Прирачник за обложување Point Spread

Ако малку сте се зафатиле со спортско обложување, тогаш веројатно сте налетале на обложување со поента, достапно во повеќето спортски книги.

Обложувањето со ширење на поени е најпопуларната форма на онлајн спортско обложување што ви овозможува да се обложувате на големи професионални спортови со само еден допир. Тоа е наградувачки начин (ча-чинг, ча-чинг!) за да го зголемите задоволството и интензитетот од гледањето на вашите омилени тимови како се спротивставуваат.

Без разлика дали сте искусен обложувач на спортски настани или нов во играта, еве водич што ќе ви помогне да ги разберете основите за тоа што се облозите за ширење на поени, како функционира распространувањето на поени, видовите на коефициенти, ставањето облог и многу повеќе.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Образложени се облозите за ширење на поени

Образложени се облозите за ширење на поени

Кога станува збор за спортски настани, тимовите и поединечните играчи не се баш рамноправни или рамномерни кога ќе ги земете во предвид нивната вештина или способност и севкупните перформанси. Воочената празнина често е очигледна кога ќе се соочат на игри или натпревари, и токму тука - и зошто - е потребен облогот за ширење во арената за спортско обложување во подем.

Обложувањето со ширење е едно од најпопуларните типови на спортско обложување во кошарката и американскиот фудбал, и да се израмни теренот за игра помеѓу тимовите во натпревар и да се зголеми возбудата и возбудата за коцкарите, спортските книшки, играчите на шанси, обложувалниците или „кладилниците“ создаваат намаз за поени што додаваат привлечност на двата фаворити (сметано со поголема веројатност да победи) и наводниот аутсајдер (се смета за помалку веројатно да победи). Ова значи дека облозите за ширење на поени во суштина му додаваат хендикеп на подобриот тим со создавање на маргина од поени или голови или трчања со кои тие треба да победат. Од друга страна, со распоредување на поени, аутсајдерот има предност што му овозможува да ја изгуби играта за одреден број поени и сепак да го покрие ширењето.

Дебитант во обложување? Концептот може да изгледа збунувачки, но е прилично јасен - ајде да го направиме поедноставно со гледање на вистински пример.

Кога ќе видите листа со распоредени поени, ќе забележите дека двата тима имаат број покрај нив. Оваа бројка е точка ширење. Покрај него, ќе видите и знак минус (-) или знак плус (+).

 • Знакот минус (-) покажува дека тимот за кој станува збор е фаворит за победа.
 • Знакот плус (+) покажува дека тимот за кој станува збор е аутсајдерот.

Ајде да се преправаме дека постои НФЛ натпревар се приближува, и ова е поентата што се шири:

 • Овни -110 -5,5 (мора да победи со 6 или повеќе поени)
 • Бенгалс -110 +5,5 (може да победи или загуби со 1 до 5 поени)

Сега, да речеме, играта се игра и тимот на Овни победи, како што се очекуваше, со резултат 30-27. Ова е разлика од 3 поени, но бидејќи горенаведениот пример вели дека тие мора да победат со 6 или повеќе, тоа би ги направило победничките обложувалници на Бенгалците. Ако резултатот заврши со поголема разлика од, да речеме, 10 поени, тогаш подобрите од распространетите овни ќе ги добијат своите облози.

И -110, тоа е исто така до ширењето. Што значи тоа?

Ова се шансите за исплата, кои најчесто се нарекуваат „виг“ (скратено од енергична) или „сок“ или американски шанси. Виг е она што обложувалниците го наплаќаат за прифаќање на облогот.

-110 е класична бројка и тоа значи дека за секој 1 долар кој обложувачот сака да победи, мора да ризикува 1,10 долари. Ако сакаат да освојат попрофитабилна сума од, на пример, 100 долари со коефициент -110, тие би морале да ризикуваат 110 долари.

Резултати за обложување со ширење на поени

Во облогот за ширење, има 3 можни исходи: победа, пораз или туркање. Веќе знаеме што значи да се победи и да се изгуби, но што е туркање? Па, притискање е кога резултатот паѓа токму на маржата на облогот. Додека за победа ќе се види дека спортската книшка целосно го плаќа обложувачот врз основа на цената на облогот, притискањето (што често е -110) завршува со откажан облог, а обложувачите добиваат отплата на нивните оригинални облози.

Рамномерно усогласени тимови

Во некои случаи, игрите се наведени како „рамни“, „одбери ги“ или едноставно „ПК“, што значи дека двата тима кои се спротивставуваат се сметаат за стандардни или еднакви во нивната веројатност да победат или загубат. Кога тоа ќе се случи, нема да има ширење на поени, но двете страни може да бидат наведени на -110 за цената. Страната на која се обложувате може да ја добие играта директно со која било разлика за да го добиете вашиот облог, а исходот ќе биде исход само ако резултатот е нерешен - ако е така, ќе ви биде вратен оригиналниот облог.

Куката

Ова е уште еден вообичаен термин за облози за ширење. Накратко, куката е половина-точка што има потенцијал да го промени резултатот без оглед на целиот број на поени.

Образложени се облозите за ширење на поени
Разгледување на обложување

Разгледување на обложување

Овој основен водич лесно би можеле да го претвориме во детално парче, но тоа ќе ве обземе. Наместо тоа, ние се фокусираме на клучните механики на облозите за ширење на поени, а со тоа, ќе земеме предвид некои размислувања пред да се нурнеме:

Се шири може да се промени

Кога ставате облог за ширење на поени, шансите на кои првично се обврзувате се шансите што се користат за одредување на вашата исплата доколку победите. Многу е нормално и прилично вообичаено ширењето да се промени и да се појават поместувања на линијата како што се приближува играта, но важно е да се напомене дека овие модификации нема да влијаат на облогот што го земавте.

Обложувајте се на средината

Во почетната фаза на обложување, вообичаено е еден тим да ги собере повеќето од облозите. Кога тоа ќе се случи, ширењето се поместува за да ги намами обложувачите да се префрлат на другата страна. Повторно, тоа е начин спортските книги да го израмнат полето за играње. Ова создава шанса за обложување во средината, што е обложување на двете страни, при што секоја страна има свој распон. Ако резултатот или исходот од играта е во средината на двете, победувате двапати.

Купување поени

Да, тоа е работа! Во случајот со американскиот фудбал и кошарка, можете да ги зголемите вашите шанси за освојување на ширење со купување поени за да ја преработите линијата во ваша корист.

Предност на домашно поле

Освен одредувањето на омилениот тим со попопуларна форма, има и други фактори коишто креаторите на шансите мора да ги земат предвид при креирањето на бодови. Како каде се игра натпреварот, бидејќи предноста на домашен терен е од корист за тимот што игра на свој стадион - ова го гледаме во повеќето спортски дисциплини.

Разгледување на обложување
Облози на Moneyline наспроти Распространети поени

Облози на Moneyline наспроти Распространети поени

Монилајн и бодови се релативно лесни типови на обложување, совршени за почетници. Објаснивме која точка е обложување со ширење, но што е облог со парична линија, а кој е супериорен? Зависи од.

Облогот со парична линија е најосновниот тип на спортско обложување и исто така е наједноставен за разбирање. Во суштина, обложувачите предвидуваат кој ќе победи (конечниот резултат не е предвид) на даден натпревар или спортски настан. Ако вашата претпоставка се оствари, вие победувате и остварувате профит. Ако грешите, губите.

Распределбата на поени бара малку повеќе размислување, бидејќи обложувачите не избираат директен победник - тие избираат тим што ќе победи против ширењето. Облогот за ширење е во голема мера фокусиран на конечниот резултат и е малку посложен од облогот со парична линија, но има предност од поголеми исплати.

Облози на Moneyline наспроти Распространети поени
Други типови на спортско обложување

Други типови на спортско обложување

Парлеи: Парлеј или акумулатор е мешавина од неколку облози во еден облог. Секој облог, или нога, како што вообичаено се нарекува, мора да се реализира за да освоите парлеј. И покрај тоа што парлациите се поризична опција за обложување, тие се привлечни бидејќи шансите се поголеми и обложувачите можат да се обложуваат на повеќе спортски настани со еден влог.

Над/Под: Со облогот над/под, обложувачот го одредува вкупниот резултат, а обложувачите предвидуваат дали резултатот ќе биде над или под тој износ. Ако изберете и комбинираниот резултат на тимовите е, навистина, над зададениот вкупен износ, вие победувате.

Други типови на спортско обложување
Како да се обложувате на спорт онлајн

Како да се обложувате на спорт онлајн

Што е најважно, кога ставате облог, изберете лиценцирана спортска книшка или казино што е познат по користење софистициран софтвер од водечки провајдери во трговијата. Ова гарантира првокласна услуга за обложување, обезбедувајќи елитно целокупно коцкачко искуство.

Уникатен софтвер за обложување на кој треба да внимавате

OpenBet

OpenBet создава интерфејс за обложување за некои од најголемите онлајн обложувалници во светот. Тие се сметаат за врвни на пазарот на софтвер, а легендарниот Informix Dynamic Server на провајдерот дозволува милиони облози да се ставаат беспрекорно и истовремено преку неколку обложувалници.

Генијалност

Лиценциран од Комисијата за коцкање во Обединетото Кралство, Geneity е провајдер на софтвер кој потпаѓа под Playtech. Повеќеканалната платформа за обложување е најзабележителна по тоа што може да создаде над 100 пазари за обложување фудбал за даден натпревар.

SBTech

Многу нови оператори за спортски книги во Обединетото Кралство се здружуваат со SBTech за нивното наградувано решение за бела етикета кое нуди конкурентни шанси на различни пазари за спортско обложување.

Бетрадар

Betradar е мозокот зад резултати во живо поврзани со спорт и дигитална содржина на многу водечки кладилници, како што е bet365.

Инспирирани игри

Друг софтверски идеен во индустријата, Inspired Gaming, знае нешто или две за производство на виртуелни услуги за спортско обложување од светска класа. Тие се исто така лидери во технологијата базирана на сервери и работат заедно со OpenBet за да обезбедат некои од најдобрите виртуелни спортски производи.

Камби

Кога ги посетувате водечките оператори за спортски книги, како што се Unibet, 888Sport и Leo Vegas, ќе забележите дека сите тие ги имаат корисничките интерфејси на Kambi. Провајдерот на софтвер со седиште во Малта нуди и платформа за спортска книшка со бела ознака со преку 120.000 настани за обложување во живо секоја година и околу 250.000 настани пред натпреварот.

Чекори за поставување онлајн облог

Најдоброто решение за онлајн обложување е едноставно да се нурнете и да започнете. Започнете со мали и секогаш не заборавајте да се забавувате!

 1. Најдете реномирана, регулирана спортска книшка или онлајн казино на кое му верувате. Ќе споделиме неколку од нашите омилени сајтови за само малку.
 2. Направете сметка или најавете се за да поставите облог.
 3. Прелистајте ги понудите за спортско обложување и изберете го оној што ве привлекува.
 4. Направете директен / депозит по барање.
 5. Запознајте се со правилата и стратегиите за обложување.
 6. Секогаш поставувајте буџет и никогаш не ја надминувајте сумата.
 7. Ставете ги вашите облози.
Како да се обложувате на спорт онлајн
Како да ги изберете најдобрите сајтови за раширени точки

Како да ги изберете најдобрите сајтови за раширени точки

Кога размислувате за вистинската спортска книшка за да го отворите патот за забавно и успешно обложувачко патување, важно е да ги погледнете овие карактеристики за кои не може да се преговара:

Лиценцирано казино

Секогаш избирајте реномирана и доверлива обложувалница со призната лиценца за онлајн казино што гарантира искуство кое е безбедно, безбедно, регулирано и фер. Исто така, погледнете ги начините за депонирање и повлекување на страницата за да видите дали опциите за плаќање се усогласуваат со вашите потреби.

Прочитајте Прегледи

Направете го вашето истражување, најдете рецензии од трети страни и вклучете се со други обложувачи кои знаат малку за пазарот и каде да се обложуваат. Добар преглед на спортски книги ќе вклучува информации за достапните опции за плаќање на платформата, бонуси, промоции, опфатени спортови итн.

Онлајн промоции за спортски книги

Бонусите, промоциите, бесплатните облози и другите отстапки можат навистина да ги зголемат добивките, особено за првпат обложувачите.

Услуги на клиентите

Реномирана онлајн обложувалница ќе биде транспарентна во врска со своето работење, а тоа вклучува да им биде на располагање на коцкарите стручно лице за помош или слично. Без разлика дали се работи за физичка адреса, центар за повици, е-пошта или разговор со консултант преку социјалните медиуми - услугата за клиенти треба секогаш да биде достапна.

Како да ги изберете најдобрите сајтови за раширени точки
Врвни спортови за обложување

Врвни спортови за обложување

Го кажавме тоа и претходно: спортското обложување, особено учеството во поен, е забавна и забавна активност која ќе ве држи на работ на вашето место благодарение на возбудата и возбудата. Исто така, се случува да понуди можност за обложување да освоите вистински пари. Имајќи го ова на ум, ги намаливме нашите омилени спортови на кои треба да се обложуваме и инсистираме да ги пробате (и облогот за ширење поен):

Фудбал

Се разбира, ние водиме со најпопуларниот тимски спорт на бодови, фудбалот. Не само што е иконски спорт кој го сакаат и го следат милиони ширум светот, туку фудбалот нуди и многу придобивки од перспектива на обложување. Може да се пофали со извонредни пазари во обложување поради неговиот силно стратешки стил. И што повеќе? Лесно и широко е достапен во доверливите спортски книги, а исто така има и неверојатно конкурентни шанси за неколку настани.

Трки со коњи

Кога размислувате за обложување, нема шанси да го превидите пазар за обложување коњски трки. Тој е огромен на глобално ниво и претставува голема стратешка предност. Спортските книги со понудата обезбедуваат покривање во живо и достапноста на стриминг е лесно достапна. Трките со коњи, исто така, нудат неколку уникатни промоции и, исто како фудбалот, опсегот на пазарот е длабоко импресивен.

НБА

Кошарката е веројатно еден од најбрзите, највозбудливите спортови за гледање и за обложување. Тимовите се генерално високо квалификувани и вешти, така што играњето меѓусебно често резултира со многу блиски игри за да предизвика уште поголема возбуда. Обложувачите кои се заинтригирани од стратегијата и статистиката навистина можат истражуваат длабоко во НБА обложување.

Врвни спортови за обложување
Совети и трикови за успех за спортско обложување

Совети и трикови за успех за спортско обложување

Научете ги шансите

Вратете се на основите, без разлика дали тоа е онлајн или обложување во живо. Откријте ги кривините и недостатоците на коефициентите за обложување да ја подобрите вашата можност за победа.

Префрли ги работите

Наместо да ги приклучите сите ваши пари во еден облог, распоредете ги на повеќе облози.

Корен за аутсајдерот

Нормално е да сакате да го поддржите попопуларниот, статистички подобар тим, но генерално, обложувањето на аутсајдерот нуди поголема вредност и поголема исплата ако исходот оди во ваша корист.

Совети и трикови за успех за спортско обложување
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Која е поентата за обложување со ширење?

Обложувањето со ширење на поени е форма на спортско обложување што се фокусира на усогласување или израмнување на полето за игра помеѓу спротивставените тимови. Накратко, ширењето на поени е облог на маргина на победа во спортски настан како фудбал или кошарка.

Дали е поинт обложувањето добро за почетници?

Да, обложувањето во поен е директна опција за обложување, совршена за почетници. Дефинитивно има одредена вештина и знаење потребни за успех, па ако само се нурнувате во обложување, можеби прво размислете за облозите во пари - тоа е основно и лесно за разбирање.

Кои се најдобрите спортови за обложување?

Спортското обложување опфаќа неколку настани, но фаворитите за обложување вклучуваат фудбал, коњски трки и кошарка.

Што е обложување во игра?

Обложувањето во игра, во тек или во живо е обложување во реално време додека се одржува настанот.

Која е предноста на домашен терен?

Предноста на домашен терен е суштинска придобивка што ја има тимот во однос на друг кога игра натпревар или натпревар на својот „домашен“ стадион.