Тимови

Земјите ширум светот го легализираат спортското коцкање. Правните рамки за учество во обложување на омилените спортски тимови доведоа до бум на обложувањата преку Интернет и офлајн. Навивачите секоја година трошат милијарди на спортско обложување. Спортските тимови се составени од поединци кои соработуваат во тим додека играат одреден спорт. Бројот на играчи во секој тим варира, во зависност од правилата на секој конкретен спорт.

Спортскиот тим создава идентитет на бренд на неколку начини. Тимовите на колегиум често го добиваат името на маскотата на колеџот или универзитетот на тимот. Професионалните тимови обично се идентификуваат со регионот на локацијата каде што се наоѓа тимот. Во случај на спонзорирани тимови, тимот може да го носи името на корпорацијата која ја плаќа сметката за сите трошоци на тимот. За навивачите, брендирањето и популарноста на тимот може да одредат колку облози обложуваат коцкарите во тимот за време на натпреварување.

Тимови
Bundesliga

Бундеслигата е највисоката дивизија во германскиот клубски фудбал. Вклучува огромна мрежа на организации кои активно го промовираат спортот низ целата европска земја. Германската Федерална фудбалска лига, или комплексната мрежа на здруженија, тимови и членство во Бундеслигата ја опфаќа земјата и опфаќа различни нивоа на играње и организација. 

Прикажи повеќе..
Eredivisie

Ередивизие е најдоброто професионално фудбалско натпреварување во Холандија, во кое учествуваат 18 клубови. Секој клуб во лигата игра со сите други два пати во текот на кампањата. Еден натпревар е обично дома. Реваншот се случува на теренот на противникот, со вкупно триесет и четири натпревари за секој тим во текот на кампањата. Овие многу игри им овозможуваат на онлајн-страниците на обложувалниците на Eredivisie да им обезбедат на обложувачите огромни пазари за обложување. Системот на фудбалската лига во Холандија се состои од две целосно професионални дивизии кои се достапни и на онлајн сајтовите за спортско обложување. 

Прикажи повеќе..
La Liga

Ла Лига е популарно шпанско фудбалско натпреварување во светот на фановите и обложувалниците. Тоа е елитното фудбалско натпреварување во европската земја и е познато како Primeira Division меѓу локалното население. Највисоко рангирана професионална лига е поделба на системот на шпанската фудбалска лига, а ја води Liga Nacional de Futbol Professional. 

Прикажи повеќе..
Ligue 1

Поради комерцијални интереси, француската Le Ligue формално се нарекува Ligue 1 Uber Eats. Тоа е основно фудбалско првенство на нацијата во Франција. Ле Лига се игра од дваесет страни и работи со структура за испаѓање и промоција во и од Лига 2. Лигата е администриран од Француската фудбалска федерација, LFP. Пред кампањата 2023/24, плановите се Ле Лига да се намали на осумнаесет екипи. Поголемиот дел од игрите се одржуваат за време на викендите. 

Прикажи повеќе..
Premier League

Англиската Премиер лига, нашироко позната како Премиер лига, се издвојува како најголема и најпопуларна фудбалска лига во светот и најгледан спортски настан. Дваесет екипи ја сочинуваат оваа лига и се натпреваруваат на домашен и на гостински терен. Има вкупно 380 натпревари во текот на сезоната, обезбедувајќи ги најдобрите онлајн обложувалници со многу настани за обложување. Премиер лигата работи на база на испаѓање и промоција. 

Прикажи повеќе..
Serie A

Серија А е позната и како Серија А ТИМ поради националното спонзорство. Скудетото му се доделува на победникот на турнирот од оваа врвна лига за професионални клубови кои се врвни во фудбалската структура на Италија. Од 1930 година, форматот на лигата користи распоред во круг. Лигата е широко признаена како една од врвните светски фудбалски лиги и е популарна кај обложувалниците преку Интернет во Серија А. Исто така, натпреварувањето често се прикажува како една од најтактички и најцврстите дефанзивни фудбалски лиги во светот.

Прикажи повеќе..
Најпопуларните спортски тимови за обложување

Најпопуларните спортски тимови за обложување

Голем дел од учесниците во спортските тимови се аматери. Сепак, професионалните тимови и лиги станаа составен дел од современиот спортски пејзаж. Еве список на спортски тимови, кои се највредните во светот.

  • Реал Мадрид CF - 4,8 милијарди долари
  • Далас каубојс – 5,7 милијарди долари
  • ФК Барселона - 4,8 милијарди долари
  • Њујорк Никс - 5 милијарди долари

Во 2012 година, коцкарите кои се обложуваат на спортски тимови обложиле повеќе од 58 милиони долари на финалниот натпревар на Вимблдон на онлајн сајтови за спортско обложување. Повеќе од 1 милијарда навивачи се вклучија да ги гледаат натпреварите на Вимблдон за време на натпреварувањето. Играта го држи четвртото место по популарност на обложување меѓу спортските коцкари.

Со приближно 93.000 натпревари, љубителите на тенисот имаат многу можности за обложување. Светскиот број 1 Ига Свиатек е фаворит во секое тениско натпреварување, особено по победата на Отвореното првенство на Франција во 2022 година во Париз.

За време на мартовското лудило, коцкарите се обложуваат околу 10 милијарди долари на кошарка, што е трето по популарност на обложување меѓу љубителите на спортот. Со оглед на тоа што 68 екипи се натпреваруваат за националниот шампионат, навивачите на тимовите се обложуваат на исходот од поединечните натпревари и последниот натпревар од првенството. Канзас Џејхокс го освои шампионатот NCAA во 2022 година, правејќи го тимот да внимава на обложувањата во 2023 година.

Американскиот фудбал е втор по само еден спорт во глобалните облози. Националната фудбалска лига привлекува половина од сите спортски обложувања во Америка. Всушност, Супер Боул привлече рекордни 158 милиони долари во легални облози во 2018 година. Проценките за незаконското обложување на шампионатот го ставаат износот на вкупното обложување поблиску до 5 милијарди долари.

Иако Овните ги победија Бенгалите во Супер Боул 2022 година, само седум најголеми спортски тимови имаат освоено последователни првенства, а тоа не се случило од 2004 година. Во 2023 година, креаторите на шансите може да ги разгледаат другите големи спортски тимови за да го освојат Суперболот, вклучително и Buccaneers, предводени од иконскиот, 7-кратен шампион во Супербол, квотербекот Том Брејди.

Како на светот најпопуларниот спорт, фудбалот ги надминува најдобрите активности за обложување на спортски тимови. Фудбалскиот шампионат, Светскиот куп на ФИФА привлекува тимови од 210 земји, кои учествуваат на турнирот. Од квалификациски натпревари до финале, тимовите се натпреваруваат за да видат кој ќе победи сето тоа. Обложувачите гледаат и се обложуваат на секој чекор од патот. И ФК Барселона и Реал Мадрид се тимови кои веројатно ги фаворизираат спортските книги.

Најпопуларните спортски тимови за обложување
Обложувајте се на спортски тим

Обложувајте се на спортски тим

Со илјадници месечни спортски натпревари, најдобрите спортски тимови за обложување имаат поволни коефициенти. Обожавателите ги обложуваат популарните офлајн претпријатија, онлајн веб-локациите или мобилните апликации достапни за преземање во продавниците за апликации на Apple и Google. Тимовите со големи шанси за победа се поголем монетарен ризик за обложувачите кои учествуваат во обложување на спортски тимови. Затоа, клучно е коцкарот да обложува пари само на спортови што може да си дозволи да ги загуби.

Повеќето спортски книги нудат повеќе начини за обложување на исто натпреварување. На пример, обложувачот може да се обложи на тоа кој ќе победи на натпреварот, кој играч ќе постигне прв или играч кој ќе заработи најмногу поени. Шансите на фаворизиран тим ќе имаат коефициент со знак минус. Шансите на тимот што се очекува да загуби ќе имаат знак плус со коефициентот.

Обложувањето врз основа на маргината на очекуваната победа во поени е популарен начин за обложување. Доколку се очекува од една екипа да победи со 10 разлика, бодот се шири -10. Обложувачите кои се обложуваат во омилениот тим ги добиваат обложуваните пари плус дополнителни добивки доколку фаворитот со коефициент победи со 10 поени.

Обложувајте се на спортски тим
Дали вреди да се обложувате во спортски тим?

Дали вреди да се обложувате во спортски тим?

За спортски ентузијасти, обложување на спортски лиги е форма на забава, која ја подобрува играта. Победи или изгуби, обложувањето е вредно за искуството за повеќето. На пример, обложувањето преку пари е уште еден популарен начин да се добие облог. Ако шансите на фаворитот се -400, обложувачот обложува 400 долари за шанса да освои 200 долари.

Сепак, обложувачот го добива својот облог плус 200 долари ако фаворитот победи, но може да изгуби 400 долари ако фаворитот го загуби натпреварот. Обложувањето со парична линија е популарно за спортски натпревари со ниски резултати, како што се фудбал и бејзбол. Искусните коцкари имаат усовршено како да управуваат со ризикот и индивидуалните навивачи често играат само за забава.

Дали вреди да се обложувате во спортски тим?
Како да се обложите во спортски тим

Како да се обложите во спортски тим

Искусните коцкари се обложуваат паметно. Да се биде информиран за обложувањето на омилените спортски тимови е еден од начините да се изберат најдобрите тимови за обложување. Повеќето коцкари ги гледаат игрите за да откријат кои играчи имаат добри перформанси и кои тимови знаат како да победат. Истражувањето на историските статистики за победи/порази е исто така паметен начин да се донесе информирана одлука. Всушност, компјутерскиот софтвер може да ги анализира победите за да го произведе веројатниот победник во меѓусебниот тимски натпревар.

Сепак, статистиката и податоците се само два начина за одредување на веројатниот победник. Информациите во вестите нудат клучеви за идните перформанси на тимот, нудат увид во обложувањето на спортски тимови. Ако тимот добие играч со супер ѕвезда, шансите за победа може да се зголемат. Спротивно на тоа, ако тимот загуби важен играч поради повреда, може да се соочи со предизвици да се натпреварува на исто ниво.

Следењето на коефициентите за обложување на спортски тим е исто така ефикасен начин за обложување. Вработените во Sportsbooks се искусни во изборот на победници и се точни повеќе од 50 проценти од времето. За да се обезбеди победа, подобар може да се обложи и на двете страни од натпреварот. Со избирање да ги одвои обложувалниците, коцкарот може да стави два обложувања, што речиси ја зацврстува победата. Се разбира, нерешениот натпревар во ова сценарио ќе значи дека коцкарот ќе загуби ако се обложи на победа на двата тима.

Како да се обложите во спортски тим
Најдобрите спортски играчи во светот

Најдобрите спортски играчи во светот

Совладувањето на спорт бара интензивна посветеност, талент, цврстина и атлетизам. Малку играчи достигнуваат иконски статус, кој вклучува обожавање од обожавателите и голем број пари од плати, добивки и одобрувања. Еве пет играчи кои се фаворизирани од навивачите и шансите за спортска книга.

  • Кристијано Роналдо заработува неверојатни 26,4 милиони долари со плата во 2022 година и ужива 42 милиони следбеници на Твитер. Како најпопуларен фудбалер во светот, тој акумулираше повеќе од 1 милијарда долари заработка во текот на неговата кариера од плата и одобрувања и има проценета нето вредност од 500 милиони долари.

  • Леброн Џејмс заработува 23 милиони долари за играње кошарка за Лос Анџелес Лејкерс, а тој твитува на повеќе од 31 милион следбеници на Твитер. Форбс проценува дека имотот на Џејмс надминува милијарда долари.

  • Серена и Венус Вилијамс го потресоа тенискиот свет со победи во индивидуални и двојки во текот на нивните кариери. И двајцата дадоа непроценлив придонес во спортот со освојување на повеќе првенства, вклучувајќи го и Вимблдон. Серена води со 19 победи на Вимблдон до 12 победи на Венус. И двајцата уживаа статус на тенисери бр. 1 во светот.

Секој од овие играчи нашироко се смета за најдобриот што некогаш го играл својот соодветен спорт и често фаворизиран од коцкарите.

Најдобрите спортски играчи во светот