Обложување на FIVB World Cup онлајн

Оваа статија ќе им помогне на обложувачите да се обложуваат информирани за Светското првенство на ФИВБ, едно од најдобрите светски првенства во одбојка. FIVB е кратенка за Federation Internationale de Volleyball основана во Швајцарија во 1947 година и е раководно тело на одбојката на светско ниво. Меѓу бројот на првенства во одбојка што ги организираат е и Светското првенство за мажи што се одржува на секои 4 години.

На овој турнир се натпреваруваат 12 репрезентации кои се избрани како најдобри 2 селекции од секоја од 5-те континентални федерации, а другите 2 се домаќинот Јапонија и светскиот шампион од претходната година.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за обложување на FIVB World Cup

Сè што треба да знаете за обложување на FIVB World Cup

Светскиот куп на ФИВБ се одржува во годината пред Олимписките игри и служи како квалификациски турнир за олимписки игри со најдобрите 2 тима кои поминуваат низ. Првите 3 Светски првенства на ФИВБ се одржаа во различни земји, но од 1977 година турнирот секогаш се одржуваше во Јапонија.

Наградниот фонд е нешто повеќе од 1 милион долари, а победничкиот тим дели 600.000 долари меѓу своите играчи и 30.000 долари дадени на нивната федерација. Тимот на второто место добива 300.000 долари за играчите и 15.000 долари за федерацијата. Третопласираниот тим добива 100.000 долари меѓу играчите и 10.000 долари за нивната федерација.

Сè што треба да знаете за обложување на FIVB World Cup
Формат на Светскиот куп на FIVB

Формат на Светскиот куп на FIVB

Светскиот куп на ФИВБ е еден од најголемите одбојкарски турнири кој вклучува 12 репрезентации кои играат во период од 2 недели на секои 4 години во октомври. Секој ден се играат по 6 натпревари на повеќе места/градови во Јапонија со слободен ден на секои 2-3 дена за играчите да се опорават.

12-те екипи се поделени во 2 базени со турнир играше во 2 различни фази. Во првата фаза секој тим игра со секој од другите тимови во својот базен. Втората фаза е каде секој тим игра со секој од другите тимови во другиот базен.

Вкупниот пласман се пресметува со користење на поени за натпревари, бројот на освоени натпревари, односот на сетови и односот на поени. Двата тима кои ќе постигнат најмногу постигнати резултати се автоматски квалификувани за учество на Олимписките игри следната година.

Досега имало 14 Светски првенства на ФИВБ, а следното треба да се одржи во 2023 година. Некои репрезентации се истакнаа на овие одбојкарски турнири со Русија која освои 6 Светски првенства, а потоа следуваат Бразил со 3 и САД со 2.

Формат на Светскиот куп на FIVB
Историја на Светското првенство на ФИВБ

Историја на Светското првенство на ФИВБ

Првиот Светски куп на ФИВБ се одржа во Полска во 1965 година и навистина беше започнат како начин за зголемување на тогашните 2 големи одбојка турнири од тоа време - Олимписките игри и Светските првенства. Првите 2 светски првенства беа исклучиво за мажи, но во 1973 година беше основано Светското првенство за жени и оттогаш трае.

Во 90-тите години забележан е зголемен список на спортски турнири за одбојка со основањето на Светската лига и Гран при. Овие дополнителни натпревари речиси го направија Светското првенство без последици, но турнирот беше спасен со менување на годината пред Олимписките игри за да служи како квалификациски турнир.

Историја на Светското првенство на ФИВБ
Сè што треба да знаете за одбојката

Сè што треба да знаете за одбојката

Одбојката е игра која се игра помеѓу 2 екипи со по 6 играчи на терен со мрежа во средината. Играта се состои од најдоброто од 5 сета со првите 4 одиграни сета до 25 поени и петтиот до 15 поени. Екипата мора да победи со 2 поени разлика за да освои сет, но бидејќи нема ограничување на бројот на поени што може да се играат, сетот може да продолжи бесконечно додека не се постигнат 2 поени разлика.

Топката се сервира преку мрежата со удирање на топката со рака на играчот, а противничката екипа може да ја допре само 3 пати, што значи дека третиот допир треба да биде ударот преку мрежата. Поените се добиваат со заземјување на топката во теренот на противникот или противничкиот тим не може да ја врати топката или ја удира надвор од теренот.

Сè што треба да знаете за одбојката
Зошто Светското првенство на ФИВБ е популарно за обложување?

Зошто Светското првенство на ФИВБ е популарно за обложување?

Без разлика дали обложувачите се обложуваат на Светското првенство на ФИВБ, Светските првенства или одбојкарските лиги, постојат голем број на популарни облози што можат да се направат на онлајн сајтовите за спортско обложување. Најпопуларниот вид обложување на онлајн обложувалници за одбојката е поен ширење.

Ова е местото каде обложувачите се обложуваат на тоа колку добро функционираат тимовите, а не на тоа кој ќе ја добие играта. Поедноставен облог што може да се најде на онлајн спортска книшка е облогот со парична линија што едноставно се обложува на тоа кој ќе биде победничкиот тим.

За најголемите одбојкарски настани како што е Светското првенство на ФИВБ, обложувачите можат да се обложуваат на тоа кој според нив ќе победи на одбојкарските турнири. Потоа, тука се облозите над/под кои предвидуваат дали вкупниот број на освоени поени на натпреварот ќе биде над или под бројот поставен од онлајн спортската книшка.

Може да се обложуваат и за тоа кој ќе биде конечниот резултат во однос на освоените сетови. Обложувањето со сет е друг вид на обложување поврзано со сетови. Ова е местото каде обложувачите се обложуваат за тоа кој ќе го добие првиот сет од играта, или колку поени ќе бидат постигнати во одреден сет.

Зошто Светското првенство на ФИВБ е популарно за обложување?
Како да се обложите на Светското првенство на ФИВБ

Како да се обложите на Светското првенство на ФИВБ

Откако ќе пронајде реномирана локација со соодветна лиценца која нуди одбојка, обложувачот треба да се регистрира на страницата, да ја финансира својата сметка, да отиде до делот за одбојка, да избере игра, да избере облог и да го потврди облогот.

Сепак, играчите можат да ги направат своите облози поефикасни со проучување на голем број фактори поврзани со играта. Обложувач треба барем да ги разбере правилата на играта за правилно да се обложува. Читањето за играта и гледањето натпревари ќе помогне во овој поглед.

Еден од најважните пристапи е да се истражуваат статистиките за тимовите и играчите и да се внимава да се следат најновите вести во врска со формата на тимовите и играчите, кондицијата, повредите итн.

На пример, ако клучен играч или либеро се повреди, тоа може негативно да влијае на перформансите на нивниот тим. Друг пример е ако тим познат по своите силни сервирање се спротивстави на тим кој е познат како со слаб повратен рекорд ќе резултира со подобро информиран облог за обложувачот.

Обложувач исто така може да провери со професионални советници на интернет за да види дали нивните совети се слични. Конечно, да се искористат предностите на најдобри шанси, играчите идеално би требало да бидат регистрирани со голем број онлајн спортски книшки, за да можат лесно да играат таму каде што може да се заработат најмногу пари.

Како да се обложите на Светското првенство на ФИВБ
Најдобрите страници за обложување на Светското првенство FIVB во 2024

Најдобрите страници за обложување на Светското првенство FIVB во 2024

Bettingranker им олеснува на играчите да ја пронајдат најдобрата онлајн обложувалница за нив со нивните обемни прегледи на онлајн-страниците. Постојат голем број на препорачани сајтови со 1xBet имајќи висок ранг на обложување, опслужувајќи 183 земји, 78 валути и 31 метод за повлекување.

Основан пред 15 години, се грижи за 29 јазици за играчите од целиот свет да можат да учествуваат самоуверено, а има бонус за добредојде до 130 долари. 22 Bet, исто така, фигурира високо во рангирањето, нудејќи пристап до многу земји и валути и да имате достапни целосно оптимизирани апликации. Нивната веб-страница е достапна на 39 јазици од цела Европа, Азија и Африка.

Мегапари е уште една препорачана страница која е релативно нова, но веќе станува омилена кај обложувачите ширум светот. Тој нуди 100% бонус за прв депозит, како и голем број други промоции. Последно, но не и најмалку важно е Паримач што може да се пофали со бонус од 20% враќање на готовина. Исто така, нуди бонуси за добредојде распоредени на првите 5 депозити до вкупно 3.000 долари.

Parimatch поседува голем број реномирани лиценци, кои работат во 8 земји и 2 јазици, англиски и португалски. Прифаќа бразилски Реал, одлично за обложување од Бразил, како и евра и американски долари.

Најдобрите страници за обложување на Светското првенство FIVB во 2024
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)