Обложување на IBU Biathlon World Cup онлајн

На листата на турнири базирани на биатлон, Светскиот куп на ИБУ се рангира многу високо. Тој е втор само по Зимските олимписки игри. Само највисоките биатлонци можат да се натпреваруваат. Постојат посебни сезони за мажи и жени. Во минатото женските лиги во биатлон паднаа под капата на Европскиот куп. Сепак, луѓето надвор од овој континент сè уште можеа да се натпреваруваат.

Генерално, главната гледаност и учесници на Светското првенство доаѓаат од нордиските земји. Меѓународната унија за биатлон го одржува овој настан. Станува збор за серијал кој започнува во ноември пред да заврши во март. Земјата домаќин на настаните од Светското првенство може да варира од година во година.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за обложување на Светскиот куп во биатлон IBU

Сè што треба да знаете за обложување на Светскиот куп во биатлон IBU

Главниот критериум е да има соодветни скијачки патеки. Од 1977 година овие турнири се одржуваат секоја година. Во споредба со спортистите од најголемите меѓународни спортови биатлон играчите не заработуваат многу пари. Слабата награда за Светското првенство е прилично ниска, а победниците на секој настан се наградени по околу 15.000 долари.

Шампионот добива само 28.000 долари. Ваквите мали количини за турнири во биатлон од висок профил може да објаснат зошто обложувалниците не се фокусираат на овој спорт. Сепак, најдобрите страници за обложувалници ќе имаат достапни пазари за настани на IBU.

Сè што треба да знаете за обложување на Светскиот куп во биатлон IBU
Историја на Светскиот куп во биатлон IBU

Историја на Светскиот куп во биатлон IBU

Во скандинавските земји традицијата на биатлоните потекнува од легендите за нордискиот бог Улр. За него се вели дека е и бог на скијањето и на ловот. Во Норвешка беше развиен како алтернатива за да биде обучен од војската. Оваа нација организирала турнири во скијање/стрелање уште во 18 век.

Беше потребно прилично долго време за да се создаде Светски куп во биатлон. Првиот пат се одржа во 1977 година. Трофејот наречен Големиот кристален глобус стана главната награда за овој настан. Се доделува на најдобриот генерален биатлонец. Малите кристални глобуси им се доделуваат на оние кои најдобро се истакнуваат во скијање или стрелање. Имаше случаи кога луѓето ги добија и двете. Овие играчи имаат тенденција да бидат омилени во обложувалниците.

Френк Улрих го освои инаугуративниот Светски куп. Тој, исто така, го освои првото место од 1978 до 1981 година. Во 1982 година беше создадена верзија на турнирот за женски биатлонки. Првата жена што го освоила беше Гри Оствик. Магдалена Форсберг доминираше на ова првенство со доаѓањето на првото место од 1996 до 2001 година. Улрих и Форсберг се добри примери за тоа што треба да барате кај натпреварувачот кога ставате онлајн спортски облог.

Историја на Светскиот куп во биатлон IBU
Сè што треба да знаете за биатлоните

Сè што треба да знаете за биатлоните

Како што сугерира името биатлон спортски настан опфаќаат два сегменти. Прво, натпреварувачите мора да се тркаат меѓу себе низ патека за скијање крос-кантри. Во текот на трката тие треба да застанат и да се вклучат во стрелачки рунди (обично две или четири). Половина од стрелачките рунди мора да се изведуваат во положба на лежење, а другите додека стоите.

На натпреварувачите може да им биде додадено дополнително време или растојание на нивниот конечен резултат, ако тие не постигнат лошо во сегментите за стрелање. Оние со вкупно најкратко време се прогласени за победници. Биатлоните се сметаат за прилично уникатни во рамките на светот на спортот. Оние кои учествуваат на натпреварите треба да имаат исклучително добри рефлекси за скијање, прецизност и вид.

Од биатлонците се бара да погодат пет од целите за време на гаѓањето. Ако не, секоја промашена цел ќе има казна. Ова може да варира во зависност од правилата на конкретното натпреварување. Некогаш казнената јамка од 150 метри мора да се скија надолу. Мнозинството луѓе претпочитаат да ја користат техниката на скијање скејт.

За време на скијањето, пушката ја носи натпреварувачот. Нивниот напредок е поделен на средни времиња кои се бројат на контролните пунктови. Ова им помага и на судиите и на биатлонците да следат кој победува.

Сè што треба да знаете за биатлоните
Зошто Светскиот куп во биатлон е популарен за обложување?

Зошто Светскиот куп во биатлон е популарен за обложување?

Иако турнирите во биатлон имаат помали фанови во споредба со фудбалот и крикетот, Светскиот куп на ИБУ сè уште има посветени следбеници. Луѓето кои ги следат овие годишни турнири имаат тенденција да потекнуваат од земји каде што преовладува скијањето. Постојат бројни видови зимски спортови на кои може да се обложуваат. Биатлоните се издвојуваат поради нивната возбудлива природа. Натпреварувачите треба да се тркаат до финишот додека ги покажуваат своите вештини за оружје.

Биатлоните се исто така популарни затоа што им се допаѓаат на луѓето кои уживаат во две карактеристични занимации: скијање крос и гаѓање цел. Спортот ќе ги привлече нордиските граѓани поради неговите врски со скандинавската историја и митологија. Исто така, треба да се забележи дека спортското обложување не е само да се постигне исплата. Коцкарот мора да ги гледа турнирите на кои се обложуваат.

Светскиот куп во биатлон на ИБУ нуди многу акции со високи октани. Дури и ако облогот заврши со губење, гледачот сепак ќе ужива. Најдобрите веб-страници за обложувалници фокусирани на зимски спортови ќе имаат маркети поврзани со овој настан. Обложувачот може да ги следи кариерите на оние кои се натпреваруваат во него. Тоа ќе им помогне подобро да ги разберат своите вештини за скијање/стрелање во споредба со другите биатлонци.

Зошто Светскиот куп во биатлон е популарен за обложување?
Како да се обложите на Светскиот куп во биатлон IBU

Како да се обложите на Светскиот куп во биатлон IBU

И покрај тоа што самиот спорт е донекаде уникатен, стиловите на обложување за биатлони се многу слични на оние што се гледаат во другите видови игри. Главната работа што треба да се има на ум е дека првенствата практично секогаш се одржуваат во текот на зимата. Затоа, онлајн обложувалници нема секогаш да има пазари отворени во текот на целата година. Кога тие конечно ќе станат достапни, обложувачот може да направи голем број на облози.

Тие може да предвидат кој биатлонец на крајот ќе победи на трката. Овој тип на обложување е распространет во огромен број на различни спортови. Главната разлика е во тоа што биатлоните се поделени на два настани. Ова му овозможува на коцкарот да избере победник и за сегментите на скијање и стрелање.

Некои луѓе претпочитаат да ги одберат првите тројца финалисти. Експертите за биатлон ги сакаат овие облози бидејќи можат да го користат своето знаење за секој биатлонец. Целта е да се утврдат точните позиции на подиумот на првите три.

Облозите со повисоко финале се популарни, но не се наоѓаат на сите веб-локации на обложувалници преку Интернет. Тоа вклучува предвидување дали биатлонците ќе се спарат повисоко со другите. Споредбата е главен дел од овој формат на обложување. Поверојатно е да го понудат коцкарските компании кои првенствено се фокусирани на зимските спортови.

Како да се обложите на Светскиот куп во биатлон IBU
Најдобрите места за обложување на Светскиот куп во биатлон во 2024

Најдобрите места за обложување на Светскиот куп во биатлон во 2024

Со повеќе главни спортски типови, коцкарот ќе има огромен избор во однос на сајтовите за спортски книги. Проблемот е што обложувачката заедница ги смета шампионатите во биатлон како ниша. За среќа, сè уште има неколку реномирани и висококвалитетни обложувалници кои се грижат за овој пазар.

BetVictor е одлична опција за оние кои сакаат флексибилни банкарски методи. Можно е да се обложувате на Светскиот куп во биатлон IBU со користење и банкарски картички и е-паричници. Оваа онлајн обложувачка страница нуди и конкурентни бонуси за новите корисници. Ако обложувачите бараат пристојни шанси на облози и добар кориснички интерфејс, тогаш BetVictor е обложувач за нив.

Истото може да се каже и за 10bet. Во последните 20 години се етаблира како популарен бренд за спортски книги. Веб-страницата има лиценци од властите за коцкање во ОК, Ирска, Шведска и Малта. Над милион луѓе ширум светот избираат 10bet. Друга опција е 22Bet. Тој нуди онлајн обложување во биатлон на луѓе лоцирани во Европа.

Помлад е од BetVictor и 10bet. Сепак, оваа компанија сепак успева да обезбеди забавно искуство со обложување. Ако коцкарите сè уште не се сигурни кој да одберат, тие би можеле да ги читаат коментарите на клиентите.

Најдобрите места за обложување на Светскиот куп во биатлон во 2024
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)