Обложување на Tour de France онлајн

Возењето велосипед е негувана традиција низ годините. Луѓето користат велосипеди за да извршуваат лични работи, да се подобрат, да патуваат поединечно или во групи и да истражуваат. Во текот на годините беа поставени бројни велосипедски настани, давајќи им на возачите потребната платформа за да се натпреваруваат. Од сите натпревари во возење велосипед, Тур де Франс е несомнено најпочитуваниот натпревар во возење велосипед, емитуван во над 188 земји и со рекордна гледаност од повеќе од 3,5 милијарди луѓе.

Обложување на Tour de France онлајн
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Тур де Франс објасни

Тур де Франс објасни

Назад на прашањето, што е Тур де Франс?, Исто така познат како „Le Tour“ или „Le Grande Boucle“, ова е еден од најголемите спортски настани, кој обично се одржува секоја година. Овој натпревар обично се одржува во Франција или во која било од нејзините гранични земји. Спортската организација Амаури ја води турнејата, заедно со други велосипедски настани.

Оваа турнеја се одвива во 21 етапа, која се протега на 3.500 километри. Секоја етапа од натпреварот трае близу 6 часа и покрива приближно 225 километри. Секоја етапа има победник, но титулата се доделува на возачот кој ќе заврши најмногу етапи за најкратко време.

Со својата огромна, во смисла на популарност, учесниците на турнејата уживаат во импресивни парични добивки, иако не толку многу како оние што се нудат на други спортски настани како Мастерс или Вимблдон. Тур де Франс 2021 година имаше награден фонд на 2.642.340 американски долари, со победникот, Тадеј Погачар, земајќи дома 427.000 фунти. Сепак, има и парични награди во различни фази од завршувањето, како што се средни спринтови, етапни победи, планински самити и борбени награди.

Тур де Франс објасни
За овој велосипедски спортски настан

За овој велосипедски спортски настан

Денешната Тур де Франс продолжува да се развива со секој изминат ден. Правилата на спортот останаа непроменети во последниве години, а главните промени се измените на рутите. На секоја етапа илјадници фанови им пркосат на лошите временски услови за да ги бодрат своите омилени возачи.

Турата е тимски настан само што главната награда се доделува на поединец. Турнејата има дваесет и два тима со врвни возачи од целиот свет, а секој тим има до девет возачи. Сепак, секој тим има лидер, обично најсилниот возач. Останатите членови на тимот играат улога на поддршка за да се осигураат дека нивниот лидер победи. Трката има 21 етапа распоредени на 23 дена, што значи дека возачите имаат само два дена одмор.

Исто така, вреди да се напомене дека трката обично не се одржува во Франција. Повремено се сели на нова локација на секои две години. Настанот во 2022 година го означува 109-тото издание на турнејата и ќе се одржи во Копенхаген, Данска.

За овој велосипедски спортски настан
Историјата на Тур де Франс

Историјата на Тур де Франс

Првата трка на Тур де Франс се одржала во 1903 година, на која учествувале само 60 индивидуални возачи. А спорт и рагби репортер, Анри Дегранж, е заслужен за организирање и маркетинг на првиот настан преку неговите уреднички дела. Исто така, вреди да се напомене дека првиот настан беше трка во шест етапи која помина 2.428 километри. Ова значеше дека возачите мораа да поминат просечно 405 километри, поминувајќи денови и ноќи на велосипед.

Морис Гарин победи на инаугуративната турнеја. Сепак, случаите на мамење на следниот настан исто така ризикуваа да ја компромитираат турнејата следната година. Меѓутоа, организаторите побрзаа да ги решат малверзациите со воведување нови правила во 1905 година.

Тур де Франс се одржуваше низ годините, освен во 1918 година за време на шпанскиот грип и двете светски војни. Турата забележа огромни подобрувања со текот на годините, меѓу кои клучот е преминот од неасфалтирани на асфалтирани патишта. Друг белег во историјата на натпреварувањето е воведувањето на жолтата маичка (Maillot Jaune на француски) веднаш по Првата светска војна за да им помогне на гледачите лесно да го лоцираат лидерот на трката.

Историјата на Тур де Франс
Зошто овој турнир е популарен?

Зошто овој турнир е популарен?

Тур де Франс е особено популарен на онлајн сајтови за спортско обложување. Непредвидливата природа на овој настан навистина ја прави Турата опција за обложување со неколку парички за резерва. Обложувањето на победникот е секогаш наједноставниот облог за ставање. Покрај тоа, овој спортски настан им ја дава привилегијата на обложувачите да ставаат повеќе облози и на тој начин ги зголемува нивните шанси за победа.

Друга причина зошто Турнејата е популарна меѓу играчите кои се обложуваат на спортски турнири е тоа што е меѓу најтешките спортски настани. Гледањето на најдобрите светски велосипедисти кои се соочуваат со тешки искачувања со недели е ретка сензација за секој обожавател.

Дополнително, обложувачите мора да разберат дека настанот е повеќе тимски спорт отколку индивидуална работа. Додека најголем дел од заслугата оди на најдобриот велосипедист од тимот, разбирањето на рамнотежата на тимот и другата динамика е критично.

Тур де Франс ужива масовно покривање, особено во оваа дигитална ера кога навивачите можат да ги следат сите активности преку преноси во живо. Турнејата несомнено го зацврсти своето место меѓу листата на спортски турнири кои уживаат глобално следбеник. Неговата популарност меѓу страствените љубители на велосипедизмот може да се преведе и на зголемен интерес кај играчите обложување на спортски лиги или турнири онлајн.

Зошто овој турнир е популарен?
Како да се обложите на Тур де Франс?

Како да се обложите на Тур де Франс?

Секој што се обложува на Тур де Франс треба да биде жив за три основни работи:

  • Времетраење на турата.
  • Природата на пазарите за обложување.
  • Потребата да се прифати стратегија.

Како што беше споменато рано, на најпопуларен тип на облог секогаш се обложува на севкупниот победник на турнејата. Сепак, многу други пазари за обложување обезбедуваат вредност за обложувачите. Како и кај повеќето меѓународно познати спортски првенства, обложувачите кои се обложуваат на Тур де Франс можат да истражат различни пазари на шанси, вклучувајќи:

  • Од глава до глава: Изберете дуел и изберете кој од двајцата најверојатно ќе го победи другиот
  • Победник на сцената: 21 можности за обложување на секоја фаза.
  • Победник на поен: Кој ќе го освои Зелениот или Поен дрес
  • Севкупен победник: Обложувајте се кој ќе победи на Тур де Франс
  • Топ десет: Можноста возачот да се најде меѓу првите 10 главно функционира добро за малку познатите возачи кои најверојатно ќе направат изненадување.
Како да се обложите на Тур де Франс?
Стратегија за обложување Тур Де Франс

Стратегија за обложување Тур Де Франс

Секој прониклив играч треба да може да процени дали шансите вредат за облог. Ваквата определба е секогаш од витално значење кога се обложувате на големи спортски турнири. Стратегијата за време на обложувањето на турнејата често се врти околу тоа да се знае. Ова значи дека стратегијата за обложување треба да биде закотвена на форма на возачот, хронометар, повреди, тим, и се друго што може директно да влијае на исходот на трката.

Стратегија за обложување Тур Де Франс
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)