Сè за Boxing Odds

Боксот е еден од најатрактивните спортови досега. Овој спорт има милиони фанови ширум светот. Полн е со драма, емоции и акција што малку спортски настани можат да ги понудат. За разлика од другите спортови, како фудбалот, тенисот и кошарката, боксот не нуди толку многу линии за обложување.

Меѓутоа, кога има голем боксерски меч, многу љубители на спортот го следат со интерес, а исто така има и многу луѓе кои се обложуваат на боксерски натпревари.

Многу обложувачи често се обложуваат на спортови со кои не се многу запознаени. Ова е една од најголемите грешки што може да ги направи почетниците. Секогаш е добро да ги знаете правилата на одреден спорт за да бидете поупатени при изборот на облог.

Како да ги прочитате шансите за обложување во бокс?

Како да ги прочитате шансите за обложување во бокс?

Јасно е дека боксерските натпревари се одржуваат помеѓу двајца боксери кои се соочуваат еден со друг во повеќе рунди. Зависи од типот на боксерскиот меч и категоријата учесници во однос на прашањето за колку рунди е поставена борбата.

Во боксот има различни категории, кои се движат од многу лесни до многу тешки, во зависност од тежината на натпреварувачот. Секако, најголем интерес предизвикува најтешката категорија, но не заостануваат ниту останатите категории.

Како да ги прочитате шансите за обложување во бокс?
Сè за шансите за бокс, линиите за обложување и ширењето

Сè за шансите за бокс, линиите за обложување и ширењето

Боксот е боречка вештина кој бил високо ценет низ историјата, а неговата популарност постојано расте, од почетокот на 20 век до денес. Низ историјата, боксот ни ги дал некои од најголемите спортски легенди, како што се Мухамед Али, Роки Марчиано, Мајк Тајсон, Евандер Холифилд, Флојд Мејведер Јуниор и Мани Пакијао, како и бројни незаборавни ривалства.

Кој кого ќе победи во физичка пресметка е класичен облог кој се појави многу пред првите легални обложувалници, а со развојот на боксот како признат спорт, ја доби својата благородна варијанта во која денес играчите можат да уживаат боксувајќи се преку интернет.

Иако обложувањето на бокс изгледа едноставно, бидејќи очигледно треба само да предвидите кој ќе победи и евентуално колку брзо и на кој начин ќе дојде исходот, вистината е дека ви треба богато спортско знаење и многу увид доколку навистина сакате да биде успешен во боксерското обложување.

Сè за шансите за бокс, линиите за обложување и ширењето
Како да се обложите на бокс

Како да се обложите на бокс

Победник во борбата

Кој ќе ја заврши борбата со кренати раце, а кој ќе биде на колена е основниот облог што постои во боксот и најголем број обложувачи ги ставаат своите облози предвидувајќи го победникот на борбата. Помалите коефициенти обично се на боксерот кој е прв наведен кој е фаворит.

Сепак, не заборавајте на третата опција, а тоа е нерешено. Овој исход не е толку невообичаен во боксот, бидејќи доволно е еден судија да остане неопределен, а двајца да имаат различни мислења и борбата ќе заврши со нерешено, со коефициент обично околу 25.

Предвидување на победникот на турнирот

Боксот често е битка од 12 рунди, а понекогаш и долготрајна војна, со само еден можен победник. Во боксот има турнири, со Олимпијада еден од нив е најпознатиот, во кој е можно да се предвиди идниот шампион, дури и ако на патот до финалето го чекаат уште многу натпревари.

Ваквите облози обично одат со високи коефициенти, но треба да се земат предвид многу фактори, вклучувајќи ја формата и потенцијалните противници на патот до титулата.

Како ќе заврши борбата

Облог за тоа како ќе заврши борбата - во боксот не се работи само за победа, тоа е особено ценето ако го правите тоа на импресивен начин. Затоа облозите за начинот на кој ќе заврши борбата се исклучително популарни. Борбата може да заврши со нокаут или конечниот победник ќе биде одлучен според мислењето на судиите.

Како да се обложите на бокс
Објаснети линиите за обложување во бокс

Објаснети линиите за обложување во бокс

Боксот е спорт на кој се гледа низ многу различни аспекти, а секој од нив може да биде посебен облог што го нуди најдобрите онлајн обложувалници. Тоа особено е случај на големите професионални натпревари за светската титула.

Обложување под/над рунди

Како и бројот на постигнати кошеви, постигнати голови или одиграни натпревари, облогот за вкупниот број на завршени кола го нуди бокмејкерот онлајн. Борбата може да трае околу дадената маржа или може да заврши порано. Линијата што вообичаено ја нудат обложувалниците се 6,5 и 7,5, во зависност од силата на противниците.

Некои од боксерските онлајн спортски книги нудат повеќе од четири различни линии, што ги зголемува шансите за избор на вистинската. На вас останува да процените дали борбата ќе биде бескомпромисна или тактичка и врз основа на тоа играјте „над“ или „под“.

Победник на кругот

Како што можете да се обложувате на победникот на натпреварот, можете да се обложувате и на тоа кој ќе биде подобар во одредена рунда, врз основа на официјалните судиски картички. Тоа е тип на обложување што се појавува само на најатрактивните натпревари, а не на секоја онлајн обложувалница.

Објаснети линиите за обложување во бокс
Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во бокс

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во бокс

Најдобрите обложувалници нудат боксерски борби речиси секојдневно. Најголемите борби генерираат најмногу акции и го привлекуваат вниманието на повеќето љубители на спортот воопшто.

Боксерските линии и шансата за споредување на коефициентите главно зависат од нивото на борбата или поточно од тоа дали борбата е достапна за обложување на многу онлајн обложувалници.

Зборувајќи за нивото на борбата, познато е дека ВБА ја претставува најголемата светска боксерска организација, бидејќи организира најголем број натпревари низ светот. Во рамките на ВБЦ, најдобрите боксери во светот се борат за титулата светски шампион во својата категорија.

Елитното боксерско првенство (EBC) се издвојува бидејќи има елиминациски турнир. Секој натпревар е подеднакво важен, а оваа конкретна лига е одлична за корисниците кои сакаат да се обложуваат. Зелениот појас на ВБЦ е познат по многу борби бидејќи овде боксерите се борат за појасот.

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во бокс
Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за бокс

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за бокс

За да го изберете вашиот најдобар боксерски онлајн обложувач, треба да ги земете предвид ограничувањата на влоговите, на дадени шанси за обложување и понудените линии.

Вилијам Хил е совршен за љубителите на боксот. Тие нудат широк спектар на борби IBF, WBA, WBC и она што ги прави да се истакнат е тоа што можете да се обложите на борба од моментот кога е закажана и покрај фактот дека може да има месеци пред да се одржи вистинската борба.

Unibet и Malbet се исто така обложувалници кои нудат разновиден избор на облози, на пример, за рунди или како ќе заврши битката.

Боксерското обложување во живо е уште еден начин, се издвојуваат најдобрите обложувалници. Кога се обложувате во живо, најисплатливо е да се обложите на боксер кој почнал резервиран, а знаете дека има квалитет кој подоцна ќе дојде до израз, бидејќи таму понекогаш се кријат високите коефициенти.

Понекогаш вреди да се обидете да се обложите на аутсајдерот, ако во почетните рунди го доведе фаворитот во неволја со изненадувачки тактики или неочекувани квалитети.

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за бокс
Совети и трикови за шансите за обложување во бокс

Совети и трикови за шансите за обложување во бокс

Како и за секој друг спорт, за обложување во бокс треба да се подготвите и да одвоите време за да научите што повеќе за избраните спортисти и нивните резултати, да ја проучувате статистиката, претходните средби и пред се темелно да ги истражите нивните силни и слаби страни.

Стилот на бокс е една од основните работи на кои треба да обрнете внимание. Дали боксерот е деснак или левучар, какво е неговото темпо, каква е неговата издржливост? Сите овие се фактори кои го формираат боксерскиот стил на секој конкретен спортист. Колку и да ви звучи смешно, следете ги изјавите на боксерите во емисиите за вести и прес-конференциите непосредно пред натпреварот.

Многу често овие изјави изгледаат самодоволно и самоуверено, но ако добро ги проучите, самиот говор на телото може да ви каже многу за психолошката подготовка на боксерот за мечот. Како и во секој друг спорт и општо обложувањето, статистиката е важна за боксерското обложување, затоа следете ги редовно бидејќи можат многу да ви помогнат при изборот на вистинскиот облог.

Се разбира, обложувалниците се подобро подготвени за големи натпревари отколку за помалку познати противници, па понекогаш вистинскиот начин за победа е да се обложувате на тепачки кои се на задната страна на медиумите.

Совети и трикови за шансите за обложување во бокс

Најнови вести

Како да го изберете вистинскиот боксер за да се обложите
2023-04-19

Како да го изберете вистинскиот боксер за да се обложите

Шампионите во боксот споделија неколку заедничкости кои им помогнаа да се издигнат од нејасноста до врвот. Мора да бидете цврсти како клинци за да успеете како професионален боксер. Не е претерување да се каже дека боксот е еден од светските спортови на жестокост. Огромните и добро познати борци често вежбаат многу време.

Крајниот водич за спортско обложување за бокс
2023-02-08

Крајниот водич за спортско обложување за бокс

Постои, и секогаш ќе има, посветена база на фанови за обложување на бокс. Во последниве години, се поголем број фанови на борби почнаа активно да бараат можности за обложување на значајни настани. Добрата вест е дека ова сега е поедноставно од кога било.