Обложување на World Boxing Super Series онлајн

Светската боксерска супер серија (WBSS) е турнир кој собира професионални боксери од целиот свет за продолжена сезона на натпреварување. Секоја годишна сезона досега траеше две години. Инаугуративната сезона траеше од 2017 до 2018 година, додека втората се одржа помеѓу 2018 и 2019 година.

По паузата во 2020 година поради принудните заклучувања на коронавирусот, натпреварувањето продолжи во јуни 2021 година. Таа сезона сè уште трае. Во новата сезона е вграден турнир во една дивизија за жени. Женските боксерки се од супер перо категорија.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сопственици и организација

Сопственици и организација

Comosa AG, конзорциум на боксерски промотери, е компанија која го води турнирот. Седиштето на компанијата е во Цирих, Швајцарија. Основана е во 2017 година преку партнерство помеѓу Ричард Шефер и Sauerland Promotions.

При објавувањето на планот за донесување на WBSS, шефот на менаџментот Роберто Далмиљо рече дека тие имаат за цел да ги создадат најголемите спортски турнири во боксот. Ричард Шефер, познат шеф за промоција на боксот и дел од групата, рече дека тие ги создаваат најголемите спортски настани кои биле присутни во другите спортски лиги, но отсутни во боксот. Андреас Бенц е актуелен извршен директор на Comosa AG. Компанијата вработува вкупно седум лица.

Луѓето често го мешаат WBSS со Светската серија на Бокс (WSB) слично, но непостоечко натпреварување кое ги собра аматерските боксери. Работеше од 2010 до 2018 година, но згасна, наведувајќи ги повторливите загуби.

Сопственици и организација
Квалификации и парични награди

Квалификации и парични награди

За разлика од WSB кој ги собра аматерските боксери, Супер серијата е турнир за професионалци. Светските шампиони од боксерските тела Меѓународната боксерска федерација (ИБФ), Светската боксерска асоцијација (ВБА), Светскиот боксерски совет (ВБЦ) и Светската боксерска организација (ВБО) имаат право на избор. 15-те највисоко рангирани претенденти за овие појаси од четирите тела (WBO, IBF, WBC и WBO) на глобално ниво се исто така подобни. Неколку резервни копии се чуваат на подготвеност во случај некој учесник да се повлече.

Камос ги избира учесниците во формат со покана врз основа на нивниот боксерски календар. Учесниците се објавуваат на гала каде што учествува и ждрепката. Во телевизиската ждрепка, четворицата боксери ги добија противниците кои требаше да се соочат во четврт-финалето од тенџере со четири неподредени.

Борбите се одвиваат во две категории од по осум боксери, групирани според тежински класи. Ова е натпревар со нокаут. За разлика од конвенционалните боксерски натпревари кои имаат тројца судии, WBSS има четворица. Победникот во секоја категорија го носи трофејот Мухамед Али кој го носи името на починатиот иконски боксер. Победниците, исто така, носат парична награда од 10 милиони долари од расположливата чанта од 50 милиони долари.

Квалификации и парични награди
Историја на светската боксерска супер серија

Историја на светската боксерска супер серија

WBSS е прилично млад натпревар кој започна дури во 2017 година. Но, тоа не укажува на недостаток на историја. Во двете завршени сезони, натпреварувањето имаше неколку возбудливи мечеви кои ќе останат во главите и книгите на љубителите на боксот уште многу години.

Сезоната 2017/18, првата сезона на спортските првенства, ги групираше борците во суперсредна и крстосувачка категорија. Боксерите во супер средна категорија тежеа 200 фунти (90,7 кг), додека крстосувачката тежина беше наведена на 168 фунти (76,2 кг). Финалето во категоријата Крузер се одржа на 21 јули 2018 година во Олимпијски, Москва, Русија. Украинецот Олександр Усик ја освои титулата, победувајќи го Русинот Мурат Гасиев со универзална одлука по 12 кола. Финалето во супер средна категорија му припадна на Обединетото Кралство Калум Смит кој го нокаутираше сонародникот Џорџ Гроувс во 7. рунда. Настанот се одржа во спортскиот град на кралот Абдула во Џеда, Саудиска Арабија.

Втора сезона

Сезоната 2018/19 имаше три тежински категории: Бантам (118 lb, 53,5 кг), Супер лесна (140 lb, 63,5 кг) и Крузер (200 lb, 90,7 кг). Јапонката Наоја Инуе ја освои бантам категоријата победувајќи го Филипинецот Нонито Донаир со универзална одлука на 7 ноември 2019 година во Јапонската Супер Арена во Саитама, Јапонија.

Супер лесната категорија му припадна на Џош Тејлор од Обединетото Кралство, кој го надмина Реџис Програис од САД со мнозинска одлука во О2 Арената во Лондон, Обединетото Кралство на 26 октомври 2019 година. мнозинска одлука. Финалето се одигра на 26 септември 2020 година во Центарот за радиодифузија Плазамедија во Минхен, Германија.

Историја на светската боксерска супер серија
Зошто е популарна светската боксерска супер серија?

Зошто е популарна светската боксерска супер серија?

Секој навивач кој прави список на спортски турнири најверојатно ќе го наведе WBSS меѓу нив големи спортски турнири. За тоа говори и гледаноста на натпреварите. Но, зошто оваа популарност?

Одличната организација од искусни раководители е клучен фактор. Како Шефер и Бенц се во игра со години. Тие добро знаат што сакаат љубителите на боксот. Изборот за професионална конкуренција наместо аматерски состаноци му дава на WBSS предност што можеби му недостигаше на WBS. Фановите со нетрпение очекуваат да ги видат најголемите имиња во спортот кои се борат против него.

Со дарежлива чанта од 50 милиони долари, се привлекуваат големи борци. Резултатот е огромен интерес од спонзорите и радиодифузерите. Ова им овозможува на публиката ширум светот да пристапи до натпреварите во живо.

Зошто WBSS е толку популарен за обложување?

Присуството на толку многу фанови го прави одличен пазар за онлајн обложувалници. Тие знаат дека навивачите сакаат да ја подигнат возбудата со обложување на спортски турнири и повеќе од драго им е што нудат пазари за обложување. Исто како и најдобри еспортски турнири се зачинети со обложување, така е и WBSS.

Зошто е популарна светската боксерска супер серија?
Како да се обложувате на Светската боксерска супер серија

Како да се обложувате на Светската боксерска супер серија

Облозите во бокс се лесни и едноставни. Облогот со парична линија, кој го предвидува директниот победник, е најчест. Тоа е, исто така, најдобрата опција за почеток, бидејќи е поткрепена со работи како моментална форма, статистика и анализа пред натпреварот. Меѓутоа, освен ако некој се обложува на аутсајдерот, добивката може да биде доста мала.

Ризичните облози како методот на победа (поени, КО, итн.), кругот кога натпреварот ќе заврши, времетраењето на натпреварот и резултатите од картите честопати плаќаат многу подобро. Тие ја додаваат и возбудата од гледањето на натпреварот. Сепак, со оглед на приложениот ризик, играчите секогаш треба да обложуваат мали суми на овие резултати.

Убавината на WBSS е тоа што на играчите им нуди бројни натпревари за обложување. За поголеми коефициенти, обложувачите можат да се одлучат да се обложуваат на исходот на цела сезона. На овој начин, тие можат да освојат многу со мал влог ако имаат голема среќа. И да загубат, изгубените пари се незначителни. Правењето облози е исто така полесно на овој турнир бидејќи играчите можат да ја следат и документираат акцијата како што напредува сезоната. На официјалната веб-страница на натпреварот има многу информации кои можат да им помогнат на обложувачите во донесувањето одлуки за обложување.

Како да се обложувате на Светската боксерска супер серија
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)