Обложување на FINA Championships онлајн

Овој водич за обложување на Светското првенство во пливање ФИНА е идеален за љубителите на пливање кои сакаат да се обложуваат на еден од главните спортски турнири во светот на водените спортови. Дознајте сè што треба да знаете за овој турнир и, што е најважно, како да се обложите на него. Светското првенство на ФИНА, исто така познато како Светско првенство за водни спортови, е мултидисциплинарен турнир за најдобро рангираните водни спортови.

Турнирот организиран од Меѓународната федерација на нацијата (ФИНА) е меѓу најголемите спортски настани на глобално ниво, привлекувајќи пливачки спортисти и љубители на пливањето ширум светот. Турнирот исто така може да се пофали со спонзорства од врвни брендови, вклучувајќи ги Nikon, Mikasa, Omega и Myrtha Pools, меѓу другите.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на шампионатите на ФИНА

Историја на шампионатите на ФИНА

Најдоброто место за почеток на анализа на историјата на Светското првенство во водени спортови на ФИНА е формирањето на самото санкционирачко тело, ФИНА. Познат на англиски како Меѓународна пливачка федерација. ФИНА е меѓународна федерација која ги санкционира меѓународните натпревари во вода и под Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), како и од меѓународната заедница. Формирана е на 19 јули 1908 година по кулминацијата на 1908 година Летни олимписки игри.

На почетокот, првичните членки на ФИНА беа пливачките федерации на Белгија, Велика Британија, Финска, Данска, Француска, Германска, Шведска и Унгарија. Години подоцна, многу други федерации се приклучија, со што вкупниот број на федерации под капата е 209. Членовите беа групирани во 5 континентални асоцијации; Африканска пливачка конфедерација, пливачка унија на Америка, Азиска пливачка федерација, европска пливачка лига и пливачка асоцијација на Океанија.

Историја на шампионатите на ФИНА
Светско првенство во пливање ФИНА

Светско првенство во пливање ФИНА

Додека ФИНА беше формирана во 1908 година, дури во 1973 година, првото светско првенство на ФИНА беше домаќин во Белград, Југославија. Настанот се одржа во спортскиот центар Ташмајдан од 31 август до 9 септември 1973 година и привлече 686 спортисти од 47 нации. Денес, ова првенство привлекува повеќе од 2.000 спортисти.

За првенството

Помеѓу 1978 и 1998 година, Светското првенство во водени спортови на ФИНА се одржуваше на секои четири години. Во тоа време, четиригодишниот распоред значеше дека Светските првенства се одржуваа во парните години помеѓу летните олимписки години. Меѓутоа, во 2001 година беа воведени нови промени. Наместо четири години, првенствата се одржуваат по две години.

Најновото Светско првенство се одржа во 2019 година. Наречено 18-то ФИНА Светско првенство во водени спортови, настанот се одржа во Гвангжу, Јужна Кореја, од 12 до 28 јули. На првенството учествуваа 191 нација, заедно со 1 бегалски тим од независни спортисти на ФИНА. За жал, настаните во 2020 и 2021 година беа откажани поради пандемијата „Ковид-19“.

И покрај неодамнешните откажувања, настанот ќе се врати во 2022 година. 19-тото Светско првенство во ФИНА ќе се одржи од 18 јуни до 3 јули 2022 година во Будимпешта Унгарија, додека 20-то Светско првенство во ФИНА ќе се одржи од 14 до 30 јули 2023 година во Фукуока, Јапонија.

Светско првенство во пливање ФИНА
Најуспешни тимови и спортисти

Најуспешни тимови и спортисти

Соединетите Американски Држави се најдоминантна сила на Светското првенство во водени спортови, со 622 медали, од кои 268 се златни. Следува Кина со 326 медали, 146 златни. Други врвни нации на турнирот се Русија, Австралија, Унгарија, Италија и Германија.

Најодликувани спортисти се Мајкл Фелпс (26 златни медали), Светлана Ромашина (21 златен медал), Наталија Ишченко (19 златни медали), Рајан Лохте (18 златни медали) и Светлана Колесниченко (16 златни медали).

Дисциплини на Светското првенство во пливање ФИНА

Како што беше споменато претходно, Светското првенство во ФИНА е мултидисциплинарно. Воведното Светско првенство во водени спортови имаше само 4 дисциплини; нуркање, пливање, синхронизирано пливање и ватерполо.

Подоцна, беа воведени нуркање и пливање на отворени води, со што вкупниот број на дисциплини се искачи на 6. Пливањето на отворени води дебитираше на Светското првенство во ФИНА во 1991 година, додека високото нуркање беше воведено на Светското првенство во водени спортови на ФИНА во 2013 година.

Светското првенство во пливање ФИНА има и машки и женски дивизии, како и мешани настани.

Најуспешни тимови и спортисти
За пливање

За пливање

Пливањето е спорт во кој учесниците ги користат своите тела за да се движат низ водата. Од сликите од камено доба, натпреварувачкото пливање може да се датира уште од праисториската ера. Меѓутоа, во модерната ера, таа се појави како конкурентна рекреативна активност во 1830-тите во Англија.

Веќе во 1837 година, Националното пливачко друштво беше домаќин на неколку пливачки натпревари. Денес пливањето, на натпреварувачко ниво, има неколку варијанти. На пример, во првенството на ФИНА има четири варијанти - нуркање, пливање, синхронизирано пливање и ватерполо.

За пливање
Зошто е популарно Светското првенство во пливање ФИНА?

Зошто е популарно Светското првенство во пливање ФИНА?

Светското првенство во пливање ФИНА е меѓу најголемите спортски настани глобално. Привлекува пливачки спортисти од целиот свет. Покрај спортистите, турнирот ужива огромен број следбеници од целото водени спортови братство.

Во последно време, Светското првенство во пливање ФИНА, исто така, се најде на насловните страници на онлајн спортските обложувалници. Значи, што ја поттикнува популарноста на обложувањето на Светското првенство во пливање ФИНА?

Прво е популарноста на водните спортови, особено Светското првенство во ФИНА. Според податоците на ФИНА, над 4,5 милијарди луѓе го гледале телевизиското покривање (директен пренос и одложен пренос) на 15-тото Светско првенство на ФИНА во 2013 година. Од огромните следбеници на водните спортови, има многу обложувачи кои сакаат да се обложуваат на својот омилен дисциплина на турнирот.

Второ е достапноста на обложувалниците на Светското првенство во пливање ФИНА. Во минатото, спортските книги се фокусираа само на главните спортови, фудбалот, кошарката и останатите. Меѓутоа, со популарноста на турнирите во спортови на вода, како што е Светското првенство во пливање ФИНА, обложувалниците брзаат да им понудат на љубителите на пливањето шанса да се обложуваат на нивната омилена нација и спортисти во различни дисциплини.

Зошто е популарно Светското првенство во пливање ФИНА?
Како да се обложите на Светското првенство во пливање ФИНА

Како да се обложите на Светското првенство во пливање ФИНА

Сега, слонот во собата е, како обложувачите се обложуваат на Светското првенство во пливање ФИНА? Во овој дел, дознајте некои од снаодливите совети за обложување за почеток.

Кога се обложувате на спортски турнири кои опфаќаат различни дисциплини, најважно е да ги разберете различните спортови, игра и правила. Во овој случај, од суштинско значење е да се разбере како се играат шесте водни спортови, целта и, најважно, опциите за обложување.

Откако ќе ги разбереме различните игри на турнирот и како тие се играат, следниот чекор е да се најде обложувалница со маркетите на Светското првенство во пливање ФИНА бидејќи не сите обложувалници покриваат водени спортови.

Третата и најважна е да се разбере моменталната форма на различни спортисти и тимови. Некои спортисти и тимови се фаворити, додека други се аутсајдери. За оние кои активно не ги следат различните спортови на вода на овој турнир, проверката на шансите може да понуди увид во омилените спортисти. Правилото на палецот е, колку е помал коефициентот, толку се поголеми шансите да се оствари облогот, и обратно.

Последно, проверете дали страницата има валидна лиценца. Тоа е исто така паметна идеја за лов бонуси за спортско обложување да се зголеми банкротот.

Како да се обложите на Светското првенство во пливање ФИНА
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)