенти.

Пресметување маржи на обложување

Едноставното барање мали маржи ретко помага. Спортските обложувалници треба да бидат во позиција да пресметаат маржи. Пресметувањето на маржите на кој било облог обично не е толку едноставно како ABC за повеќето обложувачи. Потребно е повеќе отколку само да барате совети за спортско обложување.

За разлика од популарната напомена дека луѓето се обложуваат на нивните омилени тимови или спортови, но се обложуваат против обложувалниците и шансите. Па, како се пресметуваат маржите? Едноставно:

  • За двонасочен настан: Маргина = (1 / децимален коефициент за опција А) + (1 / децимален коефициент за опција Б) - 1
  • Апликација: При пресметување на маргините на облогот над/под 2,5 голови во фудбалот, коефициентот за над 2,5 гола е 1,66 додека оние за под 2,5 гола се 2,02. Нашите пресметки ќе изгледаат на следниов начин:
  • (1 / 1,66) + (1 / 2,02) - 1 = 0,0974

Изразување на одговорот во проценти: 0,0974 x 100% = 9,74%

Овој облог има маржа од 9,74, што секако не е толку добро за ниту еден обложувач.

Наоѓање на најдобрите маржи

Во најдобар интерес на играчот е да најде обложувач со репутација дека обезбедува ниски маржи. Едноставно онлајн пребарување може да биде доволно, но некои играчи претпочитаат да користат калкулатори за маргина или веб-страници за рангирање на книговодителите. Должноста на вниманието е значајна кога пребарувате на интернет за најдобри маржи, имајќи предвид дека дури и најугледните веб-страници не нудат постојано ниски маржи на секој пазар. Но, тие се познати по тоа што имаат помали маржи од другите конкурентни веб-страници.

Не е паметно да се коцкаш каде било отколку со обложувалница со ниски маржи. На крајот на краиштата, помалите маргини се клучни за подобрување на изгледите на играчот на долги патеки.

Завршни мисли

Маржите се „нужно зло“ во обложувачката индустрија. Без маржи, спортската книшка нема да може да ги нуди своите услуги. Сепак, тоа не значи дека обложувачите треба да се задоволат со каква било маржа. Играчите секогаш треба да сакаат да лоцираат облози со најниски маржи кога ставаат облози заедно со други совети за спортско обложување.

Покрај ниските маржи, обложувачите треба да обрнат внимание и на други понуди кои го прават исплатливо онлајн спортското обложување. Таквите вклучуваат разновидност на пазари за обложување, достапност на дарежливи бонуси, банкарски опции и квалитетот на услугите на клиентите. Спортската книшка што ги штиклира сите правилни кутии и сè уште нуди ниски маржи се смета за „идеална“ што се однесува до поставувањето облози онлајн.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
ThunderPick
Бонус $2.000

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести