Обложување на The Ashes онлајн

Пепелта е тест серија на крикет помеѓу Австралија и Англија, позната меѓу најдолгите спортски ривалства. Името на серијата дојде откако британскиот весник „Спортинг тајмс“ објави сатиричен напис во 1982 година веднаш откако Австралија ја имаше првата Тест победа во Англија. Според написот, англискиот крикет „умрел“, требало да биде кремиран, а пепелта била испратена во Австралија. Следната сезона беше наречена Пепел бидејќи англискиот тим вети дека ќе ја врати митската пепел од Австралија.

Серијата Пепел, за разлика од домашните спортски лиги, се одржува еднаш на секои две години, наизменично домаќини на двете земји. Секој тим игра серија од пет тест натпревари. Најдобриот дел е што оваа тест серија на крикет е обично доста интензивна и долга, при што некои игри траат повеќе од пет дена.

Историја на пепелтаЗа крикетЗошто серијата Ashes е популарна?Како да се обложите на пепелта
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

На победникот на серијата обично му се доделува престижниот трофеј наречен Ashes Urn. Сепак, трофејот е реплика на оригиналот. Оригиналниот трофеј се наоѓа во музејот Мерилебон Крикет клуб во Лондон. Двата тима добиваат и парични награди, кои обично се дел од комерцијалната заработка што ја добиваат одборите. Паричната награда варира за секој настан, а износот за секој играч се заснова на потпишаните договори со играчите.

Друга значајна награда е Медалот Комптон Милер, кој обично му се доделува на Човекот на серијата. Медалот првпат му беше доделен во 2005 година на Ендру Флинтоф. Медалот е наменет за комеморација на Австралиецот Кит Милер и Англичанецот Денис Комптон, две легенди на крикетот кои играа во серијата Пепел.

Section icon
Историја на пепелта

Историја на пепелта

Првиот крикет судир помеѓу Австралија и Англија беше во 1877 година. Сепак, симболичниот трофеј и легендата за пепелта започна во 1882 година, откако Австралија ја освои серијата за прв пат на англиско тло. Прашањето за пепелта и урната беше постепено заборавено речиси две децении. Сепак, таа беше оживеана за време на серијата 1903/04, откако капитенот на англиската страна, Пелхам Ворнер, напиша книга со наслов „Како ја вративме пепелта“. Оттогаш, серијата е позната како Пепелта.

Претходни настапи

Во моментов, Австралија води по бројот на освоени серии. Австралија има 34 победи, а Англија 32 победи. Само шест серии завршија нерешено, со првата во 1972 година. Според правилата на серијата, бранителот на титулата ја задржува титулата доколку серијата заврши нерешено.

И покрај големиот број на победи, Австралија неодамна доминираше во серијата. Тие ја освоија серијата со 5-0 во 2006/2007, 5-0 во 2013/2014 и 4-0 во 2017/2018 година, по подолг период на англиска доминација во 80-тите и 90-тите години. Англискиот тим влезе во серијата 2021/2022 како аутсајдер, со оглед на неговите перформанси во серијата во поновата историја. Сепак, англискиот тим го освои Светскиот куп во крикет во 2019 година, давајќи им на нивните поддржувачи надежи за изненадувачки настап во следната серија. Тоа не се случи бидејќи Австралија уште еднаш излезе како победник.

Историја на пепелта
За крикет

За крикет

Крикет е единствената игра која обично се прикажува во серијата Ashes. Играта е доста интересна, но може да изгледа сложена за оние кои не ги знаат правилата за играње. Два тима ја играат играта, тимот за филдинг и тимот за шипкање, секој со 11 играчи на тревно поле со терен од 20 метри во центарот.

Главната цел на тимот за удирање е да постигне што е можно повеќе трчања, а тимот на терен е да го минимизира бројот на трчања и да ги отфрли ударите. Тимовите ги менуваат улогите откако десет удари се отпуштени. Секој натпревар може да потрае неколку дена за да се заврши, во зависност од перформансите на играчите. Играта обично ја води судија на натпреварот, двајца главни судии и помошник.

За крикет
Зошто серијата Ashes е популарна?

Зошто серијата Ashes е популарна?

Пепелта е популарна меѓу љубителите на крикет и обложувачите ширум светот. Неговата популарност меѓу навивачите на крикет во голема мера се припишува на неговиот фактор за забава. Сепак, обложувачите имаат многу повеќе причини да се обложуваат на такви спортски настани, од кои неколку се нагласени подолу.

Разновидност на пазари за обложување

Пепелта им нуди на обложувачите бројни можности за обложување. Играчите со голем интерес за спортските онлајн турнири добиваат голем број опции за обложување, вклучувајќи го победникот од серијата, победникот на секој тест натпревар во серијата, перформансите на поединечни играчи, статистиката на играта и многу други опции. Повеќето сајтови за спортско обложување обично ги нудат пазарите за обложување Ashes, што им олеснува на обложувачите да најдат соодветни места за обложување за користење.

Полесни предвидувања

Повеќето обложувачи кои се обложуваат на спортски турнири обично се обложуваат на Ashes за неговата предвидливост во споредба со другите турнири. Историските анализи укажуваат дека предноста на домашен терен игра голема улога во одредувањето на победниците. Секој тим, исто така, обично има подолг период на доминација, преку кој обложувачите имаат доверба во обложувањето за нив.

Можности за обложување во живо

Спортските првенства во пепел се состојат од пет натпревари, од кои секој трае до пет дена. Тоа им овозможува на обложувачите да ги гледаат натпреварите доволно долго за да ги соберат сите информации што им се потребни за нивните стратегии за обложување пред да ги стават своите облози, благодарение на повеќето онлајн сајтови за спортско обложување пренесување на најголемите спортски настани во живо. На пример, тие можат да забележат трендови за да им помогнат да го одлучат најдобриот можен тип на облог и комбинација што ќе има највисоки потенцијални приноси.

Зошто серијата Ashes е популарна?
Како да се обложите на пепелта

Како да се обложите на пепелта

Ставањето облози на Ashes, како и кај најдобрите првенства за еСпорт, е прилично едноставно, особено за обложувачите кои знаат како да се движат низ сајтовите за спортско обложување. Првото нешто што обложувачите мора да направат е да најдат страница за спортско обложување што нуди пазари за обложување за серијата Ashes и да се регистрирате за сметка за обложување. Обложувалницата мора да биде лиценцирана и реномирана за да спречи случаи на измама и измама. Обложувачите потоа мора да депонираат средства на сметката за обложување еквивалентни на она што тие имаат намера да го стават како облози.

Откако сметката е поставена и подготвена за обложување, обложувачите можат да го пренасочат својот фокус на наоѓање на вистинските облози. Различни обложувачи користат различни стратегии кога истражуваат големи спортски турнири. Сепак, во ред е обложувачите да се обложуваат без стратегија. Можно е дури и да се обложите без никакво знаење за крикет спортови. Играчите треба само да ја изберат сумата за обложување за секој облог и да ги стават облозите следејќи го соодветниот процес на обложувалницата.

Совет за обложување

Повеќето обложувачи обично превидуваат бонуси и други стимулации за казино при истражување на која било листа на спортски турнири поради возбуда за обложување. Повеќето сајтови за спортско обложување нудат бонуси, вклучувајќи бонуси за добредојде за новите обложувачи. Користењето на понудите за бонуси може да им помогне на обложувачите подобро да управуваат со нивните банкроли со намалување на износот на вистински пари што треба да ги ризикуваат.

Како да се обложите на пепелта
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)