Обложување на Unibet Premier League онлајн

Unibet Premier League е спортско првенство за пикадо кое започна на Sky Sports на 20 јануари 2005 година. Првично, двонеделните натпревари на турнирот се одржуваа на скромни локации низ Обединетото Кралство. Меѓутоа, во моментов, натпреварите сега се играат секоја недела, почнувајќи од февруари до мај.

Натпреварот започна со седум играчи, но порасна за да вклучи осум учесници од колото на Professional Darts Corporation во елиминациска формација. Има и натпревари кои се одржуваат низ други европски нации. Ростерот на лигата го сочинуваат најдобрите четворица играчи. Орденот за заслуги на PDC и четирите селекции на џокери ги одредуваат избраните играчи. Дилерот на автомобили Cazoo е актуелен спонзор на Премиер Лигата Пикадо.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Лигашкото коло трае девет недели пред да бидат елиминирани последните двајца играчи. Останатите осум играчи потоа ќе се соочат во следните шест лигашки вечери. Подоцна, првите четири играчи напредуваат во плеј-офот.

Изданието на пикадо во Премиер лигата за 2022 година е во тек. Тоа е осумнаесеттото издание на турнирот. Натпреварот започна во четврток, 3 февруари 2022 година, во Моторпоинт Арената во Кардиф. Завршувањето на овие првенства ќе биде во понеделник на 13 јуни 2022 година. Плејофот ќе се игра во Мерцедес-Бенц Арената во Берлин.

Section icon
Историја на Unibet Премиер лигата

Историја на Unibet Премиер лигата

Пикадото рапидно растеше во популарност од своето основање како спорт. За прв пат се емитуваше на телевизија во 1930-тите пред мала публика. Многу земји брзо ги препознаа нејзините официјални правила и беа формирани организации околу играта до 1970-тите.

Фил „Моќта“ Тејлор доминираше на настанот за време на неговото време на патеката. Тој освои шест од тринаесетте турнири тој играше внатре. Тејлор беше непоразен три сезони. Сепак, Џејмс Вејд ја прекина серијата на Тејлор од 44 натпревари без пораз во почетниот натпревар од сезоната 2008 година.

На турнирот во 2009 година, Мервин Кинг победи против Тејлор во полуфиналето. Вејд ќе продолжи да победи со 13-8 во финалето. Тој ја доби наградата од 125.000 фунти (163.871 долари). Следната 2010 година, Тејлор ја заработи својата петта шампионска титула во натпреварувањето. Тој победи против Вејд за да стане единствениот играч што ја постигнал фетусот. Тејлор е единствениот играч во финалето кој има две финиширања со девет пикадо.

Ера на доминација

Иако Премиер лигата на Унибет имаше шест вкупни победници, Тејлор и ван Гервен доминираа на лигашката фаза. Во првите осум сезони, Тејлор беше на врвот на табелата. Потоа ван Гервен ја презеде функцијата за следните седум лигашки изданија. Во 2020 година имаше нов играч кој заврши прв во лигата.

Глен Дурент стана третиот играч кој завршил прв по натпреварите во лигата. Глен подоцна ќе отиде до крај за да ја освои престижната титула на пикадо. Во историјата на пикадото во Премиер лигата, сите победници на лигашките изданија на крајот победуваат во плејофот со својот прв обид.

Буџетот на наградата полека се зголемуваше секоја година, достигнувајќи 1.000.000 фунти (1.310.968 американски долари) во 2022 година. Започнуваше од 265.000 фунти (334.296 долари.) во раните години на натпреварот. Паричната награда моментално е 275.000 фунти (360.516 долари)

Историја на Unibet Премиер лигата
За Unibet Премиер Лигата

За Unibet Премиер Лигата

Пикадо е игра со фрлање во која играчите користат три групи „стрели“ наречени пикадо. Се натпреваруваат двајца играчи кои се менуваат. Во играта, учесниците ги испукуваат трите комплети мали ракетни пикадо кон целта позната како пикадо. Играта е многу честа појава низ пабовите во Европа, особено во Обединето Кралство. Пикадото е исто така натпреварувачки спорт во овие региони. И мажите и жените можат да ја играат оваа игра, иако не постојат правила кои им забрануваат на жените да се натпреваруваат против мажи.

Таблата со пикадо може да се користи за играње различни игри. Сепак, најчеста е игра во која играчот фрла три пикадо по посета на таблата за да го намали фиксниот резултат, генерално 501 или 301, на нула.
Додека секоја организација има свој сет на правила, основите остануваат исти. Управата за регулирање на пикадото ги објави официјалните правила за PDC (DRA).

Ова е непрофитна организација со седиште во Обединетото Кралство, чија примарна мисија е да обезбедува, ажурира и контролира правила за пикадо. Правилата на организацијата беа изменети и ревидирани дури во 2019 година. Ова е за да се подобри глобалниот имиџ и популарноста на спортот. БДО има свои правила, поделени на два дела: правила за играње и правила на турнирот.

За Unibet Премиер Лигата
Зошто Unibet Премиер лигата е популарна?

Зошто Unibet Премиер лигата е популарна?

Пикадото во Премиер лигата е многу популарно поради телевизиските емитувања со масивни следбеници. Од дебито на турнирот, натпреварите се пренесуваат во живо во четврток навечер од Sky Sports. Премиерлигашките пикадо порано се менуваа со недели помеѓу Премиер лигата Снукер. Во 2006 година, Снукер беше преместен во доцна есен. Оттогаш, пикадото во Премиер лигата се одржува секоја недела на пролет.

Во август 2006 година, OLN, американски спортски канал, ја емитуваше сезоната на пикадо во Премиер лигата во 2006 година и покрај тоа што имаше некои првични одложувања. Во 2018 година, Би-Би-Си Америка исто така започна со емитување пикадо од Премиер лигата во четвртокот навечер. Телевизијата започна да ги прикажува пикадото во Премиер лигата во недела наутро во 2020 година.

Германската спортска станица, Sport1, прикажува најмногу натпревари со пикадо во Премиер лигата и покрива неколку други. На YouTube, корисниците можат бесплатно да гледаат и многу винтиџ натпревари со пикадо.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Премиер лигата Пикадо е еден од најпопуларните турнири меѓу љубителите на обложување со пикадо. Постојат многу различни начини за обложување на пикадо. Како што пикадото стануваат се попопуларни во ОК и ширум светот, така станува обложување со пикадо. Директните победнички облози се едноставно облози за тоа кој ќе ја освои Премиер Лигата на пикадо.

Овие облози често се ставаат пред натпреварот за максимална добивка. Сепак, има случаи кога навивачите веруваат дека играч кој заостанувал на табелата може да има камбек и да направи напор во лигата.

Зошто Unibet Премиер лигата е популарна?
Како да се обложувате на Unibet Премиер лига

Како да се обложувате на Unibet Премиер лига

За разлика од претходните пикадо настани, Премиер Лигата Пикадо има минимален број на натпревари во кои мора да учествуваат сите играчи. Повеќето облози од 180-тите имаат корист од ова. Ова е пазар за обложување долг турнир на кој играчите ќе постигнат најмногу максимум во текот на натпреварот.

Да претпоставиме дека играчите ставаат таков облог на нокаут турнир и нивниот избор е елиминиран во првата рунда. Во тој случај, речиси веројатно ќе бидат елиминирани и облозите на играчите. Селекцијата во Премиер лигата, пак, мора да одигра најмалку девет натпревари за да се здобие со што повеќе 180-ти.

Корисниците се обложуваат на она што мислат дека ќе биде највисоката наплата во избраниот натпревар кога ќе се обложат на највисоката наплата. Ова е директен над/под облог во кој букмејкерот ја поставува линијата за она што тие веруваат дека ќе биде највисоката завршница.

Светиот грал од пикадо е финиш со девет стрели. Тоа едноставно значи искористување на минималниот минимум од девет пикадо од 501 за да се заврши совршената нога. Ова е подвиг што се случува еднаш во животот, дури и за најуспешните експерти.

Како да се обложувате на Unibet Премиер лига
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)