Вести

November 30, 2022

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Во 2022 година, Бејзбол Куќата на славните пречекува седум нови членови во ексклузивниот клуб. Тоа беше откако ниту едно име не го направи намалувањето претходната година. Со такви како Дејвид Ортиз, Тони Олива и други кои не се во салата, љубителите на бејзболот и обложувачите можат да го пренасочат своето внимание кон класата на таленти за бејзбол од Големата лига во 2023 година кои имаат добри шанси. 

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?

Всушност, многу онлајн обложувалници веќе објавија шанси за тоа, со повеќе интересни имиња кои се на врвот на листата. Освен ако не е поинаку наведено, датумот на церемонијата за воведување во бејзбол Куќата на славните во 2023 година е 23 јули истата година.

Се разбира, има многу пензионирани бејзбол играчи со сите квалификации потребни за разгледување од Здружението на бејзбол писатели на Америка (BBWAA). Сепак, не сите од нив ќе ја добијат толку посакуваната чест. Гледајќи по нивната историја во спортот и она што обложувалниците го кажуваат по коефициенти, еве неколку имиња чија индукција нема да изненади ниту еден љубител на бејзбол.

1. Карлос Белтран

Иако Карлос Белтран може да не ги исполни повеќекратните одредници што се користат за индукција во Куќата на славните на бејзболот (не баш со 3.000 и 500 хитови во кариерата и домови, соодветно), тој има гравита, долговечност и врв на идната Куќа на славните. индуциран. 

Настапувајќи неверојатни 20 сезони, главно со Ројалс и Метс, Карлос заслужено ја освои наградата Дебитанти на годината во 1999 година и доби гласови за МВП во седум наврати. Тој исто така е деветкратен Ол-стар и победник на Светската серија 2017 година. Други тимови Тој играше за време на неговата кариера, вклучувајќи ги Ренџерс, Јенкис, Кардинали, Џајантс и Астрос.

Сепак, важно е да се истакне дека Карлос има неколку работи кои работат против него. Тие, меѓу другото, вклучуваат неуспех да се добие награда за МВП (најкорисен играч во НБА). Друга можна пречка на неговиот пат може да биде неговиот скандал со мамење на Астрос во 2017 година. Се разбира, тој се појавува на гласачкото ливче за прв пат, но сè може да се случи.

2. Скот Ролен

Да, Карлос има добри шанси да направи пресек во 2023 година, но Скот Ролен би можел да биде единствениот вистински клуч во шансите за Куќата на славните во главната лига. И додека тој не е никаде во близина на огромните офанзивни пресвртници на Белтран, тој може да се пофали со пристојна долговечност и има статистика за стапки под неговиот појас. Покрај тоа, неговата ѕвездена одбранбена кариера му заработува многу витални поени; Скот Ролен осум пати ја освои наградата Златна ракавица.

Во 2022 година, Ролен собра 65,2% од гласовите, што е помалку од прагот од 75% потребен за да се пробие во Куќата на славните. Тоа ќе биде негов шести убод со честа, а со големите момчиња како Роџер Клеменс и Бери Бондс кои не се во натпреварот, тој треба да собере доволно гласови за да заработи место во салата.

3. Омар Вискел

Откако собра 52,6 отсто во 2020 година, Омар очигледно е кандидат за Куќата на славните, иако неговиот број оттогаш се намали. Но, тој би можел да отскокне во 2023 година, имајќи предвид дека веќе има следбеници на тврдоглави. Неговиот случај за индукција се заснова на одбрана и долговечност - да не ги спомнуваме неговите трикратни Ол-стар и 11 златни ракавици. 

Пред неговото пензионирање на 45-годишна возраст, Омар ги красеше бејзбол терените 24 сезони. Луѓето може да се прашуваат дали играч со 688 кариера на база плус slugging (OPS) навистина може да стане Хол Фамер во денешно време. Па, тоа може да се остави само на случајноста.

4. Били Вагнер

Бил Вагнер е уште една личност која може да има корист од приемот следната година во Куќата на славните безбол. Со добивањето на 51% од гласовите во 2022 година, Вагнер не го достигна прагот за 24%, така што ќе се надева дека ќе ја достигне магичната бројка овој пат. 

Ова ќе биде негов осми обид да стане славник на сала, а може да има добри шанси со оглед на тоа што некои од неговите конкуренти во претходните години веќе се примени. Во однос на заштедата на сите времиња во MLB, Вагнер е на шестото место. Тој е седумкратен Ол-стар и се смета за еден од најдобрите леваци на сите времиња.

5. Мет Кејн

Каин е трикратен Ол-стар кој ги забавуваше бејзбол светот за 13 добри сезони, играјќи за еден тим: гигантите. Тој влезе во топ 10 во Националната лига Cy Young Award гласајќи двапати и беше вклучен во тимот на шампионатот во Светската серија на гиганти во 2010, 2012 и 2014 година. . 

Таа година дозволи едно незаработено трчање и 13 удари. Со неговите достигнувања добро документирани, нема сомнеж дека Кејн го има она што е потребно за да биде примен како еден од славните во бејзбол салата. Сепак, се работи за чекање и видување.

Други имиња

Списокот на пензионирани бејзболери кои би можеле да влезат во Куќата на славните во 2023 година е долг, а ограничувањето на имињата на само пет погоре би било неправда. Еве неколку други имиња кои би можеле да го постигнат подвигот:

  • Андре Етиер
  • Џејкоби Елсбери
  • Мајк Наполи
  • Џон Лаки
  • Џејсон Верт
  • Џеред Вивер
  • улица Хјустон
  • Франциско Родригез
  • Џони Пералта
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд
2024-04-18

Нурнете во возбудата: Претстојните избори за влогови од Doubledogdare на Кинеленд

Вести