Обложување на Wimbledon онлајн

Овој водич за обложување на Вимблдон е врвен ресурс за тениските љубители кои сакаат да се вклучат во тениското обложување. Има сè што треба да знаат обложувачите за тениското обложување и, што е најважно, како да се обложуваат на најпрестижниот тениски турнир, Вимблдон. Исто така познат како Шампионатот Вимблдон, или Шампионатот, Вимблдон е тениско спортско првенство кое е меѓу четирите Грен слем тениски турнири заедно со Отвореното тениско првенство на Франција, Австралија опен и УС Опен.

Она што го прави Вимблдон уникатен е фактот што се игра на трева. Овој спортски шампионат е најстариот тениски турнир и се вбројува меѓу најголемите спортски настани во светот.

Обложување на Wimbledon онлајн
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Зошто Вимблдон е популарен?

Зошто Вимблдон е популарен?

Шампионатот, Вимблдон е меѓу големи спортски турнири во светот, привлекувајќи навивачи од сите страни. Според Статиста, првенството на Вимблдон во 2019 година привлече 500.397 посетители, што е пораст од Вимблдон во 2018 година, на кој присуствуваа 473.169 навивачи. Кога станува збор за ТВ досегот, првенството во 2018 година имаше ТВ досег од приближно 26 милиони (BBC) и 29,42 милиони (ESPN). Овие бројки покажуваат дека, навистина, Вимблдон е популарен.

Покрај навивачите, Вимблдон се појавува и на онлајн сајтовите за спортско обложување сега кога обложувачите се обложуваат и на нивните омилени играчи и тимови. Интересно е тоа што денес, коцкарите не се обложуваат само на спортски турнири кои ги пресекуваат популарните спортови како фудбалот и само кошарката, туку се обложуваат и на тенисот во огромен број. Значи, што го прави Вимблдон популарен во обложувачката сцена?

Па, тенисот и особено Вимблдон има огромен број следбеници. Добар број љубители на тенисот кои го следат првенството се обложувачи. Тоа, рече, тие дефинитивно ќе се обложуваат за време на спортскиот настан.

Освен тоа, во денешно време има многу сајтови за обложување на Вимблдон, па тениските ентузијасти можат да го зголемат адреналинот ставајќи ги своите пари на нивните омилени играчи и тимови. Покрај достапноста на обложувалници со маркетите за обложување Вимблдон, турнирот има многу натпревари за обложување - секој натпревар со различни пазари.

Зошто Вимблдон е популарен?
Како да се обложите на Вимблдон?

Како да се обложите на Вимблдон?

Обложувањето на Вимблдон можеби не е прошетка во парк, особено за почетници. Но, за среќа, овој сегмент споделува некои од основните совети кои можат да им помогнат на обложувачите да влезат во играта. Значи, како обложувачите се обложуваат на Шампионатот?

  1. Па, првиот чекор е да пронајдете место за обложување со пазарите за обложување Вимблдон. Не сите спортски книги имаат пазари за обложување тенис, оставете го на мира Вимблдон. Откако ќе најдете локација за обложување со маркетите на Вимблдон, проверете дали има валидна лиценца и бонуси за спортско обложување, исто така.
  2. Следниот чекор е проценка на достапните пазари за обложување Вимблдон. Има обложувалници со сите натпревари, додека некои ги покриваат само најдобро оценетите натпревари на овој турнир. Исто така, од витално значење е да се процени бројот на достапни пазари за секоја игра. Најдобриот букмејкер има широк спектар на пазари за обложување, вклучувајќи обложување во игра или во живо.
  3. Сега, последниот чекор е да се дознае моменталната форма на различни играчи и тимови кои учествуваат во натпреварот. Проверете ги претходните натпревари за да знаете кој играч или тим е фаворит. За оние кои не се занимаваат со тенис, решението овде ќе биде да проверат што велат сајтовите за предвидување на Вимблдон.

Анализирањето на шансите е исто така критично. Запомнете, колку се поголеми шансите, толку се помали шансите за победа, додека колку се помали шансите, толку се поголеми шансите за победа!

Како да се обложите на Вимблдон?
Историја на првенството на Вимблдон

Историја на првенството на Вимблдон

Шампионатот Вимблдон ги привлекува врвните таленти во тенисот од секој дел на светот. Како најпрестижен турнир, тој привлекува огромен награден фонд. Последниот Вимблдон изнесуваше неверојатни 35.000.000 фунти.

Како што споменавме погоре, Вимблдон е најстариот тениски турнир, кој започна во 1877 година.

Една од интересните работи за Вимблдон во 1877 година е фактот дека за да се квалификуваат, играчите мораа да платат гунеа, а настанот траеше девет дена наместо планираните пет, бидејќи дождовите го расипаа шоуто. Спенсер Гор го победи Вилијам Маршал и стана првиот победник на Вимблдон во финалето.

По инаугуративниот Вимблдон, турнирот се здоби со внимание и стана успех, освен за време на Првата светска војна и Втората светска војна, кога беше откажан. Настанот беше откажан и во 2020 година, во екот на пандемијата „Ковид19“.

Денес Вимблдон е најпосакуваниот тениски турнир. Спортскиот настан вообичаено се одржува во Ол Ингланд клубот во Вимблдон, Лондон. Неодамнешниот Вимблдон беше првенството на Вимблдон во 2021 година, 134-то издание на турнирот.

Историја на првенството на Вимблдон
Најуспешни ѕвезди на Вимблдон

Најуспешни ѕвезди на Вимблдон

Низ годините, имаше доминантни спортисти кои оставија белег во историјата на Вимблдон.

Како Вилијам Реншо, Роџер Федерер, Лоренс Доерти, Тод Вудбриџ, Хелен Вилс, Били Џин Кинг, Венус Вилијамс и Мартина Навратилова доминираа на шампионатот. Засега, големите на турнирот ги вклучуваат Новак Ѓоковиќ, Никола Мектиќ, Мате Павиќ, Ешли Барти, Хсие Су-веи, Елизе Мертенс и Дезирае Кравчик. Тие беа водечки на Вимблдон во 2021 година.

Најуспешни ѕвезди на Вимблдон
Настани на Вимблдон и формати на натпревари

Настани на Вимблдон и формати на натпревари

Пред да влезете во обложување на Вимблдон, важно е да ги разберете различните настани на Вимблдон. Освен тоа, обложувачите мора да се запознаат со форматите на натпреварите на турнирот.

Настани на Вимблдон

Настаните на Вимблдон се категоризирани во три. Постојат главни настани, настани за јуниори и настани со покани.

  1. Главни настани - Има пет главни настани, вклучувајќи ги господа поединечни, дамски синглови, џентлменски двојки, дамски двојки и мешани двојки. Машката и женската поединечна конкуренција привлекуваат по 128 играчи, додека машката и женската двојка имаат по 64 екипи. Што се однесува до мешаните двојки, има 48 екипи.
  2. Јуниорски настани - Овде, има сингл за момчиња, сингл за девојки, двојки за момчиња и двојки за девојки. Сингловите привлекуваат 64 играчи, додека двојките имаат 32 екипи.
  3. Покани Настани - Има седум настани со покани, вклучувајќи ги и двојките со покана за господа, двојки за покани за жени и двојки за покани за постари господа, кои се сите 8 пара на тркалезни настани. Останатите се единки со инвалидска количка за господа, самци со инвалидска количка за жени, двојки со инвалидска количка за господа (4 пара) и двојки со инвалидска количка за жени (4 пара).

Формати на натпревари на Вимблдон

Во Вимблдон, сите натпревари во сингл и двојки Gentlemen's се најдобри од пет (бо5), додека сите други настани се најдобри од три (бо3). Настаните на Вимблдон се натпревари со една елиминација, освен турнирите во круг, т.е. двојки за покана за господа, двојки за покани за жени и двојки за покани за постари господа.

Настани на Вимблдон и формати на натпревари
Сè за тенисот

Сè за тенисот

Со потекло од Франција во 12 век, тенисот е меѓу најпопуларните спортови на глобално ниво со над 1 милијарда следбеници. Приближно 87 милиони луѓе, што е еквивалентно на 1,17% од светската популација, го играат овој спорт со рекет. Тенисот е популарен бидејќи се игра на аматерско и професионално ниво и од женски и од машки играчи.

Постојат две варијанти на спортот, поединечни и двојки. Олимпискиот спорт се игра со помош на рекет и топка со цел на играта да ја удира топката на начин што противникот нема да може да возврати валидно враќање.

Сè за тенисот
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)