Обложување на KBO League Korean Series онлајн

Ова е водич за да им помогне на играчите да се обложуваат на Корејската серија на КБО лигата, еден од главните бејзбол турнири во регионот. КБО (Корејска бејзбол организација) лига е врвна професионална бејзбол лига во Јужна Кореја, која е и најпопуларна спортска лига во земјата. Во својата 41-ва сезона, Корејската серија на КБО лигата е годишната финална шампионска серија што се игра по регуларниот дел од сезоната.

Топ 5 тимови од регуларната сезона се борат во серија плеј-оф за да го крунисаат победничкиот тим. Најмногу титули имаат Kia Tigers (11), потоа Samsung Lions (8).

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за корејската серија на КБО Лигата

Сè што треба да знаете за корејската серија на КБО Лигата

КБО е управно тело кое управува со 2 професионални бејзбол лиги во Јужна Кореја - КБО лигата и КБО фјучерс лигата. На нивната листа на спортски турнири е Корејската серија на КБО лигата и Ол-стар натпреварот. Како член на Меѓународната бејзбол федерација, тие исто така имаат задача да го олеснат учеството на националниот бејзбол тим во меѓународни спортски настани.

Од 2000 година, националниот бејзбол тим на Јужна Кореја е цврсто ставен на мапата со доаѓањето на второто место на Светскиот бејзбол класик (двапати) и освојувањето бронза и злато на Олимписките игри во 2000 и 2008 година, соодветно.

КБО лигата игра корејски серии бејзбол многу слично на најдобрите првенства во бејзбол. Правилата на бејзболот во Јужна Кореја се тесно поврзани со американската голема лига безбол (MBL). И двајцата имаат назначено правило за напаѓач (САД, од 2022 година), но превртувањето на лилјаците се смета за нормално во Јужна Кореја се смета за навредливо во САД.

Врските не се вообичаени во важните натпревари во САД, кои дозволуваат неодреден број дополнителни ининги да го одлучат победникот. Иако нерешените средби се многу малку, КБО лигата поставува ограничување од 12 ининги на натпреварите од регуларната сезона и ограничување од 15 ининги во плеј-офот, што значи дека тимовите би можеле да се изедначат.

Сè што треба да знаете за корејската серија на КБО Лигата
Како се игра корејската серија на КБО лигата?

Како се игра корејската серија на КБО лигата?

Корејската серија на КБО лигата е годишно првенство што се одржува по регуларната сезона (април - септември). Во текот на сезоната 10 екипи играат вкупно 144 натпревари со тоа што секој тим го игра по 16 пати. Најголемите бејзбол настани привлекуваат толпа од 28.000+ гледачи и би биле повеќе доколку парковите со топки имаат поголем капацитет.

Најдобрите 5 екипи од сезоната се натпреваруваат со првиот натпревар одигран меѓу четвртата и петтата екипа, при што четвртиот тим почнува со водство од 1-0. Победникот (најдобриот од 2 натпревари) продолжува да се натпреварува со третопласираната екипа во Полу-Плеј-офот.

Полу-плеј-офот е најдобриот од 5-те натпревари, а победникот ќе игра против второпласираниот тим во плеј-офот. Плеј-офот е најдобриот од 5 натпревари, а победникот се квалификува да ја игра Корејската серија со тим број 1 рангиран.

Корејската серија е шампионска игра на која треба победничкиот тим да победи на 4 од 7 натпревари. Слично на другите бејзбол турнири, игрите се играат по еден натпревар на ден додека не се појави шампион. Натпреварите се играат во формат 2-3-2 или 2-2-1-1-1 кој наизменично се менува помеѓу домашните терени на натпреварувачките тимови.

Како се игра корејската серија на КБО лигата?
Зошто корејските серии на KBO се популарни за обложување?

Зошто корејските серии на KBO се популарни за обложување?

Обложувањето на бејзбол турнири во Јужна Кореја е лесно со оглед на бројот на онлајн обложувалници од кои можете да изберете. Главните типови на облози достапни за корејските серии на KBO се Money Line, Run Line и Total со многу ограничени фјучерси и реквизити кои понекогаш се можни.

Пари Лајн е популарен облог што може да се направи на натпреварите од редовната сезона, како и на натпреварите од плејофот на крајот на сезоната. Играчите во основа се обложуваат на тоа кој мислат дека ќе победи во серијата. Онаму каде што е достапно, може да се стави фјучерс облог за да се предвиди кој ќе биде победникот на следната серија.

Облозите во Run Line се еквивалент на облозите во НФЛ и се многу популарна форма на обложување. Линијата за трчање е секогаш поставена на 1,5 со обложувачници кои имаат опции за обложување на -1,5 или +1,5. Ова значи дека ако тимот е -1,5, треба да победи со 2 или повеќе трки; ако тимот е +1,5, треба да загуби со 1 трчање или да ја добие играта за обложувачите да го добијат облогот Run Line.

Вкупните облози се едноставно таму каде што обложувачот одлучува дали вкупниот број на трчања е поголем или помал од бројот поставен од онлајн спортска книшка.

Зошто корејските серии на KBO се популарни за обложување?
Како да се обложите на корејски серии на KBO

Како да се обложите на корејски серии на KBO

Кога играчите сакаат да се обложуваат на бејзбол турнири како што е Корејската серија на КБО лигата, прво треба да најдат сигурна, сигурна и реномирана онлајн спортска книшка што го нуди овој спорт. Овие фактори може да се претпостави дека се на место со присуство на лиценца издадена од доверлив орган. Особено новите играчи треба да внимаваат на одлични бонуси за добредојде на некои сајтови.

Исто така, вреди да се проверат начините за плаќање и повлекување за да се најде пригоден за играчот. Регистрирањето на онлајн спортска книшка вклучува внесување лични податоци, избор на начин на плаќање, финансирање на сметката, навигација до страницата за спорт, избор на натпревар и ставање облог.

За да ги зголеми шансите на обложувачот да прави добри облози, обложувачот треба да ја проучува играта, тимовите и поединечните играчи. Знаењето како се игра играта, проучувањето на статистиката и обрнувањето внимание на какви било вести за тимовите и играчите, сето тоа може да му помогне на обложувачот да направи поинформирани облози со поголеми шанси за победа.

Времето може да биде важен фактор бидејќи некои тимови/играчи играат подобро под одредени услови и може да биде одлучувачки критериум кога се ставаат облозите во Run Line. Исто така, важно е да се знае кои се првите фрлачи и удари (заедно со нивната статистика), бидејќи тоа може сериозно да влијае на тоа како оди играта.

Како да се обложите на корејски серии на KBO
Најдобрите страници за обложување на корејски серии на КБО лигата во 2024

Најдобрите страници за обложување на корејски серии на КБО лигата во 2024

За да ја најдете најдобрата онлајн обложувалница, проверете ги прегледите на обложувалниците за доверливи страници за да им помогнете на играчите да ја најдат вистинската локација за нив. Еден од најдобрите за корејската серија е Betwinner кој опслужува над 53 земји, на 43 јазици, користејќи 31 валута. Има над 90 опции за депозит, голем број пазари и многу бонуси за нови и етаблирани играчи.

Betwinner нуди игра во играта, натпревари во живо, додека прикажува статистика на страната на страницата. Има мобилна апликација достапна за преземање за iOS и Android, или на веб-локацијата може да се пристапи директно на мобилен уред.

Друга препорачана онлајн спортска книга е Дафабет кој е повеќе насочен кон азискиот пазар, но исто така е лиценциран за употреба во ОК. Тоа е солидна страница основана во 2004 година која прифаќа 13 валути и ја нуди страницата на 11 јазици.

Дафабет има интересна карактеристика која им овозможува на обложувачите да наплатат пред да заврши натпреварот, иако со само мал дел од добивката. Тие исто така нудат алатка за создавање облози за да им помогне на играчите да изградат сопствен прилагоден облог. Коефициентите се прикажуваат веднаш за да му се даде поголема удобност на играчот.

Најдобрите страници за обложување на корејски серии на КБО лигата во 2024
Кратка историја на корејската серија на КБО лигата

Кратка историја на корејската серија на КБО лигата

КБО лигата е основана во 1982 година со првата корејска серија која се играше помеѓу ОБ Беарс и Самсунг Лајонс. Во првите 6 години од КБО лигата, сезоната беше поделена на 2, при што најдобрите тимови од секоја полусезона се соочуваа еден со друг во првенството на Корејската серија.

Ова се промени во 1986 година бидејќи истиот тим ги освои двете полусезони претходната година, што резултираше со без корејски серии во 1985 година. Тој формат оттогаш се разви во моменталните топ 5 тимови од цела една сезона кои се натпреваруваат во плеј-офот.

Кратка историја на корејската серија на КБО лигата
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)