Сè што треба да знаете за: Обложување објаснето

Обложувањето може да биде комплицирано за неискусните. Понекогаш дури може да изгледа како светот на обложувањето да има свој јазик! Не грижете се. На оваа страница, ние ќе ги објасниме кривините на условите за обложување и како функционира обложувањето во целина. Спортот стана голем дел од животот на луѓето, со некои кои уживаат да ја играат играта, а некои се задоволни со навивањето на нивните омилени тимови. Сепак, има некои кои избираат да ја покажат својата страст за спорт или тим со обложување на нив.

Сè што треба да знаете за: Обложување објаснето
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Што е спортско обложување?

Што е спортско обложување?

Спортското обложување има долга и славна историја која првпат била документирана пред повеќе од 2000 години кај Грците. Со страста на Грците за атлетика, тие го воведоа Олимпијада до остатокот од светот, како и првите документирани облози на атлетски натпревари.

Потоа дојдоа римските гладијатори, каде спортското обложување на крајот беше прифатено, па дури и легализирано.

Во 1950-тите, Лас Вегас ѝ даде чувство на легитимност на спортското обложување на јавноста со тоа што нивните копнени казина одобруваат спортско обложување. Сепак, немаше друг начин освен одење во казино во Лас Вегас за обложување.

Сепак, појавата на светската мрежа го забрза растот на спортското обложување, особено со бумот на индустријата за паметни телефони. Овој брз технолошки развој значеше дека спортските обложувалници можеа да ги обложуваат во секое време, каде било и на кој било уред.

Што е спортско обложување?
Зошто луѓето се обложуваат на спорт?

Зошто луѓето се обложуваат на спорт?

Причината зошто луѓето залог на спорт може да се разликуваат, но спортското обложување е генерално популарно поради следните причини.

Забава

Повеќето спортски обложувачи се во него заради забава. Спортот во живо можеби е забавен сам по себе, но возбудата може да се засили кога парите се на ред.

Лесно за почеток

Иако на повеќето хобија им треба многу време и посветеност за да се започне, спортското обложување е навистина едноставно за да започнете. На играчите не им требаат големи парични инвестиции или инвестиции во опрема - дури и само 5 долари се доволни за почеток.

Потенцијал за заработка

Можеби она што ги привлекува повеќето луѓе во спортско обложување е можноста за заработка. Обложувачите секогаш имаат шанса да победат без оглед на нивните способности за обложување, а некои дури и се обучија да ги научат информациите за статистиката за да станат професионални спортски обложувачи.

Зошто луѓето се обложуваат на спорт?
Објаснети видови облози

Објаснети видови облози

Еве некои од вообичаените облози што играчите може да ги видат кога се обложуваат на спорт.

 • Облози за пари на линија се наједноставниот и најчест тип на обложување. Тоа вклучува само обложување за победа на тимот. Ако се обложите на тимот А и тие победија, вие победувате. Ако тие изгубат, вие губите.
 • Точка ширење облози бара од обложувачот да се обложи на маргина на победа на конкурентот наместо конечен резултат. Симболот минус (-) го означува омилениот, а знакот плус (+) го симболизира аутсајдерот. Ако фаворитот е по цена од -7,5, тој мора да победи со повеќе од 7,5 поени за да победи облогот. Спротивно на тоа, доколку фаворитот има цена од +7,5, тој мора или да победи во натпреварот или да загуби со помалку од 7,5 поени.
 • Над/Под вклучува обложување дали вкупните поени на двата тима ќе надминат или под одредена сума. Да претпоставиме дека натпреварот помеѓу Тим А и Тимот Б има вкупен бод кој е поставен на 45 поени. Доколку играта заврши на 50 поени, облогот „над“ победува, а обложувањата „помалку“ губат.
 • Парлеј облози вклучуваат потпирање на повеќе облози за победа пред всушност да победиме. Секој парлејски облог има „нозе“ на кои треба да се обложувате. Да претпоставиме дека обложувач се обложува на игра со четири нозе и изгуби три од четири облози. Ова значи дека тие имаат изгубен билет за парлеј.
 • Тизер облози се слични на облозите за парлајн, но се специјално дизајнирани за облози со повеќе поени со една исплата.
 • Реквизит облози, или предлог облог, не се директно поврзани со конечниот резултат на играта. Најчестите облози за реквизити се реквизити за играчи или игра. Реквизитите на играчите се обложуваат на перформансите на играчот и статистиката на играта (како трипл-дабл или додавање јарди), а реквизитите за играта се обложуваат на одредени настани што ќе се случат во играта (како што се првите стрелци или првиот до 10 поени).
 • Средни облози, или средно, е форма на арбитражно обложување што вклучува играчи кои ставаат облози со поен за двете страни на играта. На пример, обложувач се обложува на фаворит Тим А со 3,5 поени за натпревар 1 во една спортска книшка, а потоа на 4,5 аутсајдер Тим Б во друга спортска книга, но исто така и за игра 1. Бидејќи го среди натпреварот, тие ќе победат или +1,82 единици ако тимот А победи со четири поени, а изгуби само 0,09 единици ако не го сторат тоа.
 • Фјучерс облози се облози за иден исход, како што се MVP награди, првенства или вкупни победи.
 • Облози во живо се облози кои се ставаат по започнувањето на играта.

Да се држиме до еден спорт

Иако може да се направат одредени добрите и лошите страни помеѓу случајот на обложување на еден или на повеќе спортови, најдобро е да започнете со само еден спорт - во исто време.

Ако е НФЛ сезона, а потоа се обложи на НФЛ. Ако е време за ММА, тогаш обложувајте се на некои борби. На овој начин, обложувачите можат да ги добијат сите предности да се фокусираат на еден спорт, но ниту една од здодевните вонсезони на придржување кон само еден спорт во текот на целата година.

Објаснети видови облози
Најновите водичи за обложување

Најновите водичи за обложување

Фактот дека луѓето уживаат во спортското обложување е причината зошто постојат различни спортски книги за избор. Многу земји го реформираа своето законодавство за коцкање што доведе до зголемена популарност на онлајн обложувалници и сајтови за обложување.

Бидејќи беше голем бум, некои играчи се почетници без искуство со онлајн обложување. Некои кои следат одреден спорт ќе можат да ги лоцираат најдобрите коефициенти и пазари, но многумина нема да имаат идеја што да бараат.

За среќа, постојат тони веб-страници кои даваат препораки за обложување за оние кои се нови.

Постојат три причини зошто играчите треба да прочитаат упатство за обложување пред да почнат да се обложуваат:

 • Откријте како функционираат работите: Водичите за спортско обложување ќе им помогнат на играчите да ги искористат и објаснат сите карактеристики на спортската книшка - од водич чекор-по-чекор за регистрација до делот за плаќање, каде обложувачите ќе научат како да депонираат средства и да ги собираат своите добивки.
 • Дознајте за популарните пазари за обложување: Иако изборот на спорт за обложување е лесно, пазарите за обложување можат да бидат пософистицирани и сложени. За среќа, постојат фантастични критики што можат да им помогнат на обложувачите да ја одредат најдобрата опција за нив.
 • Бонус кодови: Некои страници за преглед на обложување често се здружуваат со брендови и им обезбедуваат на читателите промотивни кодови што ќе ги користат кога ќе се регистрираат. Ова може да им овозможи на играчите пристап до специјална промоција или да им обезбеди специјална понуда за добредојде.

Како да се обложувате на спорт преку Интернет

Основните чекори за обложување на спорт на интернет се избор на обложувалница, креирање сметка, депонирање средства, ставање облози и повлекување добивки.

Најновите водичи за обложување
Како да ја изберете вистинската онлајн спортска книшка за вас

Како да ја изберете вистинската онлајн спортска книшка за вас

Важен фактор при изборот на веб-страници за спортско обложување е да се истражат различни фактори кои ќе диктираат забавно, безбедно и профитабилно обложувачко искуство, како што се:

 • Безбедност
 • Разновидност
 • Шансите
 • Граници за обложување
 • Брзина на плаќање
 • Мобилна компатибилност

Ова се основите што играчите мора да ги бараат ако истражуваат десктоп или мобилни апликации за обложување. Имајте предвид дека изборот на место за спортско обложување не треба да се избрзува бидејќи тоа е веројатно најважната одлука што обложувачите можат да ја донесат на почетокот.

Полесен начин да ја пронајдете најдобрата страница за спортско обложување за вас е да читате рецензии од експерти и препораки од колеги обложувачи.

Како да ја изберете вистинската онлајн спортска книшка за вас
Креирање на сметка

Креирање на сметка

Откако обложувачите ќе најдат веб-локација со која се чувствуваат удобно, тие можат да се регистрираат за нова сметка. Овој процес трае неколку минути и ќе побара од обложувачите да дадат основни информации како нивните:

 • Целосно име
 • Адреса
 • И-мејл адреса
 • Број за контакт
 • Датум на раѓање
 • Посакувано корисничко име и лозинка

Иако ова се стандардните информации потребни за креирање сметка, некои онлајн обложувалници може да бараат поднесување на придружни документи кои ќе го потврдат вашиот идентитет или ќе ви испратат еднократна лозинка (OTP) преку СМС или е-пошта за понатамошна проверка.

Креирање на сметка
Депонирање средства

Депонирање средства

Играчите треба да додадат пари на нивните сметки пред да почнат да ставаат облози онлајн. Повеќето онлајн спортски книги дозволуваат различни банкарски опции, вклучувајќи:

 • Дебитни и кредитни картички (VISA, Mastercard, Maestro, итн.)
 • е-паричници (Paypal, Neteller, Skrill, итн.)
 • Криптовалути (Биткоин, Рипл, итн.)
 • Припејд и картички за подарок

Имајте предвид дека е-паричниците понекогаш не се подобни за бонуси и промоции за добредојде или депонирање. На таа забелешка, внимавајте бонуси за депозит.

Депонирање средства
Како да ставате облози

Како да ставате облози

Во овој момент, обложувачите веќе имаат сметка со финансирање. Следното нешто што треба да направите е да се најавите и да ги проверите пазарите што се достапни, како оние што беа дискутирани претходно.

Најдобрите онлајн сајтови и апликации за спортско обложување нудат широк спектар на пазари, па играчите мора да се погрижат внимателно да ги истражат сите презентирани можности.

Повлекување добивки

Ако играте обложувачи играјте правилно, секој облог има шанса за победа. Доколку сакаат да заработат, повеќето спортски книги им дозволуваат на обложувачите да ги повлечат своите средства со истиот метод што го користеле за депонира пари на нивните сметки. Ако не го сторат тоа, онлајн обложувалниците секогаш ќе нудат алтернативи.

Запомнете дека различните методи за повлекување бараат различно време за да се исчистат, при што е-паричниците се најбрзи (моментални до неколку минути), а банкарските трансфери траат најдолго (2-5 банкарски дена, уште повеќе во случај на одржување, државни празници или викенди).

Како да ставате облози
Споредување на спортски книги

Споредување на спортски книги

Постојат повеќе спортски книшки достапни на интернет, што го поставува прашањето - дали обложувачите треба да купуваат наоколу или да се држат до една? Еве неколку фактори кои треба да ги земете предвид при наоѓање обложувачница.

Бонусите може да бидат најважното внимание во спортската книга. За да ги привлече луѓето да се пријават, секоја страница за спортско обложување нуди привлечни бонуси. Искористете ја оваа шанса со пребарување на реномирани онлајн обложувалници кои ги обезбедуваат најдобрите бонуси.

Осигурајте се дека веб-локациите што ќе ги изберете имаат а кориснички интерфејс. Последното нешто што обложувачите го сакаат е да се борат да го најдат патот околу веб-локацијата само за да стават облог. За среќа, поголемиот дел од врвните страници имаат исклучително кориснички интерфејси.

Со бумот на мобилните уреди, спортското обложување требаше да биде пријателски за мобилни телефони. Играчите можеби ставаат многу од своите облози на паметен телефон или таблет и можеби нема секогаш да имаат пристап до компјутер. Затоа, страницата што ја избира обложувачот мора да има силна опција за обложување преку мобилни телефони.

Кога станува збор за спортско обложување, толку повеќе опции за обложување имаш, толку подобро. Типичните облози на намази, парични линии, збирки и отстапки се достапни на скоро сите страници. Тизери, реквизити и фјучерси ќе бидат присутни во голем број од нив. Обложувањето во живо е една област каде што одличните услуги ќе се издвојат од остатокот од пакетот.

Споредување на спортски книги
Речник за спортско обложување

Речник за спортско обложување

Терминологијата на спортското обложување може да биде комплицирана, особено за оние кои се нови во оваа област. Многу од најчесто користените терминологија, концепти и методи што ќе ги видите на оваа страница и воопшто во онлајн спортското обложување, се наведени во речник за спортско обложување подолу.

Имајте предвид дека некои поими што беа дефинирани погоре можеби не се вклучени во овој дел од речник за спортско обложување и овој дел не ги вклучува сите термини вклучени во спортското обложување.

 • Акција - Облог или облог.
 • Против ширењето - Конечниот резултат на играта, земајќи го предвид бодовито ширење.
 • Лош Бит - Облог што изгледа дека оди во корист на обложувачот, но не оди.
 • Книга (Спортска книга) - Спортска книшка е место каде што луѓето можат да се обложуваат на исходот од спортските настани.
 • Бак - Облог од 100 долари.
 • Креда - Фаворит на натпреварот.
 • Консензус - Процентот на обложувачи на секоја страна од играта.
 • Покријте - исходот од облогот за ширење на поени.
 • Диме - облог од 1.000 долари.
 • Долар - облог од 100 долари.
 • Раб - Предност на обложувачот пред да се стави облог.
 • Пари (дури и пари) - Облог од 100 долари за да освоите 100 долари.
 • Рачка - Целата сума на пари обложувана на одредена игра.
 • Хендикепирање - Користење на спортски аналитики за давање предвидувања.
 • Хеџинг - Обложување спротивно од претходниот облог за да се гарантира дека ќе добиете барем мала сума.
 • Кука - Половина точка во намазот
 • Сок - Книгите за провизија заработуваат на секој облог.
 • Клучни броеви - ги претставува најчестите маргини на пораз. Ова најчесто се користи во фудбалот, каде што многу натпревари завршуваат со победа на еден тим со множители на три или седум.
 • Лимит - Максималниот дозволен износ на еден облог.
 • Заклучување - Голем фаворит.
 • Long Shot - Голем аутсајдер.
 • Никел - облог од 500 долари.
 • Без акција - игра која повеќе не прифаќа облози и ги вратила сите облози.
 • Oddsmaker (Linemaker) - некој што ја избира првата линија на играта.
 • Надвор од табла - Настан играчи не можат да се обложуваат.
 • Pick'em - Настан кој нема фаворит или аутсајдер.
 • Puckline - Во хокет фаворитот има -1,5 поени ширење, додека аутсајдерот има +1,5 поени ширење.
 • Движење во обратна линија - Движење во линијата за обложување што им пркоси на процентите на јавното обложување.
 • Runline - Во бејзбол, фаворитот има -1,5 поени ширење, додека аутсајдерот има +1,5 поени ширење.
 • Шарп (Wiseguy) - Професионален спортски обложувач.
 • Steam - Брза промена на линијата како резултат на тешки обложувања.
 • Земање на поени - Обложување на аутсајдерот против ширењето.
 • Облог - А се става во спортска книшка.
Речник за спортско обложување
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)