Обложување на Monaco Grand Prix онлајн

Големата награда на Монако е еден од најголемите Формула 1 настани и се вози секоја година. Многу е популарен кај онлајн сајтовите за спортско обложување. Организиран е од Automobile Club de Monaco. Патеката, позната како Circuit de Monaco, е во должина од 3.337 километри по круг, а вкупниот број на кругови што ја сочинуваат трката е минимум 78. Таа го формира она што е познато како Тројна круна на моторспортот заедно со Ле Ман 24 часа и Инди 500, и е дел од шампионатот во Формула 1.

Тоа не е наменска тркачка патека; тоа е всушност друмска трка низ улиците на многу гламурозниот град Монте Карло. Бидејќи улиците се многу тесни и се состојат од неколку кривини, промени на височина и тунел, таа се смета за една од најпредизвикувачките трки во Формула 1.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Историја на Големата награда на Монако

Историја на Големата награда на Монако

Првата трка за Големата награда на Монако се возеше во 1929 година и ја освои Вилијам Гровер-Вилијамс кој возеше Бугати, но само една година пред да се одбие барањето за надградба на трката до национален статус, Големата награда на Монако речиси и да не постоеше.

Тоа беше затоа што предложената тркачка патека користеше патишта главно во други земји што граничат со Монако. За да се заобиколи ова прашање, патеката беше создадена на улиците на Монте Карло. Тоа значеше и дека оваа патека е многу пократка од вообичаеното Трки во Формула 1 патеките, сепак, она што им недостасува во должина го надополнуваат со бројот на кругови.

Историја на Големата награда на Монако
Што е Формула 1?

Што е Формула 1?

Трките во Формула 1, честопати скратено на Ф1, се а мотоспортот тоа е меѓународно познато. Со него управува Меѓународната автомобилска федерација (Fédération Internationale de l'Automobile) и целта е да се победи на трката, но има список на правила што мора да се следат додека се прави тоа.

Трките од Формула 1 лигите се сите над 305 километри, а победник е возачот кој ќе ја заврши трката во помалку кругови.

За време на сезоната во Формула 1, низ целиот свет се возат низа трки познати како Гран При. Повеќето од нив се одвиваат на наменски изградени тркачки патеки, но некои, како Монако, се возат на патишта во градот кои се затворени за вообичаениот сообраќај. Шампионатите во Формула 1 се голема ждрепка за најдобрите онлајн обложувалници.

Што е Формула 1?
Награден сад на Гран при

Награден сад на Гран при

Во игра е голема сума на пари за сите учесници на Големата награда на Монако. Во моментов, наградниот сад изнесува околу 1 милијарда долари, кој е поделен помеѓу учесниците на прилично сложен начин. Најдобрите 10 тимови кои завршуваат добиваат околу половина од тенџерето на лизгачка скала, при што сите други учесници добиваат по по 10 милиони долари под услов да завршат во првите 10 2 од претходните 3 години.

Награден сад на Гран при
Популарност

Популарност

Големата награда на Монако привлекува огромен број гледачи секоја година, приближно 100.000 луѓе се спуштаат во градот Монте Карло за да го видат дејството од страничните линии, и ако ги пресметате гледачите од балконите на хотелите и апартманите и оние кои изнајмите јахти за да добиете прекрасен поглед од пристаништето, лесно можете да го удвоите тој број.

Од една целина список на спортски турнири, Формула 1 останува една од најпопуларните за гледање во живо, гледање на ТВ и обложување.

Популарност
Добро познати возачи во Формула 1

Добро познати возачи во Формула 1

Аиртон Сена е единствениот возач кој победил на Големата награда на Монако 6 пати. 5 од овие победи беа последователни помеѓу 1989 и 1993 година. Греам Хил и Михаел Шумахер се единствените двајца возачи кои некогаш се приближиле до тој рекорд, и двајцата победиле по 5 пати.

Сер Луис Хамилтон, кој 3 пати победил на Големата награда на Монако, и денес се трка и е едно од најголемите имиња во спортот. Макс Верстапен, победникот на Големата награда на Монако во 2021 година, имаше само 23 години кога застана на победничкиот подиум.

Добро познати возачи во Формула 1
Зошто Големата награда на Монако е популарна за обложување?

Зошто Големата награда на Монако е популарна за обложување?

Како еден од главните Формула 1 турнири доаѓа со многу возбудувања. Да се додаде на ова, обложувањето на Големата награда на Монако само ќе го зголеми адреналинот. Тоа им помага на веб-локациите за обложување преку Интернет да го олеснат обложувањето на оваа или која било друга трка со формула.

Ставањето облог е навистина едноставно, можете да го направите онлајн, преку една од многуте онлајн спортски книги. За среќа, постојат многу реномирани онлајн обложувалници.

Не треба ниту да трошите многу пари, впрочем, охрабрено е да се коцкате одговорно и да обложувате само сума што можете да си ја дозволите да изгубите.

Секоја победа е бонус, но ако вашиот возач ја премине линијата за победа, а вие сте во можност да заработите неколку дополнителни долари, сето тоа ја зголемува радоста од гледањето на спортот.
Луѓето кои се обложуваат на Големата награда на Монако не се ограничени само на оние кои се љубители на спортот.

Луѓето уживаат да ставаат облози како хоби, има дури и професионални коцкари. Тоа се луѓе кои користат стратегија за да се обидат да го предвидат исходот на трката, врз основа на работи како што се моменталната форма на возачот, временските услови и типовите на патеката за да наведат само неколку.

Зошто Големата награда на Монако е популарна за обложување?
Најдобрите страници за обложување за Гран-при на Монако во 2024

Најдобрите страници за обложување за Гран-при на Монако во 2024

Има многу одлични обложувалници за секој што сака да се обложи на Големата награда на Монако, или воопшто на трките со формула 1. Најдобро е да изберете локација што дозволува обложување на список на спортски турнири, вклучувајќи ги и главните турнири од формула 1, наместо да имате ограничен избор.

Угледните страници ќе понудат различни спортови за обложување, а повеќето се лесни за користење онлајн. Веб-страниците како 888 Casino и BetVictor исто така ќе понудат a опсег на бонуси, вклучувајќи бонуси за добредојде за луѓето кои се регистрираат кај нив за прв пат. Ова значи дека со овие сајтови, вашите пари ќе одат многу подалеку.

Некои онлајн обложувалници, како Вилијам Хил, имаат и обложувалници во кои можете да отидете за физички да се обложите. Ова е идеално за оние кои сакаат да се обложуваат на следната трка, но кои не се во можност да користат интернет-страница за обложување преку мобилни телефони од која било причина.

Некои луѓе сакаат да седат и да ја следат трката во живо, што можете да го направите во обложувалницата, опкружени со истомисленици кои навиваат за својот избран возач.

Најдобрите страници за обложување за Гран-при на Монако во 2024
Како да се обложите на Големата награда на Монако

Како да се обложите на Големата награда на Монако

Обложувањето на Големата награда на Монако не може да биде полесно. Прво треба да најдете реномирана веб-локација за онлајн обложување, како што беше наведено претходно. Проверете ги прегледите, методите за депонирање и нивната одговорна политика за игри.

Откако ќе бидете задоволни со вашата избрана страница, креирајте сметка и поврзете ја вашата метод за плаќање на тоа. Повеќето сајтови земаат дебитни и кредитни картички, некои исто така прифаќаат PayPal и други плаќања со е-паричник.

Изберете ја вашата избрана трка од еден од турнирите во Формула 1, одлучете кој сакате да победи, врз основа на која било стратегија што ја сакате (некои луѓе сакаат само да изберат име од капа!) и ставете го вашиот облог. Веб-страницата ќе биде јасна за вашите шанси, колку се поголеми шансите, толку е поголем повратот - но исто така помала е веројатноста да се реализира. Потоа седнете и гледајте како се одвива трката.

Доколку победите, освоената сума, во зависност од коефициентот што сте ги имале, автоматски ќе се уплати на сметката онлајн. За да го повлечете ова, ќе треба да влезете во сметката за да го побарате.

Вообичаено, повлекувањето на добивките ќе се врати само на картичката (или начинот на плаќање) од која излегле парите, па ако сте платиле преку кредитна картичка, нема да можете да се повлечете на вашиот PayPal, на пример.

Како да се обложите на Големата награда на Монако
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)