Топ лиги на кои вреди да се обложувате во 2024

Земјите ширум светот го легализираат спортското коцкање. Правните рамки за учество во обложување на омилените спортски тимови доведоа до бум на обложувањата преку Интернет и офлајн. Навивачите секоја година трошат милијарди на спортско обложување. Спортските тимови се составени од поединци кои соработуваат во тим додека играат одреден спорт. Бројот на играчи во секој тим варира, во зависност од правилата на секој конкретен спорт.

Спортскиот тим создава идентитет на бренд на неколку начини. Колегиските тимови често го добиваат името на маскотата на колеџот или универзитетот на тимот. Професионалните тимови обично се идентификуваат со регионот на локацијата каде што е сместен тимот. Во случај на спонзорирани тимови, тимот може да го носи името на корпорацијата што ја плаќа сметката за сите трошоци на тимот. За навивачите, брендирањето и популарноста на тимот може да одредат колку облози обложуваат коцкарите во тимот за време на натпреварување.

Ligue 1

Поради комерцијални интереси, француската Le Ligue формално се нарекува Ligue 1 Uber Eats. Тоа е основно фудбалско првенство на нацијата во Франција. Ле Лига се игра од дваесет страни и работи со структура за испаѓање и промоција во и од Лига 2. Лигата е администриран од Француската фудбалска федерација, LFP. Пред кампањата 2023/24, плановите се Ле Лига да се намали на осумнаесет екипи. Поголемиот дел од игрите се одржуваат за време на викендите.

Прикажи повеќе
Eredivisie

Ередивизие е најдоброто професионално фудбалско натпреварување во Холандија, во кое учествуваат 18 клубови. Секој клуб во лигата игра со сите други два пати во текот на кампањата. Еден натпревар е обично дома. Реваншот се случува на теренот на противникот, со вкупно триесет и четири натпревари за секој тим во текот на кампањата. Овие многу игри им овозможуваат на онлајн-страниците на обложувалниците на Eredivisie да им обезбедат на обложувачите огромни пазари за обложување. Системот на фудбалската лига во Холандија се состои од две целосно професионални дивизии кои се достапни и на онлајн сајтовите за спортско обложување.

Прикажи повеќе
Serie A

Серија А е позната и како Серија А ТИМ поради националното спонзорство. Скудетото му се доделува на победникот на турнирот од оваа врвна лига за професионални клубови кои се врвни во фудбалската структура на Италија. Од 1930 година, форматот на лигата користи распоред во круг. Лигата е широко признаена како една од врвните светски фудбалски лиги и е популарна кај обложувалниците преку Интернет во Серија А. Исто така, натпреварувањето често се прикажува како една од најтактички и најцврстите дефанзивни фудбалски лиги во светот.

Прикажи повеќе
Bundesliga

Бундеслигата е највисоката дивизија во германскиот клубски фудбал. Вклучува огромна мрежа на организации кои активно го промовираат спортот низ целата европска земја. Германската Федерална фудбалска лига, или комплексната мрежа на здруженија, тимови и членство во Бундеслигата ја опфаќа земјата и опфаќа различни нивоа на играње и организација.

Прикажи повеќе
La Liga

Ла Лига е популарно шпанско фудбалско натпреварување во светот на фановите и обложувалниците. Тоа е елитното фудбалско натпреварување во европската земја и е познато како Primeira Division меѓу локалното население. Највисоко рангирана професионална лига е поделба на системот на шпанската фудбалска лига, а ја води Liga Nacional de Futbol Professional.

Прикажи повеќе
Premier League

Англиската Премиер лига, нашироко позната како Премиер лига, се издвојува како најголема и најпопуларна фудбалска лига во светот и најгледан спортски настан. Дваесет екипи ја сочинуваат оваа лига и се натпреваруваат на домашен и на гостински терен. Има вкупно 380 натпревари во текот на сезоната, обезбедувајќи ги најдобрите онлајн обложувалници со многу настани за обложување. Премиер лигата работи на база на испаѓање и промоција.

Прикажи повеќе
Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Франција против Мароко
2022-12-14

Полуфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Франција против Мароко

Полуфиналните натпревари на Светското првенство во фудбал во 2022 година продолжуваат оваа среда на стадионот Ал Бајт со натпревар што малкумина од нас би можеле да замислат да го видат во оваа фаза, додека повратниот шампион Франција се соочува со откритието на турнирот - Мароко.

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Англија против Франција
2022-12-09

Четвртфинале на Светското првенство во ФИФА 2022 година - Англија против Франција

Вториот ден од четвртфиналето на Светското првенство во ФИФА 2022 година е тука, а со тоа сигурно ќе биде еден од највозбудливите натпревари на натпреварувањето како електрична екипа на Англија против актуелниот шампион, Франција!

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?
2022-11-30

Кој ќе стане славните на бејзбол салата во 2023 година?

Во 2022 година, Бејзбол Куќата на славните пречекува седум нови членови во ексклузивниот клуб. Тоа беше откако ниту едно име не го направи намалувањето претходната година. Со такви како Дејвид Ортиз, Тони Олива и други кои не се во салата, љубителите на бејзболот и обложувачите можат да го пренасочат своето внимание кон класата на таленти за бејзбол од Големата лига во 2023 година кои имаат добри шанси.

Unibet потпиша договор со Ајакс
2022-11-02

Unibet потпиша договор со Ајакс

Откако матичната фирма Kindred обезбеди лиценца за водење бизнис во Холандија во мај, Unibet започна во јули. Kindred престана да работи во Холандија пред да се отвори пазарот, придружувајќи се на неколку други оператори кои го сторија истото за да се усогласат со регулативите на холандската влада.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Најпопуларните спортски тимови и лиги за обложување

Најпопуларните спортски тимови и лиги за обложување

Голем дел од учесниците во спортските тимови се аматери. Сепак, професионалните тимови и лиги станаа составен дел од современиот спортски пејзаж. Еве список на спортски тимови кои се највредни во светот.

  • Реал Мадрид CF - 4,8 милијарди долари
  • Далас каубојс – 5,7 милијарди долари
  • ФК Барселона - 4,8 милијарди долари
  • Њујорк Никс - 5 милијарди долари

Во 2012 година, коцкарите кои се обложувале на спортски тимови обложиле повеќе од 58 милиони долари на финалниот натпревар на Вимблдон на онлајн сајтови за спортско обложување. Повеќе од 1 милијарда навивачи се вклучија да ги гледаат натпреварите на Вимблдон за време на натпреварувањето. Играта го држи четвртото место по популарност на обложување меѓу спортските коцкари.

Со приближно 93.000 натпревари, љубителите на тенисот имаат многу можности за обложување. Светскиот број 1 Ига Свиатек е фаворизиран во секое тениско натпреварување, особено по победата на Отвореното првенство на Франција во 2022 година во Париз.

За време на мартовското лудило, коцкарите се обложуваат околу 10 милијарди долари на кошарка, што е трето по популарност на обложување меѓу љубителите на спортот. Со оглед на тоа што 68 екипи се натпреваруваат за националниот шампионат, навивачите на тимовите се обложуваат на исходот од поединечните натпревари и последниот натпревар од првенството. Канзас Џејхокс го освои шампионатот NCAA во 2022 година, со што тимот беше еден од оние што треба да ги следат облозите во 2023 година.

Американскиот фудбал е втор по само еден спорт во глобалните облози. Националната фудбалска лига привлекува половина од сите спортски обложувања во Америка. Всушност, Супер Боул привлече рекордни 158 милиони долари во легални облози во 2018 година. Проценките за незаконското обложување на шампионатот го ставаат износот на вкупното обложување поблиску до 5 милијарди долари.

Иако Овните ги победија Бенгалите во Супер Боул 2022 година, само седумте најголеми спортски тимови имаат освоено последователни првенства, а тоа не се случило од 2004 година. вклучувајќи ги и Buccaneers, предводени од иконите, 7 пати Супер Боул шампионскиот бек Том Брејди.

Како на светот најпопуларниот спорт, фудбалот ја надминува најдобрата акција за обложување на спортски тимови. Фудбалскиот шампионат, Светскиот куп на ФИФА привлекува тимови од 210 земји кои учествуваат на турнирот. Од квалификациски натпревари до финале, тимовите се натпреваруваат за да видат кој ќе победи сето тоа. Обложувачите гледаат и се обложуваат на секој чекор од патот. И ФК Барселона и Реал Мадрид се тимови на кои им оди во прилог спортските шанси.

Најпопуларните спортски тимови и лиги за обложување
Обложувајте се на спортски тим

Обложувајте се на спортски тим

Со илјадници месечни спортски натпревари, најдобрите спортски тимови за обложување имаат поволни коефициенти. Обожавателите ставаат облози на популарни офлајн претпријатија, онлајн веб-страници или достапни мобилни апликации за преземање во продавниците за апликации на Apple и Google.

Тимовите со големи шанси за победа се изложени на поголем монетарен ризик за обложувачите кои учествуваат во обложување на спортски тимови. Затоа, клучно е коцкарот да обложува пари само на спортови што може да си дозволи да ги загуби.

Повеќето спортски книги нудат повеќе начини за облог на истиот натпревар. На пример, обложувачот може да се обложи на тоа кој ќе победи на натпреварот, кој играч ќе постигне прв или играчот кој ќе добие најмногу поени. Шансите на фаворизиран тим ќе имаат коефициенти со знак минус. Шансите на тимот што се очекува да загуби ќе имаат знак плус за коефициентот.

Обложувањето врз основа на маргината на очекуваната победа во поени е популарен начин за обложување. Доколку се очекува тимот да победи со 10 поени разлика, бодовниот распон е -10. Обложувачите кои се обложуваат во омилениот тим ги добиваат обложуваните пари плус дополнителни добивки доколку фаворитот со коефициент победи со 10 поени.

Обложувајте се на спортски тим
Дали вреди да се обложувате на лига?

Дали вреди да се обложувате на лига?

За спортските ентузијасти, обложувањето на спортски лиги е форма на забава што ја подобрува играта. Победи или изгуби, обложувањето вреди искуството за повеќето. На пример, обложувањето преку пари е уште еден популарен начин да се добие облог. Ако шансите на фаворитот се -400, обложувачот обложува 400 долари за шанса да освои 200 долари.

Сепак, обложувачот го добива својот облог плус 200 долари ако фаворитот победи, но може да изгуби 400 долари ако фаворитот го загуби натпреварот. Обложувањето со парична линија е популарно за спортски натпревари со ниски резултати, како што се фудбал и бејзбол. Искусните коцкари имаат усовршено како да управуваат со ризикот и индивидуалните навивачи често играат само за забава.

Дали вреди да се обложувате на лига?
Како да се обложувате на спортски тимови

Како да се обложувате на спортски тимови

Искусните коцкари се обложуваат паметно. Да се биде информиран за обложувањето на омилените спортски тимови е еден од начините да се изберат најдобрите тимови за обложување. Повеќето коцкари ги гледаат натпреварите за да откријат кои играчи имаат добри перформанси и кои тимови знаат како да победат.

Истражувањето на историските статистики за победи/порази е исто така паметен начин да се донесе информирана одлука. Всушност, компјутерскиот софтвер може да ги анализира победите за да го произведе веројатниот победник во меѓусебниот тимски натпревар.

Сепак, статистиката и податоците се само два начина за одредување на веројатниот победник. Информациите во вестите нудат клучеви за идните перформанси на тимот и нудат увид во обложувањето на спортски тимови. Ако некој тим стекне играч со суперѕвезда, шансите за победа може да се зголемат. Спротивно на тоа, ако тимот загуби важен играч поради повреда, може да се соочи со предизвици да се натпреварува на исто ниво.

Следењето на коефициентите за обложување на спортски тим е исто така ефикасен начин за обложување. Вработените во Sportsbooks се искусни во изборот на победници и се точни повеќе од 50 проценти од времето. За да се обезбеди победа, подобар може да се обложи и на двете страни од натпреварот.

Со избирање да ги одвои обложувалниците, коцкарот може да стави два облози, што речиси ја зацврстува победата. Се разбира, нерешениот натпревар во ова сценарио ќе значи дека коцкарот ќе загуби ако се обложи на победа на двата тима.

Како да се обложувате на спортски тимови
Најдобрите спортски играчи во светот

Најдобрите спортски играчи во светот

Совладувањето на спорт бара интензивна посветеност, талент, цврстина и атлетизам. Малку играчи достигнуваат иконски статус, кој вклучува обожавање од навивачите и голем број пари од плати, добивки и одобрувања. Еве пет играчи кои се фаворизирани од навивачите и шансите за спортска книга.

Кристијано Роналдо заработува неверојатни 26,4 милиони долари со плата во 2022 година и ужива 42 милиони следбеници на Твитер. Како најпопуларен фудбалер во светот, тој акумулираше повеќе од 1 милијарда долари заработка во текот на неговата кариера од плата и одобрувања и има проценета нето вредност од 500 милиони долари.

Леброн Џејмс заработува 23 милиони долари играјќи кошарка за Лос Анџелес Лејкерс, а тој твитува на повеќе од 31 милион следбеници на Твитер. Форбс проценува дека имотот на Џејмс надминува милијарда долари.

Серена и Венус Вилијамс го потресоа тенискиот свет со индивидуални победи и победи во двојки во текот на нивните кариери. И двајцата дадоа непроценлив придонес во спортот со освојување на повеќе првенства, вклучувајќи го и Вимблдон. Серена води со 19 победи на Вимблдон до 12 победи на Венус. И двајцата уживаа статус на тенисери бр. 1 во светот.

Секој од овие играчи нашироко се смета за најдобриот што некогаш го играл својот соодветен спорт и често е фаворизиран од коцкарите.

Најдобрите спортски играчи во светот
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)