Обложување на AFL Europe: Aussie Rules онлајн

Целта на овој водич е да им помогне на обложувачите да ги разберат сите аспекти на обложувањето на турнирите со правила на Ауси, од историјата на играта до тоа како да ги стават најпопуларните видови облози на онлајн спортска книшка. АФЛ Европа, како што сугерира името, е европско крило на Австралиската фудбалска лига со задача да управува со спортот, како и да организира натпревари и да го промовира воопшто.

Додека тие го надгледуваат списокот на спортски турнири на АФЛ, главните два настани се Еврокупот и Европското првенство, кои се одржуваат во земјите-членки на ротирачка основа. Сите европски игри со правила на Ауси се играат на аматерска основа, така што не се вклучени наградни фондови.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за AFL Europe: Аусиските правила

Сè што треба да знаете за AFL Europe: Аусиските правила

Прво на главните Австралиските правила турнири е Европското првенство кое се одржува на секои три години за да се утврди која репрезентација е најдобра. Учествуваат репрезентации од 23 земји со тимови од по 18 играчи. Тоа е едно од најдобрите првенства во австралиските правила и е тешко натпреварување во текот на три дена.

Вториот од најголемите настани на австралиските правила е Еврокупот, годишно натпреварување од 9 лица кое всушност вклучува неевропски тимови. И двете првенства во австралиските правила имаат и женски натпревари и им даваат уште повеќе можности на обложувачите да се пласираат облози на онлајн обложувалници.

Сè што треба да знаете за AFL Europe: Аусиските правила
Сè што треба да знаете за австралиските правила за фудбалот

Сè што треба да знаете за австралиските правила за фудбалот

Иако во својот наслов има фудбал, тоа е всушност игра која комбинира елементи на рагби, американски фудбал, кошарка и британски фудбал за да направи возбудлива, уникатна игра. Тоа е контактен спорт со два тима од играчи од по 9 страни кои се играат на овален терен со овална топка.

Целта е да се постигнат што повеќе голови преку двете највисоки стативи на секој крај од теренот. Играта трае 80 минути и се состои од четири четвртини од по 20 минути. Тоа е брза игра со различни начини на додавање на топката.

Сè што треба да знаете за австралиските правила за фудбалот
Зошто AFL е популарен за обложување?

Зошто AFL е популарен за обложување?

AFL е најпопуларната игра во Австралија со огромна публика, а нејзината популарност постојано расте во Европа и пошироко. Всушност, во САД привлекува околу половина од бројот на гледачи Американски фудбал прави; што не е лошо за претстојниот аматерски спорт.

Во Европа, бројот на гледачи е зголемен за 50% и сè уште расте. Голем број телевизиски станици и услуги за онлајн стриминг обезбедуваат фановите да можат да бидат во тек со акцијата, ставајќи облози на онлајн обложувалници и избирајќи од голем број пазари.

Еврокупот и ЕП, како и сите останати лиги и турнири, нудат многу можности за обложување на овој уникатен спорт. Играчите можат да изберат да се обложуваат на натпревари, индивидуални тимови или играчи. Еден од популарните пазари за обложување е Moneyline обложувањето (познато како Head to Head во Австралија), каде што обложувачите се обложуваат на тоа кој тим ќе победи.

Следната популарна опција е обложување на линија, каде обложувачите предвидуваат како ќе се претстави тимот со хендикеп и противничкиот тим во однос на едни со други. Други пазари вклучуваат обложување со маргина, обложување со деривати, обложување со предлог и фјучерси.

Зошто AFL е популарен за обложување?
Како да се обложите на AFL

Како да се обложите на AFL

Прво, играчите треба да го најдат својот најдобар онлајн обложувач кој нуди пазари за обложување AFL. Изборот на доверлива локација со реномирана лиценца е од суштинско значење за да се осигури безбедноста и сигурноста на личните и финансиските детали.

Други фактори кои треба да се земат предвид може да вклучуваат бонуси за добредојде, добри шанси и начин на плаќање што одговара на играчот. Играчот едноставно треба да се регистрира на страницата, да отвори сметка и потоа да ја финансира сметката. За да почнат да играат, обложувачите треба да одат на AFL на страницата, да изберат натпревар, да изберат облог и потоа да го потврдат облогот.

Играчите можат да направат многу за да ги помогнат своите шанси за победа преку развивање на знаење. Ова вклучува истражување на статистика за тимови и играчи и следење на најновите вести за нив. Познавањето на повредите на играчите и нивото на кондиција е суштинска информација кога се ставаат, на пример, облози за предлог.

Исто така, знаејќи како функционираат тимовите за време на различните фази од играта, заедно со типот на временските услови и настапите дома и на гости, сето тоа може да биде клучно за поуспешно обложување на деривати.

Како да се обложите на AFL
Најдобрите AFL-локации за обложување во 2024

Најдобрите AFL-локации за обложување во 2024

Bettingranker го олесни изборот на најдобрите AFL обложувалници во 2022 година со нивните детални прегледи на сајтовите. Има многу добри сајтови за обложување, но 1xBet (9.2), Мелбет (9.0) и Малина (8.9) сите постигнаа многу високи оценки, како и голем број други онлајн-страници.

Апсолутен врвен победник е Касумо, кој постигна совршена десетка. Како што би се очекувало, сите овие страници се безбедни, соодветно лиценцирани и заштитени со SSL технологија. Многу од нив нудат одлични бонуси; на пример, до $500 на страницата Casumo.

До нив може да се пристапи од неверојатен број земји ширум светот и нудат многу валути, јазици и методи за депонирање и повлекување за да одговараат на широк опсег на луѓе. Мобилните апликации се достапни и за обложувачите кои сакаат да се обложуваат во движење. Овие онлајн сајтови за спортско обложување даваат многу различни пазари за обложување, вклучувајќи Moneyline, маржа, дериват, предлог, фјучерси и обложување во живо.

Обложувањето во живо е возбудливо искуство кое овозможува обложување во играта и го тера обложувачот многу внимателно да ја следи играта за да ги постави вистинските облози. Со оглед на тоа што коефициентите постојано се менуваат за време на натпреварот, тоа го прави возбудливо за обложувачите кои мора соодветно да ги темпираат своите облози.

Најдобрите AFL-локации за обложување во 2024
Други настани и турнири одржани од AFL Europe

Други настани и турнири одржани од AFL Europe

Годината по Европското првенство, АФЛ Европа го организира Меѓународниот куп на АФЛ, каде тимови од целиот свет се натпреваруваат за превласт. Бидејќи ова е аматерски натпревар, ниту еден тим или играчи од Австралија не смеат да се натпреваруваат бидејќи се професионалци.

АФЛ Европа, исто така, има список на спортски турнири што ги организира, вклучувајќи го и Купот на Фицпатрик, кој е годишен натпревар од 9 страни што се игра помеѓу студенти и студенти од цела Европа.

Тие, исто така, ја организираат Лигата на шампионите во Европа во АФЛ, каде што секоја година, Австриските лиги ширум Европа се натпреваруваат за да го пронајдат европскиот клупски шампион. Како и со сите други игри на АФЛ Европа, сите натпреварувачки тимови се аматери. Друг годишен настан е Купот на Анзак кој се одржува од 2012 година и го одбележува ослободувањето на Анзак од австралиските сили за време на Втората светска војна.

Играчите од Австралија со врски со Анзак играат против француската репрезентација како дел од годишните комеморативни настани. АФЛ Европа, исто така, е вклучена во тест-натпреварите што се играат меѓу Англија и Ирска, две од моќните сили во спортот.

Други настани и турнири одржани од AFL Europe
Историја на AFL Европа

Историја на AFL Европа

Ауси владее, фудбалот се игра во Австралија повеќе од 150 години, а неговата популарност беше донесена во Европа во доцните 80-ти од страна на иселениците, првично почнувајќи од ОК и Данска. Така започна со само две лиги кои сега пораснаа на 15, со репрезентации во 23 земји и сè уште се прошируваат.

Во 2005 година беше формирано првото централно тело кое на крајот стана АФЛ Европа во 2010 година. Ова е тело кое ги организира сите настани и турнири на АФЛ во Европа, а првиот Еврокуп се играше во 2005 година. Европското првенство се игра од 2010 година.

Историја на AFL Европа
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)