Обложување на IIHF World Championship онлајн

Светското првенство во хокеј на мраз е меѓу најголемите светски спортски турнири. Турнирот се одржува секоја година, во кој учествуваат машки тимови за хокеј на мраз ширум светот. Тоа е едно од најпосетуваните спортски првенства. Почнувајќи од 2020 година, Светското првенство во IIHF ќе биде поделено во пет пониски дивизии.

Шеснаесетте најдобри земји во светот се натпреваруваат во дивизијата на спортските првенства. Има дванаесет тима во дивизија I. Вообичаено, победникот од групата А напредува во Елитната дивизија, додека поразениот е деградиран во групата Б од првата дивизија. Победничкиот тим на групата Б се сели во групата А од првата дивизија. Поразениот тим паѓа во дивизија II Група А. Истото се случува и во втората дивизија, но вклучува 12 екипи.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Која организација е задолжена за овој настан?

Која организација е задолжена за овој настан?

Третата дивизија вклучува две групи од десет тима. Се следи слична постапка како и во другите поделби. Дивизија IV е создадена за Светското првенство во хокеј на мраз за мажи во 2020 година и е најниското ниво на Светското првенство IIHF.

За организација на натпреварот е задолжена Меѓународната федерација за хокеј на мраз. Од 1977 година, сите професионални и аматери играчи се добредојдени да се натпреваруваат на Светските првенства. Имено, ова натпреварување се одржува за време на плејофот на Купот Стенли во НХЛ. Затоа, играчите на НХЛ обично имаат право само кога нивниот тим не успее да се квалификува за плејофот на НХЛ или е елиминиран од Купот Стенли.

Кој е наградниот фонд за овој турнир?

Вообичаено, IIHF не ги открива паричните награди. Златни, сребрени и бронзени медали се доделуваат на тимовите во првите три. Најдобрите тимови во машките светски првенства ги добиваат паричните награди од ИИХФ. Според печатот, Шведска, победничката за 2017 година, освоила вкупно нешто повеќе од 1,5 милиони долари. Федерациите земаат најголем дел од парите и ги користат за финансирање на растот и развојот на играта.

Сепак, дел од парите се делат на играчите. Поголемиот дел од времето, претставниците на федерацијата нема да прецизираат колку. Тимот потоа одлучува како да го дистрибуира. Дополнително, владите на секоја земја може да доделат бонуси на своите тимови. Обично, видот на наградите на медалот и нивниот број го одредуваат износот што го добиваат тимовите.

Која организација е задолжена за овој настан?
Историја на Светското првенство IIFF

Историја на Светското првенство IIFF

Во 1930 година, дванаесет нации се натпреваруваа на првиот настан. Се одржа како индивидуална изложба. Следната година, единаесет екипи се натпреваруваа во серија квалификации за да ги одредат земјите кои ќе се натпреваруваат за медалите. Овие медали беа доделени во зависност од крајната позиција на тимовите во рундата за доделување.

Во моментов, на годишниот настан има шеснаесет земји во шампионската група. Првенствените тимови се натпреваруваат во почетната рунда. Потоа, најдобрите осум екипи се натпреваруваат во плејоф рунда за медал. Победничката екипа е прогласена за шампион на турнирот. Во текот на годините на натпреварот се случија неколку измени на регулативата. Овој настан се виде Канада освои рекордни 51 медал. Ова се најмногу што освоила некоја земја.

Историја на Светското првенство IIFF
За хокејот на мраз

За хокејот на мраз

Два тима од шест скејтери се натпреваруваат на ледена арена. Играчите се обидуваат да насочат мал гумен диск или да набиваат во голот на противникот. Играчите користат закачени или коси стапчиња. Се држи на ледена површина со димензии 85 стапки на 200 стапки. Секој тим се состои од пет лица. За секој тим играат тројца напаѓачи, двајца одбранбени играчи и голман. Целта на играчот е да постигне што е можно повеќе голови покрај своите соиграчи. Тие исто така мора да ја бранат својата гол зона за да ги спречат противниците да постигнат гол.

Зошто е популарно Светското првенство IIHF?

Турнирот е еден од најзначајните спортски настани поради акцијата. Хокеј на мраз е единствениот спорт во кој дејството речиси никогаш не престанува. Има неколку свирежи тука и таму, но играта брзо продолжува. Хокеарите ја комбинираат својата брзина и агилност, додека исто така остануваат исправени на џиновска коцка мраз.

Судиите или судиите обично ги одредуваат повеќето игри во другите големи спортови. Така е донекаде и во хокејот, но играчите имаат различен капацитет да управуваат со играта поинаку. Со значајни хитови или битки, играчите можат да ја наполнат играта или да ја забават. Генерално, натпреварувачите во овој спорт имаат целосна контрола врз играта. Ова го прави многу пофасцинантен за фановите да го гледаат.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Мнозинството врвни обложувалници и медиуми го покриваат возбудливиот турнир. За време на игрите, сите играчи се брзи во овој спорт. Не многу спортови можат да одговараат на моментумот на овој турнир. Нема време за одвлекување на вниманието меѓу навивачите бидејќи нешто постојано се случува. Во случај да трепнат, може да пропушти возбудлив момент. Тимовите, исто така, мора прво да поминат низ кругови на предизвикувачки квалификации. Исто така, играчите обично имаат месеци тешки натпревари во редовната сезона пред турнирот.

За хокејот на мраз
Како да се обложите на Светското првенство во IIHF

Како да се обложите на Светското првенство во IIHF

Поединците треба да се погрижат да работат со реномирани сајтови за обложување на овој спортски турнир. Избор на доверлив онлајн сајтови за спортско обложување ја осигурува безбедноста на корисниците, истовремено давајќи им едноставна и ефикасна платформа која е едноставна за маневрирање. Играчите треба да регистрираат сметка и да ја финансираат за да стават облог кај кој било оператор.

Која е најдобрата стратегија?

Победниците на натпреварите се најдобриот начин за залог на овој турнир. Канада отсекогаш била фаворит на многу од претходните настани. Сепак, најдобрата стратегија за корисникот е прво да направи истражување. На врвните тимови може да им недостасуваат клучни играчи поради различни причини. Така, нивните шанси за победа би можеле да бидат засегнати и покрај тоа што се наведени како фаворити.

Дополнително, играчите можат да се обложуваат на директни пазари на овој турнир. Тоа значи дека обложувачите се обложуваат на победникот на цел натпревар, а не на една средба. Овие облози може да се стават пред натпреварот и ќе останат отворени до завршување на турнирот.

Други популарни облози вклучуваат реквизити и предлози. Со ова играчите го предвидуваат бројот на голови што ќе ги постигне тимот. Тоа може да биде или над или под одреден број. Алтернативно, тоа може да биде за одреден играч. Напаѓачките тимови се најпогодни за делот за надвозници. Дефанзивните се совршени за обложување под.

Како да се обложите на Светското првенство во IIHF
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)