Сè што треба да знаете за: Crypto Betting

Зголемената популарност на криптовалутите ширум светот ги натера бизнисите да почнат да се прилагодуваат на криптовалутите. Сајтовите iGaming и спортските обложувалници се пионерски кога станува збор за усвојувањето на криптовалутите. Ние веруваме дека обложувањето на спорт со користење на криптовалути е следната голема работа што дефинитивно ќе ја промени иднината на индустријата за онлајн коцкање.

Денес, крипто-страниците за спортско обложување го надминуваат напредокот на конвенционалните страници во однос на промоциите и безбедноста. Бидејќи има повеќе сајтови кои прифаќаат методи на крипто депонирање за спортско обложување, повеќе поединци уживаат во оваа погодност.

Сè што треба да знаете за: Crypto Betting
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Вашиот водич за крипто обложување

Вашиот водич за крипто обложување

Ако сте заинтересирани за крипто обложување и сакате да дознаете повеќе за тоа како да се обложувате на крипто, вие сте на вистинското место. Еве го нашето мислење за сè што треба да знаете обложување на спорт користејќи крипто.

Криптовалута или крипто е виртуелна валута која користи криптографија за да ги обезбеди трансакциите. Слично е на состојбата на сметката што ја имате на вашата банкарска апликација или на веб-страницата на вашата банка. Разликата е во тоа што криптовалутата нема регулаторно овластување, но салдото што го имате на вашата сметка се потпира на централната власт, која вообичаено е владата.

По постигнувањето на најраната криптовалута, а тоа е Биткоинот, на јавноста и беа претставени бројни други криптовалути. Достапен е широк опсег на криптовалути, како што се Solana (SOL), Ethereum (ETH) и Tether (USDT). Денес, криптовалутите се користат за различни намени, а една од нив е крипто спортското обложување.

Спортското обложување е широко познат тип на коцкање. Иницијацијата на криптовалутата во светот на спортското обложување само го прошири опсегот на истата.

Крипто спортското обложување вклучува обложување на спорт со користење на криптовалути зачувани во крипто-паричници.

Вашиот водич за крипто обложување
Дали вреди да се обложувате со криптовалути?

Дали вреди да се обложувате со криптовалути?

Постојат неколку предности од користењето криптовалути за обложување на спорт, но ние ќе се фокусираме на првите три со цел да ги прикажеме најважните елементи.

Како прво, страниците за крипто обложување често се побезбедни од традиционалните сајтови и казина. Крипто монетите се ужасно тешки за хакирање и обезбедуваат многу поголема безбедност од конвенционални методи на депонирање.

Второ, криптовалутата нуди побрз и поудобен начин на трансакција. Вообичаено е да се соочиме со предизвици додека се врши трансакција во размена на валута на странски сајтови, но тргувањето со крипто валути е многу полесно.

И на крај, можете да добиете дополнителни придобивки за приватност кога користите крипто во обложување. Анонимноста и приватноста на играчите се обезбедени со крипто спортско обложување.

Дали вреди да се обложувате со криптовалути?
Најдобри криптовалути за спортско обложување

Најдобри криптовалути за спортско обложување

Постои прекрасна низа на причини зошто поединците почнуваат да се интересираат за криптовалутите.

Некои луѓе купуваат Биткоин како средство за инвестирање и други добиваат валути базирани на меми како DogeCoin да купувате од онлајн трговците на мало.

Солана е уште една претпочитана опција бидејќи им овозможува на луѓето да вршат брзи, удобни и евтини трансакции.

Како што споменавме претходно, криптовалутите се одлични начини на плаќање кога се обложувате онлајн. Има многу опции кои треба да се користат само за оваа конкретна задача. Подолу, наведовме некои од најдобрите опции за крипто плаќање за спортско обложување заедно со причините зошто треба да изберете која било од нив.

 • Солана (СОЛ): Овој е ставен на врвот на нашата листа со причина: Солана е одобрена да може да се грижи за повеќе од две илјади трансакции во секунда.
 • Ethereum (ETH): Ethereum почесто се прифаќа од Солана, иако е малку побавен од тоа, со приближно 12 до 25 трансакции во секунда.
 • Биткоин (БТК): Биткоинот е првата и сè уште најпознатата опција за криптовалути која е достапна. Ако веќе сте добиле Биткоин, ќе најдете бескрајни можности користејќи го за да се обложувате на спорт.
 • Тетер (USDT): Ако неодамна сте почнале да се интересирате за криптовалутите, Tether или USDT се можеби најлесниот крипто за користење таму. USDT е поврзан со американскиот долар и затоа теоретски треба да биде непроменет од нестабилноста на пазарот.
Најдобри криптовалути за спортско обложување
Најдобри сајтови за спортско обложување за крипто обложување

Најдобри сајтови за спортско обложување за крипто обложување

Денес, постојат стотици сајтови за спортско обложување кои им дозволуваат на играчите да депонираат користејќи криптовалути. Затоа, доста е предизвик да се најде легална онлајн обложувачка страница која е легитимна, безбедна и погодна за вашите потреби. Еве ги нашите совети за да го направите процесот на избор да оди понепречено:

Знајте што барате

Првиот чекор за откривање на најдобрата опција за вас е да знаете што сакате да имате на страницата за спортско обложување. Ви препорачуваме да си поставите неколку прашања за да дознаете, како на пример: На кој спорт сакате да се обложувате? Дали сте заинтересирани да пробате одреден тип на облог? Колку често планирате да ставате облози?

Проверете ги прегледите на страницата

Прегледите на страниците често се одлични ресурси доколку сакате да дознаете за сè што ги направило другите играчи среќни или незадоволни со одредени локации. Овде, можете да ги проверите нашите прегледи за најдобрите онлајн обложувалници таму.

Споредете листа на различни сајтови за спортско обложување

Бидејќи имате листа на неколку различни сајтови за спортско обложување, секогаш е добра идеја да ги разгледате сите и да ги споредите една со друга. Ова значи дека треба самите да ги посетите страниците откако ќе ги прочитате прегледите.

Пречкртајте некои опции

Последниот чекор е да ги знаете вашите прекршувачи на зделки и да елиминирате некои од опциите на вашата листа.

За среќа, ви ја спасивме напорната работа да направите свој список. Еве ја нашата листа на топ 10 сајтови за спортско обложување за крипто:

 • Паф
 • Бетсон
 • Г-дин Грин
 • Казумо
 • Ајде
 • Лео Вегас
 • Betsafe
 • Unibet
 • Вилијам Хил
 • 10 облог
Најдобри сајтови за спортско обложување за крипто обложување
Како да се обложувате со Биткоин

Како да се обложувате со Биткоин

Биткоинот е најчесто користената криптовалута од обложувачите бидејќи е прифатена од речиси секоја спортска книшка онлајн.

Првиот чекор за обложување со Биткоин е да изберете лиценцирана и безбедна локација за обложување која го признава Биткоин како метод за депозит. Некои други клучни карактеристики што треба да ги барате на страницата за крипто обложување вклучуваат достапни спортови, бонуси и промоции, коефициенти за обложување, и надоместоци за депозит.

Откако ќе ја откриете најдобрата страница за спортско обложување, треба да се регистрирате на платформата и да направите некои депозити користејќи го вашиот паричник Bitcoin. Последниот чекор е да се обложите на исходот на спортски настан.

Како да се обложувате со Биткоин
Спортско обложување со Биткоин чекор по чекор

Спортско обложување со Биткоин чекор по чекор

Го направивме овој чекор по чекор водич за тоа како да се обложувате на спорт користејќи Bitcoin за да ви помогнеме подобро да го разберете процесот.

 • Чекор 1: Откријте лиценциран и безбеден сајт за спортско обложување што ви дозволува да направите депозит користејќи Bitcoin. Исто така, осигурајте се дека тоа е најсоодветната локација за вашите потреби врз основа на карактеристиките што ги обезбедува.
 • Чекор 2: Пријавете се за веб-страницата.
 • Чекор 3: Проверете дали вашиот биткоин паричник е натоварен со минималниот износ што планирате да го ставите на облози.
 • Чекор 4: Сега е време да префрлите малку Биткоин од вашиот паричник на страницата за обложување. За да разберете дали сте ја ставиле вистинската адреса на паричникот, прво направете пробен депозит.
 • Чекор 5: Изберете спортска игра или настан на кој сакате да се обложувате.
 • Чекор 6: Истражете го облогот што го претпочитате во однос на коефициентот.
 • Чекор 7: Ставете облог користејќи ја уплатата што сте ја направиле со Bitcoin.
 • Чекор 8: Последниот чекор е едноставно да се чека залогот да биде потврден од страната.
Спортско обложување со Биткоин чекор по чекор
Совети и трикови за спортско обложување со биткоин

Совети и трикови за спортско обложување со биткоин

Подолу, наведовме неколку совети и трикови за спортско обложување со користење на Биткоин. Можете да имате корист од нив за да го направите искуството со обложување поефективно за себе.

 • Секогаш правете тест депозит од многу помал износ пред да го префрлите целиот износ. На овој начин, можете да бидете сигурни дека сте ја пополниле вистинската адреса.
 • Од клучно значење е да ги прочитате прегледите на страницата за обложување што ја избирате да го користите вашиот Bitcoin за да видите дали страницата е лиценцирана и безбедна. Во спротивно, може да завршите со измама.
 • Погрижете се да ги чувате информациите за вашиот сопствен паричник Биткоин приватни. Веб-страниците за спортско обложување не ги бараат тие информации за депозити.
 • Вредноста на валутата Биткоин постојано се менува; може да се разликува дури и секој ден или дури и секој час. Со цел да бидете сигурни дека го добивате точниот износ на кредити за обложување, ви препорачуваме прво да ја проверите цената на Биткоин.
Совети и трикови за спортско обложување со биткоин
Спортско обложување со користење криптовалути наспроти други банкарски методи

Спортско обложување со користење криптовалути наспроти други банкарски методи

И покрај тоа што има многу сличности помеѓу спортското обложување со користење на криптовалути и обложувањето со други банкарски методи, како што се банкарски трансфер, Skrill и Neteller, сепак постојат многу разлики и меѓу нив.

Откако ќе направите депозити, ќе треба да изберете облог за спортски настан и ќе треба да ги проверите шансите, без разлика дали користите крипто или не. Методот на депозит е единствената разлика помеѓу двата типа на обложување.

Ако сакате да користите обичен банкарски метод, ќе треба да имате или банкарска сметка или е-паричник, што исто така значи дека треба да отворите банкарска сметка за да можете да префрлите пари на вашиот е-паричник. Меѓутоа, кога користите криптовалута, потребен ви е криптопаричник, кој е сосема различен од банкарска сметка.

Друга голема разлика помеѓу спортското обложување со помош на криптовалути и другите банкарски методи е анонимноста. Може да бидете анонимни кога правите депозит со криптовалута.

Конечно, тука е прашањето за брзината на трансакцијата и надоместоците. Веројатно ќе се чека повеќе од еден ден за да се заврши трансакцијата кога се користат редовни банкарски методи за да се направи депозит. Од друга страна, можете да префрлите веднаш со крипто валута.

Спортско обложување со користење криптовалути наспроти други банкарски методи
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)