Сè за Ice Hockey Odds

Хокејот на мраз можеби не е популарен спорт како фудбалот или кошарката ширум светот, но е исклучително популарен во северните делови на светот, особено во Канада, САД и Северна Европа. Затоа е многу популарно и обложувањето на северноамериканската хокеарска лига ХНЛ, која важи за најдобра во светот.

НХЛ е најсилната и најпознатата лига во светот. Се состои од 30 екипи од Америка и Канада кои играат по 82 натпревари од регуларната сезона. На крајот од сезоната, осумте најдобри од секоја конференција се натпреваруваат во плеј-офот за најпрестижната награда - Купот Стенли.

Хокејот на мраз не е само еден од највозбудливите спортови за гледање, туку нуди и неколку можности за обложување кои можат да бидат и забавни и профитабилни. Без разлика дали сте искусен обложувач или почетник кој сака да се нурне во светот на обложувањето во хокеј на мраз, еве чекор-по-чекор водич за да започнете.

Сè за Ice Hockey Odds
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Клучни фактори кои влијаат на шансите за хокеј на мраз

Клучни фактори кои влијаат на шансите за хокеј на мраз

Кога станува збор за обложување во хокеј на мраз, не е сè до среќата. Постојат клучни фактори кои влијаат на шансите. Разбирањето на овие елементи може да ви помогне да направите попаметни облози, што потенцијално ќе доведе до подобри приноси. Значи, ајде да копаме во овие важни фактори.

 • Историја на перформанси на тимот: Минатиот настап на тимот може да ви каже многу за неговите идни перспективи. Ако некој тим бил во победничка серија, шансите може да се спуштат во нивна корист. Но запомнете, минатите перформанси не се гаранција за идни победи. Бидете секогаш ажурирани со статистиката за тековната сезона.
 • Повреди на играчи и промени на списокот: Повредите на играчите може значително да влијаат на шансата за победа на тимот. На пример, ако некоја ѕвезда се повреди, шансите може да се навалат против тој тим. Секогаш проверувајте ги промените на списокот пред да го ставите вашиот облог. Секоја промена во последен момент може силно да влијае на играта.
 • Динамика на игра дома/гости: Домашната предност е вистинска работа во хокејот на мраз. Тимовите генерално се подобри кога играат на домашен мраз поради познатото опкружување и поддршката од публиката. Затоа, внимавајте каде се игра играта.
 • Неодамнешни натпревари од глава до глава: Неодамнешните натпревари меѓу тимовите исто така може да ви дадат вредни сознанија. Ако тимот А победи на последните три натпревари против тимот Б, тие можеби ќе бидат побезбедниот облог. Сепак, вознемирувањата се вообичаени, затоа користете ги овие информации паметно.
Клучни фактори кои влијаат на шансите за хокеј на мраз
Различни видови шанси за обложување во хокеј на мраз

Различни видови шанси за обложување во хокеј на мраз

Сега кога разбравме што може да влијае на шансите, ајде да ги истражиме различните видови облози што можете да ги ставате во хокеј на мраз.

 • Шансите на Moneyline: Moneyline е наједноставниот тип на облог каде што го избирате тимот што мислите дека ќе победи. На пример, ако шансите за тимот А се +150, а тимот Б е -150, ќе освоите повеќе пари ако се обложите на аутсајдерот, тимот А, и тој победи.
 • Обложување во линија на пакување: Обложувањето со пук линија е единствено за хокејот на мраз и слично на намазот во други спортови. Овде, тимот мора да победи со одреден број голови или да загуби со помалку од одреден број голови. Ова го прави облогот поинтересен, особено кога еден тим е многу фаворизиран.
 • Обложување над/под или вкупно: Во обложувањето над/под, се обложувате на вкупниот број на постигнати голови од двете екипи. Ако над/под е поставено на 5,5, се обложувате дека вкупните голови ќе бидат или над или под тој број. Размислете за фактори како одбранбената и офанзивната статистика на тимовите пред да го направите овој облог.
 • Фјучерси и реквизити за облози: Фјучерсите се облози на настани што ќе се случат во иднина, како на пример кој ќе го освои првенството. Реквизитите се поконкретни, како на пример кој играч ќе го постигне првиот гол. Овие облози се забавни, но генерално се потешко да се предвидат.

Со разбирање на овие клучни фактори и различни типови облози, ќе бидете поопремени да се нурнете во возбудливиот свет на обложувањето во хокеј на мраз. Запомнете, секогаш се коцкајте одговорно и размислете да посетите казино на врвот на BettingRanker за најдоброто обложувачко искуство.

Различни видови шанси за обложување во хокеј на мраз
Како да се обложите на хокеј на мраз

Како да се обложите на хокеј на мраз

Хокејот на мраз не е само еден од највозбудливите спортови за гледање, туку нуди и неколку можности за обложување кои можат да бидат и забавни и профитабилни. Еве чекори за да започнете:

 1. Истражувајте ги тимовите: Пред да ставите какви било облози, секогаш истражувајте ги последните перформанси на тимовите, статистиката на играчите и сите други релевантни податоци.
 2. Проверете ги шансите: Различни обложувалници ќе понудат различни коефициенти за истиот натпревар. Најдете ги најдобрите шанси за играта што ве интересира.
 3. Ставете го вашиот облог: Одлучете за износот што сакате да го обложите и ставете го вашиот облог на тимот што мислите дека ќе победи.
 4. Гледајте и почекајте: Уживајте во играта, а ако победи вашиот тим, победете и вие!
Како да се обложите на хокеј на мраз
Како да ги прочитате шансите за обложување во хокеј на мраз

Како да ги прочитате шансите за обложување во хокеј на мраз

Разбирањето како да се читаат коефициентите за обложување е од клучно значење за секој што сака да се обложи на хокеј на мраз. Тоа не само што укажува на исплата за победнички облог, туку ја покажува и имплицитната веројатност за одреден исход. Коефициентите за обложување ја претставуваат проценката на букмејкерот за веројатноста да се случи одреден настан. Тие исто така ја одредуваат сумата на пари што би можеле да ја освоите врз основа на вашиот влог.

Постојат три основни формати на коефициенти:

 • Децимални коефициенти: Најчесто во Европа, Австралија и Канада. Тоа ја претставува вкупната исплата (удел + добивка). На пример, коефициентот од 2,50 значи дека ќе добиете 2,50 долари за секој 1 долар што ќе го обложите, вклучувајќи го и вашиот оригинален влог.
 • Дробни коефициенти: Заеднички во ОК и Ирска. Претставено како дропки, како 6/4. Ова значи дека за секои 4 долари што ќе ги обложите, ќе профитирате 6 долари.
 • Мојлајн (или американски) коефициенти: Широко се користи во САД. Тие се прикажани како позитивни или негативни броеви. Позитивна бројка (на пример, +150) покажува колкав профит би оствариле на облог од 100 долари. Негативен број (на пример, -200) покажува колку треба да се обложите за да остварите профит од 100 долари.

Пресметување на потенцијалната исплата:

 • Децимални коефициенти: Влог x Коефициенти = Исплата. На пример, облогот од 10 долари со коефициент 2,50 ќе врати 25 долари (добивка од 15 долари + удел од 10 долари).
 • Дробни коефициенти: (Удел x броител) / Именител = Добивка. Со коефициент 6/4, облогот од 4 долари ќе врати добивка од 6 долари.
 • Шансите на Moneyline: За позитивни коефициенти: (Влог x Коефициенти) / 100 = Добивка. За негативни коефициенти: (100 x Влог) / |Коефициенти| = Профит.

Имплицитна веројатност:

Можете исто така да ги разберете шансите како проценка на обложувалницата за настанот:

 • Децимални коефициенти: (1/Шанси) x 100 = Имплицитна веројатност. Значи, коефициентот 2,50 има имплицирана веројатност од 40%.
 • Дробни коефициенти: Именител / (Број + именител) x 100. За коефициент 6/4, имплицираната веројатност е 40%.
 • Шансите на Moneyline: За позитивни коефициенти: 100 / (Шефициенти + 100) = Имплицитна веројатност. За негативни коефициенти: |Коефициенти| / (|Коефициенти| + 100).

Заокружено

Неопходно е да се разбере дека обложувалниците додаваат маржа (позната како overround или vig) на коефициентите за да се осигураат дека ќе направат профит. Ова е причината зошто вкупната имплицирана веројатност за сите можни исходи во еден настан ќе надмине 100%.

Како да ги прочитате шансите за обложување во хокеј на мраз
Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во хокеј на мраз

Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во хокеј на мраз

 1. Користете сајтови за споредба на коефициенти: Овие платформи ги собираат коефициентите од различни обложувалници, овозможувајќи ви брзо да ги забележите најповолните коефициенти за одреден натпревар или настан.
 2. Специјализирајте се за специфични лиги: Шансите може значително да се разликуваат помеѓу лигите. Специјализирајќи се во одредени лиги, ќе развиете подобро разбирање за тимовите, играчите и другите фактори кои влијаат, што ќе го олесни забележувањето на коефициентот за вредност.
 3. Следете ги новостите за хокеј на мраз: Останете во тек со најновите вести за хокеј на мраз. Повредите, формата на тимот и другата динамика може да влијаат на шансите. Да се ​​биде пред кривата може да ви помогне да ги искористите подобрите шанси пред да се скратат.
 4. Користете Размени за обложување: Платформите како Betfair им дозволуваат на обложувачите да ги предложат своите шанси и да се обложуваат еден против друг. Овој систем „peer-to-peer“ понекогаш може да понуди подобри шанси од традиционалните обложувалници.
 5. Побарајте промоции на букмејкерот: Некои обложувалници нудат зголемени шанси за одредени игри или настани. Овие промоции можат да понудат подобра вредност, но секогаш читајте ги одредбите и условите.
Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во хокеј на мраз
Најдобрите веб-страници за обложување преку Интернет за шансите за хокеј на мраз

Најдобрите веб-страници за обложување преку Интернет за шансите за хокеј на мраз

Изборот на најдобрата локација за обложување е од клучно значење за добро обложувачко искуство. Еве што да земете во предвид:

 • Репутација: Секогаш избирајте реномирани и добро прегледани обложувалници. Проверете Топ листа на препорачани обложувалници на BettingRanker денес и нурнете во возбудливиот свет на обложување во хокеј на мраз!
 • Понудени шанси: Колку се подобри шансите, толку се поголеми вашите потенцијални приноси.
 • Опции за обложување во живо: Обложувањето во игра или во живо може да ја зголеми возбудата.
 • Корисничко искуство: Добрата локација е лесна за навигација и има сигурна услуга за клиенти.
 • Бонуси и промоции: Многу сајтови нудат првични бонуси за депозит или бесплатни облози за нови корисници.
Најдобрите веб-страници за обложување преку Интернет за шансите за хокеј на мраз
Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз

Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз

Без разлика дали сте почетник или имате искуство во обложување, хокејот е занемарен спорт во многу области. Но, не треба да се пропуштат спецификите на овој спорт и обложувањето на него. Се што ви треба е малку испитување, читање и запознавање со поимите.

Многу истражувања покажаа дека фаворитите се поважни во хокејот отколку во другите спортови. Само 41,2% од аутсајдерите победиле наспроти бејзболот на пример каде што освоиле 42,5%. Звучи како мала разлика, но таа разлика од 1,3% прави голема разлика во освојувањето тикети.

Интересно е и како хокејот не му придава толку големо значење на тоа дали тимовите играат на „домашен мраз“ како во другите спортови. Тоа е поврзано со стадионите, бидејќи хокеарите се прилично изолирани од толпата за разлика од другите спортови и имаат помалку одвлекување на вниманието. За НХЛ, односот дома-победи е 54,9%, а односот-победи на гости е 45,1%.

Важноста на голманот

Голманите во хокеј на мраз често добиваат слободен ден, особено ако нивниот тим имал низа успешни натпревари. Иако веројатно не е толку важно како почетниот топка во бејзбол или почетниот бек во американскиот фудбал, разликата помеѓу почетниот голман на тимот и резервниот тим може да биде значајна.

Значи, важно е да внимавате кој голман ќе го започне натпреварот пред да ставите пари во вашиот облог.

Совети и трикови за шансите за обложување во хокеј на мраз
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Кои се најпопуларните типови на облози во хокеј на мраз?

Најпопуларните облози во хокејот на мраз вклучуваат облози со пари, облози со пакување, над/под облози и реквизити.

Како функционира облогот со парична линија во хокеј на мраз?

Обложувањето преку пари вклучува избирање на победникот на играта. Позитивните и негативните шанси укажуваат на аутсајдерот и омилениот, соодветно. На пример, ако шансите се -150, треба да се обложите 150 долари за да освоите 100 долари на фаворитот.

Што е облогот на пакување и како се разликува од поенот што се шири во другите спортови?

Линијата за пакување во хокеј на мраз е слична на намаз со точка. Тоа му дава хендикеп на тимот од -1,5 голови или +1,5 голови. Обложувањето на фаворитот на -1,5 значи дека мора да победи со најмалку 2 гола разлика, додека обложувањето на аутсајдерот на +1,5 значи дека може да изгуби со 1 гол и сепак да го покрие облогот.

Како функционираат облозите над/под во хокеј на мраз?

Облозите над/под, исто така познати како збирови, вклучуваат предвидување дали вкупниот комбиниран резултат на двата тима ќе биде над или под одредена вредност поставена од креаторите на коефициенти.

Кои се реквизитите за обложување во хокеј на мраз?

Резервните облози се предлог облози кои се фокусираат на конкретни настани во играта, како на пример кој играч ќе го постигне првиот гол, колку одбрани ќе направи голманот или дали одреден играч ќе биде казнет.

Дали постојат стратегии за успешно обложување во хокеј на мраз?

Перформансите на истражувачкиот тим, неодамнешната форма, повредите и натпреварите од глава до глава. Размислете за рекордите дома/гости и обрнете внимание на трендовите како што се моделите за постигнување голови и ефективноста на моќната игра.

Колку е важна предноста на мраз дома во обложувањето во хокеј на мраз?

Предноста на домашен мраз може да влијае на резултатите од обложувањето. Тимовите честопати се подобри дома поради познавање на лизгалиштето, поддршката од публиката и промената на последната линија, што може да влијае на динамиката на натпреварот.

Дали временските услови можат да влијаат на облозите за хокеј на мраз?

Временските услови ретко влијаат на игрите во хокеј на мраз во затворен простор. Сепак, игрите на отворено може да бидат засегнати од временските услови, што може да влијае на играта и потенцијално да влијае на облозите.

Што е „обложување во живо“ во хокеј на мраз и како функционира?

Обложувањето во живо, или обложувањето во игра, ви овозможува да ставате облози во текот на играта. Шансите се прилагодуваат во реално време врз основа на напредокот на играта, нудејќи можности за капитализирање на променливите ситуации.

Како треба почетниците да управуваат со својот фонд кога се обложуваат на хокеј на мраз?

Почетниците треба да одредат буџет за обложување и да избегнуваат да ризикуваат повеќе отколку што можат да си дозволат да загубат. Размислете за користење на единичен систем, каде што единицата претставува одреден процент од вашата банка, за постојано да управувате со облози. Започнете со помали облози додека ги учите јажињата.