Обложување на FIDE World Chess Championship онлајн

Меѓународната шаховска федерација е управувачка организација на шахот. Федерацијата ги надгледува сите меѓународни шаховски спортски турнири. Кратенката ФИДЕ е од францускиот термин Fédération Internationale des Échecs, што во превод значи Меѓународна шаховска федерација. Оваа федерација е основана во 1999 година како невладина организација. Таа беше назначена како Глобална спортска организација од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1999 година.

Сегашното седиште на ФИДЕ е во Лозана, иако организацијата е создадена во Париз во 1924 година. Меѓу управните тела на фудбалот, крикетот, пливањето и трките со автомобили, таа беше една од првобитните меѓународни спортски федерации. Во моментов, Светското првенство во шах ФИДЕ е еден од најголемите спортски настани на глобално ниво. Придружните членови во форма на национални шаховски федерации се од 195 нации.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на Светското првенство во шах ФИДЕ

Историја на Светското првенство во шах ФИДЕ

Првиот натпревар во 1886 година помеѓу Штајниц и Цукерторт е широко признат како светско првенство. Штајниц би триумфирал, станувајќи првиот светски шампион. Од 1886 до 1946 година, победникот ги дефинирал правилата. Затоа, тие го принудуваа секој предизвикувач да вложи значителна сума пари со цел да го собори бранителот на титулата.

Во 1946 година почина Александар Алехин, кој беше актуелен светски шампион. ФИДЕ ја презеде контролата врз настанот на Светското првенство. Светското првенство започна следната година и напредуваше и стана главните спортски турнири што ги одржува ФИДЕ. Серија шаховски спортски првенства се одржуваа на секои три години од 1948 до 1993 година за да се избере нов предизвикувач.

Гари Каспаров, актуелниот светски шампион, се раздели од ФИДЕ во 1993 година. На Светското првенство во шах во 2006 година, титулите беа споени. Оттогаш, ФИДЕ е задолжена за шаховските натпревари ширум светот. Сега ФИДЕ го одржува Светското првенство во шах по секои две години.

Доминација на Магнус Карлсен

Магнус Карлсен од Норвешка е актуелен светски шампион, кој ја има титулата од 2013 година. Карлсен е и најмладиот играч кој некогаш достигнал рејтинг од 2800. Во тинејџерските години, Норвежанецот упадна во шаховската елита, но поради неговото незадоволство од форматот, тој се повлече од кандидатите од 2010 година. Тој се врати три години подоцна освојувајќи го турнирот за кандидати во Лондон. Тој го надмина Владимир Крамник во тај-брејковите и беше прогласен за предизвикувач. Истата година го освоил светскиот шампионат победувајќи го Вишванатан Ананд со резултат 612-312 во мечот за титулата.

Историја на Светското првенство во шах ФИДЕ
За шахот

За шахот

Шах отсекогаш имал врвна финансиска структура. Освојувањето на светскиот шампионат отсекогаш вредело повеќе од освојувањето на други настани во натпреварувачката шаховска историја. Неговите победници отсекогаш биле прилично компензирани. Светското првенство во шах за мажи има награден фонд од 1,14 милиони долари. Светското првенство во шах за жени има награден фонд од 286.000 долари. Сепак, поради зголемената популарност, ФИДЕ планира соодветно да го зголеми наградниот фонд.

Шахот е меѓу најстарите и најраспространетите друштвени игри во светот. Играта вклучува двајца играчи кои симулираат битка помеѓу две кралства. Се игра од милиони поединци и за рекреативни и за натпреварувачки цели. За шахот треба да се игра барем сет шаховски фигури и шаховска табла. Ако учесниците изберат да играат темпирана игра, ќе им треба шаховски часовник и веројатно ќе користат лист со резултати за да ги следат нивните потези.

Во оваа игра се вклучени две армии шаховски фигури. Секој сет има парови на витези, епископи и рогови. Има и крал и кралица покрај осум пиони кои сочинуваат комплет шаховски фигури. Овие парчиња имаат светли и темни парчиња за да им помогнат на играчите да ги идентификуваат своите војски. Светлата страна се нарекува бела, а темната се нарекува црна, без разлика на вистинската боја на парчињата.

Зошто е популарно Светското првенство во шах ФИДЕ?

Со текот на годините шахот стана вистински глобален спорт, со десетици милиони играчи низ целиот свет. Просечно се играат над 60 милиони игри дневно. Првенството се одржува на секои две години од 2014 година. Исклучок беше во 2020 година поради епидемијата COVID-19.

Откако го победи Вишванатан во 2013 година, Карлсен успешно ја бранеше својата шампионска титула во 2014, 2016, 2018 и 2021 година. Магнус стана популарна личност со голем број фанови кои го следат.
Уникатната работа на Светското првенство во шах ФИДЕ е тоа што сите играчи се добредојдени да се натпреваруваат. Дополнително, постојат спортски лиги за жени, до 20 години, а исто така и најдобрите првенства за е-спорт што се одржуваат онлајн. Рапид, Блиц, кореспонденција, решавање проблеми и Случаен шах на Фишер се сите светски првенства во шах.

Неодамна, The Queen's Gambit стана најпопуларната серија на Нетфликс на сите времиња со ограничено време. Тој вртоглаво ги зголеми членствата и продажбите во шах, истовремено разгорувајќи страст за играта кај луѓето од сите сфери на животот. Веќе остави впечаток на помладата генерација и се надеваме дека ќе го поттикне растот на играта во наредните години. Играчите кои сакаат да стават шаховски облози станаа доста запознаени со спортот поради оваа популарност.

За шахот
Како да се обложите на Светското првенство во шах на ФИДЕ?

Како да се обложите на Светското првенство во шах на ФИДЕ?

Шахот се игра со векови и сега е глобална игра која ја играат професионални играчи, што резултираше со плејада на фантастични опции за обложување. Шаховското обложување не е толку популарно како обложувањето на големи атлетски настани, но има посветено следбеници на навивачите. Врвните онлајн сајтови за спортско обложување ги проширија своите шанси за да вклучат широк спектар на игри и спортски онлајн турнири. Така, играчите можат лесно да ги најдат коефициентите на Светското првенство во шах на ФИДЕ од голем број обложувалници.

Стратегии за обложување на Светското првенство во шах ФИДЕ

Облозите со исход се класичен метод на обложување на турнирот во шах. Играчите едноставно ги предвидуваат победниците на секој натпревар што ќе го изберат. Повнимателните играчи ја користат опцијата двојна шанса. Опцијата му овозможува на одреден противник да избегне губење. Ако играчите изберат 1X или 2X, тие ќе го добијат својот облог ако играчот што е во корист победи или ремизира натпреварот. Но, бидејќи ова е најконзервативниот облог, шансите се обично помали од следниот облог.

Играчите со малку искуство можат да играат облог за хендикеп. Овој облог, исто така, сугерира дека наведениот натпреварувач во најмала рака ќе избегне целосна загуба на турнирот. Сепак, постои значајна разлика помеѓу хендикеп и облогот за двојна шанса. Во случај на нерешен натпревар со нула хендикеп кога играта ќе заврши нерешено, на играчите ќе им биде вратено за нивниот првичен облог наместо да го добијат облогот.

Како да се обложите на Светското првенство во шах на ФИДЕ?
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)