Обложување на Super Bowl онлајн

Суперболот е еден од најголемите спортски настани во Америка и најважните спортски турнири. Се одржува секоја година во јануари или февруари, ги крунисува шампионите на НФЛ и ги спротивставува најдобрите тимови од АФЦ (Американска фудбалска конференција) и НФЦ (Национална фудбалска конференција). Секоја сезона, милиони гледачи го гледаат де факто националниот празник на своите телевизори. Со повеќе од 170 земји кои го емитуваат Супер Боул, тој е еден од главните спортски турнири во годината. Емисиите на полувремето и новите реклами ја прават играта во живо попривлечна.

Овој блог пост ги води читателите низ историјата, статистиката и најважните моменти поврзани со Супер Боул. Има и некои информации за тоа како да се обложите на играта. Без разлика дали сте искусен професионалец или штотуку започнувате со обложување на спортски турнири, овој пост ќе ви биде корисен!

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на Супер Боул

Историја на Супер Боул

НФЛ првпат беше лансиран во 1920 година, но ниту еден настан во Супер Боул не беше одржан дури четири децении подоцна. Група бизнисмени се обиделе да стекнат фудбалски франшизи во 1960 година, но тие никогаш не ја презеле НФЛ. Наместо тоа, тие ја основаа АФЛ: Американска фудбалска лига. Во следните неколку години, AFL и NFL се натпреваруваа за играчи и навивачи. Но, основачите дојдоа до консензус во 1970 година и ги споија лигите.

Тоа беше на 15 јануари 1967 година кога се одржа првиот настан на Супер Боул, во кој учествуваа Канзас Сити Чифс од АФЛ и Грин Беј Пакерс од НФЛ. Во тоа време билетите се продаваа во просек по 12 долари, а играта привлече околу 61.000 фанови. Пакерси победија против Чифс со 35–10. Домаќин во Меморијалниот Колосеум, се сметаше за натпревар на Светското првенство во АФЛ-НФЛ и емитуван од NBC и CBS. Подоцна, името беше променето во Супер Боул.

Сезона II и понатаму

Во 1968 година, Пакерси ги победија Оукленд Рајдерс во Супер Боул II со 33-14. Во многу очи, шампионите на АФЛ не можеа да ги победат најдобрите во НФЛ. Во еден од најголемите неуспеси, Њујорк Џетс, шампионите на АФЛ, го победија Балтимор Колтс (НФЛ), со 16-7 во 1969 година. Популарноста на Супер Боул продолжи да расте по спојувањето на АФЛ-НФЛ. Три тима, Далас Каубојс, Мајами Делфинс и Питсбург Стилерс, доминираа на сцената во 70-тите.

Во текот на историјата на Супер Боул, комерцијалните реклами на полувремето беа огромна атракција. Првично, таквата забава вклучуваше астронаути, воени вежби и бендови што маршираа. Со текот на времето, тој драматично се промени, при што беа вклучени изведувачи како поп-ѕвезди, рок бендови и пејачи од Бродвеј.

Поради ова, рекламите за Супер Боул се најскапи меѓу телевизиските спортски првенства во САД. На пример, реклама од 30 секунди чинеше речиси 5 милиони долари во 2016 година.

Историја на Супер Боул
За американскиот фудбал

За американскиот фудбал

Професионалецот Американски фудбал лигата е основана исклучиво од Националната фудбалска лига НФЛ со 32 тима. Повеќе од 50% од сите телевизиски домаќинства во САД го гледаат шампионскиот натпревар на НФЛ, Супер Боул.

Во САД, неделата на Супер Боул е втора по Денот на благодарноста во однос на потрошувачката на храна. На огласувачите им е забрането да го користат терминот Super Bowl за маркетинг цели. Како резултат на тоа, компаниите обично наоѓаат креативни начини да се осврнат на тоа, како што е Големата игра.

Суперболот е идентификуван со римски броеви бидејќи фудбалската сезона трае две календарски години. Сепак, местото на одржување е предмет на промена секоја година. Во чест на тренерот на Грин Беј Пекерс, Винс Ломбарди, кој ги освои првите два Супербола, на шампионскиот тим му се доделува трофејот Винс Ломбарди.

Тимови

Само еден тим има освоено Супер Боул на својот домашен стадион: Тампа Беј во Супер Боул ЛВ. Имаше шест победи во Супербоул и за Њу Ингланд Патриотс и за Питсбург Стилерс, кои се најмногу од сите тимови. Сан Франциско 49ерс и Далас Каубојс имаат по пет победи.

Откако изгубија по пет Супербол, Њу Ингланд Патриотс и Денвер Бронкос го делат рекордот за најмногу загуби во Супер Боул. Патриотите се појавија во 11 Суперболови, повеќе од кој било друг тим. Неколку тимови, како што се Кливленд Браунс, Џексонвил Јагуарс, Хјустон Тексанс и Детроит Лајонс, допрва треба да учествуваат во Супер Боул.

За американскиот фудбал
Зошто Супер Боул е популарен?

Зошто Супер Боул е популарен?

По легализацијата на онлајн сајтови за спортско обложување во повеќе од 50% од американските држави, обложувањето во Супер Боул достигна рекордно ниво во 2021 година. Обложувањето на спортски онлајн турнири е едноставно како отворање апликација на паметен телефон. Милиони луѓе ги ставаат своите облози на интернет во спортски книги кои се погодни за мобилни телефони.

Сепак, не е се во профитот на операторите за спортско обложување. Тие инвестираат толку многу во однос на маркетингот за да го таргетираат растечкиот број на спортски фанови кои никогаш не ги пропуштаат натпреварите помеѓу, на пример, Синсинати Бенгалс и Лос Анџелес Рамс.

Маркетингот на букмејкерите расте од ден на ден, а ненадејната легализација на спортското обложување во земјата им овозможи на спортските книшки да регистрираат огромна база на клиенти. Super Bowl 56 е најновата шанса за провајдерите на коцкање да се продадат на страствените обложувачи.

Во обид да се натпреваруваат за клиенти, обложувалниците нудат неодоливи промоции во форма на бонуси. Достапноста на бесплатни облози, демо игри и дополнителни кредити за обложување на спортски лиги, исто така, придонесоа за популарноста на играта.

Зошто Супер Боул е популарен?
Како да се обложите на Супер Боул

Како да се обложите на Супер Боул

Како што се приближува сезоната на Супер Боул, се објавуваат првите два тима, а спортските книги почнуваат да ги објавуваат своите линии. Овие линии не се фиксни или конечни. Операторите за спортско обложување ги обезбедуваат сите можни опции за обложување и да одвои коефициенти за списокот на спортски турнири.

Шансите за освојување на супер боул се предмет на промени до непосредно пред почетокот на настанот. Кога шансите се поставени по подобра цена, препорачливо е да ги земете веднаш пред да се помести линијата.

Видови облози

Постојат многу начини да се обложите на Супер Боул:

  • Вкупниот комбиниран резултат
  • Кој тим ќе победи во играта (Moneyline)
  • Тимот што ја покрива точката се шири
  • Забавни реквизити
  • Повеќе облози на едно ливче (Парлеи)

Играчите можат или да се обложуваат на следниот NFL настан или да се обложуваат како што се развива играта (обложување во игра или во живо). Moneyline е најпопуларниот вид на фудбалски облог. Играчите едноставно треба да изберат тим кој ќе излезе како победник во Супер Боул.

Директниот облог се заснова на шансите за НФЛ. Кај кој било веродостоен онлајн обложувач, шансите за Superbowl се истакнати како Синсинати Бенгалс +105, Лос Анџелес Рамс -115 итн. Негативниот знак (-) секогаш се користи за омилени, додека позитивниот знак (+) секогаш се доделува на аутсајдери.

Еден од инстант начини за плаќање на онлајн спортските книги е криптовалута. Повлекувањата може да потраат некое време, особено кога секој победник се обидува да заработи. Што е најважно, коцкарите не смеат да се обложуваат повеќе отколку што можат да си дозволат да загубат. Препорачливо е да обложувате мали суми неколку пати отколку да вложувате значителна сума во движење.

Како да се обложите на Супер Боул
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите
2023-03-08

Крајниот водич за обложување во Супер Боул за да се подготвите

Ќе има многу пари за легално обложување на Суперболот во 2023 година, откако натпреварот во 2022 година ќе ги сруши сите претходни рекорди. Последен пат, во Супер Боул LVI, Лос Анџелес Рамс победи против Синсинати Бенгалс со 23-20.