Обложување на Davis Cup онлајн

Дејвис купот моментално е еден од врвните меѓународни и еден од најголемите спортски настани во тенискиот календар. Организиран и надгледуван од Меѓународната тениска федерација (ИТФ), основниот формат е тимски нок-аут турнир. Победниците на настанот секоја година ќе ја носат титулата тим на Светското првенство. Првиот Дејвис куп се одржа во 1900 година со само два тима - Велика Британија и САД. Сепак, до 2016 година учествуваа тимови од 135 земји.

Низ годините, најуспешни тимови беа оние од САД и Австралија. САД имаат освоено 32 титули. Првично можеа да учествуваат само играчи аматери. Од 1968 година можеа да се натпреваруваат и националните регистрирани играчи. Ова се промени во 1973 година кога професионалците можеа да почнат да учествуваат.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за Дејвис купот

Сè што треба да знаете за Дејвис купот

Наградниот фонд за Дејвис купот моментално е 23 милиони евра. Сепак, не се само играчите кои носат дома дел од паричните награди. Федерациите на секоја земја што го надгледуваат спортот ќе имаат корист од тоа колку добро ќе се претстави нивниот тим.

Првиот турнир

Дејвис беше еден од играчите на првиот турнир и неговиот тим победи на првите три натпревари. Во годините што следеа турнирот се прошири за да вклучи и други земји, вклучувајќи ги Белгија, Австрија и Франција. Во 1972 година стана нокаут турнир. Организаторите создадоа систем на натпреварување со нивоа во 1981 година и оттогаш има редовни ревизии на форматот.

Сè што треба да знаете за Дејвис купот
Сè за тенисот

Сè за тенисот

Тенис стана еден од најпопуларните спортови за гледачи во светот. Додека играчите од САД доминираа во спортот во 80-тите и 90-тите години, играчите од други земји оттогаш учествуваа на некои од главните светски турнири како Вимблдон, Отвореното првенство на Франција и УС Опен.

Сите овие се телевизиски и бројките на гледаност се секогаш високи. Во повеќето првенства, мажите ќе играат натпревари кои се најдобри од пет сета, додека жените ќе играат најдобро од три сета.

Правилата на играта сепак не се разликуваат и на повеќето тениски турнири ќе има турнири во сингл и за мажи и за жени, турнири во двојки и за мажи и за жени и за мешани двојки. Некои големи спортски турнири нудат спортски настани за инвалидски колички, турнири за јуниори и настани за сениори.

Сè за тенисот
Зошто Дејвис купот е толку популарен за обложување?

Зошто Дејвис купот е толку популарен за обложување?

Тенисот е еден од најпопуларните спортови во светот. Една од причините за тоа е што може да се следи во текот на целата година. Играчите патуваат на турнири ширум светот во различни периоди од годината и учествуваат на големи спортски настани кои се емитуваат на телевизија и затоа кога станува збор за обложување на спортски турнири, секогаш постои опција со тенис.

Дејвис купот, како што е објаснето, се одржува во текот на четири викенди, па дури и ако луѓето пропуштат дел од него, тие наскоро можат да стигнат и има многу различни натпревари за гледање.

Дејвис купот е интересен затоа што во него учествуваат тимови на земјата, а не поединечни играчи, така што лицето кое се обложува на овие тениски натпревари размислува за повеќе отколку само за исходот од еден натпревар.

Размислуваат за тоа како се прикажуваат тимовите на турнирот во целина, ако тимот е поразличен од ланскиот не е лесно да се базираат прогнози на ланскиот настап. Лицето кое го става облогот ќе треба да ги погледне перформансите на поединечните играчи.

Зошто Дејвис купот е толку популарен за обложување?
Како да се обложите на Дејвис купот

Како да се обложите на Дејвис купот

Првото нешто што треба да направите кога се обложувате на спортски турнири е да најдете a добра страница за спортско обложување и регистрирајте се. Тие ќе бараат некои лични податоци за да се регистрираат, а некои сајтови ќе бараат од поединецот да обезбеди доказ за возраста и адресата. Ова ќе зависи од локацијата и сопствената локација на корисникот.

Потоа, корисникот треба да провери дали е прифатен начинот на плаќање што сака да го користи за ставање пари на неговата сметка за обложување. Повеќето ќе преземат начини на плаќање како што се кредитни и дебитни картички, е-паричници како што се PayPal но некои ќе прифатат и банкарски трансфери.

Следниот чекор е да го ставите облогот. Корисникот треба да го земе предвид типот на облогот што сака да го постави, без разлика дали сака да се обложи на исходот од поединечниот натпревар или тимските нокаут-секции или на севкупниот турнир и потоа соодветно да ги постави облозите.

Колку порано се стави облогот, толку е полесно добиваат добри шанси. Како што напредуваат натпреварите, обложувалниците соодветно ќе ги приспособат коефициентите. Откако ќе се стави облогот, деталите на веб-локацијата ќе ги покажат резултатите и секоја победа ќе биде уплатена на онлајн сметката на корисникот.

Како да се обложите на Дејвис купот
Историја на Дејвис купот

Историја на Дејвис купот

Се смета дека идејата за првиот турнир е на Џејмс Двајт. Во 1881 година тој стана претседател на новоформираната Национална асоцијација за тенис на тревник на САД. Тој сакаше да знае колку добро играчите на САД се совпаѓаат со нивните британски колеги. Пред 1900 година, беа организирани неколку тури меѓу двете земји, но САД сакаа да создадат формален спортски настан.

Тројца играчи од Велика Британија присуствуваше на почетниот турнир, на кој присуствуваше и Двајт Д Дејвис. Се надеваше дека тој ќе може да понуди парична награда за учесниците.

Ова беше проследено со неколку обиди за понатамошни турнири кои беа или напуштени или не донесоа силни играчи. Во 1899 година, тим од играчи патувал низ САД за да ги предизвика најдобрите играчи од сите краеви на земјата. Ова доведе до дополнително разгледување на идејата за меѓународен настан.

Двајт Дејвис купи трофеј од сребро, по цена од околу 1000 долари. Сепак, освен ова, не е јасно како турнирот го носи името на Дејвис. Има приказни дека тој го развил форматот на натпреварите, но истражувањата покажале дека тоа е неточно.

Историја на Дејвис купот
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)