Обложување на The X Games онлајн

Игрите X се спортски турнири организирани од спортската ТВ мрежа, ESPN, двапати секоја година. Овие двегодишни зимски и летни игри вклучуваат возбудливи спортисти и поттикнуваат атлетско преземање ризик. Поединци се натпреваруваат во лизгање во линија, спортско качување, сурфање со скај, сноуборд, скејтборд, улично луге, каскадерски велосипедизам и боси скокање со скијање на вода, меѓу многу други. Игрите X беа создадени од ESPN и првично беа емитувани во летото 1995 година. Подоцна во 1998 година беа претставени зимските изданија на Игрите X.

Игрите X се наведени како алтернативни олимписки игри и имаат за цел да ја задоволат тинејџерската култура. Името на турнирот е инспирирано од популарното име на генерацијата „Х“ познато кај младата возрасна група. Спортските турнири ги прават истакнати и организирани далечните и „валкани“ хобија како скокање со падобран и скејтбордингот.

За X GamesИсторија на игрите XЗошто е популарен The X Games?Како да се обложите на X Games?
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
За X Games

За X Games

Учесниците во екстремните спортови обично се натпреваруваат за бронзени, сребрени и златни медали. Има и парични награди што треба да ги добијат учесниците од целиот свет. Турнирите се поделени во две категории: зимски и летни натпревари.

Воведниот летен турнир се одржа во 1995 година во Род Ајленд во Њупорт и Провиденс. Две години подоцна, во Калифорнија на езерото Биг Беар, на X Games беше додаден зимски турнир. Во моментов, зимските настани се одржуваат во Аспен, Колорадо, додека игрите во лето се домаќини во Лос Анџелес, Калифорнија.

Игрите со екстремни спортови кодифицираат однесувања кои обично се нерегулирани. ESPN може да организира и да управува со потенцијално хаотични спортови со додавање на измерени стандарди за изведба на рекреативните забави како лизгање во линија, качување по карпи и сноуборд. Општеството генерално ги исмејуваше екстремните спортови бидејќи тие се физички штетни, но, исто како и најдобрите првенства во еспорт, тие стануваат популарни меѓу тинејџерите.

Парична награда

Иако настаните X Games се неконвенционални, наградите се споредливи со оние што се нудат на најголемите спортски настани како што се Олимпијадата. На шампионот му се доделува златен медал, додека вториот и третиот второпласиран добиваат сребро и бронза. Има и парична награда што треба да се освои. Паричната награда во претходните X Games не беше особено импресивна. Највисоката награда на настанот е 50.000 долари, иако паричната награда се намалува колку што пониско завршува натпреварувачот. Покрај тоа, повеќето спортисти заработуваат од 50.000 до 200.000 долари годишно во спонзорства и парични награди.

За X Games
Историја на игрите X

Историја на игрите X

Порастот на популарноста на екстремните спортови претставуваше промена на американските фитнес навики од 1990-тите. Со многу луѓе без работа, неспортистите беа инспирирани да започнат со трчање и аеробик за време на фитнес FAD во 1980-тите. Членствата во здравствените клубови драстично се зголемија. Фитнесот и здравјето останаа примарна работа во текот на овие години. Сепак, младите возрасни потрошувачи и рекламирањето го претворија вежбањето во рутина, а не само патување во теретана.

Трендот на адреналинска принуда влезе во јазикот на младите генерации, влијаејќи на маркетиншките методи. Новите техники почнаа да се однесуваат на овие нови екстремни потрошувачи на слики. Последиците доведоа до тоа дека планинските велосипеди, лизгалките и сноубордите добија значително зголемување на продажбата, како и скокањето со банџи и скокањето со падобран. X Games на ESPN ја искористија оваа нова фитнес и лудост на потрошувачите.

Спорт на Игрите X

Сноубординг, скијање, скејтбордингот и велосипедизмот BMX се на списокот на спортски турнири на X Games. Сепак, настаните варираат од година во година. Многу спортисти на турнирите за екстремни спортови се натпреваруваат и на меѓународни натпревари како што е Светскиот куп во качување на мраз. Сара Бурк, скијачка во слободен стил од Канада, е избрана за најдобрите во светот. Со текот на годините, најодликуваниот спортист освои три златни медали во екстремни спортови. Другите натпреварувачи на X Games се натпреваруваат на Олимпијадата за нивна соодветните земји.

Еден од спортистите на X Games, Шон Вајт, освои златен медал во сноуборд на Олимпијадата. Вајт, роден во Јужна Калифорнија, освои награди на X Games во скејтборд и сноуборд на летните игри.

Историја на игрите X
Зошто е популарен The X Games?

Зошто е популарен The X Games?

X Games се многу повеќе од обичен спортски настан. Модата, музиката и поддршката на производите се вткаени во примарната публика на ESPN. Овие публики обично се поединци на возраст од 12 до 34 години кои гледаат демографски преку масовен маркетинг и медиумски методи. Ресторани за брза храна, спортски обувки, колачи со кофеин и „официјален“ аспирин за ублажување на болката се меѓу ставките на списокот со реклами промовирани преку натпреварите.

Конкурсот, исто така, поддржува придружни алтернативни музички нумери и филмови секоја година. ESPN започнува и роуд шоу, патувачки спортски спектакл со многу настани пред игрите. Екстремните спортови се привлечни бидејќи се надвор од општеството и се доживуваат како закана, за разлика од големите спортски лиги. Од друга страна, екстремните спортови стануваат се помалку моќни поради настани како X Games, кои го менуваат нивното значење во популарната култура.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

X Игрите се популарни бидејќи постојат бројни начини за обложување на X Games. И мажите и жените ќе се натпреваруваат во различни дисциплини. Водечките услуги за обложување X Games 2021 ги покриваат сите нив, и можеби е примамливо да се проба среќата со обложување на спортски турнири. Тоа веројатно не е добра идеја освен ако играчот не е вистински специјалист за екстремни зимски спортови и религиозно ги следи натпреварувачите.

Зошто е популарен The X Games?
Како да се обложите на X Games?

Како да се обложите на X Games?

Игрите X се споредуваат со Олимпијадата во многу аспекти, вклучително и како се организирани категориите за обложување онлајн сајтови за спортско обложување. Повеќето облози на двата настани се парични линии, што значи дека играчите едноставно предвидуваат кој ќе победи на секој настан на X Games.

Каде и како да се обложите на овој турнир?

Играчите можат да се обложуваат на X игри на неколку истакнати обложувалници. Тие вклучуваат, меѓу другото, 1xBet, Gunsbet. Бидејќи X Games традиционално се одржуваат во Соединетите Американски Држави, играчите се обложуваат на барање американски коефициенти.

Која е најдобрата стратегија за овој турнир?

Играчите кои се заинтересирани за обложување на X Games можат да користат тактики слични на други спортски онлајн турнири. Наместо тоа, тие треба да се обидат да се концентрираат на еден или два шанси за X Games 2021 и да ги преземат тие предизвици. Ова ќе им овозможи на обложувачите да ги анализираат сите натпреварувачи пред целосно да се обложуваат вистински пари на спортските првенства.

Кои се чекорите за да се направи овој облог?

Може да биде предизвик да се добијат информации за списокот на натпреварувачи во секоја дисциплина и дополнителни информации пред големите спортски турнири. За среќа, сите прифатени спортисти се наведени на официјалната веб-страница на X Games за да дознаат повеќе за нивното потекло.

Пред да се обложуваат на спортски турнири, играчите можат да ги разгледаат претходните перформанси на спортистите од играта X, возраста и други релевантни информации. Тоа е одлично место за започнување со истражување за обложување на X Games, па играчите ги искористуваат бесплатните податоци.

Како да се обложите на X Games?
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)