Обложување на NHL Winter Classic онлајн

Зимскиот класик е најистакнатиот спортски настан во хокејската лига на мраз. Натпреварот со хокеј на мраз на отворено се игра во јануари за време на редовната сезона. Обично, тоа се случува во фудбалски или бејзбол место во град со НХЛ клуб. Настанот се издвојува од другите серии на настани на отворено на НХЛ и е на списокот на спортски турнири што обожавателите многу ги возбудуваат. Тука спаѓаат Heritage Classic и Stadium Series.

Националната хокеарска лига е домаќин на зимскиот класик. Настанот започна како телевизиско шоу. Оттогаш се покажа како рејтинг триумф за спортските лиги. Winter Classic е често најгледаниот натпревар од регуларниот дел од сезоната во лигата.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Од своето основање во 2008 година, НХЛ го одржува настанот речиси секоја година. Сепак, имаше откажување на настанот во 2013 година. За ова е виновен локаутот на НХЛ. Работен спор помеѓу НХЛ и НХЛПА, синдикатот на играчите на лигата, беше причина за овој локаут. Исто така, имаше откажување на 2021 година големи спортски турнири поради глобалната пандемија COVID-19. Сепак, таа продолжи оваа година, а на посакуваниот настан победи Сент Луис Блуз од Мисури.

Section icon
Колку е голем НХЛ зимскиот класик?

Колку е голем НХЛ зимскиот класик?

Популарноста на Winter Classic е јасна од рекордниот одѕив на претходните настани. Натпреварот помеѓу Торонто Мејпл Лифс и Детроит Ред Вингс во 2014 година го собори рекордот на посетеност во спортските лиги на НХЛ со 105.491 присутни.

Заедно со Ол-стар натпреварот во лигата, Зимскиот класик се смета за врвен настан. Предвидени се натпревари на кои ќе се истакнат ѕвездените тимови и играчите во лигата. Поради неговата популарност, закажани се повеќе хокеј игри на отворено.

Награден фонд на Winter Classic

Паричната награда на победникот и второпласираниот сè уште не се јавно достапни. Сепак, секој играч од тимот елиминиран во вториот круг добива парична награда од 20.000 долари. Во исто време, тимските играчи кои беа елиминирани во првото коло добиваат парична награда од 10.000 долари. Конечните ажурирања на паричните награди ќе бидат обезбедени кога ќе биде објавено официјалното соопштение. Продажбата на билети изнесува речиси две третини од вкупниот приход.

Каде се одржува зимскиот класик?

Инаугуративното шоу се одржа во Њујорк на стадионот Хајмарк. Во тоа време, стадионот бил познат како стадион Ралф Вилсон. Местото, сепак, варира секоја година. Вообичаено, НХЛ го објавува следниот град домаќин неколку дена по завршувањето на настанот. Целното поле на Минесота е најновото место каде што се одржа настанот во 2022 година. Фенвеј парк во Њу Џерси ќе биде домаќин на следниот настан во 2023 година.

Историја на зимскиот класик

Зимскиот класик дебитираше во 2008 година. Беше инспириран од успехот на турнирот во Студената војна на Државниот универзитет во Мичиген во 2001 година. На крајот стана годишен ритуал за лигата.

Колку е голем НХЛ зимскиот класик?
За хокејот на мраз

За хокејот на мраз

Хокеј на мраз е контактен спорт со голема сличност со обичниот хокеј, освен што се игра на мраз и обично во зима. Играчите носат лизгалки и се натпреваруваат да играат пак (цврст гумен диск) во голот на противничката екипа. Тимскиот спорт има по шест члена во секоја од двете екипи. Контактната природа на спортот бара заштитна опрема како што се шлемови, штитници за уста, кратки облоги, влошки за рамениците и лактите, штитници за вратот и заштитни ракавици.

Спортот кој е вклучен во Зимски олимписки игри има богата историја која датира од март 1875 година кога се одигра првиот организиран натпревар. Професионалната ера се одвива околу 1902 година, кога Хокеарската лига на Западна Пенсилванија ја прими првата група играчи во формат за вработување. Хокејот на мраз има свои корени во Канада и најголемиот дел од неговата игра и навивачка активност се одвива таму. Денес, неговата популарност го опфаќа целиот свет.

За хокејот на мраз
Зошто NHL Winter Classic е популарен?

Зошто NHL Winter Classic е популарен?

Зимскиот класик на НХЛ е одличен начин да се излечи јануарскиот блуз. Неговото време го направи еден од најголемите спортски турнири. И покрај тоа што е игра од регуларна сезона, има смисла на приказ на настан.

Тимовите што учествуваат се воодушевени што се избрани, а многу од нивните поранешни играчи се поканети да се натпреваруваат во алумни игри и други активности. Популарноста на настанот направи неколку обложувалници да ги искористат игрите за настани секоја година. Настанот вклучува и некои од најголемите тимови и играчи во лигата. Ова дополнително ја зголемува популарноста меѓу обложувалниците.

Зошто Winter Classic е популарен за обложување

Хокејот на мраз има разновиден сет на пазари за обложување. Бидејќи спортските првенства се толку популарни, учесниците можат најдете ги шансите дадена од речиси секоја обложувалница во САД. Како резултат на тоа, играчите мора соодветно да го изберат избраниот букмејкер. Некои бизниси имаат специјални зделки за време на овој настан, додека други не.

Едноставно е да се стави облог на зимскиот класик. Откако играчот ќе ја идентификува својата локација за обложување, останува само тој да го финансира.

Зошто NHL Winter Classic е популарен?
Како да се обложите на НХЛ зимски класик

Како да се обложите на НХЛ зимски класик

Исто како и обложувањето на спортски турнири на друго место, директните облози за победа на одреден тим се најдобриот начин за обложување на класиката. Тоа е најкористениот пазар за обложување. Резултат на натпреварот е кога обложувачите правилно погодуваат кој ќе победи. Тие можат, на пример, да прогнозираат дека триумфот ќе се случи за време на 60-минутната обична сесија или продолженијата. Интернет-страниците за спортско обложување кои ги покриваат најголемите спортски настани имаат многу пазари за обложување за Classic. Обложувањето на Класик не се разликува од обложувањето на спортски онлајн турнири или обложување на најдобрите е-спортски турнири.

Искусните играчи, од друга страна, можат да користат некои алтернативни методи. Еден од нив е ставање облог на точниот резултат. Овие облози го предвидуваат точниот заклучок на натпреварот на крајот на регуларното време.

Втората стратегија може да се заснова на вкупниот број на постигнати голови. Играчите се обложуваат на нивната прогноза за вкупниот број постигнати голови исто како и во другите спортски лиги во хокеј на мраз. Овој збир може да биде поголем или помал од одреден број, како на пример 5. Играчите мора да бидат запознаени со формата и историјата на тимовите кои учествуваат во оваа опција.

Друг метод е да се користи е хендикеп на линијата на пакување. Тоа е, во суштина, варијанта на редовните обложувања со ширење. Поен се применува и за фаворитот и за аутсајдерот. Линијата за пакување е поставена на 1,5, а аутсајдерот заработува +1,5 хендикеп. На фаворитот му се дава -1,5. Тоа покажува дека ако облогот е да победи, избраниот тим мора да победи со разлика од најмалку два гола.

Како да се обложите на НХЛ зимски класик
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)